Родители и деца

Испитување проодност на канали

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Испитување проодност на канали

Пишување by natali on 13.05.08 14:06

Dali ke moze nekoj da mi kaze kako se ispituva proodnosta na kanalite,vcera bev na ginekolog neznam ovoj mnogu porazlicno pregleduva od prethodniot,mi zema brisevi(3)za na mikrobiologija i mi rece deka ako se e vo red so niv ke treba da mi proveri uste proodnost na kanalite inaku se drugo e vo red.A denes treba da odnesam sperma od maz mi ama mi rece da ne pomine poveke od 30 min.Lele daj boze samo se da e vo red so mojte i na maz mi rezultatite mnogu mi e strav.
i ke ve molam da mi pisete posle kolku vreme se gotovi rezultatite od ispituvanje na sperma.Umiram od strav samo da ne mi kazat nesto loso a prethodno kaj sto odev na ginekolog mi zema samo bris za pap me gledase na eho mi rece deka sum super nisto ne mi rece za na mikrobiologija.
natali
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19711
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Ane on 13.05.08 14:30

Натали јас правев такво испитување за проодност на каналите. Инаку има две можности
HCG и HSS.
Разликата е во тоа што со првото добиваш рентгенска снимка на која се гледа проодноста на каналите. Односно пред да те снимаат вагинално ти вбризгуваат контраст и потоа тоа се гледа на снимката.
Второто се прави со внесување на т.н мало балонче и потоа се вбризгува контрастот низ него (а тоа се дуе). Со ова не се прави рентгенска снимка, само на ехо директно се гледа проодноста.

Ја го правев второто, приватно и да ти кажам право не е ни малку пријатно, но се издржува.
Првото (HCG) го правеа само во државна болница, а таму условите се ужас. Но предноста е што еднаш за секогаш имаш снимка. Кај кој и да одиш лекар имаш црно на бело доказ.

А за спермограмот не знам сум заборавила колку се чека, инаку многу е важно, доколку дома земате примерок - не смее да го направите тоа при однос, и откако ќе го имате примерокот за 30 минути да го однесете во лабораторија. Додека го носите мора да е кутијата со примерокот на топло - завиткана во пешкирче и ти можеш под пазува да го ставиш. Ова е многу важно бидејќи ако се излади спермата, угинуваат сперматозоидите и ќе имате погрешен резултат.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20604
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by lola on 13.05.08 15:55

Јас сум била на HSG приватно кај др.Толовски. Ординацијата му е на ул.Железничка (под Државна болница). Цената е мислам 3700 ден.
Ти држам среќа се да биде ок со резултатите flower
lola
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Kiki on 18.05.08 20:54

zdravo Lola,
me interesira dali e bolna postapkata za HSG ? Nekade imam procitano deka HSG e bolna postapka i ja pravat vo lokalna anestezija. Dali kaj dr.Tolovski doagaat i doktorite od Sistina?Kolku dolgo trae samata postapka? dali ima potreba od odredena pauza posle samoto snimanje zaradi stetnosta od samite rendgen zraci vrz eventualnata idna brememenost?
Kiki
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19938
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by lola on 19.05.08 14:05

е па вака Кики - мене кога ми правеа HSG дојде доктор од Систина. Воопшто не ми беше болно, макар што имам читано дека кај многу жени се јавува неподнослива болка. Мене фала Богу, се ми беше ок со проодноста на каналите. Постапката трае околу 10-15 минути. А на ова последново прашање не знам да ти одговорам, затоа што мене не ми спомнаа докторите такво нешто :hmm
lola
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Kiki on 19.05.08 22:28

Fala ti mnogu Lola, malku me ohrabri. Razgovarav so doktorot za HSG ama nekako kako se nablizuva momentot koga treba da go napravime ispituvanjeto, mene me faka strav
Kiki
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19938
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by daniela on 21.05.08 22:55

ако се непроодни каналите тогаш мислам дека е болна постапката.инаку и мене ми правеа хсг во државна болница пред 9год, не болеше само малку крварев па земи си некоја улошка.
daniela
daniela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 533
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 20434
Registration date : 2007-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by vedrana on 29.05.08 8:38

Mene mi preporacaa HSG, samo neznam zosto koga veke 2pati ostanuvam trudna.Demek za da proverat dali e se vo red so matkata. Jas sum vo Sistina, dali tamu pravat HSG ili te preprakaat na dr. mesto. Denovove treba da se dogovoram so doktorot pa me interesira. Imam citano deka ne e bas prijatna procedura, ama sto da se pravi ako se mora i toa ke go izdrzime, nie zenite navikanti sme na se. :metam:
vedrana
vedrana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 585
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 19888
Registration date : 2008-03-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by lola on 29.05.08 9:42

Не го прават HSG-то во Систина, туку имаат договор со др.Толовски (рентген дијагностика) и таму доаѓа твојот доктор од Систина. Погоре имам напишано каде се наоѓа, да не се повторувам.
А инаку, мислам дека со оваа HSG постапка не се гледа само проодноста на каналите, туку и положба на матката, дали има матката прегради и сл.
Среќно Ведрана!!!
lola
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Ane on 30.05.08 10:54

информирај се кај твојот лекар ведрана. ќе ти каже дали прават или не во Систина.
мене ми правеше HSS д-р Лазаревски (од Систина) ама дојде кај мојата лекарка во ординација. Само тоа беше одамна и тој тогаш уште не работеше во оваа болница, па не знам дали таму правеа.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20604
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by bobica on 14.06.08 14:05

dali vo sistina go ima barem ednoto od ovie hss ili hgs ispituvanja ili pak gi nema i dvete?
sakam da mu recam na dr. da napravam proverka za proodnost na kanalite arno ama neznam dali ce saka dr.lazarevski zaradi toa sto vo oktomvri 2007 god bev na laparoskopija i histeroskopija i mi kaazaa deka kanalite mi bile 100% zapuseni megutoa mi pustile metilensko plavo i kanalite pocnale da propustaat i se odzatnale pa kako demek nema sega problem.no jas mislam deka imam problem pa sakam da napravam ispituvanje za proodnosta na kanalite.
bobica
bobica
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 139
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 19419
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by radmila11 on 18.06.08 20:08

Vo Sistina pravat laparoskopija i histeroskopija vo koja se proveruvaat i procistuvaat kanalite vo ovoj zafat se pravat 3 mali reza od koj edniot e na papakot
radmila11
radmila11
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 40
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 19450
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by biljanag on 19.06.08 9:34

негледам причина зошто братучетка ми би ме лажела!
и онака и беше во план да оди за русија да се види со своите тука беше три год

радмила фала за информацијата веројатно сега ке поверуваат
можеби има повеќе начини на прочистување како и да е се надевам ниедна од нас нема да има потреба од тоа!
biljanag
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20832
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Ane on 19.06.08 10:56

Не постојат повеќе начини за испитување проодност на канали, туку само еден и единствен.
Нема жената 100 вагинални отвори, за да може лекарот да бира начин на кој ќе го направи тоа.
biljanag напиша:
biljanag напиша:

радмила фала за информацијата веројатно сега ке поверуваат
можеби има повеќе начини на прочистување како и да е се надевам ниедна од нас нема да има потреба од тоа!

прочистување ане прочистување

Не треба да го болдираш и да ми назначиш за што зборуваш, Билјана. Јас 8 години се испитував по лекари и се лечев од стерилитет, така што можам да ти објаснам многу работи, меѓу кои и оваа:
ПРОЧИСТУВАЊЕ И ИСПИТУВАЊЕ ПРООДНОСТ НА КАНАЛИ Е ИСТО!

Кога се испитува проодноста на каналите се вбризгува контраст (течност) во матката и низ каналите. Освен што се гледа дали се проодни, со самото вбризгување на контрастот автоматски се прави и прочистување каналите. Но со ова само се прочистуваат ако постојат ситни проблеми. Ако се скроз запушени не може да се прочистат.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20604
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by vesna83 on 19.06.08 16:23

ane ne e tocno deka ne se pravi proodnost na kanali ako se skroz zapuseni.Se vlaga i histeroskopski i laparaskopski ako ima potreba i se vrsi mehanicko cistenje na kanalite kade sto so kontrast toa ne moze da se postigne
vesna83
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19435
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Ane on 19.06.08 16:53

Весна - Тоа веќе се смета за оперативен зафат - хистероскопија и лапароскопија.

И не се прави преку пупак, туку под пупакот неколку сантиметри се прават 2-4 мали дупчиња и се гледа надворешно градбата на матката, јајниците, јајоводите. Исто така се влегува во матката со посебна направа за таа намена.

Како и да е со оваа постапка се утврдува дали има некои проблеми во матката или јајоводите ( овде наречени канали). И само кога има мали проблеми можат да се средат. Обично станува збор за мали нерамнини, јазли кои предизвикуваат запушување на каналите. Се внесува гас CO2, кој овозможува т.н продувување, или ако има потреба хируршки се отстрануваат аномалии.
Инаку да се отпушат скроз затнати канали нема шанси. Ви гарантирам. Жени со ваков проблем автоматски ги праќаат на вештачко. Знам пошто сопруга на колега на мм имаше ваков проболем - запушени канали. Имаат близнаци со ИВФ.

Инаку сите процедури ги прават овде кај нас во Македонија во државна болница и во приватните гинеколошки болници. Не е точно дека не гарантираат
Барем така беше додека ја се лечев.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20604
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by radmila11 on 19.06.08 22:22

ane mene rezot mi e na papakot a operacijata traese 4 saati mi bese zapuse edniot po sto i sama mozes da zaklucis kolku kazuvam toa sto kazal doktor a i rezultatot posle toa e uspesen
biljanad tebe ne znam kako da ti objasnam deka ne te podrzuvam vo tvoeto mislenje jas ne znam da ti objasnam strtucno kako se pravi taa operacija samo ti kazuvam deka jas imam 3 reza i deka kaj mene imase zapusen kanal i toj problem e resen uspesno
moze bi ja sum imala golema sreka pa zatoa ti preporacuvam naj ubavo da si odite vo sistina i razgovarate so doktor
radmila11
radmila11
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 40
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 19450
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Irena Trajkovska on 20.06.08 15:06

Jas pravev laparoskopija pred eden mesec vo Sistina.Moite tubi bea izvijugirani i slabo propustaa tecnost.Intervencijata traese cas i polovina pod celosna anestezija i samo prvite dva dena ima slabi bolki koi se izdrzuvaat.Malku e problematicno dvizenjeto, boli ako se smees i sl.Inaku dodeka ne se napravi ovaa postapka doktorite ne znaat kakva e sostojbata.Kaj mene bese uspesna intervencijata i sega d-r Lazarevski mi rece deka obicno vo period od sest meseci pacientkite ostanuvaat bremeni.Inaku sekoj bilka e nevazna vo odnos na krajniot rezultat - BEBE.
Irena Trajkovska
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 40
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 19351
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Goca on 20.06.08 15:14

Ирена , од срце ти посакувам крајниот резултат кај тебе да биде БЕБЕ,иначе само да споделам моја блиска пријателка одкако направи прочистување на каналите за еден месец остана бремена а предходно се обидуваа 7 години.....среќно.
Goca
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20659
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by radmila11 on 20.06.08 23:32

Ирена јас останав бремена точно една година по операцијата но кај мене бесе поголем проблемот Се надевам дека ти ке останеш за многу брзо време Ти посакувам од се срце да бидеш мајка
radmila11
radmila11
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 40
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 19450
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Lili on 21.06.08 9:07

a ima li nekakov simptom zapusuvanjeto na kanalite ili ne se sekava nisto.Na primer pri menstruacija se sekava li nesto?

bi mi preporacale li nekoj doktor za proverka na zapuseni kanali.naj
iskreno se plasam malku,a i neznam dali da pocekam veke dve godini kako
neuspevam da zabremenam,a piev i klomifen i pak nisto! 😢
Lili
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19533
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by natali on 21.06.08 9:53

Irena kazi mi koja cena e ispituvanjeto proodnost na kanali vo Sistina i kazi mi kako otkrija deka ti se zapuseni kanalite i kolku vreme se obiduvas da zabremenis.Jas 9 meseci se obiduvam i neznam dali sega ili da pocekam uste 5-6 meseci pa da napravam ispituvanje na kanalite kazi mi tvoe mislenje
natali
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19711
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by biljanag on 21.06.08 10:58

liljana i jas piev klomifen vtoriot pat otkako piev zabremeniv ne se otkazuvaj redovno pregled baraj da ti gi kaze dr plodnite denovi
srekno
biljanag
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20832
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by bobica on 21.06.08 15:52

zdravo zenski.super ste no sepak aj da vi kazam i zamene iako imam pisano vece no sepak nekoj i ne procital nesto.jas imav 100% zapuseni jajcevodi ili kanali slucajno mi otkrija koga bev da vadam cista koja se vikase endometrioza i vo toj laparoskopski i histeroskopsti zafat mi rekoa aj sekako ce se operira cistata daj da vidime i proodnost na kanalite. pa taka zaklucija deka se 100 % neproodni i sreca pustile tecnost koja se vika metilensko plavo koga na pocetokot ne propustala tecnosta no po 10 min pocnale da se otpusuvaat kanalite ili jajcevodite. inaku za da ne dojde posle operacija do povtorno zapusuvanje i pojava na cisti primav 6 meseci ZOLADEX 3.6 mg inekcii koi gi primav na sekoi 28 dena i koga zavrsija dobiv menstruacija i sega se e vo red se obiduvam eve dva meseca za bremenost. inaku operacijata mi ja pravese dr.timceva i lazarevski. vo sistina.
inaku dr.sakaa da gi napravat site ovie ispituvanja bidejci jas insistirav a im imav kazano deka se obiduvam edna godina da ostanam bremena no nisto.pa zatoa rekoa stom ce se odi na zafat neka bide i laparo i histeroskopija.
inaku vo sistina sum 6 godini pa bidejci me poznavaa kako pacient i znaea deka imav cisti koi bea vodni no sepak rekoa ajde ne zavisno sto mislime deka bile vodni aj da vidime kakov trag ostavile pri nivnoto pukanje ili povlecuvanje.

inaku zaboraviv da vi kazam za cena mene mi zedoa..... i toa so popust
od 20% bidejci se praveni dva zafata laparo i histeroskopija i bidejci
sum niven pacient podolgo vreme.
bobica
bobica
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 139
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 19419
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Irena Trajkovska on 21.06.08 20:12

stojkoska liljana напиша:a ima li nekakov simptom zapusuvanjeto na kanalite ili ne se sekava nisto.Na primer pri menstruacija se sekava li nesto?

bi mi preporacale li nekoj doktor za proverka na zapuseni kanali.naj
iskreno se plasam malku,a i neznam dali da pocekam veke dve godini kako
neuspevam da zabremenam,a piev i klomifen i pak nisto! 😢
Voopsto ne e bolna postapkata.Jas bev kaj d-r Slobodan Lazarevski i sum prezadovolna.Za nego velat deka e eden od najdobrite vo Makedonija.Pred se doktorot e mnogu naroden znae da te oslobodi od stravot.Samo napred
natali напиша:Irena kazi mi koja cena e ispituvanjeto proodnost na kanali vo Sistina i kazi mi kako otkrija deka ti se zapuseni kanalite i kolku vreme se obiduvas da zabremenis.Jas 9 meseci se obiduvam i neznam dali sega ili da pocekam uste 5-6 meseci pa da napravam ispituvanje na kanalite kazi mi tvoe mislenje
Pet godini se obiduvam da ostanam bremena.Prvata godina vo brakot imav spontan abortus i od togas nisto.Inaku vo Sistina pravev histeroskopija i laparoskopija a cenata se dvizi od 35000 do 60000 illjadi vo zavisnost od intervencijata a dokolku se napravat dve intervencii(kako kaj mene) ima popust 20%.Cenata zavisi od toa dali ne se pravi nekoj pogolem zafat tuku samo propustanje na Solvex tecnost vo tubite i odstranuvanje na izrastoci, a dokolku se vgraduva plastika ili vo najlos slucaj da se izvadat kanalite togas cenata e povisoka.Eden bolnicki den cini 6500 denari.Dokolku se izvadat tubite moze da se ostane bremena samo o vestacko oploduvanje.P.S Ne sum medicinsko lice ama makata me natera da doktoriram na ovaa problematika flower

Zapusuvanjeto na kanalite mi go otkrija po napraveno HSG koe voopsto ne e bolno.
Irena Trajkovska
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 40
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 19351
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Испитување проодност на канали

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот