Родители и деца

Џепарлак-да или не?

Go down

Џепарлак-да или не?

Пишување by nafi on 30.07.09 20:00

Сакам да ги чујам и вашите мислења.Дали на децата да им даваме пари кога ќе побараат или да им даваме одредена сума за еден месец и тие самите да си ги распределат.Зборувам за деца од 11-12 годишна возраст, кога се појавуваат оние први симптоми на ран пубертет и кога захтевите им растат.
avatar
nafi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 180
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 18352
Registration date : 2008-12-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by Juni08_Andrea on 30.07.09 20:42

Jas mislam najdobro mesto taka daden dzeparac,da im go davame odkako ke zavrsi nekoja rabota,na pr.da si ja sredi sobata,da frli gubre,da otide do prodavnica i sl.pa togas ke go ceni sekoj denar i stekni navika za rabota.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 20179
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by ZeleniCka on 30.07.09 21:24

Баш така Весна, и јас се сложувам со тебе. Моите дома ми даваа пари кога ќе ги заслужев, кога ќе пуштев усисивач дома, кога ќе навадев цвеќиња и слично... Малечки работи, но научив да ги ценам парите, а не да се расфрлам со нив.


А инаку ако веќе не сакаш вака, тогас јас лично би му давала по потреба пари а не за цел месец зашто ќе ги потроши за безвезе.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19380
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by nafi on 30.07.09 21:48

Tака Зеленичка и правам, секој ден по потреба му давам пари (за сладолед, базен или сл.), но се случува некогаш да немам да му дадам, зошто неговите потреби летово станаа секојдневни па си мислев ако му дадам месечно ќе се научи повеќе да цени и да ги дели распределено....А за награди да не зборуваме, се разбира секој пат децата кога заслужуваат, убаво е да ги наградиме , не секој пат со пари, може и со нешто друго
avatar
nafi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 180
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 18352
Registration date : 2008-12-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by bibip on 30.07.09 21:51

И кај мене беше така прво ке завршев некоја работа па ќе добиев џепарлак
( иако некогаш бунтував за тоа )
или кога ми требаа за нешто ,но затоа сега ми е јасно дека за секој денар треба да се вложи труд.
Татко ми ми велеше пари без пот брзо се трошат,затоа учи се да ги заработиш за секогаш да ги имаш, и има вистина во тоа.
avatar
bibip
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 297
Age : 34
Локација : под климата... :)
Расположение : весело!!!
Поени : 18305
Registration date : 2009-01-13

http://biba-dora.webs.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by ZeleniCka on 30.07.09 22:17

Секако дека е така Smile Сум добивала и јас пари онака, без труд вложен, ама не ги ценев воопшто, одма ги трошев. Сите сме биле исти, така и нашите деца ќе бидат.


Нафи, ако веќе му даваш така пари за потребите, пробај еден месец да му дадеш месечен џепарлак, кажи му пред време да си ги распореди, дека повеќе нема да добие. Пробај, можеби ќе знае да раководи со парите. Но држи си до зборот, ако ги потроши порано, не му давај пак колку и да му требаат.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19380
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by Daki on 30.07.09 23:43

Dzeparlak po potreba, se razbira. Najbitno e malite nesta da gi pravat srekni. Se slozuvam so vas deka ubavo bi bilo deteto da go dobiva dzeparakot kako nagrada. Isto taka mislam deka e mnogu vazno da se znae kade i na sto ke gi trosi parite. Pa spored toa ne sum za mesecen dzeparlak, tuku togas koga ke mu trebaat. Pogolemata suma na pari ,moze da ne ja upotrebi pravilno, nedaj Boze da ja zloupotrebi.
avatar
Daki
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 547
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18875
Registration date : 2008-08-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by ZeleniCka on 30.07.09 23:50

Па и ако е месечен џепарлак може да му поставиш услови и сепак да го контролираш Smile
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19380
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by Daki on 30.07.09 23:53

Da, no sepak pogolema e verojatnosta da go potrosi celiot naednas.
avatar
Daki
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 547
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18875
Registration date : 2008-08-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by ZeleniCka on 31.07.09 0:00

И затоа нема да добие денарче едно до другиот месец. Па да видиме дали наредниот месец пак ќе го потроши целиот наеднаш Smile))
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19380
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by Daki on 31.07.09 0:07

Da taka e, no zborot mi bese deka so pogolema suma na pari moze da se podlaze da kupi nesto , sto moze premnogu da go cini i roditelot i deteto.
avatar
Daki
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 547
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18875
Registration date : 2008-08-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by Mama Ane on 02.08.09 1:07

ние сеуште немаме класичен џепарлак, најчесто потребите и се за сладолед кој јас им го купувам (морам да проверам дата) сеуште не иде сама да купува нешто за себе.. Инаку на мисла сум да организирам неделен џепарлак Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by nafi on 03.08.09 22:23

Добра идеја МамаАне, ќе пробаме со неделен џепарлак.
Во врска со оваа тема сметам дека и Даки и Зеленичка имаат право, само јас мислам дека е убаво децата некогаш да ги оставиме сами да научат да водат сметка, да видат дека не е лесно, само дај и толку како да сме народна банка.Нормално и тоа дека ние како родители треба да ги контролираме нашите деца и каде ги трошат, само си мислев да не претерувам, да не е рано уште сега да се замара со џепарлакот
avatar
nafi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 180
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 18352
Registration date : 2008-12-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by lilijana on 15.08.09 17:54

Pozz i od mene. Porano bea drugi vreminjata. bese socijalizam.Vo toj period se zarabotuvase dobro.Koj imase sreka da mu rabotat i dvajcata roditeli, plus penii od baba , dedo dobivase deparlak.Denes mislam deka e smeneto. Denes ne e sramota tinejderot , da pomaga, da zarabotuva, da se uci za zivot.Ima deca pomagaat na dr deca vo kompjuteri, matematika i naplakaat.I toa od mnogu mali. Nikakov deparlak ne se dobiva od doma za izleguvanje. Decata vrednosta na parata treba da naucat da ja cenat. Ne sum za davanje deparlak.Ima semejstva kade sto majkata odi vo konfekcii za 100 evra plata, tatkotro raboti vo privatna firma ,a ne e osiguran za stalno ili pak osiguran e na 4 saata rab. vreme.I uste pari da mu dava na svojot sin -kerka(ne e bitno) a vamu mesecot da nema so sto da se pomine..Iskreno..seuste ne sum majka..pa taka razmisluvam.Mi velat deka toa ke se smenelo.Koj znae.Vo ovie vreminja..treba Makedonecot da svati deka ova e kapitalizam, a toj bara rabota-odgovornost-rabota.Vreme za zabava nema.Nekoi roditeli duri ne se gledaat so svoite deca.Ostavaat pari na masa..i tolku.Gi gledam vreminjata...pa zatoa taka zboruvam i pravam sporedba..sum ziveela vo dvete.Najtesko im e na onie koi ziveat na preminot. Deteto samo ke se zalazuva deka treba da dobiva pari..i kako ke nauci da ja ceni licnosta koja mu dava pari..,,Preku parite,, So polna pocit prema site majki/roditeli/tatkovci...prema site.Nikogo ne povikav so ova moe razmisluvanje.Se izvinuvam ako povrediv nekogo, ama moeto razmisluvanje e toa: Deparlak ne..a rabota da(mislam ne fizicka..toa e sepak zloupotreba na detska rab. sila)Se misli na kreativnosta da raboti na deteto i toa da uci kako da zarabotuva.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 17650
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by Tifani on 16.12.09 13:54

Sekoj den mu davam za na skolo po 50 denari za jadenje,i ednas nedelno si znae,si ja cisti i si ja sreduva detskata komplet so prasina i usisavnje,pa mu davam togas.
Presreken e sto sam si gi zarabotil i poveke si gi ceni parite.
Vo Anglija ima firmi za deca od 6-15 godisna vozrast pa moze da raboti 2 casa sekoj den,im davaat vesnici da raznesuvaat po kukite kaj sto ziveat,ili da sobiraat hartii po park vo okolinata i uste mnogu slicni raboti.
Decata uzivaat vo toa,presrekni se plus odlicno im plakaat.
Filip ima ucestvuvano vo toa,sto ke stoi pred kukata i da pravi gluposti ke gi raznese vesnicite na site bliski i podalecni sosedi i ke zaraboti pari igrajki
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18342
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Џепарлак-да или не?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот