Родители и деца

Бела флека на грлото на матката

Go down

Бела флека на грлото на матката

Пишување by Macence on 16.09.09 20:05

Денеска бев на гинеколог и кога ми го стави тоа железното внатре да ми зема брисеви откри дека имам бела флека на грлото на матката и ми кажа дека не може со сигурност да тврди што е додека не дојдат резултатите од брисевите, ама дека ако не го лечиме може да премине во рак, па многу се загрижив и стално мислам на тоа сега.Дали некоја од вас има вакво слично искуство и дали навистина е толку страшно ова?Поздравче
avatar
Macence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 105
Age : 31
Локација : Macedonia
Поени : 18768
Registration date : 2008-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by Minamina on 16.09.09 20:08

ne e nisto strasno, i mene ednas mi rekoa taka ama papot sekogas e vo red i ne se sekiraj
avatar
Minamina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 423
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : многу срекно
Поени : 17484
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by Macence on 16.09.09 20:12

Minamina напиша:ne e nisto strasno, i mene ednas mi rekoa taka ama papot sekogas e vo red i ne se sekiraj

Fala Minamina za poddrskata, mnogu mi znaci vo ovie momenti dodeka cekam rezultati, mi olesni malku.Pozz
avatar
Macence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 105
Age : 31
Локација : Macedonia
Поени : 18768
Registration date : 2008-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by Minamina on 16.09.09 20:17

i jas taka se uplasiv i otidov kaj poveke doktori i na kraj nisto ne bilo toa, a go imale poveke zeni toa belo
avatar
Minamina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 423
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : многу срекно
Поени : 17484
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by makresanska on 16.09.09 20:55

Znaci doktorive nasi prvo ke te izvadat od pamet da te pobudalat pa posle ke recat epa ne bilo nisto.Abe poarno kuti si napravi rezultati konstatiraj sto e pa kazi a ne pred vreme stresovi da dobivame.Macence ne se sekiraj pocekaj moze ko sto vika minamina i nisto da ne e samo hrabro i veruvaj vo boga.
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18470
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by Macence on 16.09.09 21:02

makresanska напиша:Znaci doktorive nasi prvo ke te izvadat od pamet da te pobudalat pa posle ke recat epa ne bilo nisto.Abe poarno kuti si napravi rezultati konstatiraj sto e pa kazi a ne pred vreme stresovi da dobivame.Macence ne se sekiraj pocekaj moze ko sto vika minamina i nisto da ne e samo hrabro i veruvaj vo boga.

Ти благодарам и на тебе Makresanska за утехата и убавите зборови, и да јас силно верувам во Бога и се надевам дека се ке биде во ред, само сакав да ја споделам мојата моментална загриженост со вас, бидејки знам дека на некој начин барем ке ме утешите.Ви благодарам многу што сте со мене, ова ми значи многу. Поздравче
avatar
Macence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 105
Age : 31
Локација : Macedonia
Поени : 18768
Registration date : 2008-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by bubamara*** on 16.09.09 21:39

Pretpostavuvam deka se misli na ranicka na grlo na matka?! Najacesto doaga do toa od jaki infekcii, kandida itn. Ako PAPot e ok nemas potreba da se grizis, vo sekoj slucaj moj sovet ti e tamponi vo kantarionovo maslo natopi gi i stavaj sekoja vecer pred spienje nekolku dena pa pauza pa pak taka i infekcii da imas ke se iscistat
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 16967
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by Macence on 16.09.09 21:47

bubamara*** напиша:Pretpostavuvam deka se misli na ranicka na grlo na matka?! Najacesto doaga do toa od jaki infekcii, kandida itn. Ako PAPot e ok nemas potreba da se grizis, vo sekoj slucaj moj sovet ti e tamponi vo kantarionovo maslo natopi gi i stavaj sekoja vecer pred spienje nekolku dena pa pauza pa pak taka i infekcii da imas ke se iscistat
Fala bubamara*** za sovetot, sigurno ke go napravam toa i se nadevam ke mi pomogne da se iscistat infekciite i beloto pranje, oti go imam mnogu i mozno e bas toa da mi ja predizvikalo taa fleka ili ranicka, kako i da e.Ti blagodaram uste ednas, pozdravce i do tebe.
avatar
Macence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 105
Age : 31
Локација : Macedonia
Поени : 18768
Registration date : 2008-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by bubamara*** on 16.09.09 22:04

do toa e sigurno, moras dase pazis od infekcii
isto dobar recept e i ovoj
ke zems na gaza ke stavis cesne luk i ke go vrzis kako poklonce, posle toa toa go stavas vo kantarionovo maslo da odstoi malku i go stavas vo vaginata i taka 5 noki so red. Pazi gazata da e vrzana taka da mozes da ja izvadis lesno, znaci kako opavce za da povlece. So garancja proaga
Nosi samo pamucni gakicki, neka se i tanga ma pamucni da se, izbegavaj dnevni vloski i nemoj da jades mnogu blago. Mozes da si kupis i acedofilni tableti od California fitnes i da si pies edna dnevno cisto da ja zgolemis odbranat an organizmot od kandidi i gluposti
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 16967
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by radost on 17.09.09 13:12

Jas ne znam shto e tochno bela fleka ama pred nekolku godini mi kazhaa deka imam ranichka na grloto na matkata i deka ne e nistho strashno se dodeka Papot e vo red. Samo treba da se pazam od infekcii. Pred nekoe vreme pak imav kandida i sega pijam Lactogyn (acidofilni tableti specijalni za vaginalna flora) i mislam deka stvarno super pomagaat za infekciite. Ne znam shto se sluchuva so ranickata ama posledniot Par mi beshe ureden.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17977
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by Macence on 17.09.09 15:52

  Фала Бубамарче за советот, само кажи ми лукот да го излупам или да си биде со лушпата?
  Фала ти и на тебе Радост што го сподели твоето искуство во врска со ова.
  Гинекологот ми кажа бела флека а можеби тоа е исто и како раничка, и јас самата го видов на апаратот дека беше во боја, значи здравото месо си беше црвено а тоа заболеното како што вика гинекологот беше бело и кога му стави јод мислам се обои само црвеното а тоа белото остана необоено, и сето тоа беше на рабовите пред да се влезе во матката, значи на нејзината надворешност и целото место беше покриено со бела течност-бело прање, имаше премногу и јас самата го видов сето тоа.Ама и јас мислам дека и самото бело прање т.е. инфециите си го направиле своето, почнале да го нагризуваат и ткивото и затоа тоа побелело а имунитетот слаб и организмот не можел да се избори со нив, па затоа гинекологот ми рече да го зајакнам имунитетот со морков, зелка, витамин Ц.Ако знаете нешто друго од храна што да консумирам за да ги уништам инфекциите пишете ми.Позз
avatar
Macence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 105
Age : 31
Локација : Macedonia
Поени : 18768
Registration date : 2008-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by bubamara*** on 17.09.09 18:05

izlupen dusicke
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 16967
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by Minamina on 17.09.09 18:10

a kaj koj ginikolog bese Macence?
avatar
Minamina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 423
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : многу срекно
Поени : 17484
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by Zvezdicka on 17.09.09 19:11

lelel bubamara i macence.. aj ne pravete gluposti so svoite vagini i ne stavajte se i sesto kaj sto ne mu e mesto!!!

Znaci seknuvam koa ke cuajm vakvi soveti!
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19171
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by bubamara*** on 18.09.09 11:11

Proguglaj malce i ke vidis deka en se gluposti. I vo apteka se prodavaat vaginaleti na baza na kantarion. Zosto mora da se kupuva vaginaleta koga mozes i sama toa da go napravis so tampon i kantarion? Se razbira deka ako infekcijata e mnogu golema deka togas mozebi i podobro da stavis vaginaleti koi ke ti gi prepise doktor

Samo da citiram devojki koi se izlecile so ove "gluposti"

Za sve koje muku muče s gljivicama....

Već godinu dana koristim canesten, geonistin, razne kreme i kremice, vaginalete i vaginaletice....

Meni nije uvijek nadraženo dole i ne pecka,nekad malo svrbucka, ali najgori je sirasti iscjedak, koji je ponekat grudast i lovi se unutra oko maternice (nemojte me pitati kako to znam Embarassed )

Dakle:

Naravno, ČEŠNJAK !!!!! Uzmeš 1 češanj češnjaka, očistiš ga, prerežeš na pola jer onda pusti neki sastojak kojeg nema ako ne prerežeš i staviš u sterilnu gazicu namoćen u gospinu travu(kantarionovo ulje) staviti po noći tijekom 5 dana i više nema ničega!!!!
Dokaz: prvi papa - fungi
drugi papa nakon 1.tjedan (2 dana nakon terapije)- čist ko suza
treći papa nakon 1. mjesec (bez terapije) - čist ko suza

Bok cure, ja probala i pomoglo sve sto ste pisale! Od srca hvala.
Isto sam tako imala zuto zeleni iscjedak... i nakon 3 dana cesnjaka, svaki dan pijem actimel ili drugi probiotik 2x na dan (jutro i popodne), 1 obican jogurt i jos ubacim i 1 acidofil... i eto nema vise glivica.
Veoma mi je pomoglo i etericno ulje cajevca.
Nema vise svraba, stezanja i ranica na vanjskom dijelu spolovila.

Cure ... spasile ste me!
Hvala... a sada u pohode za bebicu!
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 16967
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by Zvezdicka on 18.09.09 11:45

bubamara*** напиша:Proguglaj malce i ke vidis deka en se gluposti. I vo apteka se prodavaat vaginaleti na baza na kantarion. Zosto mora da se kupuva vaginaleta koga mozes i sama toa da go napravis so tampon i kantarion? Se razbira deka ako infekcijata e mnogu golema deka togas mozebi i podobro da stavis vaginaleti koi ke ti gi prepise doktor

Da bubamara.. na baza na kantarion se vaginaletite ama na baza na procisten farmaceutski cist i prilagoden za vaginalna upotreba kantaron!
Vaginalette isto sodrzat i drugi aktivni materii koi vo domasniot kantarion sekako gi nema.

Jas ne bi veruvala na raznorazni pisani svedostva na internet od luge koi ne gi ni poznavam i definitivno bi bila extra predpazliva sto vnesuvam/stavam vo sebe!

Prptiv sum bilo kakvi nadri lekarstva koi navodno pomagaat pri problemi so polovoto zdravje!
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19171
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by bubamara*** on 18.09.09 12:01

Ok zvezdicka toa si e tvoe mislenje i jas go pocituvam i nemam namera da te ubeduvam, pa zatoa te molam i ti da go pravis toa.
Jas licno sum stavala tamponcinja so kantarion i ginekologot mi rece deka dole sum cista i deka mnogu retko go gleda toa kaj zenite
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 16967
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by Zvezdicka on 18.09.09 12:04

bubamara jas ne sum taa sto trgna da dokazuva deka e vo pravo.. no nema vrska Smile
se e vo red Smile

Se nadevam deka i ke ostanes taka cista i zdrava uste dolgo dolgo ... Smile
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19171
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by obicna on 18.09.09 14:09

Se soglasuvam so Zvezdicka na ova, i plus kantarion maslo od kaj znaes dali e od dobar kvalitet i kolku e procisteno pred da se flasira??????? Jas prasav na gin za ovie soveti so kantarion maslo i jogurt na tampon... Neznam kako moze taka da si igrate so tolku osetlivo mesto. Kako radost otidete zemete si Lactogyn ako ne vi kaze doktor drugo.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20009
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бела флека на грлото на матката

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот