Родители и деца

Испитување проодност на канали

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Lili on 21.06.08 21:38

irence fala na sovetot.tuku ne mi kazavte dali ima nekoi simptomi toa zapusuvanje na kanalite?
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19328
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by radmila11 on 21.06.08 22:55

mislam deka nema Osven ako ima vrska toa sto jas pred operacijata imav mnogu bolki pred da dobijam za razlika od posle operacijata Inace kaj dr.Tolovski e mislam 3000den.moze da si proveris i tamu samo da ti kazm jas od tamu imam loso iskustvo zasto ne bila dobra snimkata pa on i dr.Stoevski kaj kogo se lecev zaklucile deka nemam ni matka ni jajnici zamisli pa jas uste im veruvav bez da razmislam kako moze da dobivam ako nisto nemam Sreka sto otidov vo sistina i se dobro se zavrsi Mi go skratija zivotot 100%posle mi idese toj Stoevski da go:glup:
avatar
radmila11
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 40
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 19245
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Ane on 22.06.08 10:57

stojkoska liljana напиша:a ima li nekakov simptom zapusuvanjeto na kanalite ili ne se sekava nisto.Na primer pri menstruacija se sekava li nesto?
bi mi preporacale li nekoj doktor za proverka na zapuseni kanali.naj
iskreno se plasam malku,a i neznam dali da pocekam veke dve godini kako
neuspevam da zabremenam,a piev i klomifen i pak nisto! 😢

за тоа каде да се испита проодност на канали веќе пишувавме во темата- прочитај ги постовите и ќе ги постовите и ќе видиш каде се прави ова испитување.
но мене ме интересира за овие две години откако се обидуваш да забремениш, дали имаш правено некакви испитувања или пиеш само кломифен?
прво и најважно е дали твојот сопуг направил испитување за плодност - односно спермограм. затоа што ако кај него е проблемот потешко се средува.
потоа секако ти треба да направиш прво и основно - хормонални испитувања, па по ред све што ќе каже лекарот.
инаку од лично искуство ти кажувам - по една година редовен и незаштитен секс, ако не останеш бремена, лекарите тоа го третираат како стерилитет и се започнува со детални испитувања, па потоа се утврдува причината и се одредува соодветна терапија.
кломифен таблети помагаат само ако пости помал проблем, односно хормонален дисбаланс.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20399
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Lili on 22.06.08 12:31

Znam Ane se ubavo kako toa odi.Imavme eden problem sonego:imase bakterija so edvaj ja izleci,streptococus faekalis,mu gi ubivase spermatozoidite.no sega e se ok,ima super,odlicna podviznost.a bas i poradi hormonalnoto otstapuvanje mi gi dadoa klomifenot.Pa doktorkata rece deka ako nebiva za dva-tri meseci ke mi gi proveruvaat kanalite,pa zatoa se rasprasuvav za toa.
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19328
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Irena Trajkovska on 22.06.08 12:31

stojkoska liljana напиша:irence fala na sovetot.tuku ne mi kazavte dali ima nekoi simptomi toa zapusuvanje na kanalite?
Немав никакви симптоми освен пообилно крварење, иако не мора да значи дека тоа е резултат на запушени канали.Според д-р Лазаревски причината за запушените канали и хламидијата која иако беше на граница си го направила своето.Во целата несреќа најголема среќа е што истата е откриена на време преку редовен гинеколошки преглед(брис), а ако истата не се третира може да предизвика траен стерилитет.
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 40
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 19146
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Lili on 22.06.08 12:35

a od sto vsusnost se doaga do zapuseni kanali?Ili sami si se zapusuvaat?
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19328
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Ane on 22.06.08 12:36

нема никакви симптоми. ако би постоеле симптоми како последица на запушени канали, нема да се прави снимањето.

инаку лилјана, ти ги испита хормоните, па ти дадоа кломифен?
уствари ако не ти е проблем пиши кои испитувања ги имаш направено.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20399
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Irena Trajkovska on 22.06.08 12:37

stojkoska liljana напиша:a od sto vsusnost se doaga do zapuseni kanali?Ili sami si se zapusuvaat?
Мора да има некоја причина.Кај мене била хламидијата.
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 40
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 19146
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Nora76 on 07.07.08 12:55

Зраво на сите!Јас сум нова меѓу вас.Се одлучив да правам лапароскопија и хистероскопија во Систина,кај др.Панчески,па сакав да прашам дали некој има искуство кај овој доктор и какво.

Nora76
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 53
Age : 42
Локација : od sekade po malku
Поени : 19106
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Lili on 11.07.08 9:24

Ane напиша:нема никакви симптоми. ако би постоеле симптоми како последица на запушени канали, нема да се прави снимањето.

инаку лилјана, ти ги испита хормоните, па ти дадоа кломифен?
уствари ако не ти е проблем пиши кои испитувања ги имаш направено.
Malku kasnam ama..:-)pa papa testovi napravivme ok se,brisovi za mIkoplazma ,cervikus,antibiogram,kalamidija isto taka napraviv i tie site bea ok,pa hormonalni ispituvanja napraviv e tuka imav malku otstapuvanje na LH (so e toa ne znam)ama treba da e od 12-82,a mene mi e 8,7 i na FSH so treba da e od 7,5 do 20,a mene mi e 4,6.Ovie otstapuvanja se vo 13den.i tie vrednosti i gi sporeduvam.Piev klomifen i mi sledea ovulacija ,najprvo nemav pa posle imav folikuli dovolno golemi,ama pak nisto.i toa .dr ispituanja nemav.
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19328
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by lila_mk on 20.10.08 12:11

да се надоврзам на темата за ХСГ тое е тоа како болна постапка барем кај 90 % од жените што ја прават. може да не боли ако ти се 100 % проодни каналите и нема што да и прече на таа течност што продира низ каналите. така кога јас працев испитување едната страна ми беше 100 % проодна , и осетив ептем мала , мала болка која е сосема издржлива. кога ја испитуваа другата страна кој беше 50-60% проодна врискав на цел глас .тоа е огромна болка која јест да кратко трае околи 15- 20 сек али болиииии.....
совет до сите без разлика на болката ова е највредното нешто што треба да се направи.болката се издржува а резултатот ќе биде прекрасно бебце. затоа немојте да се плашите зошто вреди да се помине низ тоа бидејќи се отстранува пречката кој ја кочи спермата да пројде низ каналот и да ја оплоди јајце клетката.
со среќа на сите
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 19006
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by lila_mk on 20.10.08 12:13

уште нешто да се надоврзам докторите викаат а и праксата покажала дека веќе 2 месец после ХСГ - то жените остануваат бремени.во мојот случај беше тоа после 4 месеци од ХСГ - то .резултат секако дека има
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 19006
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Kiki on 20.10.08 14:33

kaj mene pomina 1,5 mesec posle HSG. Molam gospod naredniov period da se fati
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19733
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by hormonce on 20.10.08 15:20

Јас пак напротив осетив поголема болка на проодниот канал,на десниот,а од ХСГ поминаа 4 години.
Убаво ти обаснија.Значи таа улица е еднонасочна и се оди на семафорот пред Државна болница лево по ул.Железничка,пред кафаната Љуц десно и одма од десна страна е во куќа.Нема да утнеш сигурно и среќно!!!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18973
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by KAJA on 29.10.08 13:29

a od sto se zatnuvaat kanalite?
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18947
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Anjuska08 on 02.12.08 18:58

HSG правев минатата година во месец мај, а забременив во септември. На снимакта се виде јасно она што се претпоставуваше: дека имам дворога матка. Самата постапка за мене лично беше многу болна, но тоа само додека траеше, јака е и поминува. Со време се заборава. Ја правев во воена болница иако многу не знаат дека може да се прави и таму и задоволна сум. Да не се откриеше на време и да немав соодветна терапија за време на бременоста сигурно ќе имав спонтан уште на почетокот. Со таа дијагноза некои доктори ми велеа дека ке треба да забременам неколку пати и да имам спонтани , па дури потоа да родам кога ке се прошири некој од роговите. Некои пак веднаш ме упатуваа на операција. Не се согласив и верував дека ќе успеам. Се измачив со лекарства цела бременост, но нема ништо поубаво од мометот кога ќе се роди бебето. Верувајте и не губете надеж. Зборувам од свое искуство.
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 18525
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by jasmina i ace on 02.12.08 19:02

kolku kosta na privatno HSG so rengenski snimki?
avatar
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 34
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18683
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by nale on 09.12.08 17:56

Имам правено ХСГ пред 3 год. Постапката беше ужасно болна , мислев дека ќе ми експлодираат сите органи во стомакот. Имав запушувања на јајоводите ,со контрастот се отпушија, па можеби за тоа беше толку болно. Многу жени полсе ХСГ останале бремени, но за жал јас не сум една од нив. И после 3 години сеуште ги немам видено тие фамозни II цртички
avatar
nale
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 18355
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Kinky on 13.12.08 19:42

Nale, ste pravele inseminacija?
Vi dijagnosticaraa nekakov problem ili ste idiopati?
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by nale on 13.12.08 22:09

Не сум правела инсеминација, планирам псоле нова година. Пеоблемот е кај мене имам ПЦОС и хормоните не ми се ок ЛХ ми е 3 пати повисок од ФСХ што укажува на типични полицистични јајници.Кај партнерот спермограмот е одличен
avatar
nale
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 18355
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Kinky on 14.12.08 9:11

Da, policisticnite jajnici znaat da bidat golem problem.
Kako se spravuvaat lekarite so niv, postoi li lek, makar i privremen dodeka zenata da zabemeni? Imam prijatelka so ista dijagnoza i ne znam veke sto ne probaa, i ivf napravija, i ne im uspea. Kako moze tolku mnogu da kocat policisticnite jajnici? Sto vi rekoa vas?
Ne moze li da se prima nekoja terapija za lh?
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by natali on 30.12.08 13:37

Sanja83 nema potreba od strav,jas pominav niz toa bolese no samo 1-2min,jas poveke se isplasiv od aparatot za snimanje.Se nadevam se ke bide vo red,mene uste vednas Tolovski mi kaza deka mi se proodni i deka se e vo red dodeka me snimase a potoa i doktorot mi go kaza istoto koga gi vide snimkite.Samo bidi opustena za vreme na snimanjeto nemoj da se stegas.Pozdrav i cekame ubavi vesti
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19506
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Damjana on 30.12.08 16:09

natali напиша:Sanja83 nema potreba od strav,jas pominav niz toa bolese no samo 1-2min,jas poveke se isplasiv od aparatot za snimanje.Se nadevam se ke bide vo red,mene uste vednas Tolovski mi kaza deka mi se proodni i deka se e vo red dodeka me snimase a potoa i doktorot mi go kaza istoto koga gi vide snimkite.Samo bidi opustena za vreme na snimanjeto nemoj da se stegas.Pozdrav i cekame ubavi vesti

Kako mislis Tolovski ti kaza? Toj sam ne snima ... mora i ginekolog da ima tamu. Toj ja vbrizguva tecnosta. Barem taka bese jas koga bev - bese i dr. Ivanovski od Sistina.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19094
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by jasmina i ace on 30.12.08 16:16

jas pred edna ned pravev HSG i toa vo drzavnata i nemav nikakvi bolki i lesno pominav do 5 min maksimum a zastrasuvacki e rengenot i gin raboti so sestra i rengenolog koj slika
avatar
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 34
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18683
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by natali on 31.12.08 9:39

Da Damjana i mojot doktor bese so mene so toa sto mojot doktor mi ja vbrizga tecnosta a Tolovski snimase no dodeka snimase toj rece deka tecnosta pominala i proodni mi se kanalite a potoa doktorot i Tolovski gi gledaa snimkite i zapisaa deka formata i goleminata na tubite se vo red a isto i proodnosta
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19506
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот