Родители и деца

Аритмија

Go down

Аритмија

Пишување by Snezana O. on 28.08.09 21:49

Posle poroduvanjeto mi se pojavi od aritmija ili potocno ekstra sistuli na srceto.Dva meseca se macev odejki po doktori za da na kraj eden opst doktor mi prepise konkor i so tek na vreme mi iscezna.Sega pak mi se pojavuva odvreme navreme i me faka povtorno panika.Dali mozebi nekoj ima vakvo iskustvo i dali nekoj znae od sto se javuva i kolku e opasno za zdravjeto.
avatar
Snezana O.
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 75
Age : 39
Локација : Ohrid
Поени : 16638
Registration date : 2009-07-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аритмија

Пишување by marina**** on 28.08.09 21:51

a sto potocno ti se slucuva,i kolku cesto???
avatar
marina****
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 304
Age : 29
Локација : Germanija
Поени : 17015
Registration date : 2009-04-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аритмија

Пишување by Girl***** on 28.08.09 22:01

Колку е опасно по здравјето зависи од фрекфенцијата со која се јавува и од типот на аритмјата . претпоставувам ти го осеќаш тоа како срцебиење или лупање или како испрснување на срцето како што викаат постарите . Најдобро би било на направиш Екг или Холтер (ова е подобро од моја гледна точка ) да се види точно типот на аритмијата во кој дел од денот се јавува дали секој ден и слично зашто не мора да значи дека секоја екстрасистола ја осеќаш . Потоа зависно одтипот ќе се одреди терапија .
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18119
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аритмија

Пишување by fibimk on 31.08.09 21:24

I jas imam aritmija...doduse ne mi e konstatirana ali mislam dekla ja imam.Osekam kako odvreme na vreme mi zastanuva srceto,gubam zdiv na sekunda i si prodolzuva pak srceto da si raboti normalno.Nekogas mi se slucuva denski nekogas navecer...iskreno sekogas po malku se strecnuvam i si mislam....lele gotovo nema pak da prokuca..... flower .Jas kako so znam to se preskoci ili aritmija.Sovet moj e zivot bez nervoza....znam deka e tesko,ali treba da pokusame..... flower
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аритмија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот