Родители и деца

Октомвриско исчекување

Страна 27 of 28 Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28  Next

Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by vasidora on 30.10.09 14:00

Nie si se dogovorivme so mm, ako posle 6 meseci ne bide nisto (dosega probuvame eden mesec i imav folikul 19 mm na 12ti den i bas se nadevav deka ke bide) ke se ispite prvo toj a posle edna godina ke pocnam jas. Ama se nadevam deka nema da dojde do toa.
Ve mislam srcki da znaete, mislam uste misi i kukulicka ostanaa za test ama posto dobiv vikam da ostavam prostor za tie sto se stvarno vo iscekuvanje ovoj mesec.
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17424
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by mamatobe on 30.10.09 14:07

Kukulicka neli ima skraten ciklus, pa dobro e da si e pod kontrola. I jas nikakvi ispituvanja nemam napraveno, a se obiduvame 3-4 meseci. Planot mi e, ako se zavlecka rabotava 10-12 meseci - togas da ispituvam. Plus mnogu mi e strav od lekari i igli :(
Imam nekoe dobro cuvstvo deka PLODEN ke bide periodov Smile
avatar
mamatobe
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 51
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : Fino :))
Поени : 16775
Registration date : 2009-10-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by vasidora on 30.10.09 14:09

mamatobe напиша:
Imam nekoe dobro cuvstvo deka PLODEN ke bide periodov Smile

Cul te Gospod... i nasite mazi , mislam za da ne se bunat ponekogas koga ke im dojde epten naporno.
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17424
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by Goddess^ on 30.10.09 14:10

Јас кога отидов на др, не отидов за никакви испитувања, пошто само што бевме почнале без заштита...јас отидов чисто онака, да ми каже совети за да си го припремам организмот за бременост Тој месец, со следење на овулацијата, утврдивме дека фоликулите не растат и следеше тоа што следеше
avatar
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 233
Age : 38
Локација : Sk
Расположение : Одлично! :)
Поени : 17000
Registration date : 2009-10-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by vasidora on 30.10.09 14:12

Godess^, toa so sledenje na folikuli sto znacese?
Kolku pati mesecno idese na gin, ti naplakjase li za site pati odenje i sl. Aj koga imas vreme objasni mi kako bas tocno ide toa!


Последната промена е направена од vasidora на 30.10.09 14:15. Мислењето е променето 1 пати
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17424
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by mamatobe on 30.10.09 14:14

vasidora напиша:Godess^, toa so sledenje na folikuli sto znacese?
Kolku pati mesecno idese na gin, ti naplkjase li za site pati odenje i sl. Aj koga imas vreme objasni mi kako bas tocno ide toa!

I mene me zanima ova! I pls Godess kazi sto sledese (verojatno si napisala na forumov, ama ne sum procitala :( )

Vasidorce, ma ke gi motivirame soodvetno sopruzite i nema da se bunat mnogu Smile)))
avatar
mamatobe
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 51
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : Fino :))
Поени : 16775
Registration date : 2009-10-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by Goddess^ on 30.10.09 14:18

Па, прв пат на преглед бев 1от ден од циклус, а втор пат на 12ти ден, за да провери колкави ми се фоликулите. Тој месец ми беа многу мали, 10мм најголемиот, па отидов пак и на 17ти ден, да не случајно овулирам поспоро, без разлика што менструацијата ми доаѓа во секунда на 28 дена.
Платив и првиот и вториот пат, а на 17тиот ден не платив, самата докторка ми рече: Те молам да дојдиш пак за 5 дена, заради МЕНЕ, сакам да знам кога овулираш точно.
И така
avatar
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 233
Age : 38
Локација : Sk
Расположение : Одлично! :)
Поени : 17000
Registration date : 2009-10-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by vasidora on 30.10.09 14:20

fala godess^, a prviot pat vaginalno te gledase posto so dobieno mislam...
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17424
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by delfince on 30.10.09 14:21

privatno bese ili drzavno?i dali samo so eho te pregleda i kolku pklati?
avatar
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17678
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by Goddess^ on 30.10.09 14:21

И да, кога утврдивме дека не овулирам покасно, ми препиша Кломифен кој го пиев 2 пати дневно од 3ти до 7ми ден, и пак бев на преглед на 13ти ден. Овој пат фоликулите ми беа 17.8мм и 20мм, што значи одлично сум реагирала на Кломифенот Сега ми е 17ти ден, и осеќам дека помина овулирањето, па дали се фати нешто или не, ќе видиме за 10на дена
avatar
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 233
Age : 38
Локација : Sk
Расположение : Одлично! :)
Поени : 17000
Registration date : 2009-10-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by vasidora on 30.10.09 14:22

ke bidee godess^, ti ja pustam celata sreka...
samo imav uste edno prasanje pogore napisano sto ne mi odgovori za toa dali vaginalno te gledaa prviot pat?
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17424
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by Goddess^ on 30.10.09 14:23

Не, првиот пат ме прегледа со надворешно ехо, ми кажа дека матката ми е како школски пример, ми мереше проток на крв низ јајниците ( ) и толку....
На приватно отидов, и секој преглед го плаќам 1000ден.....
avatar
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 233
Age : 38
Локација : Sk
Расположение : Одлично! :)
Поени : 17000
Registration date : 2009-10-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by Goddess^ on 30.10.09 14:25

Макар што, докторката ми рече дека нема проблем да ме прегледа и со вагинално ехо, ако не ми течи многу на првиот ден. Пошто јас имав релативно бааѓи, ме прегледа само надворешно
avatar
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 233
Age : 38
Локација : Sk
Расположение : Одлично! :)
Поени : 17000
Registration date : 2009-10-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by vasidora on 30.10.09 14:26

Kakov e toj protok na krv niz jajnici, mislam kako go vide toa? I mene taa mi rece deka matkata normalna golemina bla bla ama nisto ne mi rece za protok na krv
I jas odam privatno vo dijgnosticki i plativ 1000 den za papa i pregled eho.
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17424
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by Goddess^ on 30.10.09 14:31

Да ти кажам право - појма немам што е тоа, знам дека се гледа со обично ехо, уствари јас и го слушав протокот на крв, како вода шуштеше, а на екранот се гледа како ЕКГ И за право, подобро го слушав на левиот отколку на десниот јајник, што најверојатно било последица од јака настинка во минатото
avatar
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 233
Age : 38
Локација : Sk
Расположение : Одлично! :)
Поени : 17000
Registration date : 2009-10-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by mamatobe on 30.10.09 14:42

Fala Goddess! Leleeeeeeeeeee citajki ve, nekako mi se pobi idejata za neodenje na ispituvanja
Jas odam kaj Lidija Cerepnalkovska isto privatno, isto e 1000 denari pregled i eho. Ajde da vidam denovive dali ke dobijam, pa ke si zakazam pregled.
avatar
mamatobe
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 51
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : Fino :))
Поени : 16775
Registration date : 2009-10-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by NONE-BT on 30.10.09 14:45

gledam sami ste pa malku podrska od moja strana
Goddess bas taka i mene doktorot mi sledese ciklus isto kako tebe 3-4 pati, samo sto jas odev prv pat na 3-ti den pa 10 pa 13 pa 17-18 den i jas nemav ovulacija. jas ispitavlus nekoi hormoni i mene mi prepisa klomifen na koj super reagirav, na 13 den dva folikuli bea 21-22 mm. znam deka imam veke pisano no ti posakuvam da go imas i ti mojot uspeh i na prv pat terapija da uspees. doktorot mi rece deka bidejki primav klomifen na 28 dena treba da mi dojdi ( mene ciklusot mi bese 35-36 dena) a ako ne mi dojdi posle 7 dena da odam kaj nego na pregled. ne znam sto me natera no na 21 den napraviv test, ne se sekavam koi simptomi gi osekav no nesto mi bese cudno ama dbaze izleze negativen, premnogu bese rano. i posle cekav da pomini 28 dena, i koga pominaa a mene ne mi idese znaev deka sum bremena no dodrzav i pravev test na 34 den i izleze pozitiven.
vi drzam sreka na site koi ste vo iscekuvanje sto pobrzo da ostanite bremeni i da se druzime poveke na drug forum, kade pak ke se sovetuvame i poddrzuvame
avatar
NONE-BT
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 37
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 17524
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by Goddess^ on 30.10.09 14:56

mamatobe напиша:Fala Goddess! Leleeeeeeeeeee citajki ve, nekako mi se pobi idejata za neodenje na ispituvanja
Jas odam kaj Lidija Cerepnalkovska isto privatno, isto e 1000 denari pregled i eho. Ajde da vidam denovive dali ke dobijam, pa ke si zakazam pregled.

Mamatobe, би ти советувала без никакви предрасуди и стравови да одиш на преглед....еден обичен, најобичен Ако, скраја да е, нешто имаш, со избегнување нема да помини, ниту пак само од себе. А ако немаш ништо, тогаш ќе си бидеш опуштена и посреќна, без никакви внатрешни стравови и непотребни стресови
avatar
Goddess^
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 233
Age : 38
Локација : Sk
Расположение : Одлично! :)
Поени : 17000
Registration date : 2009-10-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by delfince on 30.10.09 14:58

none fala za poddrskata bas ni e potrebna osobeno na mene i na drugite koi sto se obiduvaat malku podolgo vreme.se nadevam deka site eden den ke si docekame =.
avatar
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17678
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by NONE-BT on 30.10.09 15:11

delfince jas se obiduvav 15 meseci pred da ostanam no nikogas ne go izgubiv pozitivnoto cuvstvo deka ke bide. gledam poveketo od vas se obiduvaat pomalku vreme i zatoa ne se obeshrabruvajte se ke si dojdi na red,kaj koj pobrzo kaj koj podocna no bitno vistinskoto bepce za site ke dojde
avatar
NONE-BT
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 37
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 17524
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by delfince on 30.10.09 15:22

pa da site se nadevame na toa deka eden den ke bide.ustvari sigurni sme deka ke bide tuku nie sto sme nestrplivi ne ni e nikoj kriv neli?
pozdrav none fala ti.
avatar
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17678
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by vasidora on 30.10.09 15:30

none srcka, fala na poddrskata i ubavo od tebe sto ne ne karas sto se zamarame tolku.
ti posakuvam lesna bremenost i zdravje boze uste polesen poragjaj.
a ti mamatobe, i jas nemav ojdeno na gin dve godini ama me oslobodi edna koleska od rabota da pojdam vo dijagnosticki, mnogu cisto ubavo site ljubezni i otidov i si napraviv papa, pregled i mikrobioloski ispituvanja. Se vkupno 2700 den rezultati brzo i taka. Ako se plasis odi kaj ovaa doktorkava super si pominav pozitivna e.
Plus i jas kolku bev mrzliva za odenje na lekar, ama ete trteba samo malku poveke volja i gin blisku do kaj sto zivees.
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17424
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by delfince on 30.10.09 15:36

vasidora sega mene kako mi tekna nesto onak mi se uvrte u glava odma sega bi otisla na lekar leele ama sum nestrplivaaaa za nekoi rab.koa ke mi tekne u momentot i mora u istiot moment da bide i kraj.
lele ama tesko bilo pravenjevo bebeeeeeeeeee.porano edvaj cekav da dobijam strav mi bese da ne zabremenam sega obratno.
avatar
delfince
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 395
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : superski!
Поени : 17678
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by vasidora on 30.10.09 15:44

delfince напиша:vasidora sega mene kako mi tekna nesto onak mi se uvrte u glava odma sega bi otisla na lekar leele ama sum nestrplivaaaa za nekoi rab.koa ke mi tekne u momentot i mora u istiot moment da bide i kraj.
lele ama tesko bilo pravenjevo bebeeeeeeeeee.porano edvaj cekav da dobijam strav mi bese da ne zabremenam sega obratno.

potpis delfince, ko jas da sum go pisuvala ova.
abe 9 godini skoro sekoj mesec tresi se dali ke dobies so se vika, sega odednas sakame bebe i mislime toa deka e ko avtomat, stavas paricka i op ke izleze bebeto.
Lele mi tekna na eden vic sega. Posto jas i mm stalno diskutirame civo e bebeto poveke, na majkata ili na tatkoto, mojot tatko me zakute so slednava anegdota da ja narecam. Mi vika:
Dobro be Lile, koga ke stavis paricka vo avtomata i ke ti izleze koka-kolata, kazi mi civa e koka-kolata na avtomatot ili na toj sto ja stavil parickata??????
Ne znaev dali da placam ili da se smeam??
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17424
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by vasidora on 30.10.09 15:46

ufff, ke zaboravev.
Posto sme mladicki uste, aj taka da recam, i ako ne otkrijat nisto pri osnovnite papa i mikrobioloski ispituvanja, mislam deka korektno e da se priceka okolu pola do edna godina pred tie poserioznite invazivni ispituvanja.
So vikate vie?
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17424
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Октомвриско исчекување

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 27 of 28 Previous  1 ... 15 ... 26, 27, 28  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот