Родители и деца

Вакцини

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Re: Вакцини

Пишување by Doricka on 12.07.09 14:26

Sakav da prasam, nie treba sega da primime DTP na tri ipol meseci i mi kazaa deka moze da kaci temperatura pa zatoa za sekoj slucaj zemavme sirup Daleron, preventivno odma posle vakcina da prima, kako reagiraa vasite deca?

Doricka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 104
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 17976
Registration date : 2009-02-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by katica on 12.07.09 22:09

temeratura do sega od vakcina mi nema kaceno ama i davam paracetamol vednas stom se vratime od vakcina ama raceto tamu deka i e bocneto i e crvena po edna nedela i plus i e tvrdo a i stavav ladni oblogi flower
avatar
katica
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 36
Локација : berovo
Поени : 17384
Registration date : 2009-06-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by biljanag on 14.07.09 20:25

мајки дајте ми итно совет јане денес прими вакцина прва доза полио нема температура ама му е тврдо стомачето и го боли а исто така не е какан
на рачето каде го вакцинираа му ставив растворено вода и ракија
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by yarre on 14.07.09 20:36

Моето мислење е дека нема врска едно со друго, така да коа ке се искака ке му помине и стомачето
avatar
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19124
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by biljanag on 14.07.09 21:04

не се дава сируп одма
вакцината за да створи антитела може да качи температура до 37.5 што е нормалноако качи повеке тогаш се дава парацетамол
за температура растворете чист алкохол со вода пола пола и со тоа туширајте го детето (со памук стискајте да му тече по детето не бришете) ке му спадне за 5 минути така прават на клиника
туширање со поладна вода
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by ana_jana on 16.07.09 11:04

majki da ve prasam dali znaete prvite vakcini sto se primaat vo bolnica kade gi stavaat? lina(ima skoro 2 meseci,a i se pojavi pred 1 mesec) na levoto ramo ima crvenilo koe sea pocna malku da gnoi.. dali e toa od vakcinata ili e nesto drugo vo prasanje
avatar
ana_jana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 56
Age : 34
Локација : скопје
Расположение : прекрасно
Поени : 18135
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by sunset on 16.07.09 11:38

Toa e beleg od bsg vakcina sto se prima vo ramo,a crveniloto e normalno sto se pojavilo
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18726
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by ana_jana on 16.07.09 11:46

ee fala na odgovorot, se zagriziv da ne e nesto drugo... ali nema mesto za panika:)))
avatar
ana_jana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 56
Age : 34
Локација : скопје
Расположение : прекрасно
Поени : 18135
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by butterfly on 16.07.09 12:26

Ние денеска сме на вакцина.Леле кога ќе дојде са вакцина се ми е безвеза,ќе се отепа од плачење гревче сега разбира и недава со слушалки да го допрат а за боцкање неќам ни да помислам,ама мора тоа е.Па и по жешково кај ќе одиме ќе зоврие во кола од 3 сме на вакцина леле ужассссссс.................
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18173
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Mama Vase on 16.07.09 13:53

butterfly, a da otkazete vakcinata ,najpametno ke vi bide.na 40C nadvor,pa uste vo 15h.???
prezakazete za vo septemvri.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19054
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Monika on 16.07.09 16:44

И ние нашата ја откажавме па здравје во септември, кога ќе подзалади, а и докторката така ни предложи.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19623
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by butterfly on 16.07.09 16:50

Васе готово завршивме работа,среќа немаше многу гужва барем ми помина мислата,се изнаплака срце,ама ако одложев се со мисла ќе бев ептен сум за никаде
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18173
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by MamaMaja on 17.07.09 1:18

Nie pred nekoj den primivme DiTePer i Polio dozata na godina i pol.
Boga mi, 4 dena imase temperatura posle nea, ne visoka, ama sepak.

Najburno reagirase na ovaa doza. Ama pomina. Sega HIB i BSG da proverime so Mantu,
ama posle 6 nedeli od sega.


butterfly напиша:Васе готово завршивме работа,среќа немаше многу гужва барем ми помина мислата,се изнаплака срце,ама ако одложев се со мисла ќе бев ептен сум за никаде

Koja vakcina ja primavte na godian i 10 dena?
MPR?
Ako e MPR premnogu e rano, treba BAREM 13 meseci da ima, ama pod obavezno!


I lugje, nemojte bas taka lesno da sovetuvate odlozuvanje na vakcinite.
Na nekoi vakcini, ako se zadocni so revakcinacija, propagjaat i predhodnite dozi,
taka da samo lekar, koj ima uvid vo kartonceto, moze da go napravi toa!!!
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18534
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Mama Vase on 17.07.09 1:23

maja,butterfly primaa vakcina a ne revakcina.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19054
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by MamaMaja on 17.07.09 1:33

Mama Vase напиша:maja,butterfly primaa vakcina a ne revakcina.

Bez razlika, opsto zboruvam, cesto znaeme da se poneseme po toa deka e vrukina, greota za bebeto/deteto...
Posle vidov deka e vakcina, ama seedno Smile
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18534
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by MAMA JULE on 17.07.09 2:56

So Stefan denes ke odime na vakcina ke go bockaat mnogu mi e strav kako ke pomineme zasto e mnogu zesko a ke go maltretiram po kola, uste ovaa ke ja primime vo skopje potoa drugite vo veles, pa se nadevam ke bide podobro


Последната промена е направена од Kinky на 17.07.09 8:00. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Да не се пишува цел пост со големи букви!)
avatar
MAMA JULE
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 36
Age : 37
Локација : VELES
Поени : 17683
Registration date : 2009-04-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Nataly on 17.07.09 12:56

I nie zakasnivme so DTP tretata doza, a ko sto gledam deka uste gi nema ma klinika .....kojznae koga kje ja primime poslednata doza..ama nemam sto da pravam, doktorkata rece deka nema vrska sto kasnime, pa se nadevam deka e taka ...
avatar
Nataly
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 125
Age : 40
Локација : Кичево
Расположение : кога-како
Поени : 17971
Registration date : 2009-03-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by butterfly on 17.07.09 12:57

MamaMaja напиша:

Koja vakcina ja primavte na godian i 10 dena?
MPR?
Ako e MPR premnogu e rano, treba BAREM 13 meseci da ima, ama pod obavezno!![/b]
МПР ја примивме Мама Маја и јас гледам дека во книшка пишува на 13 ам нас не викнаа сега.Јас досега никогаш не сум одложила вакцина и фала му на бога немало причина за тоа (здравствена)
Ама некако не ми е јасно како викаат по најголемата жештина да го малтретираш детето ?
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18173
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by MamaMaja on 17.07.09 23:35

butterfly напиша:
MamaMaja напиша:

Koja vakcina ja primavte na godian i 10 dena?
MPR?
Ako e MPR premnogu e rano, treba BAREM 13 meseci da ima, ama pod obavezno!![/b]
МПР ја примивме Мама Маја и јас гледам дека во книшка пишува на 13 ам нас не викнаа сега.Јас досега никогаш не сум одложила вакцина и фала му на бога немало причина за тоа (здравствена)
Ама некако не ми е јасно како викаат по најголемата жештина да го малтретираш детето ?

Abe i oni se za nikade.
Ne smeat da stavaat MPR pod 13 meseci, mnogu e bitno toa.
Ama gotovo sega :S
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18534
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Mama Vase on 17.07.09 23:40

ne samo sto ne se preporacuva porano,tuku za taa vakcina se ima mislenje deka ne e loso da se pomesti pokasno vo kalendarot.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19054
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by butterfly on 17.07.09 23:48

Кај нас во Велес е катастрофа по се изгледа си прават нив како што им одговара.Еднаш ни стасува картонче а пред 2 недели бевме на вакцина ,си викам ај што е работава толку ли често ги ставаат вакциниве?Кога отидовме гледаат во картонот и ми викаат ај вратете се ќе дојдете за 2 недели нема 40 дена поминато од предходната.Па до толку ли се неписмени да израчунаат пред да викнат,леле не ми се носи детево на лекар од што е катастрофа државново здравство
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18173
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by yarre on 18.07.09 9:11

Можеби не се заникаде, има три причини за давање на вакцината толку рано
- Им е гајле за вашето дете
- Реално не знаат дека не смеат
- Гребење пре повисоките инстанци дека кај таа докторка вакцинацијата е 100 % извршена, па макар и погрешно битно е да е полно картончето.
avatar
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19124
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by MamaMaja on 18.07.09 12:11

butterfly напиша:Кај нас во Велес е катастрофа по се изгледа си прават нив како што им одговара.Еднаш ни стасува картонче а пред 2 недели бевме на вакцина ,си викам ај што е работава толку ли често ги ставаат вакциниве?Кога отидовме гледаат во картонот и ми викаат ај вратете се ќе дојдете за 2 недели нема 40 дена поминато од предходната.Па до толку ли се неписмени да израчунаат пред да викнат,леле не ми се носи детево на лекар од што е катастрофа државново здравство

Затоа првенствено ЈАС самата внимавам кога е термин за вакцина и
најважно од се, колку време минува меѓу две вакцини.


yarre напиша:Можеби не се заникаде, има три причини за давање на вакцината толку рано
- Им е гајле за вашето дете
- Реално не знаат дека не смеат

За повеќето доктори и медицински работници за жал важи ова.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18534
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Marijana34 on 29.07.09 11:16

Mojata kerkica ima 2 meseci i vcera za prv pat ja primivme novata vakcina- za meningit sto e..
Imase otok i blaga temperatura..
I normalno bese porazdrazliva
Me interesiraat drugi iskustva

Marijana34
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 44
Локација : sk
Поени : 17128
Registration date : 2009-07-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by zence on 29.07.09 18:33

Marijana34 напиша:Mojata kerkica ima 2 meseci i vcera za prv pat ja primivme novata vakcina- za meningit sto e..
Imase otok i blaga temperatura..
I normalno bese porazdrazliva
Me interesiraat drugi iskustva
И син ми ја прими оваа вакцина во завчера во бутчето на десната нога. Докторката рече дека нема никакви реакции, ама после 5 саати одприлика се разбуди плачејќи и видовме дека има подливи на местото на убодот ( како модрица) и му ставив облози од Ациди Борици 3% ( 2 дела раствод 1 дел вода, така ми кажа матичната лекарка по телефон). Температура немаше. Инаку матичната ми кажа дека ако продолжи да плаче може да се даде 2 мл Парацетамол и ако има оток да се јавиме каде ни ставаа вакцини да ја пријавиме реакцијата.
avatar
zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18919
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцини

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот