Родители и деца

Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Страна 1 of 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Go down

Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by Ane on 07.09.09 16:08

Од денес имаме нов соработник на форумот д-р гинеколог Лидија Јуруковска

Таа ќе ви одговара на прашањата од областа на гинекологијата. Секако имајте предвид дека е докторката зафатена и бидете трпеливи додека добиете одговор. За да не се трупаат не брзајте со поставување нови прашања и секако претходно пребарајте ја темата дали можеби веќе постои одговор на вашето прашање...

Ви благодарам

Ане

Посебна благодарност до д-р Л.Паздријан без чија помош не ќе беше можно да се исполни оваа цел


Последната промена е направена од Ane на 08.09.09 16:16. Мислењето е променето 1 пати

***********************************************************************************************************************************
[Only admins are allowed to see this image]
[Only admins are allowed to see this image]
avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19514
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 07.09.09 20:49

biljanag напиша:поздрав и големо браво за сите заслужни за имањето на стручен консултант и одоваа област а за нас мајките најважна
јас сум сопруга и мајка на две дечиња
ме интересира следново: после 40 дена од вториот пораѓај почнав да имам белопрање така нашки кажано незнам дали има стручно име ова но е жолто и со мирис мојот гинеколог ми даде флажил 10 вагиналети (несум смеела да ги ставам дојам ама бидна белким нема негативни последици кај малото) и таблети ефлоран кои треба сопругот 5 оддеднаш навечер да ги испие??????????? така ни рече а јас кога ке престанам да дојам
очигледно е некоја инфекција но ве молам за совет кај мене не помогнаа флажилот користиме кондом бидејки сопругот моментално пие друга терапија за алергија па овие ефлоран покасно па што да правам? неподносливо е постојано секојдневна влошка, мириса, користам интимен шампон на генера подолго време и само тој не ме иритира, немам чешање или црвенило
позз :big hug:
najprvo blagodaram za toploto dobredojde na tebe biljana i site clenovi na forumot.sto se odnesuva do tvojot problem smetam deka ne e opravdano davenje na bilo kakva terapija bez tocno poznavanje na pricinata za istiot.moj sovet e da se zemat brisevi za mikrobioloska analiza i bris za PAP,so cel da se otkrie tocnata pricina za pojacaniot sekret koj najverovatno e pricinet od infekcija.a potoa istata ako se potvrdi da se leci po antibiogram,zadolzitelno dvata partneri.izborot na antibiotikot kaj tebe se razbira ce bide toj sto e dozvolen za vreme na doenje,bez nikakvi reperkusii na tvoeto bebe.koristenjeto na samponi vo ovoj moment ne e preporaclivo.pozdrav so zelba za brzo resavanje na tvojot problem

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 08.09.09 15:29

Diana напиша:Добредојдовте докторке на форумот мило ми е што ке се дружиме и што ке имаме стручно лице од областа на гинекологија.Јас моментално имам само едно прашање..Се породив со царски на 31 Мај оваа година,почнав да вежбам во теретана,ме интересира дали може тоа да доведе до некакви компликации??Да напоменам дека не се оптоварувам ептен.Поздрав [Only admins are allowed to see this image]
fizickata aktivnost ne e zabraneta,naprotiv,sepak istata da bide vo razumni granici i bez golemo optovaruvanje na dolniot del na stomakot,so ogled na operativnoto zavrsuvanje na vasata bremenost.

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 08.09.09 15:51

LAZAREVSKA BETI напиша:Dr.Lide mene mnogu me cesa, nemam mnogu belo prane, odam na ginekolog i obicno vaginaleti stavam ama podobro mi e dodeka gi koristam potoa pak isto.Mnogu e neprijatno...
najpravilen pristap pri tretiranje na pojacan vaginalen sekret e poznavanje na vistinskiot pricinata.zatoa preporacuvam zemanje na bris za PAP i mikrobiloski brisevi.intenzivniot svrab najcesto e pricinet od Candida,normalno prisutna vo vaginalnata flora.no vo slucaj na izrazena prisutnost i vo aktivna forma(namalen imunitet.po tretman so antibiotici) pocnuva da dava simptomi medju koi i izrazeno cesanje.moja prerpraka:Caps.Diflazon od 150 mg. po edna dvajcata partneri i vie Beti Vag.Canesten 3 po edna navecer.se nadevam deka od predlozenata terapija ce dojde do smiruvanje na simptomite.sovetot za zemanje brisevi ostanuva,bez razlika na ishodot od predlozenata terapija...

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 08.09.09 16:07

Zvezdicka напиша:Dr. Lidija, mene me interesira dali kratki i blagi grcevi vo dolniot del od stomakot se normalni vo bremenosta?
Ponekogas mi se slucuva da dobijam grc na levata ili desnata strana pri nagli pokreti ili smeenje. Denes nautro, dodeka se oblekuvav pocuvstvuvav slab grc (3-5sekundi) po celata dolzina pod stomakot.
Ne sum preterano isplasena no bi sakala da cujam vase mislenje?

Odnapred blagodaram
sosema normalna pojava vo bremenost.najcesto se pricineti od nagli dvizenja na bebeto.posebno ako e vo karlicna prezentacija.nema potreba od zagrizenost

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 08.09.09 16:22

Snezana O. напиша:Pozdrav do doktorkata i edno golemo dobredojde na ovoj prekrasen forum.Me interesira dali sekoe belo pranje se leci,bidejki jas imam od koga znam za sebe i toa rodiv dete i nisto ne se promeni i kakvo ispituvanje treba da napravam?Vi blagodaram odnapred.
sekoja vaginalna sekrecija najprvo treba da bide tocno ispitana so cel da se otkrie vistinskata pricina za nejzinoto pojavuvanje.toa se pravi so zemanje bris za PAP i brisevi za mikrobioloska analiza.po dobivenjeto na rezultati istata se leci po antibiogram so lek na koj pricinitelot e osetliv.neophodno e sekogas lecenje na dvajcata partneri.po zavrsuvenje na terapijata obavezno e povtoruvanje na brisevite so cel dobivanje negativen rezultat.postojat priciniteli na infekcii koi se pootporni na lecenjeto,zatoa i lekuvanjeto moze da bide podolgo,sto nikako ne znaci deka nema da zavrsi so izlekuvanje

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 08.09.09 16:32

MAMA JULE напиша:Добредојдовте д-р Лиде ,јас имам едно прашање за Вас,имено се породив на 16.06.2009год и после пораѓајот крварев многу малку но скоро цел месец,имав мала пауза од 7дена и повторно прокрварев мислев дека е циклус но испадна дека не е зашто повторно крварев месец дена ,крварењето беше повторно мало,повторно пауза од 10дена и пак добив сега на 2.09 и еве сега веќе немам,закажав повторен преглед на гинеколог ,но ве молам за инфо дали е ова нормално и што би требало да направам ,инаку како информација малиот го дојам ,дали можеби и тоа има некеква врска
Ви благодарам
vospostavuvanjeto na mesecniot ciklus po poroduvanje ne e povrzano so doenjeto,kaj sekoja pacientka zapocnuva individualno.normalna e izvesna iregularnost prvite nekolku ciklusi.sepak vi preporacuvam vaginalen UZ pregled i dobra procenka na vnatresnosta na matkata

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 08.09.09 16:49

lavce напиша:Zdravo i Dobredojde dr. Lidija Jurukovska,
Mojot neprebolen i nerazjasnet problem, - ne ostanuvam bremena veke 2.5 godini, a se e ok, i hormoni i spermogram i proodnos na kanali (pravev HSG- pokaza prevrtena matka nanazat i ne se oboija kanalite pa otidov i na laparoskopija-se bese vo najdobar red) endometrium po kniga vika doktorot, ovulacija so golemi folikuli 12-14 den...?! neznam shto bi mi predlozile vie, da chekam ili shto ???
Inache imam CIN1 koj mi ischezna i pak se pojavi na kontrola, dali znaete nekoja prevencija iako znam deka apce ne postoi ???
Blagodaram [Only admins are allowed to see this image]
CIN 1 e sostojba koja bara redovni citoloski kontroli(PAP i Kolposkopski pregled).smetam deka ako ima somnenie za prisustvo na HPV,da se napravi tipizacija so cel ako se utvrdi prisustvo na istiot,da se otkrie tocno postoenje na tipot- nisko ili visoko rizicen od sto bitno ce zavisi ponatamosniot pristap i vo pogled na cestotata na citoloskite kontroli i eventualniot tretman dokolku e potreben.sto se odnesuva do prvoto prasanje,ne bi mozela da vi odgovoram od dve pricini:nemam dovolno podatoci da vi go dadam svoeto mislenje i sepak smetam deka takov problem zasluzuva mnogu povece vnimanie od obicen tekstualen komentar.povelete so celokupnata dokumentacija na detalen konsultativen pregled po sto bi mozela da vi dadam izdrzan sovet za ponatamosni cekori,celta e zaednicka-slednata godina da razgovarame na drugi temi a ovaa da bide minato.kont.tel.070 273 903

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 08.09.09 17:13

rainbow напиша:pozdrav do vas doktorke.imam edno prasanje.od prviot pat ko dobiv mi traese poveke vreme od normalno no cekav do 19-20 godini za da se normalizira pa mi dadoa primulot-nor edno pakovanje da ispijam za da se namali ciklusot.e sega mi trae po 7 dena ama mi doaga na 35-36 dena a 15 den od ciklusot imam kafeav iscedok edna nedela.mi doaga kako 2 pati mesecno ednas iscedok ednas normalno po 7 dena.dali treba da odam pak na kontrola i od sto mozi da e taka?fala
smetam deka se raboti za izvesen hormonalen disbalans.jas bi vi predlozila terapija so Tabl.Gestormone 2x1/10 dena od 16-25 den na ciklus vo traenje on najmalku 3 meseci.no,pred pocnuvanje na ovaa terapija da se napraci vaginalen UZ i da se isklucat drugi mozni pricini za iregularnite ciklusi.

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 08.09.09 18:28

mama X напиша:Топло добредојде на нашата нова докторка.
Од 21 год. редовно еднаш годишно одам на гинеколог и гиравам сите редовни контроли (ПАП, ехо...). Последен пат ми беше 1 месец пред да забременам. Секогаш беше се во ред освен кандида повремено се наоѓаше. Во трети месец од бременоста д-рката ми најде миом на матка од 4 см., кој со бременоста нормално растеше и во 8-ми месец кога последно го меревме беше околу 10 см. после породувањето кога бев на гинеколог на редовна контрола пак беше 4 см. Инаку имав тежок пораѓај - не се отварав само 5-6 прсти со пукнат водењак (по 36 часа бебето само почна да излегува а на цтг-топрестана звукот, немаше време за операциона сала, па д-рот рече сечете брзо мора веднаш да го вадиме бебето...)Извинете се раздолжив, ама прашањето ми е што со миомот? Дали тој имаше врска со моето неотворање (иако д-рите на клиника ми рекоа дека нема), дали ќе можам без проблем да забременам по втор пат, и како е можно д-рката да не го видела предходно, сигурно не настанал за 3-4 месеци нели?
povece prasanja ima vo vasata poraka.pa ce pocnam po red:rastenjeto na miomot vo tekot na bremenosta e ocekuvana rabota.no ne mora sekogas da bide taka.negovoto namaluvanje po poroduvenjeto e isto ocekuvano od pricina sto dvete slucuvanja se hormonalno usloveni.poremetuvanje na procesot na otvaranje na cervikalniot kanal vo tekot na poroduvanjeto i te kako moze da bide pricineto od prisustvoto na miomot posebno ako se naodja na fundusot na matkata od kade i doadjaat impulsite koi rezultiraar so kvalitetni kontrakcii na matkata i otvaranje na cervikalniot kanal.moj sovet e da ne dozvolite da se najdete vo ista situacija i vo slednata bremenost.potrebno e da se napravi dobra ultrazvucna procenka na miomot-negova lokalizacija,golemina i nacin na negovo otstranuvanje-laparaskopski sto e najdobro ako uslovite toa go dozvoluvaat ili so klasicna operacija ako se proceni deka toj pristap e podobar.miomot.bez razlika koga ja planirate slednata bremenost,i bez nea miomot moze pak da raste so ogled na- pretpostavuvam-se raboti za mlada osoba.poteskotii za zabremenuvanje miomot moze da predizvika posebno ako e lociran vo vnatresnosta na zidot na matkata ili prominira vo nejzinata vnatresnost.mislam deka vi odgovoriv na site vasi dilemi

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by avanturistka on 08.09.09 21:24

Anica82 напиша:Во фолна киселина на реплек, во фолан на јака има 5мг на фолна киселина.
Во тифол на крка има 0.4 мг фолна киселина
Во повеќето мултивитамини за трудници има од 400 до 600 микрограми фолна.
Затоа прашувам што е препорачливо да се пие пред забременување, што во првите три месеци а што во второто и третото тромесечие.
dovolna ti e ovaa kolicina ,nema potreba od poveke.jas gi piev niv vo konsultacija so mojot ginekolog.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18415
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 08.09.09 21:37

Natasha напиша:Zdravo dr.Lide dobro ni dojdovte,jas bi sakala da ve prasam nesto vo vrska so moeto zabremenuvanje,jas lani vo noemvri go pravev moeto prvo IVFimavme dobieno 3 kvalitetni embrioncinja koi gi vratija vo mene od niv se fati samo edno i toa vo 8 nedela nemase srceva akcija pa me iscistija, po 8 meseci pravev uste edno vo koe isto dobivme 3 isto kvalitetni embrioni ama ovoj pat bese bez uspeh od sto moze da e vaka ve molam za pomos
Zdravo Natasa,problemite od ovoj vid definitivno zasluzuvaat mnogu povece vnimanie od bilo kakov pismen sovet.bi te zamolila ako se razbira ti sakas,da ostvarime licen kontakt so cel da dobijam uvid vo celokupnata medicinska dokumentacija od dosegasnite slucuvanja.mislam deka nema da bide problem da dojoes na konsultativna sredba,detalno da go razgledame vasiot problem so edinstvena cel-sto pobrzo da najdeme resenie za nego.kontak tel.070 273 903.golem pozdrav i ne zaboravaj deka verbata e najvazna

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 08.09.09 21:52

Anica82 напиша:Се радувам што стручни лица како др.Јуруковска наоѓаат време и имаат желба на ваков начин да ни помогнат. Добредојде за докторката и би сакала само кратко инфо дали во периодот кога се планира бременост (значи пред забременување) е потребно да се пие фолна киселина во доза од 5mg на ден или е сосема доволно само да се задоволат дневните потреби од 400-600 микрограми на ден?
da,preporaclivo e 3 meseci pred planiranje na bremenost da se pie Folna kiselina(Folan,Tifol) i istata se prodolzuva do polna 16 gestaciska nedela.Folnata kiselina pomaga da ne dojde do defekti na neuralnata tuba(kicmen stolb).sto se odnesuva do dozata voobicaeno se dava poniskata doza-preventivna,dodeka dozata od 5 mg. se dava kaj majki koi vece nosele dete so toj defekt-terapiska doza .

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 09.09.09 15:11

ma-ja напиша:Pocituvana D-rka , momentalno sum 37 GN i pokraj toa sto veke dva meseca pijam Ferum i ampuli Tothema mojata krvna slika e RBC-3.37(3.50-5.50) , HCL-27.1(11.0-16.0) i HGB-10.5(11.5-16.5).
dali bi mozela da mi ja kazes vrednosta na serumskoto zelezo-samo na toj nacina mozeme da go proverime rezultatot od terapijata sto ja zemas. ako nemas skor rezultat.bi bilo dobro utre da se napravi pa da se dogovorime.stepenot na anemija koja e cesta kaj trudnici.vo momentov konkretno kaj tebe ne e pricina za pregolema zagrizenost,go cekam tvojot odgovot...

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 09.09.09 15:16

delfinka напиша:srdecno dobredojde na doktorkata i jas imam edno prasanje,imeno pravev dve inseminacii vo germanija(bidejki ovde ziveam),normalno so prethodni ispituvanja i nemase nikakvi negativni rezultati,sakam da kazam bese se vo red so mene i so soprugot a i dvete inseminacii bea neuspesni
periodot koga gi pravev inseminaciite dvapati se pogodi da patuvam za makedonija,a cuv deka togas bilo preporaclivo da se odmara(sto nebese slucaj so mene,jas sum hiperaktivna)pa ve molam da mi kazete dali toa ima vrska za negativniot rezultata ili vo prasanje e nesto sosema drugo?!
odnapred Vi blagodaram na odgovorot
neposredno posle inseminacijata,pacientkata ostanuva vo lezecka polozba najvece 30 min.bilo kakvo miruvanje ili namaluvanje na fizickata aktivnost posle toa e nepotrebno.ti posakuvam uspeh vo sledniot obid...

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 09.09.09 16:04

Pravnicka28 напиша:Почитувана докторкеСе породив пред скоро 18 месеци и се уште не ми е воспоставен менструалниот циклус.Бев на гинеколог и на ехо немав никакви патогени состојби.Се уште дојам и дење и навечер. Дали е ова нормално и дали под хитно треба да прекинам со доењето иако се уште не сум спремна да го одвикнам? и дали има причина за загриженост и претстоечка опасност?
nema potreba od prekin na doenjeto,dokolku postoi zelba za toa.posebno od strana na deteto.vooobicaeno e mesecniot ciklus da ne se vospostavi dodeka se doi.nema potreba od zagrizenost.uzivajte vo toj ubav cin dodeka trae...

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 09.09.09 16:11

Anica82 напиша:Во фолна киселина на реплек, во фолан на јака има 5мг на фолна киселина.
Во тифол на крка има 0.4 мг фолна киселина
Во повеќето мултивитамини за трудници има од 400 до 600 микрограми фолна.
Затоа прашувам што е препорачливо да се пие пред забременување, што во првите три месеци а што во второто и третото тромесечие.
preporaclivo e pienje na Folna kiselina tri meseci pred zabremenuvanje i istata da se prodolzi do polna 16 gest.nedela.se preporacuva pomalata doza-preventivna ili terapiska doza od 5 mg. kaj trudnici koi vece nosele plod so defekt na neuralnata tuba.toa e i celta na zemanjeto na ovoj preparat

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 09.09.09 16:16

Sandra напиша:
Pravnicka28 напиша:Почитувана докторкеСе породив пред скоро 18 месеци и се уште не ми е воспоставен менструалниот циклус.Бев на гинеколог и на ехо немав никакви патогени состојби.Се уште дојам и дење и навечер. Дали е ова нормално и дали под хитно треба да прекинам со доењето иако се уште не сум спремна да го одвикнам? и дали има причина за загриженост и претстоечка опасност?

Istoto prasanje sakav da go postavam i jas, so taa razlika sto jas sum porodena pred 8 meseci, ama od vreme na vreme osekam bolka, kako pritisok vo dolniot del na stomakot, nesto slicno kako sto mi bese porano pred da dobijam i trae nekolku casa.
Ima li pricina za zagrizenost i dali treba da se javam na lekar.
Naodot od pregledot na 6 nedeli posle poroduvanjeto bese dobar.

p.s. Golemo dobredojde za doktorkata!!! [Only admins are allowed to see this image]
nema mesto za nikakva zagrizenost.doenjeto nema absolutno potreba da se prekinuva,a bolkite vo dolen del na stomakot se verovatno predznak deka mesecniot ciklus nabrzo ce se vospostavi,sto pa moze i da zapocnje neposredno po prestanok na doenjeto.individualno kaj sekoja majka,nema pravilo

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 09.09.09 16:29

Natalija напиша:Pocituvana doktorke
Jas ce bidam kratka iako imam milion prasanja, no od pocit kon vasete dragoceno vreme ce go prasam samo ona sto najmnogu me zagrizuva vo momentov. Na poslednoto ispituvanje na urina imav + za proteini i vo sediment masa leukociti i masa plocest epitel. Napraviv urinokultura koja ne pokaza prisustvo na bakterii. Vo megjuvreme piev uvin caj i upotrebuvav kamilica za plaknenje. Pritisokot na mocnoto kanalce sto go custvuvav veke go nema. Ginekologot mi rece da odam da mi prepise nesto za kandida. Sekogas koga ce me vidi mi vika deka imam kandida i sekogas mi dava kanesten. Jas simptomi na kandida ne custvuvam, a i na brisevite ja nemav. Sovet ve molam bidejci se plasam deka moze da bide pricina za predvremeno poroduvanje toa sto ako imam kandida jas voopsto ne je izleciv.
Natalija,sosema si vo pravo.infekcijata vo bremenost e seriozna sostojba koja moze da dovede do predvremeno prskanje na plodovite obvivki,predvremeno poroduvanje i prenesuvanje na infekcijata na plodot duri i na intaktni plodovi obvivki.ti preporacuvam zemanje na bris za PAP(na koj isto se detektiraat odredeni priciniteli na infekcii),brisevi za mikrobioloska analiza,uste edna urinokultira i odreduvanje na Ph na vagina.i najvazno-davanje na terapija strogo po antibiogram,,nikako na slepo.sekako lekuvanjeto se sproveduva kaj dvajcata partneri.pretpostavuvam deka tvojoj ginekolog znae koi brisevi e potrebno da se zemat-zavisno od nedelata vo koja se naodja bremenosta...p.slobodno prasaj me se sto te interesira,ne zameraj ako vednas ne ti odgovoram...obvrski...

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 09.09.09 16:42

beti.liz напиша:Dobre ni dojdovte dr.Lide,
Pred 2 mececi pravev PAP i mikrobioloski brisevi(nadvoresni) i od iscedok.Rezultatite bea dobri,isto taka i PAP osven sto ima candida.E toa sega ne mi e jasno,lalp moze na obicnite brisevi da nema nisto ,a na PAP-ot candida.Koj e poverodostoen.Megjudrugototo mojot problem e sledniot...
Imam redoven menzis no na sekoj 10-ti den od dobivanje izleguva nekoj zelatinozen iscedok so bledo rozeva boja.Posle toa znam deka veke e zavrsen menzisot.A inaku megju 6 i 10-den nemam nisto.E sega toj iscedok pocna nekako da se prodolzuva i do 12-13 den.Dr mi prepisa vaginaleti Estradiol koj gi stavam 1 nedelno.A esenva mi preporaca da napravam hormonski status.Sto mislite Vie????
Pozdrav,blagodaram odnapred,
nadvoresni mikrobioloski brisevi NE POSTOJAT.se zemaat vkupno 4 brisa.site so spekulum,tri od grloto na matkata i eden od zidot na vaginata,vo traenje on min.15 sec.vo sekoj drug slucaj se nevalidni.sto se odnesuva do vtoroto prasanje osnovno e da se napravi vaginalen UZ pregled da se iskluci organska pricina po potoa da se tretira kako mozno disfunkcionalno krvarenje,hormonski usloveno,izborot na terapijata za reguliranje na istoto zavisi od vozrasta,reprodukcija zavrsena ili ne.hormonalen status ne e potreben...

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 10.09.09 15:42

mama caci напиша:najprvin pozdrav do doktorkata i edno golemo dobredojde za nea.mnogu mi e milo sto ke go dobijam potrebniot odgovor od vas doktorke.moeto prasanje e vo vrska so postelkata na bebeto vo bremenosta...imeno denes bev na kontrola kaj mojot ginekolog sega sum vo 31ned i 4 den od bremenosta -prva bremenost i doktorkata gledajki me na eho mi rece deka bebeto se odelilo od postelkata....sto treba vsusnost da znaci toa dalie normalno vo 31 nedela nemi e jasno i zatoa ve prasuvam ima li vrska toa so predvremeno poroduvanje ili?ve molam objasnete mi zasto mi e maka...vi blagodaram odnapred vo iscekuvanje sum na vasiot odgovor.pozdrav od caci
za pocetok da rascistime nekolku osnovni raboti:bebeto ne moze da se odvoi od postelkata zatoa sto ne e direktno povrzano so nea.ono se hrani od nea a kontaktot za taa funkcija na postelkata e preku papocnata vrpca.pretpostavuvam deka se raboti za nekoe nedorazbiranje.a moe strucno mislenje bi mozela da vi dadam isklucivo posle moj UZ pregled...

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 10.09.09 16:03

tweety напиша:najgolem pozdrav do doktorkata... posle sekoe eho kaj maticnata doktorka bebeto odgovara na GN. Vo momentov sum 36+2 nedela, megutoa me zagrizuva toa sto deneska pri eho vo ginekologija Cair spored nivnite merki bebusot odgovara na 34
+2 nedeli...neznam sega koe e poverodostojno. Inaku vo 32 nedela mi kazaa deka postelkata staree 2-3 stadium. Ve molam za sovet i odnapred Vi blagodaram
posle 34 g.n. rastot na bebeto se procenuva po licnoto iskustvo na akuserot a ne po merkite sto ge vadi kompjuterot na UZ aparat.zatoa i bebe od 2700 gr. i bebe od 4.7oo grama e normalno bebe a razlikata e celi 2000 gr.znaci sekoe bebe ima razlicen potencijal za intrauterin rast sto e usloveno od povece raboti:funkcija na postelka,genetska osnova itn.predvremenoto zreenje na postelkata samo po sebe ne mora nisto da znaci.ona treba da otkaze duri 60% od svojata funkcija pa toa da se odrazi na rastot na bebeto-znaci ima ogromen potencijal.se dodeka ima zadovolitelen rast na plodot,dovolna kolicina na plodova voda i dobar CTG zapis,nema potreba od zagrizenost.cestotata na kontrolite veruvem deka vece e dogovorena so vasiot ginekolog...

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 10.09.09 16:13

nikolovska.marija напиша:Doktorke, sakam da ve prasam, denes bev na pregled 31 i 5 dena sum vo bremenosta, a rezultatite mi se BDP 31 i 2 dena, Femur 31 i o dena a obem na stomakot 29 i 6 dena. Postelkata 2-3 stadium i pocnala da stvara kalcifikati.dali e opasen toj rezultat, zosto mene panika me faka dali se ke e vo red so bebeto. Pozdrav do Vas i Ve molam sto poskoro ako mozete da mi odgovorite
32 g.n. e nedela koga e obevezen UZ pregled na bebeto,od pricina sto togas najcesto zapocnuva untrauterinoto zaostanuvanje vo rastot na plodot.spored ovie merki koi se nadevam se kvalitetno napraveni,mozat da se zaklucat dve raboti:zaostanuvanje na rastot na stomaceto za 2 nedeli i predvremeno zreenje na postelkata koja vsusnost i go ishranuva bebeto.bi preporacala dopler so cel da se utvrdi ishranata na bebeto t.e. kvalitetot na funkcijata na postelkata,kolicina na plodovata voda,CTG zapis i mnogu vazen podatok-dali ima promena vo dvizenjata na bebeto t.e. dali se mozebi namaleni.vtoro mislenje e preporaclivo...

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 10.09.09 17:34

Snezana O. напиша:Pozdrav do vas i imam edno prasanje.Dali e mozno od ginekoloski problemi(mislam na nekoe zaboluvanje)da imam bolki vo nozete,bidejki bukvalno mi se ukocuvaat.Vi blagodaram.
odovor na vaseto prasanje bi mozela da dadam samo posle detalen ginekoloski pregled,pa povelete da go napravime istiot vo Bolnica Sv.Lazar-kont.tel.070 273 903

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by D-r Lidija Jurukovska on 10.09.09 17:42

nikolovska.marija напиша:Fala mnogu na odgovorot, no jas osekam deka bebeto e mnogu poaktivno za razlika od porano, mislam deka ne zastanuva so vrtenje i prevrtuvanje, spored mene dvizenjata ne se namaleni, naprotiv. Megutoa za dopler obavezno ke zakazam iako sumjam malku i na eho aparatot, samata doktorka mi kaza deka ne e kako sto treba, bidejki e postar model.
ako vi odgovara povelete na konsultativen pregled vo Sv.Lazar Hospital.kont,tel.5112016.mozete da zakazete vo termin koj vas vi odgovara.pozdrav

D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 238
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16277
Registration date : 2009-09-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот