Родители и деца

Испитување проодност на канали

Страна 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by KAJA on 31.12.08 11:13

eeee prasav ednas ama nikoj ne mi kaza...od sto se zatnuvaat kanali? od klamidija li ili...? za simptomi rekovte nema...
KAJA
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 19152
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by natali on 31.12.08 11:37

Kaja nemam pojma od sto se zapusuvaat kanalite jas se plasev da ne mi se zapuseni zatoa sto koga ke dobijam prviot den imam strasni mens.bolki no toa nemalo vrska kanalite mi se vo red iako imam bolki
natali
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19711
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Damjana on 31.12.08 15:23

KAJA напиша:eeee prasav ednas ama nikoj ne mi kaza...od sto se zatnuvaat kanali? od klamidija li ili...? za simptomi rekovte nema...
Glavno od kladmidija. Moze i od nekoja operacija vo dolniot del na stomakot, od endometrioza ...
Damjana
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19299
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by sanja83 on 03.01.09 10:51

Еве одма да ви кажам како си поминав вчера кај Толовски! Ич не било страшно. Леле колку имав страв како што викате и вие од апаратите од инструментите што ги припремаа, ми беше страв да погледнам! Но се траеше многу кратко 5 минути, а болка скоро и да не осетив, само малку на почеток и после толку.
Толовски и мене додека ме снимаа ми рече, добро е едниот јајовод е прооден, ајде и другиот да видиме и ми речеЧ не се секирај проодна си! Малку имав крв па си ставив влошка! После снимањето др. Јаким Димитров (тој ми се погоди на снимањето) и Толовски ги разгледаа сликите и ми кажаа дека се проодни каналите и дека нема ни најмал проблем.
Супер помина се, не очекував дека ќе биде толку лесно! И после снимањето се осеќав супер, немав никаква нелагодност, ниту пак сега имам! Испитувањето ме чинеше 4000 ден

А уште нешто дали знаете дали др. Јаким Димитров е истиот др Димитров од Државна, јас не го познавам др, прв пат го видов! Очекував да биде некој др. од Систина, но како и да е се добро помина!
sanja83
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 19929
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by nuc on 04.01.09 3:23

Zdravo na site!Jas sum nova fo forumot taka da ne znam kako odat rabotite.Bi sakala da prasam kako se pravi sedimentacija i koja razlika pomegju sedimentacija i HSG?Posto doktorkata mi kaza .da proveram hormoni so sedimentacija 3ti den od menstrualniot ciklus,a HSG 7mi,8mi i eventualno 9ti den od menst.ciklus.
I dali nekoj bil kaj dr.Timceva od sistina?
blagodaram odnapret.
pozdrav

nuc
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 33
Локација : Домче
Поени : 18356
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by jasmina i ace on 04.01.09 16:35

jas pak odma otidov na HSG ne proveruvav sedimentacija dali e toa preduslov za HSG/?
jasmina i ace
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 35
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18888
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by sanja83 on 04.01.09 17:52

Јас проверував седиментација, ама кога отидов на ХСГ не ми побараа резултат од ХСГ, ниту пак после испитувањето ми додоа некој антибиотик. Дали тоа е во ред незнам. Мене мат. гинеколог ми рече дека седиментацијата мора да ми биде не поголема од 10.

Што мислите вие дали требаше после испитувањето да пијам некој антибиотик? Докторот ништо не ми кажа!!!!!
sanja83
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 19929
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by hormonce on 04.01.09 17:55

Обавезно,сањичке! Антибиотик се пие да се заштитиш од бактерии после хсг-то.Инаку,како помина? Кои се резултатите?
hormonce
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 19178
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by nuc on 04.01.09 21:01

mislam deka ne e preduslov za HCG ama sakam da znam kako se pravi sedimentacija? za HCG procitav od Vasite iskustva megjutoa nigde ne procitav kako se pravi sedimentacija,dali boli i kolko pari e? Neutral

nuc
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Age : 33
Локација : Домче
Поени : 18356
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Kiki on 04.01.09 21:29

sedimentacija ti se ispituva preku obicno zemanje na krv od vena od sabajle na gladno. Ne e voopsto bolno, obicno bockanje za krv. Vo Sistina ispituvanje na sedimentacija e 350 denari
Kiki
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19938
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Elizabeta82 on 17.03.09 1:11

Se raboti za mojata bratucetka. Veke 2 godini ne moze da ostane bremena, bese na site mozni preglede se bilo vo red. No pred 4 neseci bese vo Sistina da ispituva proodnost na kanalite kade se otkrilo deka vnatre vo samite kanali imala nekakvi resicki. Tamu i predlozile da napravi laserska operacija za otstanuvanje na resickite, no taa ne moze da se odluci seuste, nekako i bilo strav da ne i se iskomlicira rabotata uste poveke. Saka da proba so IVF, sto mislite? Vase iskustvo i mislenje.

Elizabeta82
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 52
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18143
Registration date : 2009-02-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by fibimk on 17.03.09 13:27

Elizabeta,ne sum strucno lice ama jas kolku sto znam kanalite imaat resicki prirodno...vsusnost koga jajnata kletka ke se isfrli i se oplodi vo kanalot....taa patuva niz nego na toj nacin sto tie resicki vibriraat i ja pomestuvaat jajnata kletka ponapred i ponapred za da stigne do matkata....dane slucajno nea i se poslabo proodni??Moja sestra pravese HSG toa e invanzivna metoda ali ako ima malo zacepuvanje so tecnosta so se vbrizguva vo matkata se cistat i kanalite istovremeno...Ako se zacepeni togas isklucivo INF...
Sum procitala deka zeni so takvi problemi treba da pijat caj od list od malina...a imalo i nekoi kapsuli od malina...ne znam kolku e delotvoren ali neka proba....
fibimk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19384
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by KATIC on 18.03.09 15:54

jas go pravev ova ispituvanje, jajcevodite ne mi se proodni , a koga se konsultirav so eden doktor od sk mi rece deka ne bilo napraveno kako sto treba. trebalo ciklusot da trae 5 dena a ako trae podolgo se davale kapki, potoa se pravelo na devetti den zatoa sto pred toa vo matkata imalo otoci.zatoa treba da go napravam uste ednas ova ispituvanje. jajcevodite mi bea zapuseni na krajot taka sto se nadevam deka od vtoriov pat ke se odzatnat. nee strasno. podobro taka odkolku operacija
KATIC
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 36
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 19234
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by nale on 18.03.09 16:53

Elizabeta82 напиша:Se raboti za mojata bratucetka. Veke 2 godini ne moze da ostane bremena, bese na site mozni preglede se bilo vo red. No pred 4 neseci bese vo Sistina da ispituva proodnost na kanalite kade se otkrilo deka vnatre vo samite kanali imala nekakvi resicki. Tamu i predlozile da napravi laserska operacija za otstanuvanje na resickite, no taa ne moze da se odluci seuste, nekako i bilo strav da ne i se iskomlicira rabotata uste poveke. Saka da proba so IVF, sto mislite? Vase iskustvo i mislenje.
Какво отсранување на ресичките, па они ја движат јаце клетката...една моја пријателка ради тие ресички сега е во постапка за ивф затоа што не функционираат како што треба
nale
nale
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 18560
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by margarita on 18.03.09 18:27

Jas HSG pravev kaj dr. Tolovic, mojot doktor od Sistina dojde tamu i on mi pravese hsg i fala Bogu proodni mi se kanalite, nema nikakov problem, a toa najmnogu se plasev.
margarita
margarita
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 343
Age : 43
Локација : skopje
Расположение : supeeeerrrrr
Поени : 18449
Registration date : 2009-02-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Elizabeta82 on 18.03.09 23:47

Bratucetka mi pravese vo Sistina kaj dr. Nikola Pancevski. Ama sega saka do odi kaj dr. Slobodan Lazarevski. Dali nekoj od vas ima iskustvo kaj ovie doktori. I ako znaete nekoj strucen doktor za ovaa problematika, ve molam da pisete.

Elizabeta82
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 52
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18143
Registration date : 2009-02-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by petra26 on 09.04.09 15:36

Jas pravev hsg pred dva meseca i kanalite mi se proodni osven sto imam malo vdlabnuvanje vo vlezot na matkata...doktorot mi tece deka toa ne mi pravi problem no jas mislam deka vlijae...zatoa sledniot mesec ke odam na inseminacija......

petra26
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 31
Age : 35
Локација : macedonia
Поени : 17946
Registration date : 2009-04-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by lila_mk on 09.04.09 18:10

dr. Nikola Pancevski mene mi pravese HSG no dojde kaj dr. tolovski ( rengenolog) zosto vo sistina ja nemaat taa oprema. da ne i pravele nekoe dr. isituvanje a ne HSG vo sistina?zosto site doktori od sistina doagaaat da pravat HSG kaj dr. Tolovski. Vo vrska so dr. Lazarevski toj ti e strucnjak za sterilitet i veke ako misli da ide na nekoja postapka od tipot INseminacija ili IVF samo kaj nego .za resickite ubavo kaza nale tie pomagaat da se pridvizi JK ne se otstranuvaat.... izgleda ima nekoi priraslici a ne resicki ama tie priraslici mislam deka ne se otstranuvaat ili eventualno samo laserski
lila_mk
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 19211
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by nnatasa on 23.04.09 15:36

Jas saum pravela HSG vo drzavna bolnica mnogu odamna.
Invazivna e i neprijatna postapkata... boli ako ima zapusen kanal, ako nema, ne e neizdrzliva bolka, ama stravot e golem... Mene mi pravese Dr. Zlatanovski imase ordinacija vo carsija... se selese edno vreme za belgrad, sto stana so toj doktor ne znam... odamna ne sum kaj nego. Uste go cuvam naodot od rengenot...
nnatasa
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19528
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by KATIC on 23.04.09 15:45

lele jas ke treba po vtor pat da pravaaaam ne me bolese mnogu ama kako nekoj da me bockase so igla, mnogu neprijatno.... go molam gospod da e vo red
KATIC
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 36
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 19234
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by nnatasa on 23.04.09 15:49

HSG ili onoa so balonce? Ke bide, se ke bide vo red Katic Smile
nnatasa
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19528
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by KATIC on 23.04.09 16:00

HSG.... a be sedi jas vo iskusnite se brojam SmileSmileSmile aj ako ima nesto navistina zatnato ke se pusti SmileSmile:)pa ke pravime bebe SmileSmileSmile ama koga ke mi tekne .... jas nikogas ne sum odela po bolnici nekoj da ne gnjavi, pa posebno ginekolog mrazaaaaaam SmileSmileSmile
KATIC
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 36
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 19234
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by nale on 23.04.09 18:44

Еее кај мене као ок се каналите. Пред 4 год. правев ХСГ и пишува во извештајот наод уреден, проодни за контраст. Вчера бев на преглед кај др. Хаџи-Лега и гром од ведро небо кога ги виде снимкте. Каналите не се баш проодни има многу стеснувања ....Незнам што да кажам за ренгенологот што ги пишал извештајот, нека си ја џитне дипломата
nale
nale
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 18560
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Ana.b on 23.04.09 22:09

nnatasa напиша:Jas saum pravela HSG vo drzavna bolnica mnogu odamna.
Invazivna e i neprijatna postapkata... boli ako ima zapusen kanal, ako nema, ne e neizdrzliva bolka, ama stravot e golem... Mene mi pravese Dr. Zlatanovski imase ordinacija vo carsija... se selese edno vreme za belgrad, sto stana so toj doktor ne znam... odamna ne sum kaj nego. Uste go cuvam naodot od rengenot...
Dali se vika doktorov Tihomir?Ako mislime za istiot,uste e vo carsija,i poznavam mnogu devojki koi odat tamu na gin.Vikaat deka e mnogu strucen.
Ana.b
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18238
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Sarah on 24.04.09 9:22

nale напиша:Еее кај мене као ок се каналите. Пред 4 год. правев ХСГ и пишува во извештајот наод уреден, проодни за контраст. Вчера бев на преглед кај др. Хаџи-Лега и гром од ведро небо кога ги виде снимкте. Каналите не се баш проодни има многу стеснувања ....Незнам што да кажам за ренгенологот што ги пишал извештајот, нека си ја џитне дипломата

Нале многу ми е жал за изгубеното време. Во цела ситуација е добро барем тоа што сега се открил проблемот, па ќе добиеш соодветен третман. Што ти советуваше Хаџи-Лега?
Sarah
Sarah
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 99
Age : 46
Локација : Makedonija
Поени : 18055
Registration date : 2009-03-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот