Родители и деца

Б 12

Go down

Б 12

Пишување by bubamara*** on 15.09.09 11:47

Девојки дали знаете каде во Скопје може да се провери витаминот Б12?
Имено многу е битна количината на Б12 во организмот за подобар квалитет на јајце келтките, во едно истаржуавње се споменува дека "high cobalamin correlated with better embryo quality", а cobalaminot е активен облик на Б12
Исто така треба да внимаваме на фолната киселина, да не претеруваме со внесување на истата, затоа што прекумерното земање може да ги прикрие останатите параметри во крвта и да ја донесе вредноста на крвта во дисбаланс, воедно и на Б12
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 16967
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Б 12

Пишување by lavce on 15.09.09 11:51

Neznam dali se ispituva B12 preku krv vo labaratorija, no znam deka Ohrigankata D-r nutricionist ili neznam sto e Radmila Kavaj , ispituva vitamini vo organizmot so eden aparat i se naoga vo Skopje pozadi Vero, i tuka e samo petok i sabota.
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17596
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Б 12

Пишување by Mama Ane on 15.09.09 11:56

Би требало да има опција за испитување на Б12 во приватниве лаборатории. Мислам Адриалаб дека испитуваат ама не сум 100% сигурна, јави се прашај..
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20041
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Б 12

Пишување by bubamara*** on 15.09.09 11:57

П аби требало негде да се испитува, во станство гинеколозите обрнуваат доста внимание на овај пробле, дури бараат пред ИВФ да се провери нивото на Б12 иа ко е низок даваат инекција
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 16967
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Б 12

Пишување by Tifani on 15.09.09 12:03

Мислам ако се пие Б-комплекс,или пивски квасец таму ги има сите Б витамини па и Б12.Така мислам може сум и грешка
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 17587
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Б 12

Пишување by obicna on 15.09.09 14:35

Za kolicini od vitamin b se proveruva so test preku krv. Ovde moze da se pravi kaj opst lekar, javi se prasaj kaj tvojot doktor. Neznam tocno kako se veli na Makedonski, angliski blood sedimentation test, vo prevod neznam dali mu ide test na mala krvna sedimentacija...
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20009
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Б 12

Пишување by hristijana on 16.09.09 0:58

mislam deka se vika sedimentacija na krv se pravi po site laboratorii i vo klinikite go ispituvaat 200 denari e.obicno koga se vadi krv za ispituvanje na hormoni so edno bockanje se ispituva i sedimentacija na krv.ti posakuvam dobar rezultat.

hristijana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 59
Age : 39
Локација : sv.nikole
Поени : 16676
Registration date : 2009-06-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Б 12

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот