Родители и деца

Вакцини

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Re: Вакцини

Пишување by Doricka on 31.07.09 1:10

Toa ti e Influenca za meningit i nie pred nekoj den ja primivme vtorata doza. Nisto samo Acidi borici na samoto mesto vednas stom se dojde doma od bolnica da se stavi na pamukce i toa Acidi borici da bide laden izvaden od frizider a za da ne go drzite so raka pamukceto celo vreme jas si zemav od apteka mrezicki za da go drzi pamukceto mnogu prakticno a za di te per vakcinata em citav tuka na forimov da mu dadam preventivno daleron ama slusajki go pedijatarot kao neka kaci prvo pa posle dadi mu nie imavme temperatura dva dena i taka ja simnuvavme so daleron sirupce i stavame corapcinja mokri vo ocet i voda rastvoreni, sega ke znam za vtorata doza sto da pravam

Doricka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 104
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 17981
Registration date : 2009-02-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by dacistam on 31.07.09 17:42

Ние сега на 3 месеци, ќе ја примме третата вакцина, дали му текнува на некој за која се работи? Во книшката ми запишале за детска парализа и тетанус и дифтерија... Ми рекоа да ја однесам нацицана,зашто после неа два саата не смееала да јаде... Ме интересира дали се пие, па затоа бараат да е нацицана, да не поврати случајно и дали се качува температура. Минатиот месец многу ја болеше, не ми качи температура, но не можев да ја смирам од плачење, дури кога и дадов парацетамол тогаш се смири...

dacistam
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 57
Age : 35
Локација : makedonija
Расположение : veselo
Поени : 17234
Registration date : 2009-07-21

http://cvetoviiprikazni.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by biljanag on 31.07.09 17:56

дацистам оваа вакцина качува темп и тоа е нормално ама зависи и од детето јас немав никакви проблеми до сега и со двете немаа темп ни др знаци
и ние ја имаме првата доза и супер поминавме инаку се 4 оддеднаш вакцини 3 во бутче и 1 во уста затоа нацицано на лекар па ако имаш среќче после тоа да спие ке биде супер нема да плаче за цице
ајде па пиши ако имаш нешто проблем + види овие денови во совети од педијатар прашуваа за оваа вакцина чисто за да бидеш спремна
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20622
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by emma2607 on 01.08.09 12:01

Ние досега,а Петар само што направи 1 година,на сите вакцини имавме по некоја реакција,апосебно на ДТПЕр имаше секогаш покачена температура и покрај давање на ефералган сируп стално после примање на вакцината. Сега на 12 август треба да прими вакцина против заушки МПР ,но мислам да одложиме за во септември,заради температурите.Докторите сега викаат нема гајле високата температура не влкијаела,ги боцкаат дури три пати децата наеднаш,а се мислам дека така повеќе им одговора за да немаат гужва .
Да не прашам дали вашите деца имале некои посебни реакции од МПР вакцината,сум слушнала дека мо`е да се јави осип по телото?

emma2607
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 27
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 17140
Registration date : 2009-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by jasmina,mina on 01.08.09 12:04

Елеонора,моето прво дете имаше многу јака реакција од оваа вакцина,ја прими на 14 месеци ,деветиот ден доби температура која траеше три дена и на крај се исипа баш како ситните сипаници што изгледаат,против кои и е оваа вакцина,за малово знам дека осмиот ден имаше температура ден,два но реакцијата не беше со таков интензитет како кај сестра му

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by emma2607 on 01.08.09 12:11

фала за одговорот , да се надевам дека нема да има голема реакција, а кога и да е ќе мора да ја прими вакцината

emma2607
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 27
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 17140
Registration date : 2009-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by valentina123 on 01.08.09 23:27

matej ima 4 ipol mesci koga ja primi na 2 meseci vakcinata se ubi od placenje od koga e roden ne mi placel taka stavavme ladni oblogi mnogu mi e strav koga doaga vreme za vakcini

valentina123
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 138
Age : 31
Локација : skopje
Расположение : naj,najsrekna
Поени : 17200
Registration date : 2009-07-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 01.08.09 23:48

Koga veke taka burno reagira malecki na vakcina,ne e loso da mu datete Sirup Daleron...Ke ja namali bolkata,bidejki ocigledno oblogite ne vi pomagaat flower
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by bordan on 02.08.09 14:32

Na site primeni vakcini dosega (10 primeni) imavme placenje ama so dveteDTPer uzas placenje bez prestanuvanje.So prvata mi kaci temeratura od koga pocna da place 38.5 a so vtorata vednas stom se vrativme mu dadov pola lazice Daleron i imase temeratura 37.5 ama placenje obavezno ne dava da se pipne cel den vo race place bez prestan duri ke se zatae a jas mora da se molzam vo sise i taka da jade inaku nema sansi.Epten sme nezni izgleda :shame: a sega so trettata ke vidime daj boze da ja pomineme super a bas i vo toplo ni se paga kraj na avgust.
avatar
bordan
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 306
Age : 40
Локација : kr.palanka
Расположение : doma nemozes da ne najdes..setamee
Поени : 18995
Registration date : 2008-09-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Deni on 06.08.09 15:54

ДАли некој знае каква е вакцинава што се прима во 13месец, овде во книшка пишува Мали сипаници, заушки? Дали предизвикува реакции и какви?
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19800
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by emilija nestorova on 06.08.09 15:57

Mislam deka e so bockanje,ne predizvikuva nikakvi reakcii,samo moze po 11-12 dena da se javi bezznacajna T OTPRILIKA 37.2,NO MN RETKO.
avatar
emilija nestorova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 628
Age : 38
Локација : Veles
Поени : 18930
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Monika on 06.08.09 15:59

Нас ни рекоа дека реакција има после 7 дена и ние баш тогаш качивме Т, ама не висока. Лесно се поминува.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by butterfly on 06.08.09 16:09

Дени ние ја примивме таа вакцина порано на 12 месеци,нема никаква реакција го боцнаа во рачето мислам (не ме држи за збор) Откако ја прими вакцината плачки имаше само таму ,дома како ништо да небило не беше ни кенкав ни температура ама баш никаква реакција немаше
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18178
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Nataly on 06.08.09 16:26

Dali nekoj ima informacija dali se stignati DTP vakcinite na klinika ????
avatar
Nataly
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 125
Age : 40
Локација : Кичево
Расположение : кога-како
Поени : 17976
Registration date : 2009-03-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Mila89 on 06.08.09 16:26

e koga veke spomnavte denes mi stigna pokana deka na 27 treba da odime na vakcina i na sistematski... lele so ke se pravi samo da pomineme dobro kako predhodnite dva pati zaso ova ni e treta vakcina a prvite dve nekako gi pominavme ok ne placevme/./ prvata koga idev nakaj bolnica si se molev samo da ne pocne da place zaso se zalisuva so ke mu pravam tamu ali koga otidovme site deca so bea tamu bea pomali od nego i se razdraa placejki a nasiov abe glas ne pusti... sum se cudela cel den... vtoriot pat istokoga odevme nakaj bolnica si velev daj Boze pak da ne place i stvarno pak ne placese e sega neznam.. ke vidime..daj Boze i sega pak lesno da pomineme.. drzete ni sreka Very Happy. a inace sega na ovaa vakcina slusnav deka se kacuvalo T... vistina li e ili?
avatar
Mila89
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 114
Age : 29
Локација : skopje
Поени : 18505
Registration date : 2008-11-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by bordan on 07.08.09 0:25

Mila89 ako e taa Diptr ili kako se vikase ima sansi da kaci T no se zavisi od deteto eve Oleg so prvata mi kaci 38 so vtorata 37.5 imase celo vreme ama placenje cel den( i toj i jas ) a maleckoto na edna drugarka ( vo isto vreme gi primavme) ne kaci T i ne placece tolku mnogu.Daj boze da pominete super
avatar
bordan
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 306
Age : 40
Локација : kr.palanka
Расположение : doma nemozes da ne najdes..setamee
Поени : 18995
Registration date : 2008-09-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Deni on 07.08.09 16:04

Е добро, да не му давам џабе превенција. Фала ви!
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 19800
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by jasmina,mina on 07.08.09 16:14

Дени на втора страна пишав за оваа вакцина,една страна поназад.На никого не му посакувам таква реакција каква што имаше Елеонора

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by mama on 20.08.09 19:37

Mene me interesira nesto vo vrska so vakcinata za sipanica i zauski sto se prima na 13 meseci.
Dali imate informacija dali deteto treba da ima probano belka od jajce? Moeto mi pokaza alergiska reakcija i mi rekoa da ne mu davam belka do 18 meseci.Sega me faka strav za ovaa vakcina.Imam nekade slusnato ili procitano deka ovaa vakcina sodrzi embrion od pile.Ajde prosvetlete me malku,ve molam......
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by avanturistka on 20.08.09 20:06

mama напиша:Mene me interesira nesto vo vrska so vakcinata za sipanica i zauski sto se prima na 13 meseci.
Dali imate informacija dali deteto treba da ima probano belka od jajce? Moeto mi pokaza alergiska reakcija i mi rekoa da ne mu davam belka do 18 meseci.Sega me faka strav za ovaa vakcina.Imam nekade slusnato ili procitano deka ovaa vakcina sodrzi embrion od pile.Ajde prosvetlete me malku,ve molam......
tokmu taka mama,stom e alergicen na belka,sega za sega ke vi ja odlozat.sepak ke im kazes i ke ti kazat sto ponataka.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19295
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by monabombona on 20.08.09 20:22

Мама јас за ова ти пишав во тема Јајца, ама еве и тука ќе ти го пратам истото.
Can individuals with egg allergy receive MMR vaccine?
In the past it was believed that persons who were allergic to eggs would be at risk of an allergic reaction from the vaccine because the vaccine is grown in tissue from chick embryos. However, recent studies have shown that this is not the case. Therefore, MMR may be given to egg-allergic individuals without prior testing or use of special precautions.
Сепак консултирај си се со педијатарот.
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 17505
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by nnatasa on 07.09.09 16:00

mene pedijatarot mi rece da ne se brzam so vakcinite, mnogu gi forsirale... duri se naljuti zosto sme primile dve zoltica...? ima nekoj slicno iskustvo? ni zakazaa dtp za na 10ti...
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19318
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 07.09.09 16:03

monabombona напиша:Мама јас за ова ти пишав во тема Јајца, ама еве и тука ќе ти го пратам истото.
Can individuals with egg allergy receive MMR vaccine?
In the past it was believed that persons who were allergic to eggs would be at risk of an allergic reaction from the vaccine because the vaccine is grown in tissue from chick embryos. However, recent studies have shown that this is not the case. Therefore, MMR may be given to egg-allergic individuals without prior testing or use of special precautions.
Сепак консултирај си се со педијатарот.
Monabombona jas mislam deka i odgovoriv na mama vo vrska so jajcata vo delot na strucni soveti....Isto ova sto e napisano
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 07.09.09 16:04

nnatasa напиша:mene pedijatarot mi rece da ne se brzam so vakcinite, mnogu gi forsirale... duri se naljuti zosto sme primile dve zoltica...? ima nekoj slicno iskustvo? ni zakazaa dtp za na 10ti...
Lele nnatasa kako sreko ste primile dve "zoltici"???Mislis na Engerixot za Hepatitis B?
A vo vrska so odlozuvanje na vakcinata, mislam deka veke pisav vo Strucni sovet..Kolku moze i koga e kraen rok.Konkretno za Di-Te-Per
sto e biten za tebe.Hib mora so polni 2 meseci....
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by LiMan on 07.09.09 16:46

nnatasa напиша:mene pedijatarot mi rece da ne se brzam so vakcinite, mnogu gi forsirale... duri se naljuti zosto sme primile dve zoltica...? ima nekoj slicno iskustvo? ni zakazaa dtp za na 10ti...

Mene mi se cini deka tie za Hep. B ne treba da se odlozuvaat, taa vakcina e vo tri dozi, prvata se dava odma posle raganje, vtorata na mesec dena, a tretata na 6 meseci.
avatar
LiMan
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 69
Age : 39
Локација : MK
Поени : 17049
Registration date : 2009-08-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот