Родители и деца

Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Go down

Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Dali on 30.07.09 13:43

Женски би сакала тука да си пишуваме за здравата исхрана и нашето здравје.
Само на ЛАна би сакала да и препорачам да јаде повеќе јаболки, барем една на ден, да пие вода повеќе и чај од нане, кантарион или планински.
Општо би ја започнала темава со фактот дека ДОРУЧЕКОТ е најважото нешто за водење на здрав начин на исхранување и енергија.
За здрави продукти ќе ги истакнам: многу вода, овошје, зеленчук, риба 2-3 во неделата, и 4-5 урамнотежени оброци во текот на денот и по некое чисто планинско или ливадско чајче(а ги има многу фала богу во нашава Македониј), и медот.
Пишете се што сакате да прашате, колку што знам ќе ви помогнам околу здарвиот начин на исхрана а можеби и вие мене... flower
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16930
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by lela on 30.07.09 13:47

Jas bi sakala da te prasam pr.vo tekot na bremenosta bi trebalo sekoja osoba pozdravo da se hrani,e pa sega spored tebe sto i kolku treba dnevno da se jadi i vnesuva?
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20872
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Dali on 30.07.09 13:54

ЈАдењето не е голема филозофија и тоа е нешто без кое не можеме.
Кога сме трудни ние жениве, мислиме дека ни се јаде повеќе или мораме да јадеме повеќе заради плодот заради ова она.
Лела нема да ти усложнувам, следи го природниот нагон за исхранување. Биди слободна и опуштена. Не јади повеќе од што ти се јаде, заради доброто на плодот.
Доручек, ручек и вечера со меѓу ужинки, многу овошје и вода и течности (млеко, мед, сок природен) а можеш повремено и по некое чоколадце ако ти се пријаде благце.
Најважно помали оброци и почесто, движење и прашувај си го желудникот што му се јаде, можеби ќе ти одговори. Чувај се срцка.
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16930
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Dali on 30.07.09 13:58

Уште нешто Лела, бидејќи си трудна сигурно веќе си упатена од твојот гинеколог дека треба да пиеш дополнителни витамини редовно.
поздравче
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16930
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by delfin76 on 30.07.09 14:10

a kako da znaeme sto e dobro a sto ne za nasiot organizam , mislam za ubrzuvanje na metabolizmot?
ete na primer lana napisa deka nesto so jaglenohidratite ne gi vari dobro ili ne, kako toa se utvrduva po nekoja tabela ili ?
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18415
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by biljanag on 30.07.09 14:26

околу нас е све загадено разни хемикалии се користат за свенешто каде да бегаме што да направиме?
и јас сум за тоа барем она што може да во име на здравјето да се направи
кога беше мал иван и кога бев бремена одевме многу често во село планина е чист воздух и само патлиџан и пипер јадев од таму ама толку бешевкусно леб си печевме под вршник мераци
е сега не е свекор ми таму за да одиме сега овде се гушиме
а за јадење да не зборам сами произведуваме и ако не го напрскаш немаш да купам од кај знам какво е а порано па и сега каде е планинско местото и е почисто не се прска ништо
има многу аспекти за кои треба да зборуваме и да ги оправиме за да живееме здраво
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19872
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Mama Vase on 30.07.09 14:27

pa somoto toa sto nejze i e tesko posle jadenjeto na jagleno hidratite ukazuva deka takva hrana nea ni i odgovara mnogu.organizmot sam ti kazuva.ne ti treba tabela za toa zatoa sto sekoj organizam e razlicen.a da se zabrza metabolizmot a da ne se pijat hemii moze samo so toa sto ke se vnesuvaat pomali obroci a pocesto vo tekot na denot.zeludnikot postojano ke raboti ama po malku.
a najloso e koga jades samo ednas a mnogu.mu pravis sok na organizmot,i so samoto toa robotata se usporuva.
za da se zabrza treba da raboti,a za da raboti treba da se vnese nesto.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 41
Локација : Skopje,MK
Поени : 18309
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by lela on 30.07.09 14:30

Problemot e vo toa sto mene sega nisto ne mi se jadi,jadam bukvalno so sila 3x malku.Blago ne mi se stava vusta a obozavav cokoladi,mleko pocnav po casa na den i toa so sila.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20872
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Pipolino on 30.07.09 14:32

lela ako ne ti se jade , ne jadi kasni nesto onaka kolku da ne si bez ic
veruvaj ke dojde vreme koga ke ti se jade Smile
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18084
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by obicna on 30.07.09 14:37

Neznam dali i drug ova go pravo, jas sekogas zaboravam da jadam i ko ke sednam da jadam samo pikam i goltam ko da ne sum videla jadenje... Zaboravam ubavo da dzvakam. Toa ubavo treba da se dzvaka zs inace dzabe kolku i dobra hrana da jademe ako nemoze da se prifati nutrite u hranata. Mi se jadese mnogu no poleka sednav i dzvakav ubavo. Smile))
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20009
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Dali on 30.07.09 15:09

во врска со Лана, ако овој проблем и се одуговлечува со неквалитетното варење на храната и потешкотии со јаглените хидрати, јас мислам дека не е конкретно до јаглените хидрати. Треба да да оди на лекар да се испита. Најчесто надуеност и лошо варење на храната во желудникот и цревата може да се случи и од стрес. При што одредена храна може да предизвика киселини и мачнина. Но тоа поминува, ако се храните повеќе со оризова вода, оризче за ручек, варива, чај од нане од кантарион.
Но ако мачнините траат подолго време треба да се обрати на лекар.
Во бременоста па и дури и вон бременоста може да се појави намален апетит и тоа не е лош знак или проблем. Така си сакал организмот, помалку храна повеќе одмор, можеби затоа сега си има некои поважни работи. Но тоа нема долго да трае.
Денеска вистина е дека производството на храна поминува низ хемикализација и третирање со разни хемикалии за да пораснат плодовите во поголеми и помногубројни заради потребите на масовната потрошувачка. Органска храна колку што имам јас свои сознанија се уште нема кај нас, освен кај некои приватни дворчиња и нивички. Би било одлично додека Ви е мало детето, бебето, па и додека сте во бременост да се снаоѓате од пријатели кои имаат викендички на некои села и планински места и имаат јаболкница во дворот, кајсија, слива или друго па да си одкупувате од нив или можеби да позајмувате, за здравјето во раните години на детето, па и во бременоста. Но од како ќе порасне детето поголемо од 3 годинка, па и целото семејство да се храните нормално од нашите пазарчиња со таа прсканка храничка. Затоа што во никој сегмент од нашето живеење не постојат идеали, па така и во исхраната. Но добро е овошјето и зеленчукот добро да се мијат, јаболките, праските, и други лушпести овошки добро да се лупат, ако сте сигурно дека се прскани. Не можеме да избегаме од некои загадувачи, и самиот воздух и вода кој знае колку проценти се чисти. Но најважното здравје доаѓа од умот. Од интуицијата. Од свесноста. Па кога сте на пазарче си бирате по инуиција и со повеќе прашања. Исто така не ги бирајте убавите на изглед плодови, туку тие што изгледаат поневпечатливо а имаат поизразен мирис.
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16930
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by delfin76 on 30.07.09 15:13

dali kakvo mislenje imas za Vivatap , ova sto go zbori dr. ma MTM televizija?
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18415
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Dali on 30.07.09 15:27

Знаеш што делфин76, во последно време го истражува токму тоа, еве и еден линк до тоа
http://www.vivatap.com.mk/stoevivatap.htm
Не дека сум скептик, но повторно ќе кажам, тоа е некоја помошна хемикалија, која се состои од состојки кои водат потекло од некои корални алги од норвешкото море. Значи врши прочистување на водата за пиење, на водата за миење на овошките. Но се поставува прашањето и да е идеален производот, дали тој приозвод ќе трае до крајот на нашите животи тука во нашето поднебје или понатаму ќе се појавата нови и нови од разни земји и производители-заработувачи на пари.
Знам дека денешниот живот е трка за пари, и тоа важи за секој од нас, но јас сум родена овде под ова небо и на оваа земја од која извираа „оваа“ вода. Значи во утробата мајка ми ме хранела со тукашната вода, и кога сум се родила сум ја пиела оваа вода до ден денес. Зарем ќе м и биде подобро се прашувам со ВИВАТАП. Не знам, делфин76, ти оставам сама да си се водиш по твоите инстинкти. КАко мислиш така, ако сега твојјот ум вели да земи ВИВАТАП пиј ја така водата-можеби по тој пат ќе стигнеш до повредни сопствени сознанија. Јас искрено имам 3 годишно дете и тоа од септември ке почне да оди во градинка. И таму сигурно нема да му даваат ВИВАТАП, туку обична вода наша скопјска ос чешма ;-). Значи ако јас сега му давам виватап, а после пак му дадат од нашата водичка чешмина, ќе се изгуби балансот. Важен е балансот и навиката кон нашата домашна храна и вода. Затоа што самиот организам си се навикнува на сите убави и штетни состојки и самиот си се разработува и се доведува до баланс. Затоа убаво е да се пие вода во доволни количини за да се прочистува се што е штетен радикал кој го внесуваме. На крајот на краиштата и штетните радиклачиња имаат улога на засилување на нашиот имунитетен систем.
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16930
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by delfin76 on 30.07.09 15:37

da vo pravo si , ama mozebi e ubavo da se koristi na primer za tt\retiranje na ovosjeto i zelencukot na primer
a vikaat deka od ovie vodi sto se prodavaat flasirani , najdobra e Prolom vodata, ama tesko se naoga
inaku i nie sekojdnevno koristime cesmovaca
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18415
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Dali on 30.07.09 15:47

Се што е наше, мислам дека е подобро, па дури нашиве флаширани води. КАкви такви наши си се. Хаха
Сакав уште ова да додадам, чаевите се многу големи прочистувачи . Убаво е на ден барем по едно чајче да се најде време да се испие. Водата е зовриена, чајот е лековит, има ли поуваво нешто.
ЈАс многу ги сакам зготвени и не засладени, ниту пак со лимон во нив, зошто така најдобро ги задржуваат лековитите состојки. Но некогаш не можам да им одолеам кога се засладени со некој природен ливадски цветен мед. Ммммм
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16930
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by delfin76 on 30.07.09 15:50

ama pretpostavuvam ne ovie vo filter kesicki?
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 18415
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Dali on 30.07.09 16:00

Па не баш.
НАјубаво е да се набере од некоја планина, или да се набави од некој чика или од пазар.
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16930
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Oci on 31.07.09 14:42

dali znaete nekoj sajt na makedonski koj sto e za hranata? kaj sto ima recepti i slicno?
avatar
Oci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 231
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17952
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Dali on 31.07.09 15:19

Еве сајт за рецепти

http://www.hrana.com.mk/
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 16930
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Oci on 31.07.09 15:27

ej fala ti.. Super e!!!
avatar
Oci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 231
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17952
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by beti.liz on 31.07.09 15:32

Delfin,,,Prolom,, vodata ja ima sekade vo Tineks,Tediko,Vero Jas obicno ja kupuvam od Tineks i redovno ja kupuvam i ja konzumiram.Mi se pravi pesok vo bubrezite pa mi rekoa deka e taa voda ubavo da se pie.Malku e blagugjava ama jas se naviknav i ne mi smeta.
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 17236
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Lana on 01.08.09 6:38

Dali fala mnogu Smile
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19153
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Здрава исхрана и здрав стил на живеење

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот