Родители и деца

Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Nine on 12.09.09 12:05

Mene voopsto ne mi se dopagja idejata da na pokanata se pisuva poklonot vo plik.Nie pravevme svadba vo April i site pobliski i luge ni dadoa pari zatoa sto nie sme vo gradba i pravime kuka pa normalno deka ni trebaat pari nego pokloni no nemozam da se pozalam i od poklonite i tie ke trebaat za vo novata kuka neli?Kako i da e sekoj si znae zasebe i si znae kolku mu e dlabok djebot a isto taka se gleda i na to'' ti so mi donese to ke ti vratam''
avatar
Nine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 253
Age : 33
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 18296
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by eli on 12.09.09 12:14

Јас за поканите воопшто не се мислев зашто малку не ми е згодно јас да добијам покана -поклон во плик- како некој да ме обврзува и не ми звучи убаво затоа воопшто не напишав такво нешто туку на најблиските кога ме прашаа за поклон им велев живеам со свекрва имам се и свакаа и затоа добивме многу малку поклони се останато беше пари.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19744
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Vesna Blazevska on 12.09.09 12:23

Malce mi e glupo na pokanata da pisuva, no daleku olesnuva pri izbor.
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18465
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Natalija on 12.09.09 12:29

Pa mnogu e iskreno, e sega sto ne moze sekoj da si dozvoli pari koi treba da bidat solidna suma, a so podarok moze da se pomine i so pomalku.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19172
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Simona's mom on 12.09.09 14:49

Иако секогаш поклонуваме пари за свадба,зашто сум свесна дека тоа на сите младенци најмногу им одговара,сепак ако прочитам такво нешто на поканата ке ми делува многу невкусно..како да наметнуваат нешто и да ме гледаат само како сума пари а не како гостин кој сам треба да одлучи..
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18928
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by adi on 12.09.09 15:01

На нашата свадба,на поканата пишуваше "По можност поклон во плик" од проста причина што живееме во стан и ги имаме сите нешта што ни требаат,ако ми донесеа поклони ќе се чудев каде да ги ставам,а и којзнае што од тоа ќе искористев.
Инаку сепак и да ми донесеа поклони, што не се во плик, немаше да бидам навредена бидејќи "секој си ги пружа нозете колку му е чергата" како што вели една народна поговорка.
Инаку на свадба најубаво ми е да однесам пари па младенците нека си купат што сакаат..........
avatar
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 34
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 17301
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by radost on 12.09.09 19:22

За ова е најдобро да одлучите заедно со идниот маж. Нормално вие најдобро ги знаете вашите гости. Знаете кој колку има и дали би било невкусно да им барате исклучиво пари.
Јас до сега не сум добила таква покана за свадба а секаде носиме исклучиво пари (најмалку 1000 денари од човек), а не поклон. Арно ама не секој може да однесе пари.
И ние сме во свадбарски филм (ќе правиме догодина) и живееме во стан скоро целосно опремен, ама јас не мислам да пишувам пари во плик. Мислиме да правиме свадба само со луѓе што ги знаеме па може одоколу да им се спомне дека сакаме пари.

Ама пак ќе кажам вие најдборо си ги познавате вашите гости. Ако знаеш дека имаш гости што ќе ти донесат ситници и работи што не се по твој вкус можеш да нагласиш пари во плик.

А инаку дека е најдобро да се прави како на Запад (се регистрираат желбите на младенците во продавница па кој сака поклон го купува од таму и нема утка). Не знам зошто ова не се прави и кај нас.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18722
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Kinky on 12.09.09 23:06

Definitli ne izgleda ubavo da se procita takvo nesto na pokanata i definitli za sekoja svadba ke se najde materijal za ogovaranje bez razlika kolku mladencite ke se potrudat da bide perfektna. I definitli za mladite najdobar poklon se parite. Kolku i da im deluva glupavo i nevkusno na gostite, tie ne si odat vecerta po svadbata doma so 20 servisi za rucanje, so 30 vatrostalni sadovi, so 50 servisi za kafe... i uste trista drugi sosema nepotrebni drangulii. Poveke sakam 500 denari vo plik pa so niv ke si kupam nekoja sitnica koja mi e potrebna i cel zivot ke si spomnuvam deka so parite od Petko si go kupivme ova, otkolku servisot za kafe na Petko da mi gnie vo podrum. Kako sto gnijat mnogu moi podaroci od svadbata veke desetta godina.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Misticia on 12.09.09 23:25

јас сум против - секако ќе потрошиш огромни пари за свадбата и пликовите нема да ти помогнат

ама секој си има свој начин на правење на нештата
можеби некој се чувствува доволно близок со оние што ги кани (ако е мала свадба) па ќе им побара

јас лично што и да славев во животот (свадба не можев да направам ама најблиските секако ми дојдоа) битно ми беше да го прославам моментот и гостите да ми се чувствуваат добро, тоа а не подароците и сеуште сум таква

можеби знам дека некоја братучедка поминала со 300 денари за мојот брак или бебе, јас сепак ако имам повеќе кога ќе слави нешто повеќе ќе си дозволам, ако имам толку - толку ама од срце
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19213
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Kat on 13.09.09 0:11

Јас сум против таквите покани,не е убаво да им наложуваш на гостите што да донесат на свадба можеби немаат пари во тој момент иако мислам дека е подобро да се дадат пари отколку да се купуваат неки работи што на младите можеби ќе им бидат непотребни .Само во оваа беспарица некој можеби ќе нема пари да им даде па ќе купи нешто на картичка или на рати за да се отчести .А секој знае да даде онолку колку што го носи редот ,а 500 ден. се малку да ги ставиш во плик и да ги дадеш ќе ти биде срам.
avatar
Kat
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 237
Age : 48
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 17287
Registration date : 2009-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by EckaGj on 13.09.09 0:57

Нема ништо лошо пари во плик а е подобро и за двете страни.Е сега ако се вселуваат во стан или куќа се е добре дојдено.Ако е заедница тогаш многу вазни,правосмукалки,ламби.Парите во плик и поклонот често имаат приближно иста вредност.500 ден за вазна,а од три места по 500 ете ти тостер.За ови новини некако уште не е време за жал.Може на поблиските да се спомне дека би сакале пари.
Најубаво е плик и убав букет
Незнам ни јас дали би се решила за тоа да го напишам иако сметам дека е исправно
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 38
Локација : Скопје
Поени : 17549
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by sunshine on 14.09.09 12:34

Apsolutno Protiv za vakvi pokani. Ti gi kanis lugjeto za da ti dojdat na veselba ili za da ti donesat pari? Togas ne pravi pokana za Svadba, napravi pokana za Poklon. Ili ednostavno ne pravi svadba, pa so tie pari kupi si sto ti treba i nema potreba od kanenje lugje i trosenje pari za svadba. Do sega za 2 svadbi dobiv vakvi pokani koi za mene izgledaat mizerno, a i jas ne se custvuvav kako da sum kaneta so merak tuku radi red(ili radi pari).
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19704
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by milena p on 14.09.09 12:51

apsolutno sum protiv vakov tip na pokani.definitivno.toa e navredlivo za samiot gostin.em go kanis em kao da mu kazuvas sto da donese kao drug poklon ne nego pari.e sea ima i ludje sto ne mozat da dadat poklon vo pliko bidejki smesno ke im izgleda sumata a pritoa za tie pari ke kupat ubav poklon .barem sega ima dobar izbor za skromni pari.i zamisli naredba takva a oni tolku sakale da idat na svadbata i sto treba da se otkazat.mislam ne ne ne za takvite pokani go navreduvas samiot gostin,a na najbliskite mozes da im kazes a i vo denesno vreme gledam poveke pari nosat i bez da pises taka da ne stavaj naredba na pokanata.moe iskreno mislenje.pozdrav.
avatar
milena p
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 611
Age : 36
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 18904
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Sandra_Anja on 14.09.09 13:04

Mnogu nedolicno i nevkusno, se gubi drazta na pokanata. I da stoi taka na pokanata, sigurno nema da se ispocituva toa. Sekoj so moznostite i planranoto.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19972
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by makresanska on 14.09.09 13:19

Ni na kraj na pamet ne mi dojde takvo nesto da napisam na pokanata za mene toa e mnogu glupavo nekoj sto naumil da ti dade pari i ke ti dade a da baras ili da gi uslovuvas so poklon vo pilk toa e malku neprijatno.A inace bev na takva svadba sto pisuvase na pokanata poklon vo pilk i pak 50 sprema 50 bese so pokloni i pari.Sakam da kazam deka dzabe se posramotija toj sto resil da si donese polkon ke si donese i kraj.
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19215
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by bubamara*** on 14.09.09 15:11

Ne gi procitav mislenjata pred mene...Samo kratko ke napisam deka dokolku dobijam takva pokana nema da odam na svadbata vo nikoj slucaj bez razlika kolku i da mi se bliski lugeto...toa za mene e ucena rabotava dojdi ama donesi mi pari...ako na primer nemam pari sto togas, a mozam na pr na karticka da kupam nekoj aparat za domakinstvo na rati?! da ne doagam na svadba ili da zajmam pari pa da dojdam. Druga rabota e ako gi prasam mladencite sto sakate da vi kupam pa ako mi kazat bolje pari odkolku poklon, ama vaka izvinete ama mene mi se strasno nekulturno
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 17712
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Kinky on 14.09.09 15:22

Eee pa ne preteruvajte:). Na zapad ne pisuvaat na pokanata "poklon vo plik" tuku ti davaat spisok na raboti od nekoja prodavnica pa sakal-nekel gostinot mora da kupi nesto od spisokot bas od taa prodavnica. Znaci ne po vrat tuku po sija:). A mi se cini deka i kaj nas ke dojde nesto slicno. Bas pred nekoja vecer na Sex and the city Keri dobi pokana za baby shower party ili kako gi vikaat, so spisok kakov poklon da kupi. Koga otide vo bebeskiot butik site poeftini raboti od spisokot bea veke prodadeni i morase da odbere nesto skapo:))).
Ni mene ne mi se dopagja koga mi se sugerira da dadam pari, ama potpolno gi razbiram parovite koi pisuvaat na pokanata taka. Sekoj za sebe si znae i si ima pricini zasto go pravi toa. Pogotovo ako ziveat vo zaednica ili se veke vseleni nekade i imaat se od pokuknina. Ne bi odela tolku daleku da ja preskoknam svadbata zaradi takvo nesto. Ako mozam ke dadam pari, ako ne - kupuvam toa sto mozam i toa e toa. Mislam deka ne e tolku izricito naredeno "ili pari ili ne doagjajte"Smile.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by bubamara*** on 14.09.09 15:39

Idejata da kupam od spisok od prodavnica mi e poprifatliva odlkolku pari da mi baraat. Taka em ke im kupam sto im treba pa i neka e poskapo ke napravam na rati, zatoa sto realno so site karticki na rati ti doaga...samo za ilsutracija sega bevme kaj drugari na svadba i nie nemavme da im dademe 50 evra vo plik tuku si otidovme vo Techomarket i im kupivme microbranova za 5000 denari, zatoa sto taka poveke mi se isplati tie rati ne gi osekam, a ako na niv ne im se sviga ne mi e gajle neka ja prodadat ili poklonat nivni problem jas od niv nisto ne dobiv zatoa sto ne pravev svadba pa ocigledno ne cuvstvuvaa obvrska nesto da ni kupat za brakot
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 17712
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by radost on 14.09.09 16:02

I mene mi e poprifatlivo toa shto go pravat na Zapad na svadbite so spisok na podaroci. Odish vo prodavnica i kupuvash podarok od listata na podaroci shto ja odbrale mladencite i taka so sigurnost go pogoduvash poklonoto i nema dupliranje na pokloni. A ako se ostanati preskapi pokloni gostinot mozhe da odbere da im dade pari.
Arno ama ne sme na Zapad i dodeka neshto ne se smeni vo nashite prodavnici ke mora da se snaogjame.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18722
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by DijanaP on 14.09.09 16:16

Iskreno nikogas licno jas ne bi napisala takvo nesto, no ne mi preci koga ke vidam takva pokana, eve ti eden tekst kade sto pred 2-3 meseca bev na svadba i kako bese naglaseno na pokanata deka mladencite poveke im odgovaraat pari vo plik:

Na den xx.xx.2009.god.
Ve pokanuvame da dojd...
abe dojdete ni na svadba!!!!!1

"(ime na restoranot)"
ej u restoran
pocetok: xx:xxh
kraj: koga ke kaze cickoto
muzika: ima
jadenje: i toa
pienje: zavisi
pari: nema, doneste ni

Nie sme (ime na mladozenecot i nevestata)
a donatorite na veselbata se
tato: (ime na dedoto i svekorot)
mama: (ime na babata i svekrvata)


Eve ti idea kako toa bi mozelo da izgleda dokolku se resis da pises za pari.
Inaku koga pravis potocno svadba? i ako imas nekoja slika od nekoj detal ili slika od modelot na vencanicata stavi na temata VENCANICI I DETALI ZA SVADBA da vidime.pozdravce
avatar
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 27
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 17751
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Ana.b on 14.09.09 21:53

Mila87 напиша:Вака на мене тоа не ми изгледа баш најдобро, но сепак имам видено вакви покани, можеби коментираа луѓето но, сепак однесоа таков поклон и на крај младоженците задоволни, а гостите заборавија што пишуваше на поканата(секое чудо за три дена). Според мене како ти чини така прави, кога веќе имате се што би можеле да ви донесат, нема потреба да се трубате со непотребни ствари. Поздрав
Се сложувам и со vecki но сепак повеќето купуваат поклони до 1000-1500ден (да бидеме искрени), освен поблиските. А сепак и тоа е пара која ќе ја искористиш да купиш нешто што ти треба

Потполно се сложувам со Мила,какви глупости знаат да донесат на свадба,не за 1000 ден. туку користени работи-страшно-ова ви го кажувам бидејки го видов со мои очи кај едни пријатели.Точно дека сме сите во криза и не можеме да си дозволиме многу пари во плик,но поубаво 1000 ден. од фамилија гости,одколку 5 пара комплети лажици и вилушки,пегли,а на една свадба видов поклон пластични чаши
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18023
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Ana.b on 14.09.09 21:56

Инаку за мојата свадба не пишував ништо на поканите,ама на сите што ме прашаа што сакам како поклон им реков пари
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18023
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Sandra on 14.09.09 21:59

Ocigledno site se slozuvame deka podobro e na svadba da odneses pari otkolku drug poklon, ama temata bese za toa sto mislime dali na pokanata treba da se pisuva poklonot da bide vo plik.
Znaci ne e sporno deka site poveke sakame za poklon da dobieme, pa i da dademe pari, ama dali e vkusno toa da im se predoci na gostite vaka eksplicitno, jas sepak mislam NE, ama ako veke te prasaat direktno togas nema zosto da ne si ja kazes zelbata.

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19391
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by borjanka on 15.09.09 9:40

Jas i mm, t.e verenikot sakame gostite da ni donesat pari,ne sakame eden ton tanjiri i casi,megutoa koga im rekovme na nasite koga ke gi kanat gostite da im kazuvaat da ni donesat pari ne sakaa,im bilo nezgodno,zatoa odlucivme ako ne prasaat sto sakame,bilo nas,bilo niv,togas da se kazuva deka sakame pari,pa ke vidime sto ke bidne.A za toa da se napise poklon vo plik ne sum protiv,denes nema pogoduvacka,narodot i bez toa ke zbori kako i sto bilo,a jas ne ziveam za drugite.

avatar
borjanka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 206
Age : 29
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 17169
Registration date : 2009-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by jasmina,mina on 15.09.09 9:44

на последната покана за свадба што ја добивме стоеше вака МОЛИМЕ ПОКЛОН У ПЛИКО,цвеќе и бонбоњери се ептен непожелни,само опуштено
off topic,администраторот нека го избрише постот ако е забрането пишување во црвена боја и со големи букви,но верувајте ми морам така да пишам заради пренесување на автентичноста на поканата


Последната промена е направена од jasmina,mina на 15.09.09 9:48. Мислењето е променето 1 пати

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20224
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Што мислите во врска со "наредбата" ПОКЛОН ВО ПЛИК на поканите за свадба?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот