Родители и деца

Тахикардија

Go down

Тахикардија

Пишување by Snezana O. on 10.09.09 15:16

Koga stanuvam nasabajle od spienje srceto mi cuka 100 na saat.Dali nekoj go doziveal ova i od sto moze da bide toa?Znaci jas bukvalno stanuvam od spienje voznemirena.
avatar
Snezana O.
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 75
Age : 39
Локација : Ohrid
Поени : 16638
Registration date : 2009-07-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by delfin76 on 10.09.09 15:20

pa najverojatno ke treba da otides na eho i ekg
a pritisokot kako ti e snezana.o?
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18430
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by sonjamfk on 10.09.09 15:21

takihardija. i jas ja imam odkako se porodiv. vo pocetokot mnogu mi precese. bev na site mnogu ispituvanja. mi se losese mnogu, no so tek na vremeto,pocnav jas da se smiruvam i tahikardijata se namaluvase. sega od vreme na vreme imam eptten zgolemena, no odma si pijam lekovi i taka si go fativ redot.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by Snezana O. on 10.09.09 23:33

Jas imam napraveno i eho i ekg i stres test,holteri i nisto pak na kraj se sveduva na toa deka nema nisto.Me interesira Sonjamfk sto lekovi pies vo toj slucaj bidejki i mene mi se slucuva ova posle poroduvanjeto.
avatar
Snezana O.
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 75
Age : 39
Локација : Ohrid
Поени : 16638
Registration date : 2009-07-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by sonjamfk on 11.09.09 9:40

i jas go pominav istoto, mi izdadoa kupista lekovi, koj od nekoj mi bese duri poloso, mesto podobro . da ti kazam naj iskreno eden den tolku se iznervirav i se isfrliv, spasot si go najdov vo bedoksinite, epten ako mi e loso togas zimam i multi zedno so 2 bedoksina. rabotata e toa sto posle porogajot sme po aktivni i po umorni, pogotovo ne spienjeto navecer, ako pak nema koj da pomogne lelllelele. koga potporasna marko pocna da mi se smiruva ne e kako na pocetokot epten mi se losese, duri i na dezureni odev da me bockaat, a sega a osetam deka mi se pokacuva odma bedoksini po 2 zimam i podobro mi e.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by Elicka on 11.09.09 10:15

Snezana O. напиша:Koga stanuvam nasabajle od spienje srceto mi cuka 100 na saat.Dali nekoj go doziveal ova i od sto moze da bide toa?Znaci jas bukvalno stanuvam od spienje voznemirena.
Може да биде и од тироидната жлезда. Дали си направила испитувања? Може да дојде до пореметување на нејзината работа после породување и во најголем број случаи се нормализира.
avatar
Elicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 143
Age : 40
Локација : низ Македонија
Поени : 16933
Registration date : 2009-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by fibimk on 16.09.09 19:52

Sneze jas tahikardija imam od cista mira...mozam da recam sekojdnevno......ako se iznerviram pak poijacana e dosta...hehehheh
Inaku moj sovet ti e da proveris AST...jas od zgoelmeno ast imav tahikardija i piev Atenolol edno vreme.Praev i ehokardiografija,sve bese vo red.....ama pusta psiha ne mi e voopsto vo red.Sega osekam ponekogas zabrzana rabota ama nikogas ne mi e pod 85 pulsot....sekogas 90 do 100 otkucai.vazno e mnogu smirenosta...jas sum ziv nervnik i ne me cudim sto ja imam sekoj den.....
samo smireno gledaj d azivis i sekako napraj si kontrola na srceto.....ako imas tezina isto namali ja...ne e isto srce d araboti na normalna telesna tezina i na zgolemena duplo ili troduplo.....
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by majuvce on 16.09.09 20:25

Ете јас како најпресно да кажам. Пред два дена ми правеше д-р ЕКГ и ми рече дека имам тахикардија. Е сега, бидејќи кај мене тироидната веќе после 3 месеца се регулира (истиот ден бев на контрола), крвната слика беше нормална, железото стабилно (имав анемија пред неколку месеци и д-р рече можно од железото да е ама кога ги видовме резултатите рече дека тоа не е причинителот).
Бидејќи хемиска причина нема за тахикардијата, ми рече дека дебелината ми е причинителот во комбинација со стрес(кој јас го имам прекумерно), постојана напнатост, умор и сите болести на денешницата. Сепак, рече дека има мала можност Јаминот кој го пијам да го предизвикува ова, но тоа ќе се знае после 20 дена. Во секој случај ми рече дека треба да ослабам, ама мене некако паметот не ми доаѓа...еве, ова е моето пресно искуство...ми препиша хелекс да пијам по пола кога ќе осетам дека ми чука така срцето...
avatar
majuvce
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 432
Age : 38
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 18398
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by Macence on 16.09.09 20:38

И на мене ми се случува често забрзано да ми зачука срцето и дури ме загушува и морам да се накашлам и да дишам длабоко во тој момент додека се смири.Но тоа трае многу кратко, 5 секунди отприлика и се смирува.Обично ми се случува кога ке се изнервирам, кога сум напната и под стрес и кога сум ненаспана а сум испила многу кафиња.е сега не знам дали ова моево е тахикардија или аритмија или пак можеби и е во нормала?Пред 3 години отидов кај матичниот лекар да ми направи преглед на срцето и ми рече дека е се во ред, само да избегнувам нервози и да си пијам Витамин Б6 повремено, дека тие биле многу добри за срцето и дека општо го смирувале цел организам.Ако некој осетил нешто слично вакво нека ми писе дали тоа е нормално или ке треба да си отидам кај кардиолог а не кај матичен?Поздрав
avatar
Macence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 105
Age : 31
Локација : Macedonia
Поени : 18783
Registration date : 2008-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by Damjana on 16.09.09 22:35

Jas imav tahikardija pred da ostanam bremena.Pravev poveke ispituvanja, no izleze deka e od anemija. Piev ampuli Tothema (x2 dnevno) i po skoro 2 meseci problemite isceznaa. Se' se vrati vo normala. Posle toa cela bremenost ja isterav so top krvna slika, kakva so sum nemala nikogas prethodno.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18354
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by Janicka on 11.10.09 18:28

Jas dobivam tahikardii koga se menuvaat godisnite vreminja. Ovie dve nedeli srcevo mislam deka ke mi izleze.Pravev i ispituvanja i doktorkata mi rece koga ke imam srcebienje da se napjam verapamil, pomaga ama bidejki ne sakam da se trujam so lekovi, trpam i ako epten ne se izdrzuva togas pijam.

Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 102
Age : 39
Локација : Sk
Поени : 17673
Registration date : 2008-12-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by Ana.b on 12.10.09 22:47

I mene znae da mi se pojavi takihardija,no na nervna baza.Bev na eho,mi ja ispitaa i tiroidnata zlezda,se bese dobro,pa ispadna deka e na nervna baza.Mi rekoa sekoj den B-kompleks obavezno
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17293
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by monabombona on 14.10.09 0:40

Janicka напиша:Jas dobivam tahikardii koga se menuvaat godisnite vreminja. Ovie dve nedeli srcevo mislam deka ke mi izleze.Pravev i ispituvanja i doktorkata mi rece koga ke imam srcebienje da se napjam verapamil, pomaga ama bidejki ne sakam da se trujam so lekovi, trpam i ako epten ne se izdrzuva togas pijam.
Исто ми се случуваше и мене пред 2 год. Пред да се смени времето мислам дека во врат ми чукаше срцето. Дијагноза-метеопат . Ама верапамил не пијам (додуша и мене ме советуваа да го земам при срцебиење, ама јас сум коркач со апчиња), па само Ц витамин и Бедоксини по 3 дневно при промена на време. На почетокот побудалував од страв. Најмногу мислам дека ми помогна пешачењето. Еднаш неделно на Водно (по асфалт) по 3 часа пешки. Е сега немам време, ама морам да пробам пак.
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 16770
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тахикардија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот