Родители и деца

Аутизам

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Аутизам

Пишување by Laura on 08.08.09 11:54

Пред некој ден прочитав на Интернет дека состојбата со аутизмот е алармантна. Некаде пред 30 години застапеноста била 1 случај на 100.000 здрави деца. Сега е 1 аутистично дете на 150 здрави.
Што се прави во овој поглед кај нас? Слушнав дека има цели паралелки со аутистични деца по градовите.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by KATIC on 08.08.09 12:15

Laura ova e golema brojka, duri da ti e strav da ja poglednes... a sekoj saka da ima zdravo dete ... mislam deka vo temata za vakcini nekoj imase napisano deka od vakcinite golem broj deca (sto bile rodeni potpolno zdravi ) dobivale autizam. jas nemam citano za ova, ne znam ni sto e "povredata" kaj decata za da dojde do ova..... ako znae nekoj neka ni kaze nakratko
avatar
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 35
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 19039
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Laura on 08.08.09 12:29

Контроверзната вакцина ММР (против сипаници, заушки и рубеола) игра главна улога во појавата на ова нарушување, но самата таа не е доволна детето да добие аутизам.

Има и други фактори кои оставаат отворена врата за аутизам во комбинација со ММР вакцината, како

генетски фактор,
Лајмска болест која се пренесува со убод од крлеж,
габични инфекции,
исхрана со храна која содржи глутен и казеин,
недостаток на Д витамин
електро магнетни полиња и безжична технологија во домот
присуство на тешки метали во организмот, пред се жива, алуминиум, кадмиум, олово...

Тимеросол е живино соединение кое се користи како конзерванс во многу вакцини, како и во вакцината против грип. Тимеросолот во комбинација со ММР вакцината може да биде многу опасен. Затоа внимателно со вакцините, меч со 2 острици се.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Laura on 08.08.09 12:31

KATIC напиша:Laura ova e golema brojka, duri da ti e strav da ja poglednes... a sekoj saka da ima zdravo dete ... mislam deka vo temata za vakcini nekoj imase napisano deka od vakcinite golem broj deca (sto bile rodeni potpolno zdravi ) dobivale autizam. jas nemam citano za ova, ne znam ni sto e "povredata" kaj decata za da dojde do ova..... ako znae nekoj neka ni kaze nakratko

Точно, викаат дека детето добро напредува до околу година и пол и после почнува да ги губи способностите кои ги имало. Обично тоа е времето кога се прима првата доза ММР.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Emi on 08.08.09 12:32

od kade ovie podatoci Laura?
na koj sajt citase?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21196
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Laura on 08.08.09 12:41

Читав на разни места на интернет, податоците се поклопуваат...
Еве еден интересен сајт на Др. Меркола

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/12/11/the-toxic-origins-of-autism.aspx

Во организмот на аутистичното дете секојдневно се продуцираат токсични материи, дури и од најобичната храна поради тоа што нивниот дигестивен систем не е способен докрај да разградува одредени протеини, како казеинот на пример.

Казеинот го има во млекото, како неразграден во цревата, се претвора во материја по состав слична на морфиум и патува до мозокот каде ги оштетува клетките.

Е сега, колку и да е страшна бројката за аутизмот во епидемични размери, постојат и излечени случаи во светот или случаи на ублажување на знаците на аутизам што е доста оптимистично!
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by biljanag on 08.08.09 13:24

пред отприлика еден месец имаше на опра шоу за вакви деца
имаше две познати глумици со деца болни од аутизам
она што они го потенцираа како многу важно е дека овие деца имаат многу квасец во организмот па затоа несмеат да јадат било каква житарица а пожелно е и млечни производи да се избегнуваат
инаку децата може да учат и во редовно школо како сите останати деца но мора многу со нив да се работи
нека дава здравје господ еве денес света петка нека е на помош да не бидат такви нашите дечиња
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20637
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by emilija nestorova on 08.08.09 13:37

Moze li nekoj da gi kaze simptomite na ovaa bolest,koi se prvite znaci?Jas imam nekade citano,znam deka imase nekoi problemi so metabolizmot,no sto tocno.A moe mislenje e deka site ovie poteski bolesti,ne se javuvaat tuku-taka,znaci mora da ima nekakov predznak i pred da se primi vakcinata.Na pr ako deteto e osetlivo na gluten,nema li da se javat akutni prolivi i prethodno,toa e kako nekoj vid alergija.Na pr i nie ako sme alergicni na nekoj vid hrana,ako probame malku vednas ke se odrazi,isipuvanje,proliv,povrakanje..
avatar
emilija nestorova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 628
Age : 38
Локација : Veles
Поени : 18945
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Laura on 08.08.09 13:38

biljanag напиша:пред отприлика еден месец имаше на опра шоу за вакви деца
имаше две познати глумици со деца болни од аутизам

Детето на Џени МекКарти беше заболено од аутизам, а сега викат дека има значително подобрување, дури на некои и не им се верува дека воопшто некогаш имало аутизам. Инаку таткото го напуштил семејството после дијагнозата на малото, и таа сега е во врска со Џим Кери. (Според статистиката на аутистичките асоцијации во САД, 80% од овие бракови завршуваат со развод.)

Carrey and McCarthy’s son, Evan, has been healed thanks to breakthroughs that may not be scientifically proven, but have definitely helped, such as a gluten-free, casein-free diet, vitamin supplementation, detox of metals, and anti-fungals for the yeast overgrowths that plagued his intestines. Once his neurological function was recovered through these medical treatments, speech therapy and applied behavior analysis helped him learn the skills he could not learn while he was frozen in autism.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Ilince on 08.08.09 21:56

kolku iscrpen i zanimliv tekst ...navistina e mnogu zagrizuvacki kolku se poveke slucai ima....
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19533
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Vesna Blazevska on 11.08.09 13:38

Stres koji autizam može prouzročiti osobi i njezinoj obitelji također može dovesti do psiholoških komplikacija svih uključenih. Neke autistične individue, pak, mogu imati razvijene spektakularne talente u nekim područjima poput slikarstva ili matematike.
Zemete go filmot Rain man so dastin hofman i tom kruz, ke vi stane jasno sto e autizam - kaj vozrasen. Hofman sovrseno si ja igra ulogata (autisticen glumi). Kaj decata do 3 ta godina se otkriva, no kolku sto me drzi mene sekjavanje od fax, toa e genetika vo prasanje, nikakva vakcina, no mmp se stava okolu 1 i pol godinka, taka da i toa e period koga deteto pocnuva ili treba da pocne da zbori, samostojno da jade, no kaj autisticni deca e poinaku, vo zavisnost od stepenot na zaboluanjeto zavisi i kolku ke se socijalizira toa dete, no mnogu e tesko...za celata familija e tesko. Ako ima nekoj defektolog tuka da ni objasni kaj nas kako e reseno so ovie decinja, dali ima nekoj centar, gradinka, shkolo...jas iskreno sum malku bosa na tema autizam, osnovata ja znam i nisto ponatamu.
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18485
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Laura on 12.08.09 16:14

Autisticnite deca pokazuvaat razlicni znaci na ova narusuvanje, autizmot ima sirok spektar. Primerot so Rain Man e samo eden slucaj, site ne se odnesuvaat taka.

Kaj nekoi deca inteligencijata e na mnogu visoko nivo no samo za odredeni aktivnosti, na primer natprosecno svirenje piano, slikanje igranje, dodeka za seto ostanato pokazuvat izrazeni znaci na autizam.

Genetskiot faktor tocno e deka igra uloga, no kako sam ne e dovolen da dovede do autizam. Isto kako i vakcinata, taa igra uloga no ne e dovolna sama da predizvika autizam. Najverojatno narushuvanjeto se pojavuva kako rezultat na kombinacija na faktorite.

Porano autisticnite deca bile retki, no simptomite na autizam se javuvale ushte so samoto ragjanje. Vo denesno vreme, obratno, se poveke se slucaite kade deteto e rodeno normalno, dobro napreduva i se socijalizira do godina i pol, a potoa pocnuva regres i gi gubi sposobnostite koi stotuku gi razvilo.

Zatoa vikam genetskiot faktor ne e dovolen da predizvika autizam, tuku vo kombinacija so faktori na sredinata na koi e izlozeno deteto.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by radost on 12.08.09 22:08

Јас колку што знам аутизмот е вроден (а не средиински предизвикан). А тоа што кај деца на 1,5 годинка почесто се забележуба е затоа што тогаш децата поинтензивно почнуваат и говорно да комуницираат со околината и слично. Во тој период се дава и MMR вакцината и заради тоа на Запад оваа вакцина е многу контроверзна.
Аутизмот е нарушување со широк спектар и постои континуум (од најлесни до најтешки случаи).
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18742
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by MamaMaja on 15.08.09 16:19

Пред се мислам дека малку се измешани појмовите тука, па од пореметување на метаболизнмот, до Рејн мен.


Autizam je nasledna bolest, nastala zbog složenih genetskih poremećaja koji do danas nisu dovoljno istraženi. Iako je Autizam primarno genetski poremećaj nastanak Autizma je povezan s nekoliko prenatalnih i perinatalnih faktora rizika. Studija iz 2007 godine za faktore rizika nalazi povezanost s roditeljskim karakteristikama koje uključuju poodmaklu dob za majku i oca; zatim mesto rođenja, i određena stanja kod porođaja koja uključuju malu težinu deteta kod rođenja i trajanje trudnoće te pojavu hipoksije za vreme porođaja.

Po nekim autorima kao mogući uzroci njegovog nastanka navode se poremećaji u toku rođenja kao i postvakcinalne reakcije nakon vakcina primljenih u ranom detinjstvu. Ove teorije su neprihvatljive jer su bez pouzdanih dokaza.


Потоа се карикира со бројки, 1 дете на 150 деца е премногу, молам линк од релевантен извор!


Učestalost

Nedavna istraživanja pokazuju da je učestalost Autizma od jedan do dva slučaja na 1000 dece Broj obolelih dramatično raste zadnjih 30 godina, ali ako se uzme u obzir da je u ovom periodu kvalitet dijagnostike obolelih od Autizma unapređen ne može se potpuno tačno reći da nije to možda razlog porasta broja dece sa ovim poremećajem.[2] Većem riziku od Autizma izloženi su dečaci za razliku od devojčica. Odnos između polova za ASD iznosi 4.3:1 i on je u mnogome prilagođen kognitivnom oštećenju, dok je kod mentalne retardacije odnos bliži na 2:1, a bez nje na 5.5:1 Niko ne zna koliko tačno ljudi boluje od ove bolesti, ali po podacima Ministarstva za rad i socijalnu politiku, u Srbiji ima oko 2.000 osoba sa autizmom, od čega je oko 800 dece.


Некој праша за симтомите. Многу симптоми на аутизмот се преклопуваат со симптоми на други заболувања и многу често тешко се доаѓа до дијагноза.
Една од главните особености е НЕМАЊЕ КОНТАКТ СО ОЧИ, КОНТИНУИРАНО ПОВТОРУВАЊЕ НА ОДРЕДЕНИ АКТИВНОСТИ (редење, клатење, удирање)...


Roditelji su najčešće ti koji uoče prve poremećaje u razvoju deteta i to u prvoj ili drugoj godini života. Rano otkrivanje autizma je veoma bitno za dalji tok života jer detetu daje mogućnost da stekne određene socijalne veštine i samostalnost.

Glavni problem kod autistične dece je otsustvo socijalnih veština, koji se počinje uočavati još u ranom detinjstvu. Autistične bebe pokazuju manje pažnje na socijalnu stimulaciju, manja je reakcija gestovima, osmehom i pogledom i slabije odgovaraju na poziv vlastitim imenom. Kod mlađe dece s autizmom često je prisutan nedostatak kontakta očima, otsustvo govora tela i skloni su korišćenju tuđe ruke ili tela kao pomagala.
Učestalo slaganje objekata može ukazivati na autizam.

Autistična deca stara tri do pet godina, neće spontano prilaziti drugima, i odgovarati na emocije i oponašati druge ljude. Ali ona mogu razviti privrženost osobama koje su im primarni negovatelji ( obično jedan ili oba roditelja). Autistična deca ne vole biti sama. Ali kod njih je izražen problem sklapanja i održavanja prijateljstava. Za njih je merilo prijateljstva kvalitet prijateljstva a ne broj prijateljstava. Manji deo dece s autizmom je sklon agresiji i autoagresiji, oko 30% slučajeva dece može ispoljiti agresivno ponašanje u kraćim intervalima.

Otprilike polovina roditelja dece s autizmomom neobično ponašanje svoje dece primeti do starosti od 18 meseci, a oko četiri petine do 24 meseca. Bebe izdvaja deficit u zajedničkoj pažnji, odnosno, ako roditelj uperi prstom i kaže "Gledaj!", dete neće reagovati ili će gledati prst.

1. Neki od uobičajeni znakova, koji ako se uoče zahtevaju stručnu pomoć lekara:

* Nema "brbljanja" do 12 meseci
* Nema gestikulacija (upiranje prstom, mahanje rukom pozdravnih poruka i sl.) do 12 meseci
* Neprogovara ni jednu reč do 16 meseci
* Bez spontanih fraza od dve reči do 24 meseca
* Gubitak bilo koje jezičke ili socijalne veštine u bilo kom uzrastu.

2. Pored navedenog Autizam karakterišu i sledeći oblici ponavljajućeg ponašanja:

* Stereotipija - kretnje bez svrhe poput lupkanja rukama, vrtenja glavom, ljuljanje telom ili okretanje tanjira
* Kompulzivno ponašanje -se odvija namerno i po pravilima, to je slaganje objekata u određenom redu
* Jednoličnost - otpor prema promeni, na primer odbijanje premeštanja nameštaja ili dete odbija da se prekine u određenoj radnji.
* Ritualno ponašanje - predstavlja izvođenje dnevnih aktivnosti uvek istim redom, rutina, poput ne menjanja jelovnika ili reda oblačenja.
* Ograničeno ponašanje - limitirano fokusom, interesom ili aktivnošću, poput prevelike zaokupljenosti sa jednom igračkom
* Autoagresija - uključuje pokrete koji mogu povrediti osobu. Otprilike 30% osoba s Autizmom u nekim trenucima pribegne autoagresiji.

Википедија

Значи прочитајте, има сајтови со детален преглед, ама немојте да пишувате нерелевантни податоци, пошто некој може дасе извади од памет!
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18554
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Nataly on 15.08.09 20:00

Моја пријателка што жевее во Скопје скоро ми кажуваше за два примери на дечиња кои што ( според тврдењето на нивните родители ) се си биле во ред додоека не ја примиле таа ММР вакцина, а после тоа се надолу и надолу дури престаанле да зборуваат...таа беше доста исплашена зашто наскоро треба и нејзиното девојче да го вакцинира, а јас прв пат слушнав за тоа и така баш не ми беше сватливо како може од вакцина...ама еве сега читам погоре и пак се спомнува истато тоа...демак од голмото количество жива што се содржело во вакцината ...е сега не ми јасно, ако тоа е проблемот, што не се забранат тие вакцини...пријателката ми вели дека планираат да порачуваат од Грција некои прочистени вакцини што не содржат жива...мислам , Бог да чува....да незнае човек што да прави....само слушам нешто и паники да те фатат..
avatar
Nataly
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 125
Age : 40
Локација : Кичево
Расположение : кога-како
Поени : 17991
Registration date : 2009-03-05

Вратете се на почетокот Go down

Аутизам

Пишување by lavinija on 16.08.09 0:48

Slucajno go otvoriv forumov i vidov deka se spomnuva za autizmot,bi sakala da vi go prenesam moeto licno iskustvo.
Imam 6 godisen sin koj e autisticen, nekoi od rabotite koi gi procitav se tocni no nekoi ne se.
Sekoe dete so autuzam e razlicno ne postoi ni eden ist slucaj,jas do 1.5 godina nemozev da primetam deka ima problem
kaj sin mi zatoa sto se razvivase sosema normalno znaese da kaze dvaesetina zborovi posto mi bese vtoro dete sigurno ke
primetev razlika.Duri na 20 meseci primetiv deka izbegnuva komunikacija so mene i ne izvrsuva naredbi,kako i site majki so ovoj problem prvo go odnesov na usen lekar no so sluhot bese se vo red,taka edno 7.8meseci lutav po pedijatri .defektolozi ,logopedi i site me ubeduvaa deka deteto nema problem i deka ke prozbori pokasno.No jas se spakuvav i otidov vo Belgrad kade mi ja kazaa dijagnozata i normalno vo toj moment se mi se srusi no jas resiv da bidam uporna i da mu pomognam na moeto dete.
Ziveev vo Belgrad dve godini kade imavme super tretmani( bezglutenska i bezkazeinska dieta,suplementi,detoksifikacija,najdobar logoped,defektolog,hiperbaricna komora....)mi e zal sto nema takvi obuceni kadri kaj nas vo Makedonija,mnogu ni pomognaa no nie se vrativme vo Makedonija poradi jazikot mu se mesaa Srpskiot i Makedonskiot.I da skratam malku bevme i vo Ukraina ,Turcija,Amerika i gi
probavme site mozni tretmani i toj sega e sosema drugo dete od toa sto bese na tri godini, socijaliziran e ima komunikacija so site
izgleda i se ponasa kako sosema normalno dete sekogas e raspolozen i nasmean site ne guska baknuva, edinstveno so govorot mu odi malku potesko,iako intenzivno se raboti so nego
no toj mnogu se trudi svesen e deka mu treba govor za komunikacija no nesto od vnatre go koci.I uste da napomenam deka autizmot mnogu retko e nasleden,isto taka nema vrska ni so vakcinite, se se slucuva vo stomakot a potoa vo mozokot.Bremenosta isto taka nee pricina jas imav normalna bremenost i mnogu lesen poragaj.Im sovetuvam na site roditeli koi imaat deca so ovoj problem ili so nekoj slicen da ne se otkazuvaat i da im pomognat na sviote deca kolku sto mozat,jas iskreno nemozam da go zamislam mojot sin poinakov , togas toa ne bi bil toj, i decata so autizam znaat da pokazat radost ,ljubov posebno vo nasiot slucaj nitu sestramu nitu bilo koj od nasata familija ne go tretirame kako dete so posebni potrebi

lavinija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 17051
Registration date : 2009-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by MamaMaja on 16.08.09 1:36

Драга Лавинија

Аутизмот токму заради ова што го напиша мошне тешко се дијагностицира,
бидејќи кај две деца нема исти симптоми.
Токму затоа често го мешаат со разни ментални ретардации, особено во
земји како нашава, каде што медицината, а особено стручњаците се на најниско можно ниво.
Иако не сум имала личен контакт со деца или лица со аутизам, често сум читала многу
текстови врзани за него и сите се со истава поента која ја истакнав горе.

Она што е важно во вашиот случај е дека детето е се подобро и нека Господ ви даде така да продолжите!

ПС. темава може да се спои со предходната.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18554
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Laura on 17.08.09 14:09

MamaMaja напиша:
Потоа се карикира со бројки, 1 дете на 150 деца е премногу, молам линк од релевантен извор!Значи прочитајте, има сајтови со детален преглед, ама немојте да пишувате нерелевантни податоци, пошто некој може дасе извади од памет!

http://www.autismspeaks.org/press/cdc_autism_prevalence.php


Prevalence of Autism Now 1 in 150, According to New CDC Report
WASHINGTON, DC (February 8, 2007) -- This morning, the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) released, through its Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR), the latest revised prevalence figures for autism. The report indicates that the prevalence of autism is now 1 in 150, up from the 1 in 166 figure reported by the CDC in January, 2004.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Laura on 17.08.09 14:23

lavinija напиша:
Ziveev vo Belgrad dve godini kade imavme super tretmani( bezglutenska i bezkazeinska dieta,suplementi,detoksifikacija,najdobar logoped,defektolog,hiperbaricna komora....)mi e zal sto nema takvi obuceni kadri kaj nas vo Makedonija,mnogu ni pomognaa no nie se vrativme vo Makedonija poradi jazikot mu se mesaa Srpskiot i Makedonskiot.I da skratam malku bevme i vo Ukraina ,Turcija,Amerika i gi
probavme site mozni tretmani i toj sega e sosema drugo dete od toa sto bese na tri godini, socijaliziran e ima komunikacija so site
izgleda i se ponasa kako sosema normalno dete sekogas e raspolozen i nasmean site ne guska baknuva, edinstveno so govorot mu odi malku potesko,iako intenzivno se raboti so nego
no toj mnogu se trudi svesen e deka mu treba govor za komunikacija no nesto od vnatre go koci.

Lavinija, mnogu mi e milo sto ste uspeale da go nadminete autizmot kaj sinceto. Smile Spored mene licno koga stanuva zbor za psiholoska bariera kaj decata, klucna uloga igra upornosta i stavot na roditelite. Mnogu roditeli i ne se svesni kolku se mokjni vo toj pogled i potkleknuvaat pred problemot. Blagodarenie na vasata upornost maliot tolku naprednal.

Moram da go spodelam uste ova. Na youtube gledav snimki so deca koi uspeale da se oporavat od autizam. Ima mnogu! Smile Se nadevam deka kje gi ohrabri i pottikne i drugite roditeli koi se soochile so istoto da istrajat so svoite zalozhbi.

https://www.youtube.com/watch?v=426tIOS3Jdk

Dali seushte ja primenuvate dietata bez kazein i bez gluten?

Vi posakuvam se najdobro vo zivotot.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by lavinija on 17.08.09 23:33

Zdravo Laura ,koga stanuva zbor za autizmot mnogu roditeli i pokraj toa sto se svesni za problemot im treba dosta vreme za da si priznaat sebesi deka navistina nivnoto dete e autisticno,a na okolinata uste potesko,nekoi duri gi krijat gi izoliraat doma i im ja uskratuvaat moznosta da se socijaliziraat.Vo vrska so dietata pravevme pauza od dve godini so dietata. koja ne sme trebale da ja pravime, sega sme povtorno na dieta no sega poveke razbira i e potesko da ja sprovedeme. Pozdrav

lavinija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 17051
Registration date : 2009-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Laura on 18.08.09 19:13

lavinija напиша:Zdravo Laura ,koga stanuva zbor za autizmot mnogu roditeli i pokraj toa sto se svesni za problemot im treba dosta vreme za da si priznaat sebesi deka navistina nivnoto dete e autisticno,a na okolinata uste potesko,nekoi duri gi krijat gi izoliraat doma i im ja uskratuvaat moznosta da se socijaliziraat.Vo vrska so dietata pravevme pauza od dve godini so dietata. koja ne sme trebale da ja pravime, sega sme povtorno na dieta no sega poveke razbira i e potesko da ja sprovedeme. Pozdrav

Lavinija kade vo Skopje moze da se kupi vakva hrana bez gluten i bez kazein? Mislam deka ne e lesno da se najde, pa sekoja informacija e dobredojdena.

pozdrav Smile
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 18334
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Kikic on 18.08.09 19:20

na jatrva mi sestrata vo Danska predava biologija i matematika na autistticni deca.Zamislete tamu poveketo od roditelite si gi pravat so sila decata autisticni za da zemat pari od drzavata a decata sosem normalni .
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19205
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Biljana on 18.08.09 21:13

Kikic напиша:na jatrva mi sestrata vo Danska predava biologija i matematika na autistticni deca.Zamislete tamu poveketo od roditelite si gi pravat so sila decata autisticni za da zemat pari od drzavata a decata sosem normalni .

luda rabota toa ne se pravi roditeli za mene
i neznaat sto znci da imas dete so posebni potrebi zatoa taka pravat :shoked:
zarem se e vo parite :shoked: :Oh: lele
avatar
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18308
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Dara on 18.08.09 21:42

Pa kako im go dozvoluvaat toa?zarem nema koj da gi pregleda tie deca pred da gi zapisat vo takvo uciliste?kaj e tuka nezavisnata lekarska komisija da odluci dali se ispolneti uslovite za posetuvanje na takva nastava?Nekako mnogu naivno mi izgleda taa rabota sepak se raboti za Danska,a ne za Makedonija...Ili mozebi gresam....pa siot svet otisol...u..P.M
avatar
Dara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 804
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 17678
Registration date : 2009-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by MamaMaja on 19.08.09 0:02

Laura напиша:
MamaMaja напиша:
Потоа се карикира со бројки, 1 дете на 150 деца е премногу, молам линк од релевантен извор!Значи прочитајте, има сајтови со детален преглед, ама немојте да пишувате нерелевантни податоци, пошто некој може дасе извади од памет!

http://www.autismspeaks.org/press/cdc_autism_prevalence.php


Prevalence of Autism Now 1 in 150, According to New CDC Report
WASHINGTON, DC (February 8, 2007) -- This morning, the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) released, through its Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR), the latest revised prevalence figures for autism. The report indicates that the prevalence of autism is now 1 in 150, up from the 1 in 166 figure reported by the CDC in January, 2004.

Можеби, ама ако зимаат пари кога имаат аутистично дете, не би мечудело се да е напумпано...
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18554
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Аутизам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот