Родители и деца

Напади на паника

Go down

Напади на паника

Пишување by Marija on 25.08.09 15:44

Не проверив дали има ваква или слична тема,ако има префрлете ја или избришете ја.
Вчера се разбудив целата со пликови ..прво си помислив дека нешто ме полазило , но моите ми рекоа дека е алергиска реакција иако на ништо не сум алергична.Се спремив за на работа,прво помислив да одам до кај матичниот лекар да ми препише нешто и додека збореа татко ми и матичниот ,спомнаа гушење и мене толку ми требаше.Кога се качив во автобус не помина ни две постојки почнав да се препотувам и си помислив „готово се гушам ,ке си умрам млада и ред др. филмови„ме фати паника и излетав од автобус...право во најблиската амбуланта ,која за срека беше на неколку чекори и ми мереа притисок и одма инекции.
Сега се мислам дали сето тоа беше повеке паника ,ми се увртело во глава и потсвесно сум помислила дека се гушам.Дали и вие паничите,колку сте смирени или малку ви треба за да направите цел филм дека е крај на светот?
avatar
Marija
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 384
Age : 29
Локација : на месечината
Расположение : :)
Поени : 17317
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by doraa on 25.08.09 16:58

Јас мислам дека тоа било паника и дека тебе ти се уврти мисла во главата дека се гушиш.Ми се случило и мене голем паничар сум од ништо правам нешто и во тие моменти целосно се губам се исклучувам од реалноста и си правам триста филмови , се е до психата јас мислам.
avatar
doraa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 11
Age : 34
Локација : bitola
Расположение : odlicno
Поени : 16773
Registration date : 2009-05-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by Cvetce on 25.08.09 18:56

Toa sto si ispanicala e normalno, i mene posebno vo letniot period me fakat paniki vo avtobus i posebno ko ke ima guzav,megutoa avtosugetivni si pomagam si se ubeduvam deka se e vo red i pominuva,a tebe sigurno ti ima padnato pritisoko!

Cvetce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 52
Age : 35
Локација : Strumica
Поени : 16734
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by Marija on 25.08.09 19:10

но и никогаш до сега не сум имала алергија,сега чекам да поминат неколку дена да одам алерго тест да ми направат,не ми е првпат вака да се нафрлам ама не до толку .+ мн се плашам од загушување , задавување,засркнување...се е до психа...
avatar
Marija
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 384
Age : 29
Локација : на месечината
Расположение : :)
Поени : 17317
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by Girl***** on 26.08.09 2:25

Јас добивав напади на паника си увртував филмовии 300 глупости и додека научам да го контролирам мислам ми требаше цела вечност . Точно дека се е до психата :(
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18104
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by Dragana on 26.08.09 8:42

Za sreka do sega ne sum imala takvi napadi.Marija ti izgleda strasno si se uplasila pa zatoa ti se sluosilo i si pocnala da pnicis odnosno da se gusis.Sekako proveri si od sto ti e alergijata stom vikas deka ne ti e prvpat da se isfrlas.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 31
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 18708
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by sonjamfk on 26.08.09 10:42

i od alergija ima gusenje, no vozbudata dovelo do poveke panika i se spoile zickite. seto toa e normalno. panika faka nekogas i od sitnica koga ke si ja pruvelici vo pogolemo.dobro e sto vo momentot brzo si reagirala i si otisla do najbliskta ambulanta. mislam deka nema covek sto ne go faka panika.i mene me fakaat paniki koga amrko mi kacuva temperatura, bas sega vo nedelata 39.4 i nikako ne se simnuva. dadeno lekot za temperaturata , go tusirav , duri i go kisnev vo korito i nikako, fakanje panika sto da ti kazam. no vo eden moment mi teknuva deka edna prijatelka mi ima kazuvano deka se javuvala vo brza pomos i jas odma mu vikam ma mm vrti. tamu bea dosta lubezni ,za sreka i odma mi kazaa deka mozam da mu stavam i cepce, bidejki jas se doumev dali smeam, i da se javam povtorno ako treba. fala mu na gospoda za 15 min. se simna.treba smirenost sto vika mm ,ama ajde bidi smiren.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18923
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by bubamara*** on 26.08.09 10:53

Ne sum panicar
Verojatno od panikata ti bilo gusenjeto no toa mora da go proveris da ne e slucajno od alergija. Ne mora da znaci ako nikogas ne si bila alergicna na nesto deka toa taka ke ostane. Jas na 16 godini dobiv alergija na polen koja za zal uste ja imam
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 16967
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by Vesna Blazevska on 27.08.09 13:02

Panicnite napadi ne se za zanemaruvanje, seriozni se i so niv nema igranje zatoa sto moze da se prodlabocat, da predizvikaat agorafobija, depresija i ytotalno da ja paraliziraat licnosta vo socijalna smisla na zborot. Koga ve fakja panika samo poglednete okolu sebe, sto ima kakvo e, odvlecete si go vnimanieto od mislite koi predizvikuvaat strav. I alergijata e psihosomatsko zaboluvanje.
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 17720
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by biljanag on 27.08.09 13:38

не сум паничар
многу е лошо ако испаничите поради нешто пред децата и тие уште толку ке дигнат галама
пример иван ке падне јас смирено ај ништо не е стани ке помине ке го бацам и да проплаче малку што е ретко и толку
еве комшивче едно пред неколку дена кога грмеше узбуна дигна се крие и плаче а јас на иван уште од мал намерно го оставав прозорот малку отворен да се слуша и дигната малку ролетната и сега не му е страв бидејки е тоа дедото горе што чука шајки во даска хаха мора да се снајдеш а тоа сирото комшиче видело од некого и сега уууууууууууууу
затоа смирено прибрано да знаеш што во таас итуација е најдобро да направиш
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19872
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by DijanaP on 28.10.09 22:44

sum panicar i toa ogromen.........svesna sum kolku toa mi preci no toa e nesto posilno od mene
avatar
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 27
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 17006
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by kalinche70 on 29.10.09 8:00

Напади на паника или анксиозност е мошне сериозна работа и воопште не е за занемарување,поттикната од огромен стрес или физичка загуба на сакана личност.Има разлика помеѓу паничење и напад на паника(анксиозност)

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 16559
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Напади на паника

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот