Родители и деца

Рехабилитација

Go down

Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 11.07.09 10:41

Pred nekoj den najdov na internet eden prilicno nov dosta interesen metod na rehabilitacia.Se vika Advanced Biomechanical Rehabilitatoin.Bev zaprepastena od snimkite koi gi vidov.Eden sosema poinakov pristap kon problemot koj dava predvidlivi rezultati.Dali slucajno nekoj do sega procital neshto za metodot, go proucil poveke ili mozebi go probal.

Informacii ima na : www.abrbelgium.com
kako i na www.blyum.com

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 24.08.09 0:02

Se potrudiv i prouciv se shto mozev za metodot i reshiv da go probame.Ako slucajno postoi nekoj roditel koj ima dete so cerebralna paraliza a go cita forumov i se interesira za ABR slobodno neka prasha se shto go interesira.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 10.10.09 15:21

Najdov nekolku roditeli shto se zainteresirani za ABR i vo plan sme da formirame grupa za da dojdat kaj nas i tuka da go ordzat kursot.Dali ima i drugi zaiteresirani?ABR е нов метод на рехабилитација за деца и млади со мозочни повреди и
некои мозочни абнормалности.Методот е откриен од рускиот математичар
Леонид Блум , кој после завршувањето на факултетот за математика се
посветува на биомеханиката ,и заедно со неговиот татко кој бил доктор ,
го откриваат методот за биомеханичка рехабилитација. Методoт се
спроведува во домашни услови, а обуката ја изведуваат обучени лица
заедно со Леонид Блум.(тој им дава инструкции после извршениот
преглед). Методот се соcтои од масажи преку крпи.Со помош на крпите се
создрава нешто како хидраулични леќи што помага во јакнењето на меката
(мазната мускулатура ) на внатрешните органи.Се работи од горе па надoлу
,на вратот, главата ,рамената па надолу по трупот. Од биомеханичка
гледна точка церебрална парализа е нарушување на движењето и држењето
на телото.И покрај тоа што церебралната парализа настанува како
резултат на оштетување на мозокот, тоа не претставува непремостлива
пречка кон целосната рехабилитација.АБР демонстрира дека оштетувањето
на мозокот ја затвора само предната врата на спонтаната рехабилитација
од церебрална парализа.Преку јакнењето на мазната мускулатура
мускулоскелеторниот систем ја добива нормалната форма, тетивите
мускулите и зглобовите правилни се врзуваат, нема изместување што често
се случува кај спастичните деца,трупот добива нормалем изглед,(тоа ви е
како еден истушен балон кој треба да се надуе а АБР токму тоа го
прави),и како резултат на тоа пушттаат рацете и нозете и се добиваат
функциите.Јас бев запрепастена кога прв пат ги видов клиповите од
децата. Со помош на АБР не само што се добиваат движењата туку и
ригдноста на движењето исчезнува, и децата добиваат нормални фини
движења.Меѓутоа мора да се знае дека треба да се вложи многу труд и
работа,и дека за неколку месеци ке се види напредок меѓутоа целосно
опоравување се добива после долго време.Важно е да се знае дека еднаш
добиените функции се трајни,значи се што ке добиете со АБР останува
засекогаш. Според мене
методот држи вода има многу логика во него.јас го истражувам од крајот
на јули , најдов јаху група група на родители кои го применуваат
методот и сите до еден се задоволни.Тие велат дека се многу пари во
прашање меѓутоа дека вредела секоја цента што ја дале за АБР.
Детето на
клипот има 3,5 години и цело време се спроведувале различни типови
рехабилитација ,за жал без успех.Видете што стана со детето по 2 години
АБР.http://www.abrbelgium.com/movie/pj.htm

Девојчето од клипот е 18 месеци старокога почнува со АБР.По 2 години тоа оди.http://www.abrbelgium.com/movie/helen.htm

Видете го Gawain:) Нели е прекрасен
http://www.lysoverlandet.dk/The%20Greatest%20Paradox.htm

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by Damjana on 10.10.09 20:58

Vesna navistina sum voodusevena od silata i energijata sto ja imas za tvoeto srcence. Samo napred ... no mislam deka treba i nekoj medium da ve poddrzi za da bidete pomasovno prisutni vo celata rabota. Obratete se ... ima dosta TV kuki sto imaat emisii za vakvi temi. Vo sekoj slucaj - so sreka.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19084
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 11.10.09 19:59

Имам одлични вести,ми се јавија од белгија и рекоа дека можат да дојдат
на 27 ноември да одржат презентација за методот, да објаснат се и
одговорат на сите прашања.Треба само да собериме околу 30
фамилии.Презентацијата ке биде бесплатна.за местото и времето накнадно
ке ве информирам.Ве молам пренесете до сите родители кои имаат деца со
церебрална парализа или било кој вид нарушување кое настанало поради
повреда на мозок при раѓање.
Ве молам за помош,би било прекрасно да се одржи презентацијата.
Ако некој сака да стапи во контакт со мене 071294551
mail gasovska@hotmail.com

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by Pcelka on 13.11.09 0:30

Весна, каде ќе се одржи презентацијата?
avatar
Pcelka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 35
Локација : Ve
Поени : 16603
Registration date : 2009-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 13.11.09 9:07

Prezentacijata ke se odrzi vo ohrid na 19 dekemvri.Pcelka , dokolku si zainteresirana ke te molam da mi kazish,zatoa shto brojot na prisutni e ogranicen.Ke mora prethodno da se najavat kaj mene site zainteresirani pa jas ke gi izvestam shto i kako ponatamu.Abr e za site roditeli koi sakaat da go podobrat kvalitetot na zivot na svoeto dete.Dosta e skapo megutoa i za tie shto nemaat pari ke vidime kako vo idnina da se najdat pari.Toa e ideja na koja bi sakala da porabotime site zaedno.Zatoa ako ima vistinski zainteresirani roditeli,roditeli koi imaat volja i energija i koi se resheni da dadat se od sebe za svoeto dete neka mi pishat.
Moe mislenje e deka sekoe dete zasluzuva da mu se dade shansa,duri i najmal napredok otvora vrata kon cel eden nov svet, svet vo koj sekoe dete zasluzuva da trcka i da si igra bezgrizno.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 18.11.09 11:19

Flaerot e gotov ako ima zaiteresirano mozam da go pratam po mail.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by macika on 23.11.09 18:59

Vesna bas me interesira kolku e skapa ovaa metoda? Inaku spored snimkite sto gi vidov mozam da ti kazam deka voopsto ne sum zadovolna od ona sto go vidov. Jas imam dete so pp i nie sproveduvame fizikalna terapija spored odredena metoda veke 6 godini. Inaku moeto dete se dvizi kako sto treba pravilno i ima nekoi raboti koi itekako mi se poznati. Metodi vo svetov ima mnogu i mnogu se lazni. Se so cel da se soberat pari. Znaat deka sekoj roditel bi napravil se za svoeto dete. Ne te poznavam i neznam kakov e problemot so tvoeto detence, no slobodno moze da me iskontaktiras na pp i da razmenime mislenje. Pozdrav Smile

macika
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 22
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 18503
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 23.11.09 19:34

Zdravo Macika, kazi mi molim te kakva metoda na rehabilitacija sproveduvate vie.Zoshto ne ti se bendisa ABR?
Milslam deka ti se edna od retkite ako ne i edinstvena koja go dade ovaj komentar.Jas po interent najdov mnogu metodi na rehabilitacija se trudev kolku shto mozev da dea najdam komentari od roidteli koi gi sroveduvaat.ABR neshe eden od retkite za koj ne najdov nitu eden negativen komentar.Naprotiv site roditeli shto gi najdov bilo da se na yahoo grupata ili onie shto imaat postaveno blogovi ,site se zadovolni.Najiskreno bi te zamolila da mi kazish sho ne ti se bendisa i zoshto mislish deka samo ke ni gi zemat parite.Mozebi sme zaslepeni od bolka i ne mozim eda vidime neshto.Zatoa najiskreno te molam, mnogu ke ni pomognish na site ako kazish sho ne te bendisa.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by macika on 25.11.09 19:41

Prvin ke ti odgovoram zosto ne mi se bendisa ABR. Neznam kolku ke mozes da me razberes no za da edno dete koe ima motoricki poteskotii nauci odredena motoricka rabota, da posedne, da lazi , da kleci i slicno mora prvin da gi nauci site prethodni raboti. Ona sto go vidov so devojceto na klipot toa nema nikakva vrska so odenje i nacinot na koj taa se dvizi e maltretiranje. Taa e celata vo spazam i dole nogjinjata se tolku vkocaneti a oni uste ja vlecat za raka. Moeto dete ima dijagnoza dipareza. I so godini vezbavme prvin da nauci da sedi kako treba, pa potoa da stoi (2,5 godini vezbavme stoenje) za da na krajot na 5 godini pocna da uci da odi. I ona sto kaj normalno dete bez bilo kakov problem se uci za nekolku meseci kaj dete so pp odi mnogu tesko i treba godini. I pak na krajot ne znaci deka ke bide se idealno, no idejata e da se izvlece maksimumot od deteto. Za metodata koja nie ja sproveduvame moze da se slusneme bidejki e malku tesko toa da se objasnuva po pisan pat. Pozdrav Smile

macika
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 22
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 18503
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 25.11.09 20:58

Draga Macika,mnogu mi e milo za tvoeto dete,shto ima odlicen napredok.
Mene mi se jasni mnogu raboti,znam jas kako odi motorniot razvoj,a veruvaj a znae isekoj ziv coek , ne treba ni pismen da si za da znaesh kako rastat decata, dovolno e edno da porasnish:)Toj motoren razvoj e takov daden od Gospod,i toa e zakon so matematicka egzaktnost.
I ABR za toa zboruva samo treba malku da citanje.Tie zboruvaat deka motorniot razvoj odi vo fazi koi i samata gi kaza.i tie kazuvaat deka devojceto ima seushte problem no problem koj realno mozi da se nadmini vo idnina.Ne se sluzuvam deka go vlecat,ama deka ne moze da odi samostojno, toa mnogu jasno e gleda.
Inaku ne se ucat site deca so CP da odat po 6 godini.Ima i takvi koi prooduvaat na 3 i na 4.jas poznavam mnogu deca so cerebralna, i ima megu niv i takvi koi proodele na 3.
Eve edno dete od yahoo grupata
http://d.yimg.com/kq/groups/20436915/tn/473094684/name/n_a
http://d.yimg.com/kq/groups/20436915/tn/1944400210/name/n_a
http://d.yimg.com/kq/groups/20436915/tn/1955650701/name/n_a
http://d.yimg.com/kq/groups/20436915/tn/1744923499/name/n_a
http://d.yimg.com/kq/groups/20436915/tn/940338422/name/n_a
наредните 3 се после 4 месеци АБР
http://d.yimg.com/kq/groups/20436915/tn/945026632/name/DSCN0926.jpg
http://d.yimg.com/kq/groups/20436915/tn/297741286/name/DSCN0927.jpg
http://d.yimg.com/kq/groups/20436915/tn/1302204989/name/DSCN0928.jpg
Pred edna nedela majkata go postavi ovaj klip

https://www.youtube.com/watch?v=a8Hp4NMFbbc

Mislam deka spazamot e mnogu namalen, vidi gi kakvi mu se racete.
I eve ushte edna slika , i tuka se gleda vidlivo namaluvanje na spazamot.
Blagodaram shto pisha se nadevam ke kazesh neshto poveke za vashiot metod ,kade go nauchivte?

Topli pozdarvi.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by marga_m on 25.11.09 23:26

Vesna pozdrav do tebe...i blagodarnost sto novitetite vo lekuvanje gi spodeluvas so site i sakas da pomognes..jas sum majka sto ima devojce so cerebralna paraliza...i saka da go napravam toj tretmana na ABR...imam videno dete izlekuvano od ovoj tretman..licno so svoi oci..i bve spremna da odam vo belgija megutoa sega ..blagodarnost na tebe ke go napravam ovde..taka da zapisi ne te molam......ima rodnini vo belgija...tie mi kazaa deka ova nee nikakva laga ni prevara....toa e najubaviot tretmana za deca bolni od vakvi bolesti...koj malku razbira do ova ke vidi deka ova nesto e super....

Bi sakala da ja zamolam i gospoga maicka da go kaze tretmanot od nejzinoto dete...bidejki uspesno go izlekuvala redno e da spodeli so
ste da vidime sto tretman e toa i me cudi zosto nemoze da se napise ..citam i pisala na gospoga vesna deka ne se objasnuva so pisuvanje....pa kakov e toj tretman sto ne s eobjasnuva so pisuvanje....bi ja zamolila da go kaze da vidime ..site s eborime za podobruvanje na decata....

bi sakala da se ispravam...ne gospoga maicka ..tuku bilo macika...sega ubavo poglednav...znaci macika ja zamoluvam da kaze za tretmanot so koj nejzinoto dete proodelo....pozdrav do macika

marga_m
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 55
Локација : Gostivar
Поени : 16519
Registration date : 2009-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by sofce on 26.11.09 14:28

zdravo
Me cudi tvoeto mislenje Mackica bidejki za deca so cerebralna paraliza osobeno onie koi imaat 2,3,4 godini a seuste ne odat ne postojat drugi nacini da gi izlecime osven fizikalen tretman.No fala mu na boga zaABRtretmanot a uste poubavo sto timot od Belgija ke dojde ovde specijalno za nasite deca.Drug nacin za lecenje e so maticni kletki no dosta nesigurno i mnogu skapo.
Jas imam kerka 4 god i mislam deka so ovoj tretman za kratko vreme ke se pojavat pozitivni rezultati.
pozdrav do site

sofce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 3
Age : 40
Локација : kocani
Поени : 16842
Registration date : 2009-09-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 26.11.09 14:30

Marga dobredojde na forumot.
Toa shto spodeluvam se shto znam so site, ne e taka golema rabota, pa na site bi ni bilo milo ako edno dete poveke proodi,ako edno dete poveke zacekori vo zivotot samostojno.
Shto se odnesuva do ABR - se gledame vo Ohrid.
Pozdrav .

shto se odnesuva do maticnite kletki, denovive zapocna klinicka studija so maticni kletki za pacienti koi imaat nevroloshki degeneratvni bolesti koi go unishtuvaat mielinot.Studijata e vo prva faza, a ako rezultatite se dobri moze da se ocekuva deka za 5 godini ke se ima moznosti za primena vo praksa.Inaku i pokraj toa shto crebralnata paraliza ne e degenerativnio zaboluvanje, ima odredeni sostojbi od CP kade e narushen mielinot,pa mozeme da ocekuvame deka vo bliska idnina ke se tretiraat i ovie decinja.


I ushte neshto Sofce, ne se cudi mnogu od sekogash se znaelo deka za vkusovite ne vredi da se diskutira.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by macika on 26.11.09 15:05

"Mene mi se jasni mnogu raboti,znam jas kako odi motorniot razvoj,a veruvaj a znae isekoj ziv coek , ne treba ni pismen da si za da znaesh kako rastat decata"

Draga Vesna na golema zalost na nas roditelite e neznaenjeto. Jas sum inzinjer po profesija i mene rabotite koi gi nauciv otkako go imam moeto dete so pp se nuzna rabota koja se slucila vo zivotot. I toa bas deka znaes kako odi motorniot razvoj veruvaj deka samo ti se cini. Ne me svakaj licno. Veke dva para roditeli od Skopje isto patuvaat za Zagreb kade sto i nie ja sproveduvame nasata fizikalna terapija. I otkako ke odis kaj doktorot tamo i koga ke pocnes da rabotis so deteto na toj nacin koj sto tamo se praktikuva se otvaraat ocite i se cudis kako toa do sega ne si znael. A i kako mozeme da znaeme koga ne sme lekari, tuku roditeli koi baraat spas za svoeto cedo. Nazalost i mnogu lekari vo nasava drzava nemaat pojma od tip na fikikalna terpaija koja e indivudualna za sekoe dete a ne da gi vezbaat site deca na ist nacin. Ovoj tip na fizikalna terapija znaci ne e cudo i ne vetuva neznam sto megjutoa dava nadez deka moze da se dobie maksimomot motoricki od deteto. A koj e maksimumot nikoj ne znae. Imame prijateli koi mozea da si dozvolat presaduvanje na maticni kletki vo Kina. I mozam da vi kazam deka samo gi frlija parite. A na internet imase milijarda falenje i pozitivni kritiki i bezbroj youtube prezentacii. Jas mozam da zboram za metod koj jas licno go primenuvam na moeto dete, a toa e mnogu satno vezbanje megjutoa dava rezultat. Za da se komentira bila koja metoda treba da se sporoveduva i praktikuva. Jas sum otvorena za komunikacija i ne e problem da organizirame i sredba i da se vidime da vi kazam sto i kako e naseto iskustvo i iskustvoto na drugite roditeli koi od skoro pocnaa da odat tamu.
Pozdrav do site roditeli koi imaat deca so pp.

I najgolema podrska vo nasata makotrpna rabota imav od Grupata na potpori od forumot kade veke 6 godini clenuvam i
komuniciram so roditeli koi imaat deca so pp. Tamo ke me najdete znaci na podtopicot Grupe Potpore pod nick name Maja Skopje moze da odite stranici nanazad i da vidite za sto zboruvam.Smile


Последната промена е направена од Kinky на 26.11.09 16:03. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : ЗАБРАНЕТО Е ПОСТАВУВАЊЕ ЛИНКОВИ ДО ДРУГИ ФОРУМИ!)

macika
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 22
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 18503
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 26.11.09 15:45

Macika ushte ednash blagodaram shto Pisha.
Gi znaam roditelite koi bea vo Kina.
A i pokraj toa shto ne te poznavam znam i za tvoeto dete.Mi kaza majkata od deteto shto bea vo kina.
I taa mi kaza za metotod od Hrvatska i kolku dobri rezultati imale nekoi roditeli, pretpostavuvam toa ste vie.

Blagodaram za forumot sekako ke procitam.

iskreni pozdravi do tebe.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 29.11.09 13:39

Eve direktna vrska do DVD ABR Facts,ima nekolku pacienti na razlicna vozrats i so razlicen stepen na povreda.
http://www.miraclekidz.com/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=9&Itemid=8

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by vesna78 on 11.12.09 0:02

Vladite na Danska i Norveshka , gi pokrivaat troshocite za ABR.
E kade se stignati lugeto, a nie tuka ne mozime na rehabilitacija poveke od ednash godishno da odime,a nekoi ni za tolku ne dobivaat reshenija od fondot.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18396
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Рехабилитација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот