Родители и деца

Мајчинство и кариера

Go down

Мајчинство и кариера

Пишување by Emilija on 30.07.09 9:28

За 3-4 месеци планирам да почнам да барам нова работа. Досега не сум имала некој проблем околу тоа што сум мајка на 2 дечиња освен фактот дека не можам често да одсуствувам од дома. Дилемата ми е со 3 деца како идниот работодавач ќе ме гледа? Како мајка која има еден куп обврски дома и нема да може целосно да се посвети на работата, со потенцијални отсуства од работа поради болести, вакцини и сл. или пак ќе го гледа моето CV и моето знаење и досегашно работно искуство?

Морам да се обидам, иначе нема да знам. Ама ако мајчинството го гледаат како пречка за напредок во кариерата стварно ќе ми биде криво.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19839
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 30.07.09 9:40

Emilija neveruvam deka nesto posebno ke ti go potenciraat toj podatok"imas tri deca,nema da si sposobna" i bla..bla....Ama kako gazdi sigurno ke ti kazat:"toa sto imate deca e vas problem,nekam da cujam za bolesti,odsustva i sl...Najdete nekoj da gi cuva...."Ete toa i e kazano na edna moja prijatelka....I stvarno,seriozno prijde na problemot,si najde zena za cuvanje i odlicno se snajde...Plus mi vika:" Ti si Lide tuka koga se bolni"...Ete Emi,taka izbutka... hahahaha Ke se snajdes, toa e poveke od sigurno.... flower
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20504
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Sandra_Anja on 30.07.09 9:46

Emilija, jas se uste smetam deka postojat firmi (privatni i drzavni) koi poveke cenat na kvalitet i istiot im e mnogu potreben. Sepak, mislam deka ti ke si potenciras deka si celosno posvetena na rabotata i rabotnite obvrski koi tebe ti se dodeleni i za eventualni izostanoci, nema da pretrpe rabotata. Veruvaj CV-to mnogu znaci i mislam deka e prioritet, a ako e tvoeto bogato, togas si srekna deka i pokraj semejstvoto i familijata ti si profesionalec. I veruvam deka ne se kosat majcinstvoto i karierata, ako pravilno se balansiraat rabotite. Ti posakuvam da uspees.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19992
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by josifana on 30.07.09 9:53

Е баш трите дечиња и + богато CV треба да му укажат на работодавецот дека те бива за се не му се секирај,жена што се решила да има 3 дечиња сигурно е способна за се.
avatar
josifana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 362
Age : 39
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 17871
Registration date : 2009-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Emilija on 30.07.09 9:58

Откако сум мајка немам ниту еден ден отсуство поради боледување. Се случувало да излезам за вакцина, идење на доктор и сл. Ама некеко уште сум на мисла дека не е баш така се лесно. Т.е. знам дека не е лесно. На секое интервју те прашуваат дали можеш да остануваш прекувремено и ти одговараш да, а знаеш дека и не можеш баш...

Балансот е многу тешка работа...како да го направиш најбезболно за сите и за себе.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19839
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Damjana on 30.07.09 10:35

Fakt e deka rabotodavacite ne gi intresiraat mnogu domasnite obvrski. Jas ne sum istata na rabota kako pred ragjanjeto na Damjana. Zaglavuvav kolku sto treba samo da se zavrsi rabotata, a sega na saat gledam koga mora da otidam doma da go zaspijam deteto i slicno. Vo toj termin se isklucuvam od rabotata, a rab. mesto ne mi go dozvoluva toa. I jas razmisluvam za promena na rabotata (iako sega rabotam bas ona za sto sm educirana). Sakam da sum so deteto sto e mozno poveke vreme dodeka raste, a sega poveke od 8.30 casa sum otsutna od doma ...
Ne go opravduvam takviot odnos na gazdite, no realnost e ... za zal.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19104
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Mama Ane on 30.07.09 10:54

Мене најмногу ми е страв да ја сменам работата само поради ова :( Сега каде што работам моментално не сум задоволна, но во поглед на отсуства и обврски поврзани со децата секогаш излагале во пресрет. не сум земала буквално боледување ама знам да си одам порано, да дојдам на работа подоцна, дури и цел ден да недојдам ако има нешто итно.. Инаку балансот да се постигне е тешко и со 1 и со 2 и со 3 деца.. Секогаш си бара некаква жртва. Јас имам јасно потенцирано дека неможам прекувремено да останувам, никакви службени патувања, барем додека се мали.. И си трпи мојата работа понекојпат ама тоа е..
А инаку многу сакам друга работа Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20806
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Monika on 30.07.09 11:27

Откако дипломирав животот си го замислував како бизнис жена, со кариера. Навлегов и во начинот на менаџирање на фирмите индиректно. Работата ме исполнуваше, ми беше интересно, со елан одев на работа и не ни знам кога се прибирав дома. После работите нешто се сменија, директорот ја симна маската и јас се разочарав и останав без работа. После тоа се омажив. Од тогаш наваму сум на слични позиции ама тоа не е тоа. Едни функционираат вака други така. Во поголемите фирми има човек за се, а во помалите јас бев човек за се ама и поинтересно ми беше. Почнав да ја мразам работата ама немав храброст да барам друга зошто колку толку беше сигурна, со сигурни примања, а јас со кредити и така. Долго чекав да останам трудна. И кога тоа се случи, а посебно кога ја родив Мила, ништо друго не ми е битно во животот. Кариера ма каква кариера, немам ни желба да дојдам на работа, а камо ли да градам кариера и да се трудам да се докажувам. Сакам само да сум со детето кое и јас не си го гледам по 8-9 саати и тоа мнооооогу ме боли.
Можеби вака размислувам затоа што мм фала богу има добра работа со добри примања ама и тоа не е некаков гарант за понатаму. Јас немав храброст да најдам друга работа иако не си ја сакав мојата. Ти Емилија за мене си премногу храбра во тој поглед што ете спремна си да бараш друга работа. Дали ќе ти го ценат искуството, и дали ќе најдеш работа како што посакуваш зависи од тоа на кого и каква фирма ќе налеташ. Јас сум во состојба и да дадам отказ на работа само за да бидам со моето дете и да му се посветам. Ама и тоа не е решение, морам да мислам и и да и обезбедам убава иднина. Ама пак често се прашувам дали тоа што ќе го жртвувам моето време поминато со неа за да и обезбедам сигурна иднина некогаш ќе го надокнадам и како тоа ќе влијае на неа и дали вреди? Ух, ама се изнапишував.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19643
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Lana on 30.07.09 12:07

A jas sto mrazam rabotni vreminjaaaaa .. Smile

Na sekoj " normalen" ke mu znaci da mozes da ja zavrsis rabotata i da odgovoris na toa mesto... kako i da e veruvam deka ke ti bide potrebna ogromna organizacija ,a dodeka si mozela sega ke mozes i ponatamu ... ti posakuvam mnogu sreka i da najdes ona sto go baras Smile
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19918
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Mama Vase on 30.07.09 12:21

jas imam golema sreka vo zivotot.rabotam kolku sakam i sto sakam.znaci nisto ne rabotam Smile))
sega za sega.
da gi porasnam decata pa zdravje boze ponataka.
mm raboti za site.
a ako saklam mozam i jas da bidam biznis zena.ke vikam deka imam rabota mnogu po cel den pa drugi ke mi gi cuvaat decata.
ama jas si odbrav vaka.izgubenoto vreme nikoj i nisto nemoze da mi gi nadoknadi.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19074
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Sara on 30.07.09 12:26

Мојот стар директор стално викаше, од вас мажени жени нема корист хахаха. Мене да ви кажам право иако тогаш не бев мажена некако индиректно ме навредуваше и се паничев како ќе ме третираат тогаш кога ќе дојде ред да се омажам па породилно ова она, ама се некако супер помина, дури и повеќе отоколку што очекував, уште првиот ден кога дознав дека сум бремена отидов на патолошка и никој не смееше да зуцне за тоа, дури и имав подршка од сега новиот и помлад директор да седам и да не мрднам од дома, и уште повеќе ги изненадив што додека седам дома се нафатив да полагам стручен испит (кој кошта еден куп пари - на товар на фирмата нормално и се состои од 8 огромни испити), и фала богу положив 2 од нив за овие неколку месеци додека сум дома, и планирам да продолжам додека сум на породилно.
Сакам да кажам сигурно работодавците не гледаат нас жените особено мажени па и со деца со потценување ама ние сме поамбициозни од сите други вработени, е сега за новиот работодавец ќе треба многу повеќе да се докажуваме, ама можеме ние.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19284
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Ves on 03.08.09 0:30

Сите мои големи планови и амбиции засега ги тргнав настрана , го добив она што најмногу го посакував и најмногу ме исполнува, здраво и право дете.Пробав да работам и веднаш се забележа промената на него. Не можам да го оставам со друг , сакам да сум крај него кога проодува , кога се тетерави да го придржам , кога јаде нова храна ако има реакции да му олеснам , кога плаче да го гушнам , а не да држам телефон в раце , да зјапам во мониторот и да го вртам погледот кога ли некој ќе го гушне топло ког легнат на подот свиткал раце под главче и лее солзи а јас морам да затворам врата зашто некој же ми рече - Не си се организирала , твој проблем. Сега ми е време да се посветам на МАјЧИНСТВО , па здравје боже подоцна кариера .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19562
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by maci on 14.08.09 21:50

najvazno e majcinstvo a kariera ima vreme cel zivot
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18516
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by vasidora on 09.11.09 14:41

Женски, комплетно се согласувам дека мајчинството е најважната работа во животот на една жена. Но пред да почнеме да се занесуваме премногу, треба да размислиме и за еден друг огромен факт, дека ни е потребна работа т.е. плата за да преживееме и да можеме да му овозможиме угоден живот на тоа дете. Да не ме сватите погрешно, ама ако мм не заработува доволно за тројца членови или пак еве јас стварно сакам да бидам исполнета на тоа поле, тогаш тоа мора да го прифатиме како такво. Мора да се работи за да се живее. Ние дома сме три деца, сме биле по градинки, по целодневен престој итн,мама на работа, па што ни фали??? Не знам, ке видам кога ке станам мајка како ке размислувам.
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17439
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Damjana on 09.11.09 15:07

Majcinstvo ima prioritet - da. Ama sto mozes da mu pruzis na deteto so 20-30.000 mesecno? Dali kredit za stan, dali reziski trosoci, dali kvalitetna medicinska zastita, dali kvalitetna hrana i obleka ... Deklarativno e mnogu lesno da se kaze toa.
Dopolnitelno, ako si veke vraboten na dobro rabotno mesto ... ke dades otkaz? Znaeme kolku lesno se naogja dobra rabota vo MK ...
I na kraj kraista nasiot zivot ne pocnuva i ne zavrsuva so decata. Tie se edinki so svoj zivoten tek. Niv im treba pomos vo site fazi od zivotot, nekogas poveke nekogas pomalku. No toa neznaci deka nasiot zivot treba da zavrsi. Ni treba i socijalen zivot i deloven ... Ispolnet covek e nekogas pokorisen otkolku nekoj koj sedi doma i izigrava zrtva za drug. Po izvesno vreme toj istiot moze da se najde so vissok vreme - koj na rabota, koj na skolo, koj so drustvo ... a taa samo so domasnite obvrski. Za mene ova ne e prifatlivo.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19104
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Misticia on 09.11.09 15:24

vasidora напиша: Ние дома сме три деца, сме биле по градинки, по целодневен престој итн,мама на работа, па што ни фали??? Не знам, ке видам кога ке станам мајка како ке размислувам.

Секогаш викаме на децата сме им потребни, можда само така мислиме ние сме тука доволно за да знаеме што треба да се направи и некој може да не замени за да работиме, и ништо да не им фали.
Така размислуваат вулканците на ѕвездени патеки, а за нас од нашава планета преоптоварени сме со чувства.
Често не е за тоа што им фали на децата, туку за тоа што децата и фалат на мајката
Посебно ако се нешто болни или фатил некој период кога се опасни прават опасни работи, можеш да одиш на работа по цел ден ама тешко дека умот ќе ти биде во работата и дека ќе истераш се како што треба, а од недовршени работи не бива кариера.
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19233
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by nnatasa on 09.11.09 15:26

Mnogu e vazno, vremeto sto ke se pomine so deteto da e shodno za vozrasta na deteto, kvalitetno potroseno vreme a ne vo saati kolku vreme se potrosilo zaedno. Jas mozam da sedam so kerka mi cel den i da gledam televizija cel den... a mozam i na rabota da odam pa koga ke se vratam da ni e zabavno i na dvete. Fakt e deka im trebame na nasite deca kako inas roditelite sto na ovoj ili onoj nacin seuste ni trebaat. fakt e uste deka, rabota dobro platena vo makedonija e skoro ramno na nevozmozno no postoi.. fakt e deka mnogu malku od nas se vo sostojba da dadat odkaz i da sedat doma i da imaat 100% kvalitetno potroseno vreme so decata... znaci, mora da se najde nekoja zlatna sredina, sekako deka nesto ke trpi... za zal, delot sto ke trpi ke se vidi na krajot koga ke go vidime rezultatot od naseto otsustvo no pa za sreka, toa ne se raboti koi ne mozat da se popravat.
Za mene e vazno da uspeam deteyo da go porasnam vo zdrava po duh i telo, socijalna edinka koja ke bide spremna eden den da vospostavuva zdravi odnosi so okolinata... da ne tupam, ami covek koj sto ke umee kako da si go napravi zivotot dobar. A veruvam deka ke se slozite deka toa E mnogu rabota Smile
Ne moraat site da se slozat, za mene toa e vrvot, kariera nikogas ne mi bila vazna ili na prvo nitu na vtoro mesto ne mi e, vazno mi bilo i mi e kolku ke zarabotam. No ne im zameruvam ni na tie sto na prvo mesto im e karierata... site sme razlicni, inace ako ne bevme, svetov ke bese edno dosadno mesto za ziveenje Smile
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19333
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Zvezdicka on 09.11.09 15:55

A zosto samo majcinstvoto se povrzuva so karijerata? Jas bi ja smenila temata vo Roditelstvo i kariera.
Kade pisuva ili koj rekol deka samo zenite gi odgleduvaat i vospituvat decata? Mislam deka e vreme i tatkovcite da se angaziraat poveke vo svojata uloga. Da, znam deka e fakt deka mazite zarabotuvaat poveke i deka cesto ne e isto dali raboti samo zenata ili samo mazot. No od druga strana ako i dvajcata roditeli se spremni na kompromisi i organizacija togas nema pricina zosto i majkata da nema kariera i da bide profesionalno ispolneta.
Treba da se trgne stigmata deka samo vrabotenite majki moraat da trcaat doma koga deteto ke se razboli ili koga ke treba da se odi na lekar ili x, y z ... drugi pricini.

Koga ke se postavi semejstvoto na takvi temeli togas i rabotodavcite ke go smenat odnosot kon vrabotenite.

Jas veruvam deka nitu eden maz na intervju za rabota ne go prasuvaat dali e omazen i dali i kolku deca ima. Poradi toa smetam deka na takvo prasanje ni nie zenite ne bi trebalo da odgovarame. Rabotata i profesijata se edno a privatniot familijaren zivot nesto drugo. Jas sum pobornik za razdvojuvanje na dvete kategorii i sekoj da si se organizira kako saka, moze, umee...

Silno podrzuvam vraboteni majki bidejki ne sme nie rodeni samo majki da bideme, ne sme se skoluvale tolku godini samo za da menuvame peleni i da odgleduvame deca. Ako e taka togas site zeni treba pedagoska da zavrsat i gotovo, drugi profesii ne ni ni trebaat.
Potrebna e i profesionalnata ispolnetost za da edna zena bide zadovlna i srekna - majka koja nema nesvesno da gi rpenesuva sopstvenite frustracii na svoite deca.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19936
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by naivnna on 09.11.09 16:16

potpis se slozuvam so tebe zvezdicka i navistina e glupavo ova sto se slucuva kaj nas, zosto voopsto da prasaat dali imas deca.pa i onie sto nemaat ke gi imaat eden den.A tatkovcite treba poveke da se angaziraat
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 18479
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Ves on 09.11.09 22:10

Kaj sekoj razlicno , poinaku e koga imas lice na koe moze da se potpres vistinski da se grizi za tvoeto dete duri rabotis.A i definitivno ako rabotata i platata navistina vredi , pa aj da kazes ke go zrtvuvas ova nepovtorlivo vreme .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19562
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by vasidora on 09.11.09 22:17

Uf, lugje se isplasiv deka ke me kritikuvate za moeto mislenje, ama sum imala istomislenici.
Potpis za site nad ovoj post, a osobeno za natasa za kvalitetot na vremeto pominato so decata.
Koga bevme nie mali, jas i sestra mi (3 god razlika), zaedno odevme vo gradinka ( i toa uste od jasli), pa vo celodneven prestoj, i mozam da kazam deka i toa si ima svoi prednosti. Deteto se uci da bide so lugje, da se socijalizira i uci kako da mine vo zivotot uste od mali noze. Brat mi koj e 9 god pomal od mene sedese vo gradinka po nekolku saati i go semavme od gradinka posle skolo so sestra mi, pa zatoa sega e porazmazen zdravje. Deka najmalo, galeno pogaleno zdravje. Pa eve site izrasnavme vo pametni, kulturni sustestva so znaenjeto deka zivotot ne sekogas e sjaen i deka za da postignes nesto treba da se boris i toa na sekoe pole.
Pozz mamicki i ne se sekirajte za vasite deca tolku mnogu, vo gradinka e super, tesko e dodeka da se navikne deteto ama posle toa mu e super (majka mi raboti vo gradinkata pozadi univerzalna pa koga odam tamu gi gledam decinjata deka uzivaat sto se tamu)
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17439
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Ves on 10.11.09 13:35

Mislam deka definitivno bi trebalo porodilnoto da trae 1 godina , da nema isklucoci , privatni firmi, stranski pretstavnistva .Taka site bi mozele da bidat poveke  pokraj decata prvata godina .Togas majkata e nezamenliva, a za ponataka , pa boze moj sekako za zdravo i bezgrizno detstvo i ubava mladost potrebni se roditeli koi vredno rabotat za da ovozmozat kvalitetni uslovi , od zdravstvo do obrazovanie . 

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19562
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Zvezdicka on 10.11.09 14:51

Postporodilnoto bolovanje sekako deka treba da trae 1 godina. Do togas bebeto najcesto sueste cica i e zavisno od mama, no sekako da se garantira i rabotnoto mesto na majkata za toa vreme. Posle definitivno i tato treba da stapi na scena Smile
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19936
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мајчинство и кариера

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот