Родители и деца

Страв од забременување

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Страв од забременување

Пишување by female on 08.08.09 0:15

Мислам дека секоја девојка се соочила со страв од забременување. Бидејќи од досегашното членување на форумот стекнав мислење дека им помагате на сите кои побарале ваша помош решив да ве прашам, дали сте се соочиле со овој страв. Овде посебно сакам да ги прашам оние чиешто забременување се случило ненедејно. Дали после тоа имавте страв од повторно ненадејно забременување и како се соочивте со тоа. Бидејќи тој страв може тотално да го уништи вашиот сексуален живот. Наместо да уживате, сексот ке се претвори во ноќна мора!!! Секако дека несаканата бременост нема врска со бебето, тоа ќе ви биде најсаканото суштество на светот без оглед како дошло на свет, но што се случува со вашата опуштеност при водењето љубов понатаму??? Страв, недоверба, размислување ако се случило еднаш може уште еднаш....
Однапред се извинувам ако темава постоеше, јас не успеав да ја најдам. Поздрав!
female
female
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 17
Age : 35
Локација : mkd
Расположение : samo ne za kavga :)
Поени : 17653
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by aneta23 on 08.08.09 0:55

pa female neznam zsoto strav od zabremenuvanje pa kolku sto mozam da vidam imas 26 godini pa ne si maloletna,luge so godini maka macat za edno detence a ti se plasis,neznam kako ke me svatis ama nema smisla
aneta23
aneta23
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 170
Age : 39
Локација : chicago,usa
Поени : 18710
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by Mila87 on 08.08.09 4:12

Многу пати циклусот може да касни од повеќе причини.... тогаш се јавува стравот, несигурност и прашањето "Што ако сум бремена?????"
По ова многу од партнерите(обично машките, за мене не доволно зрели) се повлекуваат, кај нив се јавува страв, несигурност, и редовно или бегаат од одговорност, или пак кога ќе видат дека нема ништо ја растураат врската, додека многу пати и не сакаат да имаат односи.
Искрено не ја гледам логиката во тоа, па и да се случил некој ризичен момент, и да и доцни на девојката, немањето односи ништо нема да промени, бебето или е таму или не е .
Кај мене НЕ постои страв од забременување, имам голема доверба во мојот партнер и знам дека што и да се случи ќе биде со мене, и никогаш нема да ме остави сама.
Сепак стравот од бременост мислам дека постои кај недоволно спремни личности, сепак тоа е една голема, слатка обврска која кога-тогаш секој ќе ја има flower
Mila87
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18749
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by female on 08.08.09 11:59

мислам дека не ме разбравте. јас мислев на страв доколку ви се има еднаш непланирано случено дека ке ви се случи повторно. сепак не се работи тука само за одговорноста, во игра се и многу други фактори, финансиската состојба.... и ред други фактори кои укажуваат дека не можите во моментот да планирате уште едно дете.
female
female
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 17
Age : 35
Локација : mkd
Расположение : samo ne za kavga :)
Поени : 17653
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by Nine on 08.08.09 12:17

Potpolno te razbiram i svakam sto saqkas da kazes jas go doziveav toj strav nie odevme 6 godini i jas imav neredovna menstruacija i zamisli sekoj mesec istoto dali sum ostanata bremena ako sum so ke prajme kaj ke zivejme dali sme spremni da staneme roditeli go nemam zavrseno fakultetot i red drugi prasanja koi zavrsuvaa koga ke dobiev i mazot mi velese koga ti velev deka ne si.Koga ostanav bremena normalno neplanirano i koga testovite pokazaja dve crticki i koga doktorot potvrdi e sto sega mu velam na togasen decko segasen maz sega mu velam ke stanime roditeli pa ajde svadba pa si pravime kuka i se sredija rabotite se si dojde na svoe mesto samo jas taka malku sto popaniciv.E sega si go imame najprekrasnoto sustestvo na ovaa planeta si ziveeme srekno i zadovolna sum od se.
Nine
Nine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 253
Age : 33
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 18511
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by lela on 08.08.09 12:30

female напиша:мислам дека не ме разбравте. јас мислев на страв доколку ви се има еднаш непланирано случено дека ке ви се случи повторно. сепак не се работи тука само за одговорноста, во игра се и многу други фактори, финансиската состојба.... и ред други фактори кои укажуваат дека не можите во моментот да планирате уште едно дете.

Cim ne mozis da planiras uste edno dete,togas imaj zastita pri seksot,barem sega toa go ima vo izobilie ili stavisi spirala pa kesi bides mirna i nema da imas nikakvi stravovi.
lela
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21832
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by female on 08.08.09 17:36

Nine, и јас така останав бремена, непланирано, си го сакам бебето најмногу од се, но сега имам страв дека повторно ке ми се случи истото. Затоа сакав да ги прашам сегашните мајки како тебе кои забремениле непланирано, дали сексот им е ист како и порано или пак се повеке претпазливи. Се обидувам да сум опуштена и покрај заштитата, но сепак секоја заштита носи ризик, не е 100%. Се трудам да сум како порано кога не мислев дека може да се забремени од предспермална течност Very Happy
female
female
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 17
Age : 35
Локација : mkd
Расположение : samo ne za kavga :)
Поени : 17653
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by maci on 08.08.09 18:04

aha female znaci ti imas dete a koga se sluci toa da ostanes bremena na kolku godini ne se plasi koga si vo brak nema potreba zaedno ste
maci
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18711
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by Zvezdicka on 08.08.09 18:19

Potpis za postot na Lela.
Voopsto ne gledam pricina zosto bi ti trpel intimniot zivot zaradi nekakov strav od zabremenuanje. Ako ne planiras da ostanes bremeno togas prezvemi si zastitni merki - kontracepcijata e denesdostapna i sigurna.
Nekako ne ja gledam poentata vo tvojto strav/stav/post.
Zvezdicka
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 20131
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by Nine on 08.08.09 18:23

Ne sum soodvetna da komentiram za povtorno zabremenuvanje zatoa sto sme mnogu mali Zdravje boze ima vreme i mislam za vtoroto ke bide planirano i nema da se golema razlika so prvovo taka sakam da bidi a kako ke bidi ke vidime samo Zdravje Boze.
Nine
Nine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 253
Age : 33
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 18511
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by female on 08.08.09 20:49

Ok женски фала ви многу за одговорите. Јас одлучив вака: ке се пазиме бидејќи сега не сме спремни за второ, па ако се случи.... ќе видиме. Се надедвам дека Господ има план за сите нас и дека само Тој знае како е најдобро за сите. Вака ќе си ги смирам мислите најдобро, нели. :cool!: поздрав!!!
female
female
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 17
Age : 35
Локација : mkd
Расположение : samo ne za kavga :)
Поени : 17653
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by Zvezdicka on 08.08.09 21:13

female, samo opusteno so piluli ili kondomi mozes da se opustis samo jas bi ti preporacala bez egzibicii od tipot ... nema da svrsi vo tebe, ta metoda mi e kako baranje belja so borinka Smile
Zvezdicka
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 20131
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by Ilince on 08.08.09 22:07

Jas zabremeniv neplanirano prviot pat.....i imav spontan...vtoriot pat so Valentin pak neplanirano...bidejki kako sto veli Zvezdicka se potpiravme na faktot da ne svrsi vo mene ...jas zabremenuvav od predsemenata tecnost....e sega od koga se porodiv so Valentin si rekov nema veke neplanirani zabremenuvanja...sakam ednas da bide toa koga jas ke odlucam...neznam mozebi ke me sfatite pogresno...ne sakam da si izigruvam Bog ama toa bea moite razmisluvanja...i taka bidna nekoe vreme koristevme kondomi ...mm na toa se protivese vikase eeee koga mi bese devojka ne koristevme sega sakas...posle toa se pazevme ...i koga resivme pak ke recam fala mu na Gospod ostanav bremena so Ivona.....sega seuste ne sum planirala kako sto za kontracepcija....ama eve odgovor na tvoeto prasanje...da imav strav...stres pri sekoe malo zadocnuvanje na menzis...deluva na seksualniot zivot toa te sfakam nisto ne e 100 sigurno....
Ilince
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19728
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by Natalija on 22.08.09 13:09

Female potpolno te razbiram. Ne se raboti nitu za zastita, niti za faktot sto si mazena i slicno. tuku se raboti za vnatresen strav koj postojano te sledi bez razlika na okolnostite. Mene na primer mi e strav deka pak ce imam problemi za zabremenam so vtoro dete. Ne ti ostanuva nisto drugo osven da se zastitis pravilno i da pocnes da se opustas vo seksot so mislata deka Gospod ima za sekoj nas nekoj plan, na nesto mozeme da vlijaeme na nesto ne. Kao sto procitav pogore, i tie sto se zastituvale pa zabremenile ( mala e sansata ama postoi) i tie sto napravile se da zabremenat pa ne mozat. Taka da jas vikam Gospode daj mi sila da gi smenam rabotite koi mozam, da gi prifatam rabotite koi ne mozam da gi smenam i daj mi mudrost da gi razlikuvam ednite od drugite.
Natalija
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 37
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19387
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by kika on 22.08.09 14:06

i jas mislam deka nema pricini za strav i jas sega za sega nesakam vtoro dete mislam deka mi e rano pa zatoa pijam anti bebi piluli tocno znam koga treba da mi dojdi i nikogas eve veke 2 god kako gi pijam ne mi ima ni den zadocneto na pocetokot ne im veruvav mnogu pa i pokraj niv se pazevme sega suv sigurna deka nema potreba od panika ili strav 100% sum opustena probaj ke vidis
kika
kika
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 138
Age : 33
Локација : doma
Расположение : koga kako
Поени : 17895
Registration date : 2009-05-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by Ana.b on 23.08.09 2:13

Female за ова треба маж ми да ти одговори,кога се земавме он имаше страв да не останам бремена.пошто финансиски не стоевме добро.Ама не знам што да ти кажам,ти бидејки веќе имаш едно детенце,а си млада-моја врсничка си,можете да се пазите,имаш време за второ.
Ние сме така уште нерешителни за прво,еднаш пробуваме,па непробуваме,ама јас како што гледам ако чекам да ни се подобри финансискава состојба-тешко мене
Ana.b
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18238
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by simona.k on 25.08.09 21:03

Zdravo na site, jas sum nova na forumov so nadez deka ke mi pomognete vo vrska so toa sto me maci. Listajki niz temive naidov na ovaa i mislam deka sum na pravilnoto mesto.
Znam deka poveketo od tuka ste veke majki ili netrpelivo go ockuvate toa, megutoa jas tokmu od toa se plasam. Imav vrska do pred pola i poveke mesec i posleden pat odnosi na 8-9-ti ovoj mesec.Ne koristevme toj pat zastita (za sto mn vo momentov se kaam), no ne svrsi vo mene (ako mi e nekakva uteha :(. Trebase da dobiam na 11-ti (odma posle odnosot), mi kasnese dva dena, sto znaci dobiv na 13-ti za sto mn se izraduvav. No, eve veke mozebi poveke od 1 nedela, cuvstvuvam bolki vo dolniot del od stomakot i vo polovinata pozadi, a i stomakot mi e poduen. Inaku nemam bolki vo gradite, zgolemen apetit ili nekoi od dr. simptomi za bremenost sto gi znam.Nareden pat treba da dobiam na 9-ti naredniot mesec (septemvri). Neznam dali e mozno da sum trudna, no celo vreme toa mi e vo glava.Ve molam za nekoj sovet, pomos...

simona.k
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 30
Локација : Skopje
Поени : 17192
Registration date : 2009-08-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by anu6ka on 25.08.09 21:26

Знам како е да ти е страв да не си бремена.Но, верувајте ми поголем е стравот дека не можеш да останеш бремена.
Помалку стресно доживувајте го исчекувањето на менструацијата зашто јас од тој страв си создавов таква блокада во психата што еве скоро 3-4 години во брак со истиот партнер сум и покрај тоа што навидум се е во ред со двајцата никако не можам да забременам.
Се надевам дека советов ќе го сфатите добронамерно.
anu6ka
anu6ka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 47
Age : 38
Локација : дома си е дома
Расположение : Тоа што нема да ме убие, ќе ме зајакне!
Поени : 17822
Registration date : 2009-04-28

http://[url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.o

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by najmila on 25.08.09 21:51

Mnogu loso zvucese eden od postovite.Sekoj saka da zabremeni vo svoe vreme,vo zivotot ne e sekoj period dobredojden za prinova.Zavisi od mnogu faktori.Mnogu dobro prasanje si postavi female,samo ne ja razbraa site.I mene ovoj strav me progonuva ponekogas i mi vlijae na seksot ponekogas.Sekako deka ako se desi toa ke bidam presrekna.Zastita ne koristime od x pricini,kondomi i piluli ne doagaat vo obzir.Znaci nasata edinstvena zastita e pazenjeto.Sekako deka pogolem strav i izmacuvanje od toa dali ke ostanes bremena koga posakuvas,ne postoi..No sepak ne treba da se ima i ogorcenost kon onie koi se plasat da ostanat neplanirano bremeni.
najmila
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18973
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by anu6ka on 25.08.09 22:13

страшно е тоа чувство -дека ќе останам бремена непланирано за мене беше кошмар. потполно разбирам
anu6ka
anu6ka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 47
Age : 38
Локација : дома си е дома
Расположение : Тоа што нема да ме убие, ќе ме зајакне!
Поени : 17822
Registration date : 2009-04-28

http://[url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.o

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by beltaseva on 25.08.09 22:18

Simona kolku sto razbrav jas ti imase dobieno ovoj mesec ama kakvo ti bese krvareneto oskudno(malku) ili najnormalno,a stravot i samata pomisla deka mozebi si bremena go pravat svoeto da si mislis deka si i demek stomakl te boli i sl.,ne se plasi se nadevam deka ke ti se sluci toa koga ke posakas :-)))))

beltaseva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 34
Локација : home
Поени : 17268
Registration date : 2009-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by simona.k on 26.08.09 1:11

Beltaseva blagodaram na odgovorot. Da dobiv ovoj mesec, se najnormanlo, mi traese isto kako i sekogas. Neznam sto mi se slucuva ama mislam ke bide najubavo da napravam test za bremenost ili... pojma neam :S

simona.k
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 30
Локација : Skopje
Поени : 17192
Registration date : 2009-08-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by nelka on 11.11.09 13:36

zdravo do site...e od koga se rodi malata i nasiot seksualen zivot ne ni e kako porano.mene mi e strav da ne zabremenam pak iako koristime kondom.i da vi kazam slucka od pred nekoj den .imavme odnos so mm ovojpat stil misionerski hihi ...arno ama dodeka jas ili toj sme se pomestile mu padnal kondomot.nitu toj nitu jas osetivme .na krajot od odnosot jas vidov deka kondomot go nema.koga pocnav da placam...leleeee.panika zadovolstvoto premina vo kosmar.ne zaradi drugo tuku od pricina sto pred 5 meseci me pravea carski.ispaniocena mu se javiv na doktorot itoj so eden kup prasanja,pred svrsuvanje li mu padnal ili ne...abe ostaj.od kaj da znam i jas i toj.na kraj mi rece da kupam tableta nor levo.ja ispiv posle 36 casa i sega edvaj cekam da mi doje terminot za menzis i da mi dojde.potajno imam vo mene strav da ne sum trudna.a za apcinjata velat deka sprecuvaat bremenost no nekako i vo niv ne sum sigurna.vi se ima li sluceno isto.
nelka
nelka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 66
Age : 38
Локација : DOMA
Расположение : PROMENLIVO
Поени : 18631
Registration date : 2008-11-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by obicna on 11.11.09 13:55

Nelka ako se napi Norlevo nema mesto za panika. Procitaj povejke za Norlevo ovde. http://roditeliideca.bbgraf.com/forum-f41/topic-t3005-150.htm
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by #tanja# on 11.12.09 17:46

zdravo na site
jas imam strav da zabremenam i ocekuvam rezultati za ovoj mesec mi strav zosto sum pomlada i sum verena a svadba treba da pravime na leto mi e strav kako ke izgledam i mnogu raboi.
verenikot saka mnogu da imame dete i jas sakam no od druga strana me faka straf
stvarno mi mnogu tesko i ne znam kako da go prebrodam toa
a inaku obozavam deca i site me znaat po toa deka obozavam deca ama me faka nekoj straf
fala na site
#tanja#
#tanja#
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 29
Локација : ohrid
Поени : 16654
Registration date : 2009-12-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од забременување

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот