Родители и деца

Колку се точни тестовите за бременост?

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by kukulicka on 17.08.09 9:32

Ајде да видиме колку се точни навистина овие тестови? Сум читала дека знаат да згрешат, но ајде да видам што имате да кажете од вашите искуства? lol!
kukulicka
kukulicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 467
Age : 32
Локација : tuka
Расположение : nadezno : 0 )
Поени : 17776
Registration date : 2009-08-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Vesna Blazevska on 17.08.09 10:22

Moze da zgresat ako se napraveni prerano, na sekoj test pisuva posle kolku vreme od izostanok na menzis moze da se napravat i ako e prepano pokazuva negativen. Mene taka mi se sluci lani, prvo pokaza negativen, no 5 dena pokasno pokaza pozitiven. Ako e nevaliden ke gi pokaze dvete linii istovremeno, isto moze da pogresi ako se postapkata se napravi nepravilno - pr da ja stavis naopaku lentata (dokolku e so lenta). Inace se 99% sigurni, ako se vo vbistinski tajming napraveni i so pravilna postapka.
Vesna Blazevska
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18680
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Megi on 17.08.09 18:44

mene mi se sluci prvo da pokaze pozitiven i po dva dena negativen. mnogu se isplasiv. kazete zosto e toa taka? A rezultatite od prviot test gi procitav posle pola saat. dali ima vrska toa sto na testot kazuva da ne se citaat posle 10 minuti? dali toa znaci deka pokazuva lazno pozitiven? ve molam kazete go vaseto mislenje.

Megi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 17302
Registration date : 2009-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Лејди on 17.08.09 18:56

Мене 3 тестови ми излегоа негативни.
Едниот од нив беше најскапиот тест што го купив 499 ден.
И тој излезе негативен а во аптека ми рекоа дека е 99% точен и може да се направи ви било кој период од денот.

По некое време кога ми доцнеше 16 дена направив друг тест, овој мислам дека беше 70 ден. или така нешто.
Го направив во 7 саат наутро. Тој покажа две цртки.

Го прашав гинекологот што е со тестовите?
не ми беше јасно и ми кажа дека резултатите од тестовите можат да бидат лажно негативни но не и лажно позитивни.

од мое лично искуство не им верувам на тестовите не даваат секогаш точни резултати.

Но ако веќе еднаш ви излезе тестот позитивен се работи за бременост.
Лејди
Лејди
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 94
Age : 32
Локација : Скопје
Расположение : Тажно
Поени : 17466
Registration date : 2009-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by kukulicka on 17.08.09 21:18

Megi напиша:mene mi se sluci prvo da pokaze pozitiven i po dva dena negativen. mnogu se isplasiv. kazete zosto e toa taka? A rezultatite od prviot test gi procitav posle pola saat. dali ima vrska toa sto na testot kazuva da ne se citaat posle 10 minuti? dali toa znaci deka pokazuva lazno pozitiven? ve molam kazete go vaseto mislenje.

Megi, na samiot test na pakuvanjeto pisuva deka ne treba da se ostava poveke od 10 min zatoa sto rezultatot posle toa postoi golema verojatnost da ne e tocen
kukulicka
kukulicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 467
Age : 32
Локација : tuka
Расположение : nadezno : 0 )
Поени : 17776
Registration date : 2009-08-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by anastasia on 17.08.09 22:16

Spored mene se mnogu tocni koga i da sum pravela dosega dali negativno ili vo moi 2 slucai pozitiven test bile tocni 100%

Jas kolku sto znam treba da se pravat nautro so prvata urina-a mene mi pokazuvaa rezultat posle nekolku sekundi - flower

anastasia
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 46
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 17480
Registration date : 2009-07-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Natasha on 17.08.09 22:45

jas sto imam napraveno testovi site bea tocni pokazuvaa - Smile , do sega imam samo 1 sto pokaza = i toj bese tocen po 5 minuti bese=,po 7 meseci pak e =
Natasha
Natasha
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1022
Age : 35
Локација : Makedonija
Поени : 18830
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Vesna Blazevska on 17.08.09 23:07

tocni se testovite, a zasho po 7 meseci go pravese pak ili?
Vesna Blazevska
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18680
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by winnie the pooh on 17.08.09 23:09

jas kupiv najeftin od okolu 60 denari i tocen bese samo ednas napraviv posle 3 dena docnenje
winnie the pooh
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 783
Age : 35
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 19410
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Natasha on 17.08.09 23:48

Arma напиша:tocni se testovite, a zasho po 7 meseci go pravese pak ili?
Ne go pravev pak uste go cuvam istiot,neli vikaat deka rezlutatite se citaat po 10 min a posle ne
Natasha
Natasha
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1022
Age : 35
Локација : Makedonija
Поени : 18830
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by katica on 17.08.09 23:52

Jas pravev dva testovi prviot bese negativen a vtoriot so go pravev posle 2 dena bese pozitiven(tocen)
katica
katica
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 36
Локација : berovo
Поени : 17599
Registration date : 2009-06-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by bubamara on 18.08.09 0:05

Првиот тест што го правев, скоро цела недела по доцнење на менстурација, ми беше негативен и спиев на тоа уво. Кога сеуште ми каснеше, купив тест од истиот бренд (некој француски беше, ама од поефтините), беше позитивен. Значи првиот пат сум правела прерано (прерано за мојот случај, немав прецизни циклуси). Инаку баш вчера си го гледав позитивниот тест, си го чувам, и стојат двете цртки flower
Во принцип тестовите можат да се лажно негативни, а многу ретко лажно позитивни..освен во ситуации на тн биохемиска бременост.
bubamara
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19963
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Megi on 18.08.09 8:21

Sto e toa biohemiska bremenost? mozno li e ako imas takva bremenost da pokaze prvo pozitiven a posle negativen test? treba li da odam na ginekolog vo takov slucaj. mene uste ne mi doslo ama sega se plasam pak da pravam test :(

Megi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 17302
Registration date : 2009-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Zvezdicka on 18.08.09 9:50

Jas vo zivotot sum napravila samo 2 testa i dvata bea pozitivni = tocni Smile
Prviot da potvrdam deka somnevanjata mis e tocni a vtoriot da potvrdam deka prviot bil tocen Smile
Vo princip mislam deka se dovolno precizni da pokazat koga e zajaceto vo renrnata Smile
Zvezdicka
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 20131
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by marijask on 18.08.09 13:54

jas sum nova, sega se registrirav i se nadevam deka ke dobijam sovet Smile
posledno imav dobieno na 15 juli i uste nisto, pravev test na 12 ovoj mesec izlelze negativen, pa mi rekoa deka bilo rano. inaku na 26 dena dobivam, na 2 imav nesto kako rozenikavo i tolku. ne zanm sto da pravam dali ima moznost da sum bremena, da pravam li drug test i nemam nekoi simptomi, malku mi se gadi ama toa e

marijask
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : pozitivno
Поени : 17234
Registration date : 2009-08-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Gabi* on 18.08.09 14:19

Marija jas mislam deka sega veke mozes da napravis uste eden test, dovolno denovi ti se pominati, ako dobivas na 26 dena.
A toa rozevoto koga ti se pojavilo????
Gabi*
Gabi*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 621
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 18517
Registration date : 2009-03-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by marijask on 18.08.09 14:30

na 2 avgust i narednite 3 dena ama samo po ednas vo denot na hartija posle wc mnogu slabo. inaku da, na 26 dena dobivam najkasno 28. a simptomi treba veke da imam, vo slucaj da sum bremena? ova mi e prvo vakvo iskustvo i za toa ne znam:)

marijask
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : pozitivno
Поени : 17234
Registration date : 2009-08-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by 2mama on 18.08.09 15:08

Симптоми може да имаш ама може и да немаш затоа што е уште рано почекај барем уште една недела па потоа на лекар најточно е ехото но и на ехо не се гледа бременоста многу рано затоа не брзај ако немаш никаков проблем
2mama
2mama
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 37
Локација : bt
Поени : 17545
Registration date : 2009-06-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Megi on 18.08.09 15:10

i mene sega mi se pojavi rozenikovo na hartija. ne znam od sto e toa. ako nekoj imal isto iskustvo neka pise ve molam. inace jas seuste ne se osmeluvam da napravam test otkako prviot mi izleze pozitiven a vtoriot negativen. mozebi ke dobijam skoro? ne znam.
inace marijask da ti kazam deka i ne mora nuzno da imas simptomi. jas so prvoto dete nemav voopsto nikakvi simptomi i ne ni znaev deka sum bremena. nemav gadenje ni povrakanje, ni vrtoglavici ni nisto. super si pominav. a mislam deka ako si dobila na 15 juli deka sega veke mesec dena e pominato. ako uste nemas pocekaj uste nekoj den i napraj test. ama da di kazam iskreno i jas sega nesto se macam so tie testovi. se nadevam za tebe deka naskoro ke ne izraduvas Smile

Megi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 17302
Registration date : 2009-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by bubamara on 18.08.09 15:30

Меги, јас повеќе би му верувала на првиот тест...
Биохемиска бременост е кога нивото на HCG брзо после оплодувањето нагло ќе порасне, а во меѓувреме доаѓа до недоволен равзој на плодот и негова ресорпција и се воспоставуваат нормални менструаални циклуси, а HCG-то паѓа..ама јас верувам дека понатака падот на хормонот може да се установи само преку крв, а не и преку тест толку брзо, еднаш да е позитивен, друг пат негативен..незнам, нагаѓам, најдобро е да направиш уште еден тест, а после и обавезно консултација со доктор. Све најдобро!
bubamara
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19963
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by marijask on 18.08.09 15:31

e eve sega napraviv i izleze negativen, ne mozev da cekam do utrinska mokraca Smile posto pisuvase deka moze vo bilo koe vreme od denot da se napravi. epa ne znam zasto ne dobivam:(

marijask
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : pozitivno
Поени : 17234
Registration date : 2009-08-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Gabi* on 18.08.09 15:51

Marija nemoj da se razocaruvas nedobivanjeto moze da e pricina od prehlada, promena na klima, nekoj stres i slicno. Strpise uste nekoj den ili pak zakazi i otidi na ginekolog toj najdobro znae kade e problemot i dali voopsto ima problem
Gabi*
Gabi*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 621
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 18517
Registration date : 2009-03-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Misticia on 18.08.09 16:08

И првиот и вториот пат направив по неколку теста за да бидам сигурна
и сите покажуваа точно
инаку пред втората бременост направив пак беа точно - негативни
така што веројатно се точни 99%


инаку пред да го употребите не треба да внесувате многу вода и течности, тие го редуцираат хцг-то во урината и тестот може да биде лажно негативен - така прочитав на еден од тестовите
Misticia
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19428
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by kukulicka on 18.08.09 16:14

Misticia напиша:И првиот и вториот пат направив по неколку теста за да бидам сигурна
и сите покажуваа точно
инаку пред втората бременост направив пак беа точно - негативни
така што веројатно се точни 99%


инаку пред да го употребите не треба да внесувате многу вода и течности, тие го редуцираат хцг-то во урината и тестот може да биде лажно негативен - така прочитав на еден од тестовите

hm....a bas koga go napraviv testot utroto imav nokta ispieno mnogu voda i mnogu mocav...
a ne dobivam eve skoro 10 dena docni sto ne e tipicno za mene...
ke proveram ovie dena pak bez mnogu pienje
kukulicka
kukulicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 467
Age : 32
Локација : tuka
Расположение : nadezno : 0 )
Поени : 17776
Registration date : 2009-08-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by anu6ka on 18.08.09 16:22

здраво јас не сум баш нова на форумов , често ги читам сите постови
Инаку мене последен пат ми дојде на 18 јули и денес решив да направам тест за бременост кој се покажа негативен
Сепак имам отечени гради, во неделата повратив, ми се гади, расположението ми е променливо
што мислите за ова?
anu6ka
anu6ka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 47
Age : 38
Локација : дома си е дома
Расположение : Тоа што нема да ме убие, ќе ме зајакне!
Поени : 17822
Registration date : 2009-04-28

http://[url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.o

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку се точни тестовите за бременост?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот