Родители и деца

Аутизам

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: Аутизам

Пишување by kalinche70 on 28.10.09 16:39

Дека е голем бројот и мене ми е голем и не знам дали е баш реален,ама еве детенцето од прилогот на Точи што одеше на А1 го имам гледано во заводот за развој на говор и со сигурност тврдам дека кај него првата дијагноза беше хиперактивност,развојна дисфазија...кога родителите видоа дека сепак има и нешто друго(ама самите си се едуцираа)си побараа мислење од надвор.Надвор им беше дијагностицирано-аутизам ,е сега замисли колку деца се со таква дијагноза-погрешна?Па според тоа ништо неможе да не чуди

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17324
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Mama Vase on 28.10.09 23:23

vesna,kazano bese deka sekoja nedela se javuvaat po 2-3 deca so vakov tip na problem.a ne deka sekoe 2-3 dete ima autizam.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19074
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Vesna Blazevska on 29.10.09 9:13

Mama Vase напиша:vesna,kazano bese deka sekoja nedela se javuvaat po 2-3 deca so vakov tip na problem.a ne deka sekoe 2-3 dete ima autizam.
E vaka moze, no jas razbrav deka se javuvaat po 2-3 NOVI deca, isto nekoj i pogore imase pisano deka se novi deca so autizam, a i toci vo emisijta imase mislam najaveno nesto slicno.

Дека е голем бројот и мене ми е голем и не знам дали е баш реален,ама еве детенцето од прилогот на Точи што одеше на А1 го имам гледано во заводот за развој на говор и со сигурност тврдам дека кај него првата дијагноза беше хиперактивност,развојна дисфазија...
Kalince, gledam si poupatena vo ovaa problematika, dali ova znaci deka NEMA strucno lice vo MK koe ke dijagnosticira autizam? od hiperktivnost do autizam ima svetlosni milioni godini.....
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18485
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by kalinche70 on 29.10.09 9:45

Па нема,да ти кажам моето дете беше дијагностицирано со хиперактивност-изгледа тоа им е најубава и најлесна дијагноза,а ја поставуваат верувале или не за две минути..еве од искуство..влегувам јас со малиот кај докторката(тогаш беше 4 години)и тој се стрча и ги зема стапчињата за преглед на грло таа само го погледна напиша дијагноза-хиперактивност,а јас подзинав од неверување...за секунда поставуваат дијагнози кои се невероватни,детето врска немаше кога се консултирав со приватни логопеди од Бугарија ми рекоа само логопед му треба некои деца прозборуваат порано некои подоцна и така.

Сега сме супер,ама баш поради моето лично искуство а и искуството на други мајки во заводот знам дека кај нас нема дијагностичар за таа проблематика..се се сведува на ако има проблем со говорот а е потемпераментно дете-хиперактивност,ако има проблем а е помирно-развојна дисфазија..катасрофа жива се.Незнаат обични проблеми со говорот да дијагностицираат а не аутизам.Ако јас ги послушав нив ќе го отруев од лекови за смирување..а најмирен е сега во одделението,во училиште.И плус тоа во светот дијагноза хиперактивност се поставува ИСКЛУЧИТЕЛНО после 7 години,затоа што се тргнува од тоа дека многу од децата се темпераментни додека раснат,а аутизам треба да се дијагностицира што порано да може да му се помогне на детето во социјализацијата

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17324
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Vesna Blazevska on 29.10.09 10:15

Najiskreno sum zaprepastena i ne znam sto da kazam, na 4 god dete da mu lupnes dijagnoza hiperaktivnost....pa zar za hiperaktivnost davaat i lekarstva za smiruvanje? Ne mozam da si veruvam sto ni se slucuva i totalno sum razocarana...
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18485
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by kalinche70 on 29.10.09 10:43

Da ,da davaat ima posebni lekovi za toa -amerikancite se broj eden vo svetot so tie lekovi,ama zamisli jas da ne sum visokoobrazovana,da ne pratam internet i takvi raboti shto ke se slucheshe???Ziva katastrofa,ama jas odma ja proceniv doktorkata deka nesto ne e vo red so nea-stvarno..e sega kolku majki doagjaat od ruralni sredini,neobrazovani...toa ti e..I majkata na deteto od emisijata na Tochi e visokoobrazovana,babata e nastavnik i verovatno poradi seto toa tie se odluchile da baraat dijagnoza nadvor.iskreno i jas bev zaprepastena koga vidov na TV deka se vratile od Belgrad so dijagnoza autizam :( a tuka potroshija godini za dzabe lechejki pogreshni dijagnozi.

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17324
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Vesna Blazevska on 29.10.09 11:12

Toa i si pomisliv, sto ako nekoj koj e e dovolno shkoluvan i obrazuvan??? Tesko na decata....
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18485
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Snezana Gieva on 16.11.09 22:44

Ve izvestuvame deka na 28.11.2009, Sabota, so pocetok vo 11 casot vo domot na ARM vo Skopje ke se odrzi prvata DAN!(Da go pobedime autizmot Sega) konferencija vo Makedonija, na koja predavac ke bide Dr.Cem Kinaci. Toj e istaknat doktor od ovaa oblast od Alman Hastanesi (Germanska Bolnica) od Istanbul, Turcija. Na konferencijata pokaneti se site eminentni licnosti od Makedonija koi direktno ili indirektno imaat odgovornosti sprema decata so autizam, kako i golem broj na roditeli. Za problemot dosega vo Makedonija skoro i da nema nisto napraveno, vreme e nekoj raboti da mrdnat od mrtva tocaka

Snezana Gieva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Age : 49
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 16597
Registration date : 2009-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by vesna78 on 17.11.09 16:02

Eve neshto shto mi stigna na mail.Pravena e naucna studija za efektot na hiperbaricnata komora vrz autizmot i rezultatite se razocaruvacki-nema nikakov efekt.
Tuka ima nehsto poveke za studijata.
http://centerforautism.blogspot.com/2009/11/center-for-autism-and-related-disorders_04.html

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18416
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Snezana Gieva on 17.11.09 18:38

Vesna pretpostavuvam deka ne si, no da te prasam:dali si roditel na dete od autisticen spektar? Inaku postojat mnogu studii za deluvanjeto na HBOT. Isto taka poznavam nekolku decinja od Makedonija koi gi imaat pominato ovie tretmani i kaj site ima promeni, so toa sto kaj nekoi pogolemi a kaj drugi pomali. I jas imam detence na koe mu imame napraveno 130 terapii i mozam da kazam deka komorite deluvaat. No sepak ova e samo eden od tretmanite koi se koristat i za zal pogolemi efekti ima kaj decata pod petgodisna vozrast a kaj tie nad 5 godini rezultatite se poskromni.(barem taka kazuvaat nekoi studii) A za napisot od vesnikot Vest iskreno kazano mi e mnogu cudno.Jas ne sum procitala za takov slucaj vo stranstvo.

Snezana Gieva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Age : 49
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 16597
Registration date : 2009-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Snezana Gieva on 17.11.09 18:43

Nemam bas vreme da ja citam statijata ama vo nea pisuva koncentracija na kislirod 24% i nizok pritisok 1,3. Postojat i drugi komori kako taa vo Ohrid i ovaa vo Skopje kade se raboti so 100% kislorod i pod malku pogolem pritisok.

Snezana Gieva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Age : 49
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 16597
Registration date : 2009-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by vesna78 on 18.11.09 11:17

Mojata kerka ima cerebralna paraliza ,nemame problem so autizam.Se zainteresirav za hiperbaricnite komori zatoa shto nekoi roditeli gi koristat i za deca so cerebralna.Inaku za komorata vo ohrid znam, bidejki vo ohrid ziveam.Posledno trebashe da idi nekoj tim profesori od skopje za da ja ispita celata rabota.Koga ja otkriv komorata vo ohrid mi rekoa deka e mnogu stara i deka e rizicno da se stava dete vo nea i zatoa se otkazav od ideata.Dodusha i skapo e 50 evra od saat, a treba mnoguuuuuuuuu vreme.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18416
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Snezana Gieva on 18.11.09 11:49

Jas ne sum citala mnogu za cerebralna paraliza, ama sekogas koga sum citala za HBOT naogam deka gi koristat i za cerebralna paraliza.Jas mislam deka toa e terapija koja bi trebalo da se proba(samo moe mislenje). Inaku tocno e deka cenite vo Ohrid se mnogu visoki. Nie vo Bugarija gi pravevme ovie terapii posto komorata ni izgledase podobra a i duplo poevtino pominuvame.

Tamu terapiite se poevtini, nie prasuvavme ama Sofija nekako ne ni odgovarase.
Pozdrav

Snezana Gieva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Age : 49
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 16597
Registration date : 2009-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by vesna78 on 18.11.09 13:53

Blagodaram Snezana, ja znam klinikata,im pishav ushte proletta.Ama za zemjite von evropska unija cenite se izgor.84 evra za hiperbaricna od saat.Mnogu razmisluvam za taa hiperbaricna, vsushnost od um ne mi izleguva.Vo svetot lugeto gi koristat i po doma.Pa ako dade Gospod i ako soberam sili ke formiram edna fondacija za rehabilitacija na deca so posebni potrebi i taka nekako da se kupi edna hiperbaricna komora i da mozi roditelite da ja koristat za simbolicna cena.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18416
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by vesna78 on 18.11.09 13:58

Greshka 84 leva toa e 42 evra sho e isto mnogu.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18416
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Snezana Gieva on 18.11.09 14:16

Nas drugo ni kazaa togas, ama vsusnost i ne e vazno. A komorata vo Ohrid ne e opasana. Nekolku decinja veke se tretiraa tamu bez problemi samo da najdete zaednicki jazik so doktorite ako e toa vozmozno.

Snezana Gieva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Age : 49
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 16597
Registration date : 2009-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Defektolog on 27.11.09 22:15

Na 28.11.2009 vo dom na ARM so pochetok vo 11h predavanje za autizam ke odrzi gostin od Turcija na pokana na roditeli koi imaat deca so autizam

Defektolog
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 17432
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by User27 on 27.11.09 22:43

www.cemkinaci.com
na ovaa stranica moze da se procita se za doktorot...
znam deka utre ke moze i da se postavuvaat prasanja na doktorot i da se diskutira na tema autizam

User27
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 16936
Registration date : 2009-09-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by doktorAG on 15.09.15 14:19

Na Harvard Univerzitetot e testiran priroden preparat od nikulci od brokula Enduracell  koj dava mnogu dobri rezultati kaj decata so autizam .Kaj 50 % ima podobruvanje vo verbalnata komunikacija kako i kaj socijalnata interakcija.  Na ovoj link moze da se procita neshto poveke kakoi da se pogledne studijata od Harvard.

doktorAG
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 1
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 5936
Registration date : 2015-09-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Dreamer on 18.09.15 10:33

Posle tolku mnogu godini, nekoj da pise nesto na ovaa tema...Smile Me interesira doktorAG ova e reklama ili od iskustvo zboruvate????

Ako e od iskustvo dobro bi bilo da spodelite nesto poveke okolu Enduracell.

Dreamer
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 37
Локација : Skopje
Поени : 5921
Registration date : 2015-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот