Родители и деца

Вакцини

Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sara on 16.12.09 20:24

Еве една вест што ја прочитав во Дневник, знае некој за ова?

Со едно боцкање пет
вакцини

Ќе бидеме меѓу
првите земји во регионот што ја вовеле оваа новина, која сега се
применува во Словенија за заштита на децата од дифтерија, тетанус
и голема кашлица


Задолжителните вакцини против дифтерија, тетанус, пертусис и голема
кашлица ќе се менуваат, па од идната година бебињата, наместо да се
вакцинираат неколкупати со посебни вакцини, одеднаш ќе ја примаат
петвалентна вакцина, најавуваат од Министерството за здравство. Овие
вакцини што ќе се примаат едновремено против пет заразни болести - ДТП,
хепатитис Б и ХИБ (хемофилус инфуенца Б, која почна годинава), чинат
меѓу 25 и 30 евра. Новина е што наместо од „рефус-дози“ од кои досега се
вакцинираа и по 10 деца, новите вакцини ќе бидат еднодозни, објаснуваат
од Министерството за здравство. Родители што досега сакаа со овие
ацелуларни вакцини да ги заштитат децата, ги набавуваа од странство, по
што им биле давани кај некои педијатри, најчесто поради страв од
несакани дејства. Но против таа практика застана и Државниот санитарен и
здравствен инспекторат.

- Опомени се дадени децата никако да не
се вакцинираат со вакцини донесени однадвор бидејќи не се знае дали е
прекинат „ладниот синџир“. Родителот може да мисли дека детето примило
добра вакцина, а таа да не штити бидејќи синџирот при транспортот бил
прекинат. На Клиниката за детски болести годишно има по 100-ина од овие
вакцини - објаснува д-р Јованка Костовска, раководител на секторот за
превентивна заштита во Министерството за здравство. Таа потврдува дека
државата планира да ги воведеме ацелуларните ДТП-вакцини.

-
Точно е дека овие вакцини имаат помали несакани дејства од постојните.
Погодноста ќе биде што со едно боцкање бебињата ќе се штитат од тие три
заразни болести, но и од хепатитис Б и ХИБ - вели д-р Костовска.
Надлежните уверуваат дека сепак ќе бидеме една од првите земји во
регионот што ќе ја воведе оваа новина, бидејќи сега само во Словенија
децата се штитат од дифтерија, тетанус и голема кашлица со ацелуларните
вакцини што се планира наскоро да бидат набавени и кај нас.

Со
петвалентните вакцини со години се имунизираат децата во Холандија,
Германија, Швајцарија и други европски земји. Причината поради која
досега не беа воведени петвалентните вакцини се парите. Сегашните
ДТП-вакцини чинат само 40 денари, а новите ацелуларни ќе чинат најмалку
10 евра за една вакцина. Годишно ДТП-вакцини примаат околу 20.000
бебиња, а бидејќи се примаат три дози во период од неколку месеци, плус
ревакцинации, тоа значи дека се потребни повеќе од 100.000 вакцини
годишно, за што ќе требаат околу еден милион евра.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Mama Vase on 16.12.09 20:46

првите земји во регионот

posledni,ne prvi.vo hrvatska i srbija ja ima od damna.a tek vo slovenija.uste pred 2 god. grujo veti,koe po red vetuvanje mu e ova?
aj da vidime.
i acelularni vakcini ima na klinika.i toa ne od sega.ili gornive lazat ili novinarov vrska nema.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 18809
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by nnatasa on 16.12.09 21:23

Mama Vase напиша:првите земји во регионот

posledni,ne prvi.vo hrvatska i srbija ja ima od damna.a tek vo slovenija.uste pred 2 god. grujo veti,koe po red vetuvanje mu e ova?
aj da vidime.
i acelularni vakcini ima na klinika.i toa ne od sega.ili gornive lazat ili novinarov vrska nema.

koj i da go napisal, sve ispomesal... acelularna e DTaP na klinika sto se dava... barem ovde se elaborira razlikata....

a ovie decinja do sega sp REFUS vakcini be?! demek pu pu ne vazi...??? idiotizam
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19068
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Mama Vase on 16.12.09 22:12

ajde be,sindzirot prekinat.pa jas ja nosam vo specijalno kuferce od apteka ne sum luda ako nesto zaglavi da ja upotrebam.sam si kaza ,,covekot,, kako vo pick up gi transportiraat bez ladilnik.demek ladno e sega nema potreba.onaa firmata sto vladata go raskina dogovorot za vakcinite za s.g.magacinot im bil nadvor od sk.
a vo hrvatska kako gi kupvaat???pa tamu gi ima vo slobodna prodazba po aptekite.si se dogovaras so maticniot koja da ja zemes,fino lepo si ja kupuvas i kraj.tamu ne se zapazuva ladniot sindzir???
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 18809
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by prusevic_bojana on 16.12.09 22:31

Mina nemase nikakvi reakcii od vakcina sto sto ja primi vo bolnica posle raganjeto,nikakvo crvenilo.dali e vo red ili slusnav nesto za revakcinacija?
avatar
prusevic_bojana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 34
Локација : skopje
Поени : 16392
Registration date : 2009-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by JaNiTa on 16.12.09 22:47

prusevic_bojana напиша:Mina nemase nikakvi reakcii od vakcina sto sto ja primi vo bolnica posle raganjeto,nikakvo crvenilo.dali e vo red ili slusnav nesto za revakcinacija?

BSZ treba da ima beleg vidliv ako ne se vrsi revakcinacija na 12m, nisto strashno se slucuva cesto
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18374
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by prusevic_bojana on 16.12.09 22:55

E fala JaNiTa.
avatar
prusevic_bojana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 34
Локација : skopje
Поени : 16392
Registration date : 2009-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by JaNiTa on 16.12.09 22:58

nema na sto bojana Smile
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18374
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sara on 17.12.09 10:48

Вчера не боцнаа за крвна слика, фала богу се е во ред,хемоглобинот е понизок (10,5) но нормално било тоа кај бебињата доенчиња. Леле луѓе што плачење удри аууууууу, па тоа отпор давање едвај да се земе една цртка крв, среќа што бевме дома тек утре на вакцина пфффффф.
Јас со мене ја зимам мајка ми, она го држи, јас немам срце.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by JaNiTa on 17.12.09 12:00

Sara напиша:Вчера не боцнаа за крвна слика, фала богу се е во ред,хемоглобинот е понизок (10,5) но нормално било тоа кај бебињата доенчиња. Леле луѓе што плачење удри аууууууу, па тоа отпор давање едвај да се земе една цртка крв, среќа што бевме дома тек утре на вакцина пфффффф.
Јас со мене ја зимам мајка ми, она го држи, јас немам срце.

I jas za prvata vakcina se plasev i ne sakav da gledam duri, ama me iskaraa malce sestrite tamu, pa morav i da go drzam da ne mrda i posle bockanje vednas da go krenam za da se smiri oti pocnuvaat da placat i dodeka ne ja osetat mamicka na miris ne se smiruvaat, ama toa bese samo na prvata, posle toa glas ne mu se slusa, sedi kaj mene vo race, sestrata si go bocka toj se smee i si odime domce Smile
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18374
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by sunset on 17.12.09 12:19

Ne umri magare do zelena treva ili kako veke bese:)Se nadevam deka ova so acelularnite vakcini nema taka da ispadne,tuku od 2010 stvarno ke gi vovedat,dusata mi se tresese na sekoja vakcina so prvoto,se nadevam za vtoroto ke gi vovedat
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18481
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Pravnicka28 on 17.12.09 13:02

Знае ли некој колку може да се одлага Хиб вакцината, ние требаше да ја примиме третата доза на 12,12,2009 ама беше прво со Т па после со стомачен вирус и сега чекам да се стабилизира малку детево, ама до кога?Или да му направам крвна слика па ако е ок да го однесеме деновиве?Барам ваше мислење, знам има експерти мајки на форумот за овие работи
avatar
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18218
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Misticia on 17.12.09 13:15

Smile Симона како бебе воопшто не плачеше од вакцина, малку подоцна почна да плаче по неколку секунди откако ќе ја боцнат - после 18 месеци некаде
За првиот пат јас бев потресена како ќе поминеме, ама Симона ми даде на знаење дека е посилна од мене, од тогаш не се плашам за неа
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18968
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Arnaudova Milena on 18.12.09 16:54

Lele Majki sto mi se slucilo zavcera,moram da go spodelam so vas.Bevme so bebusot na vakcina kaj nas vo Singelic vo ambulanta.Vo cekalnata imase edno novorodence, edno 5 mesecno bebe i dvajca skitnici,koi smrdea i kaslaa a vlegle da se stoplat.Jas bev mnogu izrevoltirana i koga ja prasav doktorkata zosto nekoj ne gi isfrli,taa samo me predupredi deka bile narkomani i so niv deka moralo samo so dobro zosto mozat da napravat nesto strasno,deka sekoj den se tamu i deka nekogas sakaat da izlezat a nekogas ne.I taka jas nemokna i isplasena zaradi bebusot si cekav na red so niv mozebi polovina cas i mislev deka ke puknam.
avatar
Arnaudova Milena
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 113
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18122
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by JaNiTa on 18.12.09 17:47

Arnaudova Milena напиша:Lele Majki sto mi se slucilo zavcera,moram da go spodelam so vas.Bevme so bebusot na vakcina kaj nas vo Singelic vo ambulanta.Vo cekalnata imase edno novorodence, edno 5 mesecno bebe i dvajca skitnici,koi smrdea i kaslaa a vlegle da se stoplat.Jas bev mnogu izrevoltirana i koga ja prasav doktorkata zosto nekoj ne gi isfrli,taa samo me predupredi deka bile narkomani i so niv deka moralo samo so dobro zosto mozat da napravat nesto strasno,deka sekoj den se tamu i deka nekogas sakaat da izlezat a nekogas ne.I taka jas nemokna i isplasena zaradi bebusot si cekav na red so niv mozebi polovina cas i mislev deka ke puknam.
Pa tie tamu bile za strelanje bre, a jas komentiram i vikam po personalot kaj nas vo Bukurest deka vleznata vrata sto e posebno za odelenieto za zdravi deca ne funkcionira, boze boze do koga vaka.
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18374
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sara on 18.12.09 18:12

Само што почнавме со вакцините а веќе ми е преку глава.
Денес ги примивме тие трите со лажиче во рака и ноџе и добро поминавме ама после 3 саати откако почна да го боли рачето изгледа само плаче и ми одбива да цица, највеќе за тоа се секирам, едвај после 4 саати му измолзев во шишенце и го испи и заспа.
Имал ли некој ваков проблем и кога ќе престане да боли рачето, срце ми се кине кога го гледам каков е.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Emilija on 18.12.09 18:15

Brzo pominuva...oblogi od acidi borici stavaj, da bide vlazno. Ke cica pak...bidi uporna so nudenje grada a ne sise, ako vo nego e tvoe mleko.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sara on 18.12.09 18:20

Што значи тоа брзо? До утре ќе биде подобар?
Да, мое млеко измолено е, го нудам 3-4 саати скоро на секои 15-30 минути нејќе и нејќе за жива глава, многу ми е тешко така кога ми прави ама ќе бидам упорна.
Така ми правеше и кога му беше црвено грлцето и малце качи температура ама среќа само со едно шише поминавме после продолжи да цица.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Emilija on 18.12.09 18:23

Da...ama oblogi obavezno
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sara on 18.12.09 18:26

Е да заборавив да кажам, му ставам облоги на секое менување пелена ама сега ќе гледам и почесто, на памукче му ставам натопено ациди борици.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by JaNiTa on 18.12.09 18:43

Sara напиша:Само што почнавме со вакцините а веќе ми е преку глава.
Денес ги примивме тие трите со лажиче во рака и ноџе и добро поминавме ама после 3 саати откако почна да го боли рачето изгледа само плаче и ми одбива да цица, највеќе за тоа се секирам, едвај после 4 саати му измолзев во шишенце и го испи и заспа.
Имал ли некој ваков проблем и кога ќе престане да боли рачето, срце ми се кине кога го гледам каков е.

Без нервози, бебушот во овие моменти треба повеќе да го мазите, и нормално е да не сака ни да цица, ни ништо, не му е арно, а незнае да каже. Ммене ми рекоа кај што го вакцинирам и да нема температура ако е мноу кенкав да му давам сирупче на база на парацетамол, помагало и за болки, јас само првата дитепер вакцина чекав да крене температура за да дадам сируп, ама не беше кенкав, додека за другиве две беше хаос од кенкање ама немаше темература. Инаку внимавај сега додека спие најмногу креваат во сон. Проверувај го почесто бебушко. Ноќва ќе ти биде малку потешка, утре веќе ќе биде друга песна, ќе биде уште кенкав ама не толку многу, немој да се исплашиш ако и утре дигне температура, велат дека кај некои деца дури и по 4 дена траат реакциите. Ајде само спокојно и милувајте се, се ќе се среди. flower
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18374
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sara on 18.12.09 18:51

Да, ми рече докторката дека може и по 3 дена да крене температура,абе синоќа ко за беља ич не ми спиеше се зезам со мм дека знаел дека ќе го носиме на вакцина. Не е проблем нема да спиеме само да си цица нормално.
А колку се дава сирупче ако има потреба? Ние имаме 3 месеци и 7 кг?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by JaNiTa on 18.12.09 19:33

Sara напиша:Да, ми рече докторката дека може и по 3 дена да крене температура,абе синоќа ко за беља ич не ми спиеше се зезам со мм дека знаел дека ќе го носиме на вакцина. Не е проблем нема да спиеме само да си цица нормално.
А колку се дава сирупче ако има потреба? Ние имаме 3 месеци и 7 кг?

Јас давам сируп Eferalgan парацетамол е и тоа, има лажичка со него како епруветка и на неа има означено килажа, дозата на сирупот е према килажата. Се дава на 6 часа. Цицањето ќе му се врати во колосек штом се нормализира малку, ама мораш упорна да си и да му нудиш почесто, макар и по 2 мин да цица биди упорна на секој саат нуди му. Ќе помине, а ние сме тука за било што колку можеме да помогнеме flower Гушкајте се ќе ви биде полесно, и секако без нервози, бебушките чувствуваат се, колку и да мислиме дека ништо незнаат.
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18374
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот