Родители и деца

Вакцини

Страна 7 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Re: Вакцини

Пишување by nnatasa on 15.12.09 13:28

btw, dali znae nekoj sto znaci trahealen aspirat: HIB? naod na edno detence od 6to oddelenie so dijagnoza akutna leukemija ... ke ja primame more ovaa vakcina...
nnatasa
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19528
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sara on 15.12.09 13:38

А тоа ХИБ не се прима првиот и вториот месец, незнам во болница која вакцина ја даваа, ама јас мислам дека до сега во 1 и 2 месец примивме две дози на ХИБ вакцина или јас сум се помешала нешто?
А стварно незнам зошто докторот каде што ги носите децата на вакцина не ви спомнале дека треба да се прави крвна слика пред вакцината, ние ќе се боцкаме во посебен ден да не се фати многу боцкање во еден ден.
Sara
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19479
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by nnatasa on 15.12.09 13:48

taka e sara, ama jas ja odlozuvav vtora i treta hib... mi se cinese mnogu. slednava nedela ke i dadam hib vtora pa kaj 20 januari pak dtap i polio na klinika... ti kazav, ja prasav maticnava rece deka bila mala i deka nemalo potreba,,, no sega na svoja raka ke napravam ks...
nnatasa
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19528
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sara on 15.12.09 14:09

А епа ОК,јас богами како ќе ми кажат така правам хаха. Е сега за крвната слика ми рекоа дека сите бебиња се слаби на железо, незнам колку е вистина тоа.
Инаку јас успеав да се договорам дома да дојдат да ни земат крв,со протекции хаха, да не се мешаме со болните. Инаку другарка ми вика од Систина ќе дошле дома да и стават вакцина, зарем и тоа е можно, нели приватните педијатри не смеат да ставаат вакцини....
Sara
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19479
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by nnatasa on 15.12.09 14:25

aaa... doma vakcina tesko... mora da ima na dofat kislorod za ne daj boze... ova sega go nauciv kaj nas ke se vakciniraat od svinski grip i rekoa deka nemozelo doma na rabota da se prima... moralo ordinacija so site saltanati za da vednas reafgiraat ako zatreba... tesko bogami... a ima odenje po doma i zermanje krv? ili so vrska? ako ima da si doplatam, ak ne da vidime vrskive kako...
nnatasa
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19528
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Biljana on 15.12.09 16:28

Ve citam i se nerviram od pricina sto nasiot pedijatar ama voopsto ne praktikuva nekoi raboti kako sto e pravenje na krvna slika pred da se dade vakcina.
Ke VE ZAMOLAM za mislenje dragi majki:
nie imame vakcina DiTe Per i polio na 12.01.2010 a toa ke mu dojde nekade 3 meseci i tri nedeli zanci skoro nepolni 4 meseci.
Me intersira sto mislite vi e dali e prekasno bidejki treba na 3 meseci ili otstapuvanjeto ne e problem bitno so 3 meseci polni da se primi.
Mnogu ke mi znaci vaseto mislenje.
Biljana
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18503
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by avanturistka on 15.12.09 16:36

Biljana ,mislam deka sekoja vakcina moze da se primi so zadocnuvanje,a ne predvreme,barem taka mi objasni nasiot pedijatar.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19505
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sara on 15.12.09 17:07

Да и јас знам дека секоја вакцина може да се прими со закаснување, затоа и се прегледува детето пред вакцина се прави крвна слика за да се види дека детето е здраво и може да ја прими вакцината, ако не дај боже е болно, се разбира се одложува вакцината.
А за зимање крв дома најверојатно може,по приватниве незнам прашај си ама којзнае колку ќе чини тоа а најубаво ако имаш некој по амбулантиве, мајка ми е медицинско лице па среќа се нафати лаборантката од амбуланта да дојде на пауза да не боцне.
Sara
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19479
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Biljana on 15.12.09 18:07

Malku se smiriv blagodarenie na vas.
A inaku nasiot pedijatar voopsto ne zema krv za analiza pred vakcina.
Moeto prvo dete gi primi site po protokol i niednas ne bese napravena krvna slika pred vakcina na sto uzasno se nerviram. Isto se slucuva i sega so malovo.
Biljana
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18503
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Mirka on 15.12.09 18:14

I nie primame vakcina megutoa sega za sega ne mi spomnale za krvna slika bas ke vidam sega sledniot petok sme na vakcina dali ke spomnat nesto za krvna slika.
Mirka
Mirka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 387
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 18586
Registration date : 2009-01-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by JaNiTa on 15.12.09 18:30

Krvnata slika mislam deka nema vrska so vakcinata, tuku krvna slika se pravi na 3 i na 6 meseci, a ima verojatnost za nisko zelezo pretezno kaj site bebcinja osven kaj onie koi se na vestacko mleko, biejki vo toa ima dozi na zelezo tolku kolku sto treba. Megutoa i toa ne e strahno zasto pokasno so vnes na hrana taa slika se poprava, sekako ako ne e premnogu nisko zelezoto.
megu vakcinite treba da ima minimum 40 dena rastojanie i ne e voopsto strashno da se zakasni so istite.
JaNiTa
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18834
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by KarolinaXP on 15.12.09 19:09

SAKAM DA MI KAZETE ZA VAKCINACIJATA PROTIV NOVIOT GRIP...OD KOJA VOZRAST VO MAKEDONIJA GI VAKCINIRATE DECATA
POZDRAV
KarolinaXP
KarolinaXP
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 45
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18201
Registration date : 2009-02-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sara on 15.12.09 19:17

Мислам дека за свински грип под 6месеци не се вакцинираат децата.
Мирка и Биљана, каде ги носите на вакцина децата, и кај која докторка?
Јас во Јане Сандански го носам кај Др. Гена и многу сум задоволна, ако не сте задоволни од докторката сменета ја.
Sara
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19479
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Biljana on 15.12.09 19:18

Od 6 meseci moze da se vakciniraat decata bidejki spagaat vo rizicnata grupa.
Decata, starite luge i hronicno bolnite spagaat vo rizicnata grupa.
Biljana
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18503
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Biljana on 15.12.09 19:20

Sara jas sum od Kriva Palanka i nemam moznost za menuvanje na pedijatarot od pricina sto nemame izbor. Po potreba ako e nesto poitno go nosam bebeto vo Skopje na pedijatar, za zal moram da pominam pola Makedonija za da dobijam soodveten i kvaliteten pedijatriski pregled.
Biljana
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18503
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Mama Vase on 15.12.09 19:29

Krvnata slika mislam deka nema vrska so vakcinata.

uuu ne da ima....na zapad bez K.S. ne smee da te bocnat.pocnaa i ovde kaj nas da praktikuvaat ama retko.ako sam roditelot ne si pobara ili kaze.ama togas ke dobies pogled lele majko pa i ke te prasaat od kade sega ova,koj vi kazal majko?

site znaeme sto se vakcinite,kako se pravat i nivniot sostav.so eden zbor samata bolest za koja se vakcinirame plus uste 300 gubrinja i otrovi.za zal mora da e taka.
vo toj moment deteto moze da e nositel na nekoj virus,bakterija ili da bide inficirano so istite a a da nema bolest t.e. simptomi.i plus se raboti za mali deca koj ili nemaat ili go gradat imunitetot.
i sega na vakva sosotojba da mu sibnes vakcina
kaj nas ako ima crveno grlo ili tem. te vrakaat ama za taa sostojba i jas znam deka ke me vratat
vaka ke si proveris KS i ke si bides raat deka vo momentot deteto ti e zdravo sto znaci deka sansite da pomine bez komplikacija e pomala,da ja prifati vakcinata e pogolema a so toa i da si stvori anti tela.neli sustinata e taa.
Mama Vase
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19269
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by karolina on 15.12.09 22:36

kakvo e sega ova zemanje krv pred vakciniraje prv pat slusam aj ke si prasam ja i mene nisto ne mi spomna doktorkata zadolzitelno li e? uste i za toa li da ja bockaat
karolina
karolina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 296
Age : 39
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 18693
Registration date : 2008-12-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by JaNiTa on 15.12.09 22:41

Neznam mama vase ama do sea ete ne mi spomnal nikoj a i jas koga sum primala vakcini a se sekavam ne mi pravele krvna slika pred toa :S
JaNiTa
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18834
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by karolina on 15.12.09 23:11

JaNiTa напиша:Neznam mama vase ama do sea ete ne mi spomnal nikoj a i jas koga sum primala vakcini a se sekavam ne mi pravele krvna slika pred toa :S
nadvor od temata ama deckovo na avtarot mnogu mi e poznat se nadevam ne mi zameri sto ja komentiram slikata
karolina
karolina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 296
Age : 39
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 18693
Registration date : 2008-12-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by JaNiTa on 15.12.09 23:14

karolina напиша:
JaNiTa напиша:Neznam mama vase ama do sea ete ne mi spomnal nikoj a i jas koga sum primala vakcini a se sekavam ne mi pravele krvna slika pred toa :S
nadvor od temata ama deckovo na avtarot mnogu mi e poznat se nadevam ne mi zameri sto ja komentiram slikata

Off topic izvinete site, ne e problem karolina, Aleksandar Belov i sin mi mnogu se sakaat, drugarcinja se flower
JaNiTa
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18834
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Mama Vase on 15.12.09 23:26

e pa nikoj ne spomnuva zosto se uceni i rabotat po staro.ke vidi grlo,disi-disi i zdravo e.za mene toa ne e pregled.plus samiot pregled trae 5min.kakov zaklucok moze da se donese od toa?kaj nas ne e zadolzitelno ama pozelno e.
a pa za vo nase vreme ne ni sporeduvam.
sekade stoi,vakcinacija se primenuva kaj zdravo dete.
koga jana bese mala,bese malku poinakvo.odevme na kontrola kaj nasata maticna.pa eden ubav pregled od pola cas so se k.s. pa naredniot den na bockanje so se potvrda.
posle promenija,nemoras kaj maticniot ke te pregledaat vo ambulanta za vakcinacija.
ednas maticnata ne vrati.na zadniot del od nodzeto nad kolenoto primetuva zenata edno krugce crveno.pa gleda,stiska,grebe.vika od domasno zivotno.ke go tretirame so krema eden mes.pa posle vakcinacija.i pomina so krema od neven pa se bocnavme.vika nesakam sega vakcina,mi lici na alergija.
da bevme vo ambulanta sigurno nemase cela da ja pregledaat.
Mama Vase
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19269
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Misticia on 15.12.09 23:45

Sara напиша:Мислам дека за свински грип под 6месеци не се вакцинираат децата.
Мирка и Биљана, каде ги носите на вакцина децата, и кај која докторка?
Јас во Јане Сандански го носам кај Др. Гена и многу сум задоволна, ако не сте задоволни од докторката сменета ја.

И ние исто на Д-р Гена и верувам и кога ми треба второ мислење за нешто и се јавувам, а вакцините и ги имам препуштено целосно на нејзина одговорност иако таа секогаш ми објаснува со што ја боцка

кога беше мала Симона ја прегледуваше детално пред вакцина, ја соблекував цела и ќе ја измереше да види како напредува и за осипи по кожата, а сега последниве два пати само обичен преглед и на мој збор дека нема ништо невообичаено кај детето
Misticia
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19428
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Ves on 16.12.09 2:20

Крвна слика барем матичните педијатри наши ниту советуваат да се направи пред вакцина ниту пак ќе ти ја објаснат детално ако сам не инсистираш . А што се однесува до железото кај бебињата , нормално е дури се само на доење да имаат низок хемоглобин, добро што сами се информираме вака по форуми и слично инаку ќе пиевме ние Ферум на неполни 4 месеци со хемоглобин 108- ова било ниско .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19757
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sara on 16.12.09 10:21

Па добро јас затоа и прашав во тема Педијатар дали треба да се оди на Педијатар за контрола ако не е болно детето.
Јас до сега не сум била, само за вакцина и таму ги правиме оние рутински прегледи, колку напреднало и до сега беше само преглед грло и диши-диши, сега прв пат правиме крвна слика, и јас си мислев дека е тоа вообичаено но ете не било (а треба да биде, како може некој од око да каже дали е бебето здраво??? - а за вакцина мора да е беспрекорно здраво), добро е што постои форумот и сите да се информираме, ние денес ќе се боцкаме за крвна слика. Вакцина здравје во петок, па ќе ви кажам како сме поминале, прв пат примаме дитепер и полио, многу ми е страв како ке реагира.
Sara
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19479
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by JaNiTa on 16.12.09 10:58

Nie vcera ja primivme i tretata DTP konecno, na prvata ni krena malce temp, vtorata voopsto i sega pak krena do 38,1. Megutoa posle koga mu ja stavaa vtorata ni rekoa deka nemora da cekame da krene temp za da mu davame paracetamol, tuku i ako e kenkav da mu dademe. Za vtorata nemase potreba od toa a za ovaa vcera imase. Posle 2ta casa ne jadenje Pavel bese mnoogu kenkav i mu dadov eferalgan i bese ok se do vecerta vo 12i30 koga krena temperatura 38,3 i pak mu dadovme eferalgan. Nokva so spanjeto se skaravme jas i mm, a Pavel spiese kako i obicno samo sto i vo son nesto si kenkase deteto. Eve i sabajlecki bese taka kenkavo raspolozen duri mnogu rano i zaspa, nema temp i nema da davam sirup. Da vidime kako ke tera denov.
JaNiTa
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18834
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 8 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот