Родители и деца

Kнига или филм?

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Kнига или филм?

Пишување by rich_bitch1 on 02.05.08 12:47

Mn filmovi se snimani vrz osnova na nekoja kniga,roman i sl.Koga bi mozele da birate da ja procitate knigata ili da go odgledate filmot sto bi izbrale.Jas kniga.Zatoa sto sakam sama da gi zamisluvam likovite,da go osmislam nivniot izgled,plus poopsirno e opisano.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20453
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by lola on 02.05.08 13:03

definitivno biram kniga. recisi sekogas ako prethodno ja imam procitano knigata, filmot baziran na nea ne mi se dopaga. mojata zamisla mi e sekogas poubava...
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20236
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by Goca on 02.05.08 14:07

I jas sekogas bi odbrala kniga namesto film,taka jas sum si reziser.
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20464
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by Emi on 06.05.08 0:13

jas biram film, pobrzo ke go doznaam krajot:)
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21196
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by mamicka211 on 13.05.08 19:52

otsekogas gi sakav knigite ama i filmovite.poveke sum za kniga ,ama ako nemam vreme moze i film

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 19340
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by moja Ina on 13.05.08 21:45

Јас сум за книга. Некако филмот ми е многу ограничен и се ми е сервирамо. Исто така предност на книгите е и збогатување на речникот
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 19734
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by eli on 13.05.08 22:00

Јас сакам и добра книга и добар филм ги комбинирам овие две работи и неможам да се одлучам,сакам некогаш да се опуштам со добар филм некогаш сакам да си читам некоја интересна книга.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19764
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by vecki on 14.05.08 23:31

јас сум за филм од книги се замарам и ме болат очите
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20860
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by Ane on 15.05.08 0:23

сакам да гледам филм снимен според книга, но откако ќе ја прочитам. така можам да ги анализирам ликовите и ситуациите. да видам дали добро сум ги замислила итд.
инаку се сложувам дека филмот не може да се спореди со книгата. во него не можат да се пренесат сите емоции опишани во книгата.
последен филм направен според книга кој го гледав беше „Парфем„
не беше лошо направен, главниот актер е одличен, но во никој случај не препорачувам да се погледне прво филмот па да се чита од неколку причини:
- во книгата главниот лик многу малку зборува, све е опишано преку неговото размислување и емоции. и сега кога го гледате филмот, а ликот не зборува многу работи и сцени ќе му бидат нејасни и чудни, на оној кој ја нема читано книгата.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20409
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by ZZ on 14.06.08 21:01

Ја се обично разочарам кад прво прочитам књигу, па онда гледам филм..увек ми је књига боља и не могу сад да издвојим ни један филм који може да парира књизи..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 48
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 20254
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by Freya on 14.06.08 21:07

И јас сакам повеќе книга, и сама си правам филм како што јас си ги замислувам личностите, местата во книгата, а не како што тоа некој друг ги замислил.Обично избегнувам да го гледам филмот ако претходно ја имам прочитано книгата оти во во 80% од случаите, филмот ме разочарал.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 19320
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by wisna on 27.06.08 14:10

Kнига дефинитивно... да поседам малку пред компјутеров и одам да читам Smile
avatar
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 30
Локација : Lost...
Поени : 19912
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by biljanag on 27.06.08 14:16

штом е добра книгата ке направат и филм

а дали ке биде тој поуспешен ммммммммммммм незнам зависи од многу фактори
режисерот и оној кој ја пишувал книгата
ако е тој еден ист ке има успех

господар на прстените? што е попопуларно книгата или филмот
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20637
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by wisna on 27.06.08 14:25

Книгата ја немам читано, а филмот ми се допадна. Не гледам многу такви филмови од тој жанр, а сепак тој ми остави впечаток.
avatar
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 30
Локација : Lost...
Поени : 19912
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by Jovana's mom on 09.08.08 23:16

Книгата дефинитивно е многу подобра од филмот!
Сите филмови по сценарио на книги биле утка, барем според мене, почнувајќи од една „Ана Каренина
завршувајќи со „Кодот на Да Винчи“ или „Мемоарите на една гејша“,последниве два филма ужас, за разлика од книгите!
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 49
Локација : Kocani
Поени : 19185
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by baby24 on 09.08.08 23:24

Jas obozavam filmovi,knigi mnogu citav vo sredno i sega imam uplav od niv :Oh: mnogu obozavam horori.A GOSPODAR NA PRSTENITE go imam gledano moze edno 10 pati (site 3 dela) i filmot mi e omilen i neznam uste kolku pati da go gledam nema da mi zdosadi.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 19243
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by SonjuS* on 04.09.08 2:42

Jas odbiram film..taka barem pobrzo ke doznaam sto se slucuva..
Pointeresno mi e..
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 19456
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by bella* on 24.09.08 21:38

Kniga definitivno
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 19233
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by Lili on 24.09.08 21:44

Mozebi i sum pisala vise ednas ama ke povtoram pak:KNIGA
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19338
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by mac@ on 25.09.08 16:53

porano da vi kazam mislev deka filmot e podobar,ama pred da se snimi filmot gospodarot na prstenite ja procitav knigata-prviot del.i svativ deka sepak kniga si e kniga,znaete ona volsebnoto e sto sam si zamisluvas kako bi izgledale site.definitvno kniga
avatar
mac@
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 160
Age : 29
Локација : Doma
Расположение : KOGA,KAKO
Поени : 18896
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by Vesnicka on 30.09.08 18:46

I film i kniga.Nemozam da se odlucam.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 19222
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by bibe85 on 10.10.08 16:34

и јас неможам да одберам зависи често знам навечер да си земам книга и да читам а и филмови гледам
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 33
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18921
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by hajdi on 10.10.08 16:51

Iskreno porano poveke citav knigi, a isto i filmovi gledav poveke. A vo posledno vreme i filmovi mn retko gledam, ednostavno nemam vreme
avatar
hajdi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 522
Age : 33
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 18865
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by veki22 on 10.10.08 22:40

film nemamm tolku vreme i knig da citam barem sega koga sum apsolovnet i imam uste ispiti
avatar
veki22
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 457
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18867
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by Kiki on 10.10.08 22:47

film
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19743
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Kнига или филм?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот