Родители и деца

Прекумерно потење

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by EckaGj on 20.08.09 17:49

Па конкретен лек незнам ни јас.Јас ја имам испитано тироидната жлезда но се беше во ред.Ако не си ја проверила не е на одмет.Неми оди со цајот од жалфија,неподнослив ми е вкусот.Туку се сетив на еден раствор што ми го преришаа пред 3години од кожно,но тогаш никаде го немаше.
Ќе треба се да пребарам,па ако го најдам да протрчам низ аптеките.
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 16819
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by m.b.jovanova on 20.08.09 18:05

eve kerka mi ima 18 meseci neznam dali od sirupite ili sto vo tekot na nokta ja preslekuvam po 4 pati bodiwata i se kako nekoj vo momentot da i isturil voda dali od sto e nastinata ili e nesto drugo ...?

m.b.jovanova
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 30
Age : 40
Локација : kv
Расположение : super esensko
Поени : 16563
Registration date : 2009-06-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by Ana.b on 21.08.09 0:11

[quote="Dara"]Nisto EckaGj samo sega e porelaksiran.Se poti, a ne se nervira tolku(go smiruva bedoksinot) hihi Malku da se poseguvame.


Па и тоа е несто добро нели hihi
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17293
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by bubamara on 21.08.09 0:27

Леле и за мене погодена темава, за жал..
Ецка, идентично како што кажуваш ти, како за мене да збориш, значи без разлика дали е зима, дали е лето, јас се потам во задно време наааајмногу под пазуви, имам често и проблем со потење на рацете. Порано рацете поприлично ми се потеа од чиста мира, сега некако не, ама под пазуви јас сум редовно испотена и тоа сега се облакам, после неполна минута веќе сум испотена. Се туширам по сто пати во денот и не само што не ми помага туку мислам и дека ми одмага, антиперспирант до сега не се нашол таков да ми ги прикрие дамките што би се направиле на алиштата, така да носам секогаш блузи во бои каде што нема да се приметува. Овој проблем го имам задниве неколку години.
Инаку јас не сум баш некоја смирена особа, ама па не сум ни хронично нервозна..после пораѓајот имам некој вишок, ама пред да родам долго време бев слаба, а и сега не се вбројувам во дебели..ич незнам веќе какво чаре да барам, јас знам дека не помогнав, ама темава таман ми дојде како издувен вентил од мојот проблем со кој веќе се оптоварувам..
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19018
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by EckaGj on 21.08.09 0:44

Леле Бубамара ептен сме сродни души по потењето.И јас мислев дека поретки се такви случаи,ама си најдов утеха а подобро ќе беше баш да сум единствена.Не да се оптоварувам ама после 12-13год. сум .Кога почнав да се потам имав 55кг.,а сега 65кг. кај мене не е до тоа.Под пазуви,раце,нозе.Да бели и шарени блузи носам,а лете на прерамки,со ракав нема шанси.Јас фала богу немам некои нервози само што немам работа .Ама може има вистина во темпераментноста.Како што пишав погоре кога нешто мислам размислувам во момент се потам.Кога зборам на телефон цел е мокар hahahahaабе што да фатам како бањато е.
Не е на одмет кога ќе можеш оди на матичен лекар па баш писи што ќе ти кажат.
А да ќе ти дадат бедоксин
Потполно се те разбирам
Поздрав 🇬🇧
Ана добро е штом го смирува барем за нешто да послужи ако не за тоа
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 16819
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by rainbow on 21.08.09 0:45

EckaGj izvini sto ne ti pisav porano bev na odmor .denes go vidov rastvorot od svedska sto i go pustaat na drugarka mi se vika Absolut Torr vo zelena kutija belo sisence i sodrzi aluminum hlorid.nea i pomaga mnogu voopsto ne se poti samo ne znam kolku e bezbedno da se koristi.ako imas nekoj da ti prati od negde kaj nas mislam deka go nema.pozdrav

eve slika od rastvorot

avatar
rainbow
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 340
Age : 29
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 16935
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by EckaGj on 21.08.09 0:49

Леле фалати многу rainbow срцка си.Ќе се распрашам.Незнам дали можеби знаеш дали го има во Холандија таму имам некој.А ќе го прашам и матичниот дали е многу штетен.
Се надевам убаво си помина на одмор.
Фала :kis heart:
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 16819
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by bubamara on 21.08.09 0:53

Ецка, да, телефонот гарант и ќе го расипам некој ден, ќе му направам спој некој hahahaha
А инаку кога сум негде на свадба, е тогаш да знаеш каков проблем настанува кога држам некого за рака (мада еве тоа со мм и со ќерка ми кога ги носам за рака не ми се случува).
Инаку сакам да испитам хормони, а во меѓувреме баш и ќе пробам со чај од жалфија, нека е гаден колку сака само да помага барем малку
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19018
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by EckaGj on 21.08.09 1:01

Да Бубамара и јас немам испитано хормони,само ме пратија да ја испитам тироидната жлезда која е во ред.А за држење за рака и поздравување леле страшно.Знаеш што правам?Ако имам време знам дека треба да се поздравам се бришам со палома,ако немам од фармерки така малку hihi.
Извивни вака само што читав во потење кај деца гледам и таму си пишала за ќеркичкати.Таму беше спомнат витамин Д.Дали малата уште има проблем?Извини што прашувам
Мене ми има спомнато докторката дека може да е наследно,но и немора да значи..Е сега кај мене на тетка ми и се потеле само рацете
Пробај го чајот па пиши.Може само јас сум толку гадлива ne znam
Поз
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 16819
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by moja mama on 21.08.09 1:09

i jas mnogu potam nema vrska dali e leto ili zima potev i koga bev slaba a sega koga sum "malku" popolneta hihi hihi
ne stvarno a posle eve vtrorata bremenost mnogu potam okolu vratot i na liceto ne mozam da vi kazam mi e sram kapat kapki pod od liceto na mene na masa umiram od sram a raceto kako so e kaj vas slucajot ne.bas vcera so edna braceda zapcnavme da razgovarame na ovaa tema i taa mi kaza i kaj nea ist slucaj od bremenosta nekoe horomentalno poremetuvanje treba da se odi na lekar nekoj den ama mnogu mnogu ne sum za po lekar i zatoa kazvajte nekoj naroden lek
avatar
moja mama
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 642
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : veselo
Поени : 16863
Registration date : 2009-06-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by rainbow on 21.08.09 1:14

Ne znam Ecka iskreno dali se naoga vo holandija znam deka e svedski proizvod ti prasaj si mozebi se prodava niz evropa a i prasaj si vo aptekite nasi dali se naoga nekakov rastvor so aluminium hlorid ne mora ovaj istiot vazno toa e sostojkata sto pomaga pri potenjeto.pozdrav do tebe
avatar
rainbow
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 340
Age : 29
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 16935
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by EckaGj on 21.08.09 1:15

Еве кај сум moja mama затоа ме нема на игри.Ми фали.Треба рано да станал а веке ме фати 01Ч12 :tup:.
Еве народен лек предлог чај од жалфија.Пробај ,мене не ми иде,а може ти нема да имаш проблем да го пиеш
Поздрав 🇬🇧
Фала на брзиот одговор rainbow
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 16819
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by Ana.b on 23.08.09 2:45

EckaGj напиша:Леле фалати многу rainbow срцка си.Ќе се распрашам.Незнам дали можеби знаеш дали го има во Холандија таму имам некој.А ќе го прашам и матичниот дали е многу штетен.
Се надевам убаво си помина на одмор.
Фала :kis heart:

ЕцкаГј ако дознаеш дали може да се набави од негде поблиску пиши и кажи за цената отприлика,па и јас би го пробала
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17293
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by kirjana on 24.08.09 19:43

Rolon od 15 ml EtiaXil ( detranspirant) se koristi tri dena i toa se nanesuva navecer na cista i suva koza . Posle toa garant deka narednite 6 meseci nema da se potite pod miskite. Ova e vistina zasto jas go koristam. Na kutivceto citam e proizvedeno vo Germanija, a mene mi go nosat od Francija.

kirjana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 21
Age : 39
Локација : ovde
Поени : 16275
Registration date : 2009-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by kiki22 on 24.08.09 19:59

kirjana напиша:Rolon od 15 ml EtiaXil ( detranspirant) se koristi tri dena i toa se nanesuva navecer na cista i suva koza . Posle toa garant deka narednite 6 meseci nema da se potite pod miskite. Ova e vistina zasto jas go koristam. Na kutivceto citam e proizvedeno vo Germanija, a mene mi go nosat od Francija.
a dali znaes vo koi prodavnici vo Germanija gi ima?
avatar
kiki22
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 173
Age : 31
Локација : tamu nekade
Поени : 17423
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by EckaGj on 24.08.09 20:07

Кирјана се вика детранспирант ако добро разбрав.Три дена по ред, па дури по 6 месеци.Ќе може нешто повеќе дали си се консултирала со доктор?
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 16819
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by kirjana on 24.08.09 20:23

se vika EtiaXil . Navecer pred da legnes se nanesuva kako i obicen rolon . Malku pecka na kozata dodeka se isusi no e izdrzlivo zasto potoa nema neprijatni mirizbi. Ovde kaj nas se nemam konsultirano so lekar mi go nosi braceda mi od FR no bidejki veke nekolku god go koristime nema nikakvi problemi . I koga e najzesko ili rabotis nesto za golemo cudo nema pot. I jas ne veruvav no taka e!

kirjana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 21
Age : 39
Локација : ovde
Поени : 16275
Registration date : 2009-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by zamislen on 23.09.09 8:17

А јас па мислам само јас толку многу се потамSmile.И јас ко повеќето што пишале,се потам во сите годишни времиња,не играм на свадби пошо се потам,за поздравување доколку сум испотен се снаоѓам некако.Не сум бил ни на лекар ни нишо,иако сакав да одам,ама не верувам баш у деншниве лекари.

zamislen
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 21
Age : 34
Локација : Makedonija
Поени : 16114
Registration date : 2009-09-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by nnatasa on 23.09.09 10:01

i definitvno e generska rabota... tolku se razicara koga vidov ziva voda dlankite i stopalcata na Ivana... od sto maka pa bebe od dva meseci ke se poti... genetika... znaci cajre - NEMA!
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 18583
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by EckaGj on 23.09.09 19:54

Нема чаре.Засега не успеав да дознам повеќе за горе споменатите стикови.Ама и никако да се префрлам кај друг доктор.
Знам дека тоа е тоа,ама продолжувам да трагам...
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 16819
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by nnatasa on 23.09.09 22:02

eckagj, se naogjaat stikovite... ako mnoze nekoj da ti gi donese od stranstvo. na baza na seriozna kolicina na al. hlorid se vo alkohol... i fakat ima fajde kaj sto ke namackas... no kolku e zxsravo?
principot na tie stikovi e da ja zapusu potnata zlezda... zato i se stavaat naizmenicno... eden den stava drugiot pauza. ili tri stavas, cetiri dena pauza.. zavisi od prizvodot.

Jas ja ima norveskata verzija, i se vika bas 25% rastvor na aluminium hlorid vo alkohol. letovo ne go staviv ni ednas... poradi trudnokata
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 18583
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by zamislen on 05.10.09 12:48

Малку се прошетав по google,најдов некои информации за Absolut Torr дека е штетен,исто така и ЕtiaXil содржи алуминиум хлорид кој исто така е штетен.Еве како делува EtiaXil и колку треба да се нанесува.Преведено е од француски на англиски со онлине преведувач така да може да има мали грешки:

How less to sweat of armpits?

For armpits, stage n°1: a net removal of unwanted hair. Hairs keep humidity and favour the soaking which they try to avoid.
Adopt a good hygiene: the water of the shower and the soap, it is still the best means to eliminate microbes and sweat!
Avoid the synthetic subjects and thick cloths. Carry natural subjects (cotton, flax, wool) and do not forget that dark colours attract warmth. The days of big heat wave or intense activity, adopt tops with fine straps or the short sleeves which let the skin breathe and sweat to evacuate and bet on clear tones.

Small advice to avoid the transpiration of feet

Numerous sudoripares glands are broods under the plant of feet. They play a role of thermostat and allow to regulate the warmth caused by the outside temperature and numerous rubbings which warm up the foot. Besides, the harbour of high shoes, the usage of synthetic socks augment transpiration. Feet become moist and unpleasant smells appear.
Ideal would be to walk in sandals, unfortunately, to the daily, it is not really possible. Avoid the footwear inside of which is in synthetic subjects and bet on socks in natural grains.
For the sportsmen, the most part of marks offer socks the especially treated grains of which allow the evacuation of transpiration by keeping feet in dryness and avoid the training of the poor smells thanks to bactericidal assets.

Your hands are moist?

Having linked up with the nervous system, the activity of sudoripares glands starts under the influence of strong emotion, under anxiety or under stress. Hands become then moist and hot.
To shake the hand of a person during a date becomes a real anxiety.
To go out of this wayside cross is possible.

You can then use Etiaxil Pieds Normal Skins
How to go about things?
Apply Etiaxil Pieds Normal Skins with some cotton to all surface of the palm of hands and between fingers. Let dry of course in air. The following day, wash your hands with some water and the soap. Attention, the application of Etiaxil cannot exceed 10 % of the surface of the body.
Frequency of use:
It is recommended, at the beginning, by treatment, to apply the product every evening until the level of desired comfort is attained. A notable improvement must normally happen at the end of 2 - 3 days. It is then recommended to reduce the frequency of applications at the rate of 1 - 3 time a week or as often as necessary to keep transpiration under control.

A tendency to sweat of the face or the forehead?

You can possibly use Etiaxil on the forehead but with circumspection:
How to go about things?
Apply Etiaxil Pieds Sensitive Skins with the aid of cotton. He must be used in the evening on healthy and dry skin. Wash the following day and do not re-apply the morning nothing.
It is necessary to pay attention very not to use Etiaxil on mucous membranes: Attention with eyes!
If signs of annoyance appear further to the use of the product, stop her application.
Attention, the application of Etiaxil cannot exceed 10 % of the surface of the body.

zamislen
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 21
Age : 34
Локација : Makedonija
Поени : 16114
Registration date : 2009-09-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by sasog on 27.10.09 18:58

Поздрав до сите.

Истиот проблем го имам и јас. Екстремно потење под пазувите, лицето, во пределот на градите во било кое време дали е лето или зима нема значение. Све пробав бев кај многу лекари и никој не знае да ти каже што е проблемот и дали има некаков лек. Пробав со чај од жалфија помага но многу малку. Најмногу помагаат стикови или ролони кои ги нарачувам од странство кои содржат алуминиум хлорид. Оваа состојка не е толку штетна во вака мали количини но помага ама понекогаш знае да предизвика и алергија на местата каде што сме ја нанеле. Најнов една веб страна на која продаваат апчиња со состојки од природна база за кои компанијата тврди дека не само што помагаат туку и трајно го лекуваат проблемот со потењето. Цената е малку превисока но понекогаш кога човек има проблем не треба да се откажува вреди све да се проба. Имам намера да ги нарачам овие таблети па ако ги нарачам ќе ви кажам дали делуваат.

Денес најдов уште нешто кое го има тука во Скопје и мора да се нарача само преку нивни официјални дистрибутери. .

Уште нешто ќе заборавев да ви кажам пред неколу недели доктор ми забрани да конзумирам сол при секој оброк. Солта се таложи во телото и при секое внесување на вода во организмот солта се врзува со водата. Можно е да е ова едниот проблем. Доколку сакате да успеете мора да бидете упорни.


Било кој од вас доколку најде било каква солуција или нешто што помага да се намали потењето сакам да ве замолам да го споделите на овој форум.

Поздрав.

sasog
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 2
Age : 48
Локација : Bitola
Поени : 15932
Registration date : 2009-10-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by bubamara on 28.10.09 0:53

Сасог, Господ здравје да ти даде за линков со кристалниот камен..Еднаш имам слушнато за него од една жена која ја ја видов само тогаш и никад више, сега баш ќе прочитам убаво што пишува и ако има во него оптимизам хихих, ќе го пробам во најскор времеSmile
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19018
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by EckaGj on 28.10.09 0:58

Јас го имав на времето тој камен мислам дека во орифлем го продаваа,сега не, ама знаев дека е за потење на нозе,ама кој знае што сум мислела пред 12-13 години..На брзина ѕирнав,ќе видам и јас каде може да се купи.
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 16819
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Прекумерно потење

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот