Родители и деца

Дали имате помош околу домашните обврски?

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by bubamara on 22.10.09 23:59

bubamara напиша:Све си е на мене, немам помош..
Сега си го гледам постов од пред малку, и делува многу сурово хихих
Мм не ми помага да речеме во оние домаќински работи, да мие, да усисава, да пегла, да пере, а искрено не го ни барам тоа од него. Ама па не е некој тип што све наоколу расфрла, додуша имаме проблем со тоа кај да ги реди алиштата..ама па кога јаде знае да си крене ако ништо повеќе, Јана одкако се роди, немаше страв да ја пофати, да ја пресоблече. Инаку , недај Боже да се разболам, ми е бетер од мајка, е тогаш да му кажам да дуби на глава, и тоа ќе го направи, и ќе помогне, и ќе се грижи за мене. Пу пу да не се урочам, ама сигурно е среќен што не се разболувам баш хахахахха
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19748
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by Ves on 23.10.09 0:02

bubamara напиша:
bubamara напиша:Све си е на мене, немам помош..
Сега си го гледам постов од пред малку, и делува многу сурово хихих
Мм не ми помага да речеме во оние домаќински работи, да мие, да усисава, да пегла, да пере, а искрено не го ни барам тоа од него. Ама па не е некој тип што све наоколу расфрла, додуша имаме проблем со тоа кај да ги реди алиштата..ама па кога јаде знае да си крене ако ништо повеќе, Јана одкако се роди, немаше страв да ја пофати, да ја пресоблече. Инаку , недај Боже да се разболам, ми е бетер од мајка, е тогаш да му кажам да дуби на глава, и тоа ќе го направи, и ќе помогне, и ќе се грижи за мене. Пу пу да не се урочам, ама сигурно е среќен што не се разболувам баш хахахахха
E dobro ima i kaj nas vaka grizlivi denovi Smile

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19542
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by vecki on 23.10.09 0:21

pomos od nikogo nisto ne mi ni treba ,mm e postojano zafaten i nema sansa da mi pomogne moze samo alistata kako ke se slece da gi frli na sred soba pa da mi se krene kosata. sama so tri deca i fala mu na boga se snaogam .letovo ja zamoliv sveki da ja zalaze marija kaj nea da igra posto varosuvav vo kujnata i se znae kolku ima rabota.zenata ne mozese bese umorna cela nedela kaj zolvami imala majstor i ovaa pomagala.e neka dojdat da mi recat nesto jas znam sega kako so niv .
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20840
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by Ves on 23.10.09 0:59

E, kaj mene sega ima pomos od sveki , so zakazuvanje eden den prethodno .
Ama dobro funkcionirame , mnogu podobro, ko drugi lugje sme !
sega deteto im e milo i interesno pa site sakaat da go zemat , pocuvaat , prosetaat .. a i zima ide , site doma , ke sakaat da gi zabavuva >>.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19542
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by Vale74 on 23.10.09 2:55

Не барам од никого помош, освен ретко од мм. Во суштина све сама, и покрај тоа што со свеки сме во ист двор, но не барам ништо од неа ниту пак очекувам таа самата да се понуди.
avatar
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 879
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 17840
Registration date : 2009-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by kara on 23.10.09 10:33

Помош од никого никаква, освен, се разбира, од мм безрезервна помош секогаш кога е дуома. Инаку, нити финансиска помош никогаш досега не сме имале. Моите ни се наоѓаат окга е потребно понекогаш, за нешто помош некаква работа по дома, ама барам од нив. Еве оваа есен кога варосувавме прв пат во изминативе шест години заеднички живот со мм, мајка ми дојде да ми поногне да исчистиме генералка, зашто едноставно не бев во состојба сама да чистам. Помагаше многу и мм. И да, да не ја заборавам најголемата помош која досега сме ја имале, кога ја правевме куќата, и татко ми брат ми цело лето помагаа и двајцата, без никаков проблем. А, за овие дома, неќам ни да зборам. Свекор ми, така и така, ако не друго, ама дрва за греење преку зима може да ми качи до горе, а таа мрзата, ништо, само знае да одмага постојано. Ама ако, ќе и се врати нејзе. Животот е круг.
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19284
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by sminkerica on 24.10.09 18:51

Jas od svekrva mi imam ogromna pomos Moze da se kaze deka taa gi raboti site raboti okolu kukata, bidejki koga ne sum na rabota sin mi e bukvalno zakacen za mene Mozam i vo celos da se oslonam na nea koga sum na rabota a sin mi ne e vo gradinka Taa go objasnuva toa sto sega ja prezema cela rabota toa sto sega taa ni pomaga da koga ke bide premnogu stara i nedaj boze da padne na postela da ima lice da pobara pomos nie da ja gledame
avatar
sminkerica
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 32
Age : 38
Локација : Demir Kapija
Расположение : super
Поени : 16710
Registration date : 2009-10-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by Ves on 25.10.09 10:55

Порано нејќев помош оти ми беше преговорена , но сега барам т.е . го оставам со свекрва ми кога морам , не само за чување оти секако може и друг да ангажирам, братучетка, другарка, мајка ,ама некако не е фер да не бидат заедно и за детето и за неа.
Убаво го чува иако е на кратко , но морам да преминам преку тоа дека ќе го наоблече ко што таа мисли дека треба и никако да разберам За надвор знае да го наоблече ко да е сибир оти е грижлива ,а кога ќе влезат внатре не знае да го соблече иако е бања.И така трчам соблекувам, одмотувам, зборувам .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19542
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by vasidora on 25.10.09 11:44

Jas i mm sami sme doma vo stanot, pa taka si se snaojame sami dvajcata. Mi pomaga vo sve, pravosmukalka, zakacuvanje i sobiranje alista, brisenje parket, sam si se pegla, frla gjubre, go pocnuva jadenjeto pred da se vratam od rabota pa jas koga ke stignam go dopravam i taka.
Mnogu sum mu blagodarna, mnogu si go sakam i pravo zlato e moe. Mislam nikoj drug ne mi treba i nema da mi treba.
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17419
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by saligrem on 05.11.09 13:56

Nie so mm ziveeme sami i nemame nikakva pomos
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 17129
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by nnatasa on 05.11.09 14:13

nemam pomos no mislam da angaziram zena za cistenje, zdravje koga ke pocnam na rabota 100 %
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19313
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by januar on 08.11.09 21:45

se sma si pravam, nikakva pomosh mozebi i podobro e taka da ne ti rece utre nekoj da ne bev jas...bla ,bla,bla
avatar
januar
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 12
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 16817
Registration date : 2009-09-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by M A M I on 08.11.09 22:06

nemam do nikogo pomos,osven od mm koga e doma,ama ne kiznaj so
avatar
M A M I
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 376
Age : 39
Локација : doma
Поени : 16798
Registration date : 2009-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by adi on 08.11.09 22:52

Vo poslednava nedela i poveke nemam mnogu zelba za rabota,svekrva mi sega e doma pa taka da gotvenjeto i mienjeto sadovi i go prepustiv nejze.Raka na srce zenata sega mi pomaga,jas gotvam sega koga ke se custvuvam polesno ama nekako toa e potesko,ama zenata i taka nema obvrski pa jas sega poveke odmaram.
avatar
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 34
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 17301
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by borjanka on 09.11.09 11:15

Јас имам многу помош од сите страни,најпрво од мм,ама дефинитивно не можам и не смеам да не кажам и од свекрва ми,дека јас сум постојано на работа,се е дома оставено на неа,па особено и од кога останав бремена,ништо не остава на мене,исто имаме помош многу и од моите за било каква работа,мм затоа постојано се шали дека од старите нема зијан,да си ги гледаме треба.


avatar
borjanka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 206
Age : 29
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 17169
Registration date : 2009-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by kiki-riki on 09.11.09 13:30

се сама мм пак е по цел ден на работа грррр
avatar
kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Age : 38
Локација : мак
Поени : 17175
Registration date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by lida on 09.11.09 13:34

se sama
avatar
lida
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 388
Age : 37
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18361
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by Candy on 11.11.09 13:50

Pomos imam vo sekoe vreme. Jas ne sum tip koj bara da mu pomagaat mnogu tuku koga e neophodno. Sama si gi vrsam site domasni raboti no svekor mi i svekrva mi koi ziveat pod nas edvaj cekaat da ni pomognat.
Sveki da ja razbudis na polnok i da i recis doj mi trebis ohooooooo odma ke skoknit takva e zenata. I stalno vikat daj da ti ispeglam daj jas ke ti brisam prozori aj da vi napram rucek. Ama fala so mozam sama mozam. A za detevo ne pram muabet svekor mi doaga od rabota vo 16:30 samoo ruca go zema malovo i so nego e po 2 sati. Letoto go vozese so tocak go nosese kaj edni nisalki abe da ti e merak da gi gledas zaedno.
A i mm e dobar pravosmukalkata e negova perenje tepisi ribanje nema problem srcka e. No jas ne rabotam a toj raboti taka da i ne go maltretiram mnogu samo maaalku
avatar
Candy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 172
Age : 39
Локација : domce
Поени : 17050
Registration date : 2009-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by jasmina,mina on 11.11.09 13:52

освен пазарување се останато сама! flower

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20224
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by Annabel on 11.11.09 14:11

Јас најголема помош имам од душата моја - мм, многу е срце и си го обожавам. овде во СК сме сами, свекор ми и свекрва ми се починати. Моите ни помагаат од време на време, доаѓаат од БТ, а и знаат да ни ја земат Ива во БТ на неколку недели. Ни помагаат и финансиски колку што можат од своите пензии...

А сите вие кои немате никаква помош, како се снаоѓате околу чување на децата навечер или кога се болни? Искрено мене ми е проблем....
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 17139
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by jasmina,mina on 11.11.09 14:15

кога мислев помош околу домашни обврски мислев околу домот а инаку за чување деца кога излагаме тука ми е свеки да ми е жива и здрава!И мајка ми е млада може да чува ама свеки ми ги чува подобро

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20224
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by Bliznaci on 11.11.09 14:18

Da ne se vo momentov svekrva mi i svekor mi ne znam sto bi pravela.Jas i mm na rabota a oni cuvaat deca maksimalno kolu sto mozat,spremen rucek, iscisteno, od merak. Koga ke treba da odat ne znam sto ke pravam, vo sekoj slucaj epten mi pomagaat.
avatar
Bliznaci
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 47
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : sekogas vedro
Поени : 17066
Registration date : 2009-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by bile2 on 11.11.09 14:50

Bliznaci напиша:Da ne se vo momentov svekrva mi i svekor mi ne znam sto bi pravela.Jas i mm na rabota a oni cuvaat deca maksimalno kolu sto mozat,spremen rucek, iscisteno, od merak. Koga ke treba da odat ne znam sto ke pravam, vo sekoj slucaj epten mi pomagaat.

Ahh da bea site kako tebe :(
avatar
bile2
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 209
Age : 28
Локација : germanija
Поени : 17370
Registration date : 2009-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by bile2 on 11.11.09 14:51

bile2 напиша:
Bliznaci напиша:Da ne se vo momentov svekrva mi i svekor mi ne znam sto bi pravela.Jas i mm na rabota a oni cuvaat deca maksimalno kolu sto mozat,spremen rucek, iscisteno, od merak. Koga ke treba da odat ne znam sto ke pravam, vo sekoj slucaj epten mi pomagaat.

Ahh da bea site kako tebe :(

Mislev kako svekrvati i svekorti Very Happy
avatar
bile2
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 209
Age : 28
Локација : germanija
Поени : 17370
Registration date : 2009-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by Kiki on 11.11.09 16:16

imam pomos edinstveno od mm
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19723
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Дали имате помош околу домашните обврски?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот