Родители и деца

Дали го продолжувате породилното боледување?

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by LAZAREVSKA BETI on 19.08.09 13:24

Mene mi se blizi krajot na porodilnoto boleduvane. Pa me interesira kako mozam da go prodolzam boleduvaneto,bidejki Marko ke ima 7.5 meseci i mnogu e tezok za cuvane a sveki se pravi bolna pa nemem koj da mi go cuva:???:
avatar
LAZAREVSKA BETI
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 93
Age : 38
Локација : SKOPJE
Расположение : kako vremeto
Поени : 17101
Registration date : 2009-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Elicka on 19.08.09 13:37

Мислам дека за 2 недели може да ти даде матичниот, а после тоа на комисија во социјално и тоа секој месец бараш со дијагноза од матичен, а комисијата одобрува. Значи секој месец пример ако сакаш до година или повеќе.
avatar
Elicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 143
Age : 41
Локација : низ Македонија
Поени : 17398
Registration date : 2009-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by vodolija on 19.08.09 14:45

Beti ja go prodolzuvav porodilnoto 2 meseci.Prvo 14 dena ti dava boleduvanje maticniot lekar na sin ti a potoa treba da odis komisiski da ti se prodolzi.Maticnata lekarka treba da ti dade upat dali za detska klinika dali za na ortoped,tamu ke treba da dobies konziliarno mislenje za zdravstvenata sostojba na deteto so potpis od 3 lekari,pa potoa maticnata treba da ti dade predlog za na komisija i da ides na komisija da vidis dali ke ti prodolzat.Najveke sto moze da ti go prodolzat komisiski e 1 mesec i potoa ti sleduva istata procedura za naredniot mesec.Znaci komisiski ti go prodolzuvaat mesec za mesec.E sega mnogu e bitno ako ti e deteto zdravo da imas poznat za da ti dade dijagnoza za zdravo dete,odnosno da ti pisat deka e bolno.I mnogu treba da vnimavas da nemas nitu eden den lufta od denot koga ti zavrsuva porodilnoto i od koga ke go otvoris boleduvanjeto za nega na dete.
avatar
vodolija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 66
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17438
Registration date : 2009-04-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by LAZAREVSKA BETI on 19.08.09 16:23

Znaci treba da baram vrski?A kaj da gi najdam scratch ne znam
avatar
LAZAREVSKA BETI
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 93
Age : 38
Локација : SKOPJE
Расположение : kako vremeto
Поени : 17101
Registration date : 2009-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Mama Ane on 19.08.09 19:07

јас го продолжував 3 пати по еден месец со врски
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20521
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Snezana O. on 19.08.09 23:27

Jas go prodolziv boleduvanjeto 3 meseci,so toa sto maticniot pedijatar mi dade 14 dena i posle mazot mi bese na komisija i mu rekle deka ke go prodolzat do godina dena,a mi dadoa boleduvanje za mesec dena.I sega eve drugata nedela pak ke odi da se prodolzi za naredniot period.Inaku privatni ordinacii koi vrsat eho na kolkcinja moze da ti zavrsat rabota, da ti dadat lazno boleduvanje.
avatar
Snezana O.
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 75
Age : 40
Локација : Ohrid
Поени : 17103
Registration date : 2009-07-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by delfin on 20.08.09 14:48

LAZAREVSKA BETI напиша:Mene mi se blizi krajot na porodilnoto boleduvane. Pa me interesira kako mozam da go prodolzam boleduvaneto,bidejki Marko ke ima 7.5 meseci i mnogu e tezok za cuvane a sveki se pravi bolna pa nemem koj da mi go cuva:???:

istiot problem go imam i jas, a taman mislev za godinava rodeni deca porodilnoto kje bide 1 godina .kako i da e kje zemam 2 nedeli od matichen a, posle kje vidam. bebeto kje mi ima nepolni 8 meseci :-(
avatar
delfin
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : Neuspeh nije pad to je kad ne ustanes posle pada
Поени : 16969
Registration date : 2009-07-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by mimce on 31.08.09 15:24

добро па не го донесоа тој закон за породилно од една год. а јас баш се израдував

mimce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 36
Age : 37
Локација : makedonija
Поени : 16983
Registration date : 2009-07-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by LAZAREVSKA BETI on 07.09.09 14:09

So koi dokumenti vi odobrija boleduvanje od komisija? Mene privaten ortoped mi rece deka treba 3 potoisa od ortopedei. Mm slucajno preku rabota bile na komisija i prasal , tie mu rekle deka trebalo dok. da bidat od drzavni institucii. Neznam sto da pravam...
avatar
LAZAREVSKA BETI
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 93
Age : 38
Локација : SKOPJE
Расположение : kako vremeto
Поени : 17101
Registration date : 2009-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Sandra on 10.09.09 13:04

Ве молам тие што сте го продолжувале боледувањето да ми ја објаснат целата постапка од почеток. Мене ми се ближи крајот на трудничкото, уште 20 дена имам, па ме интересира како и кои документи ми требаат.
Дали прво ќе ми даде матичната две недели, па после се оди на комисија, и дали за комисија ми треба нешто од матичната, или само тој документ со потпис од три лекари.
И уште нешто, колку може да биде стар тој документ од тројцата лекар, јас можам да го извадам сега, ама ми е страв дури да појдам на комисија да не застари?
Мнооооогу ви фала ви однапред!!!

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19126
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Mama Ane on 10.09.09 13:09

Мислам дека стар документ нема да помине.
Јас правев вака: Матичниот педијатар ми даваше упат за на детска клиника од таму документот со 3 потписа од 3 различни доктори за дадената дијагноза и со документот на комисија во јане Сандански. 3 пати ми продолжија по 1 месец
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20521
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by makresanska on 10.09.09 13:16

A neli go napravija na edna godina trudnickoto sto e sega rabotava go ukinaa ili ne ni go usoglasija???
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18950
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Sandra on 10.09.09 13:18

Mama Ane колку време пред да одиш на комисија го вадеше тој документ?

makresanska воопшто не го ни направија да биде една година, сеуште е девет месеци, по старо. За жал!!!

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19126
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Mama Ane on 10.09.09 13:22

Па јас штом ќе го извадев документот утредента одев на комисија, инаку незнам колку точно треба да биде стар. Ама некако по логика така ми идеа работите.Инаку на Комисија нерви кинев, многу гужви начекував :(
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20521
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Sandra on 10.09.09 13:25

Mama Ane фала многу!
Е и уште ова, секој ден има комисија, или поедини денови во неделата?

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19126
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Mama Ane on 10.09.09 13:26

Колку што ми текнува нема секој ден, најубаво јави се и прашај, плус и на смени иде комисијата. провери си за секој случај, сум заборавила јас :(
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20521
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Dzena on 10.09.09 13:29

Јас моето не го продолжував-што незнаев како треба што си викав ај нема смисла спрема претпоставената и колешките. Сепак тоа е приватно и нема смисла, а дури бев на породилно на мое место имаше замена дури од двајца стажанти. Ама од тоа мое АЈ НЕМА СМИСЛА сега ќе ми се удри од глава па сега јас си ја чукам главата и си барам нова работа. Така да совет од мене немојте како мене заради други да си го оставате бебчето затоа што утре никој нема да ви рече ФАЛА.
avatar
Dzena
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 391
Age : 43
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 17482
Registration date : 2009-04-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by nata on 10.09.09 13:55

откако ќе заврши бледувањето од 15 дена од матичниот одиш со упат на клиника или слично од таму ти требаат три потписи потоа со извештајот од специјалист пак се враќаш кај матичниот кој дава предлог до Комисија за комисиско боледување. и одиш на комисија.Толку со среќа
Сега комисијата се наоѓа во Тавталиџе.
Јас овој круг го свртев за мене не за бебето дијагнозата ми беше “многу обилно крварење за што нормално следи испитување а неможеш и несмееш да се движиш“ ( потребен е еден потпис од специјалист гиниколог на Клиника). така продолжував два месеци Поздрав

П.С Леле ако не исцинкари некој
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 17635
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by mimce on 13.09.09 18:15

komisijata e vo taftalige i raboti vo dve smeni po prva bukva od prezimeto

mimce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 36
Age : 37
Локација : makedonija
Поени : 16983
Registration date : 2009-07-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by LAZAREVSKA BETI on 13.09.09 18:30

I jas konecno go prodolziv boleduvaneto. Super si ostanuvam so bebusot.....
avatar
LAZAREVSKA BETI
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 93
Age : 38
Локација : SKOPJE
Расположение : kako vremeto
Поени : 17101
Registration date : 2009-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by delfin on 13.09.09 19:57

LAZAREVSKA BETI напиша:I jas konecno go prodolziv boleduvaneto. Super si ostanuvam so bebusot.....

i jas si prodolziv
avatar
delfin
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : Neuspeh nije pad to je kad ne ustanes posle pada
Поени : 16969
Registration date : 2009-07-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by nova on 13.09.09 20:10

mislam sega e tesko so dijagnoza ako deteto e zdravo nema so maticniot da ti napisi dijagnoza, skraja da e ne ke go pravis bolno, jas koga bev so site dukumenti od lekar od kostozlobna normalno za kolkovite kako sto odime i se si bese vo red ,a komisijata mi vika sega so sakas se e vo red so deteto jas mu rekov da se e vored samo nema kaj da go ostavam malo e ,nisto ne mu davam samo cica i da pocnam nema koj da go cuva veruvale ili ne tri meseci mi dadoa i si bev na boleduvanje do godina i eden mesec ,neznam mozebi i sreka .
avatar
nova
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 107
Age : 39
Локација : doma
Поени : 17503
Registration date : 2009-04-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Maja on 13.09.09 20:56

delfin напиша:
LAZAREVSKA BETI напиша:I jas konecno go prodolziv boleduvaneto. Super si ostanuvam so bebusot.....

i jas si prodolziv

Браво мамички....И јас се мислам дали да бркам работа... :hmm А има многу трчкање, а? :hmm
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19458
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by nova on 13.09.09 21:50

abe tesko nas da vi kazam Bugarija bracedami i za ednoto dete i za odrugoto po dve godini davaat boleduvanje vgradinka ne gi primaat posle dve godini se tamu gadinkite i odma edno po edno si gi rodi i cetri godini e doma si gi porasna ,a nie grevcina i nebila napredna Bugarija
avatar
nova
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 107
Age : 39
Локација : doma
Поени : 17503
Registration date : 2009-04-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by danielaval on 13.09.09 22:21

јас го продолжив ама за жал само еден месец ми заврши работа матичната а за ортопед не ми спомна незнаев дека може и од таму да се зема боледување леле си го оставив детето на девет месеци
avatar
danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Age : 35
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 18219
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали го продолжувате породилното боледување?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот