Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Бајачка

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Kate77
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 101
Age: 37
Локација: Скопје
Поени: 11826
Registration date: 2008-09-19

ПишувањеПредмет: Бајачка   08.07.09 2:28

Незнам дали имало тема во врска со носење на децата на бајачки но јас немам сретнато.Јас бев против носење на бебето на баење ама до сега сите што сум ги прашала сите ги носеле барем по еднаш и велат дека им помогнало,така да и јас се решив да ја однесам Мила затоа што навечер не спие и на саат време плаче па никој не е наспан дома,но кога јаоднесов и баеја од уроци и уплав поа вечерта мислам дека плачеше повеќе од кога и да е.Дали вие имате искуство со бајачки и ако ви помогнале кажете каде да се обратиме или се е тоа нереално.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 821
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: Prekrasno :)
Поени: 12486
Registration date: 2008-07-22

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 2:33

Јас немам искуство и не верувам во тоа, ама баш пред некој ден комшивката позади мене ми раскажуваше како кога го гледале плацот за да го купат одма прашувале дали има во близина некоја жена што бае, зошто многу и го урочувале детето!
Има секакви примери.
Лично за мене за секоја реакција на детето има реална причина, само треба да ја откриеме!
Вратете се на почетокот Go down
Lence
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 125
Age: 43
Локација: ne kazuvam
Расположение: odlicno
Поени: 12492
Registration date: 2008-05-13

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 2:36

Za od uroci sum gi nosela i pomagalo, a i za strav ja odnesov pogolemata kerka ama nesto ne sum od toa zadovolna. Uste nekako se plasi. Dobro, jas i odamna ja nosev, ama ne vidov togas nekoe podobrenie. A kaj da se obratis, nesnam da ti kazam. Za od uroci imase kaj nas vo naselba edna zena, ama rasprasajse gi ima mislam tie zeni i vo poveke mesta.

Za od uroci veruvam, posto licno sum doziveela so mojata kerka. Bese 7
meseci koga dojdovme vo mk, i posle 2-3 dena edna komsivka dojde i ni
da pie kafe ili da sedne, samo vika dojdov da ti go vidam deteto. Ja
zede vrace, ja podrza malku i ja ostavi i si otide. Koga pocna dete da
vriska, da place, da se kuba po kosa. Mene nekese da me vide, celata se
potresov. Nisto ne i bese i odednas kako zbudalena bog da cuva bese. Vo
raci ne se drzese. Svekrvami i tekna i ja zede i istrca do taa zenata i
do tamu bese. Tamu sto i napravila neznam, ama dete se smiri kako sto
si i bese. Od togas i veruvam od uroci. A za drugo neznam.
Вратете се на почетокот Go down
Ivana-Lila
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 111
Age: 29
Локација: skopje
Расположение: super:))))
Поени: 11605
Registration date: 2008-11-11

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 2:51

Јас лично сметам дека баењето е само перење на памет. Дури и во оние случаи во кои што викаат дека тоа нешто им помогнало сметам дека се резултат само на психата и ништо друго. Ако бебето плаче си има некоја мака, нешто му фали, не е без причина. Мојата кумашинка вика дека она и нејзиниот мм сами си го урочувале дететоSmile зошто цело време го гледале и му се радувале. Кој не се радува и не го гледа своето дете?Smile
Па мисалм дека сега во 21 век срамно е да кажеме дека сеуште се присутни тие бабини деветини. Ако така почнеш зарем ќе ги тераш луѓето кои ти доаѓаат на гости да си ги замијат очитеSmile)) Мене тоа ми се случи ми кажаа да сум си ги замиела очите на одењеSmile) Што се нема, или пак дека зошто бебето многу плачело требало да му се вадат влакна. Јас мртва ладна прашувам од каде и како се вадат тие влакна. Ми одговорија дека рецептов е од жената кај што го носат детето на баење. Дека во коритцето во кое се бања бебушот требало да се стави пепел и врз пепелта да се налее вода. Во тоа да е избањало бебето. Потоа водата се цедела, а пепелта се собирала во бело шамивче и се ставала под креветчето кај што му било главчето на бебчето. И ми викаат замисли кумо следниот ден во пепелта навистина има влакнаSmile) Можеби ако тргнеш по тој пат ќе треба да си обезбедиш ќибритче, огледалце, чешел, ноже, метличка и незнам уште штос е не друго што требале да се стават под креветчето. 21 век сме срамота е овие муабети да ги слушаш сега од жена која има само 24 години, барем јас мислам така. Но сепак тоа е личен избор, а јас единствено верувам во тоа дека ако бебето подолго време плаче си има некоја мака, дали е гладно, жедно, можеби му студи или му е топло, недај боже нешто го боли. Дали ти би плачела онака ако се ти е ОК?, за солзите постои причина. Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
Lence
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 125
Age: 43
Локација: ne kazuvam
Расположение: odlicno
Поени: 12492
Registration date: 2008-05-13

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 3:03

I jas se slozuvam so tebe. Ne veruvam mngou vo tie raboti, samo kazav primer sto se sluci licno kaj mene, e sega dali e od uroceno ili ne vazno pomogna i dete se smiri i nemavme problemi posle toa. A sekoj si ima svoe pravo vo sto veruva ili ne.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 370
Age: 32
Локација: Skopje
Поени: 10807
Registration date: 2009-05-26

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 3:15

Мајка ми ми кажуваше дека кога имав 2 - 3 годинки за Велигден ме имала дотерано многу и сум била етен слатка и како некои луѓе маж и жена во црква нон стоп ме гледале, после црква ме шетале низ шеталиште и повторно се сртенале со истите луѓе кои се вртеле по мене да ме гледаат, до вечерта сум качила температура 40, мајка ми ме носела по брза помош по триста доктори и температурата не ми спаѓала а докторите не можеле да најдат медицински оправдана причина за истата. Така после 2 - 3 дена на мајка ми тетка и кажала да ме однесат кај некоја бајачка и мајка ми избезумена се согласила, ме однеле кај таа жената и ми вика мајка ми само што ме видела жената и рекла што чекале толку долго за да ме однесат, сум била многу урочена и така таа ми баела на некоја вода со пепел нешто, жената вика мајка ми ни пари ни ништо не и земала, само што сме излегле од таму јас суим почнала да повраќам зеленила и за пола саат немало ни трага од температурата. Така да во уроци верувам само што мислам дека сега има повеќе шарлатани кои сакаат да ни ги соберат парите отколку вистински бајачи
А мајка ми е човек кој што воопшто не верува во бајачки, гатачки и магии ама ете ова е нејзиното искуство
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 362
Age: 35
Локација: makedonija
Расположение: zadovolitelno
Поени: 10946
Registration date: 2009-04-20

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 3:28

Не верувам и не сакам такви работи па нели и црквата забранува да се оди по бајачки?
Јас кога детето ми е вознемирено си го мијам со крстена вода и толку.А,дека температура се крева од уроци е тоа неможам да го сфатам.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13849
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 3:56

Imase vakva tema do pred edna godina i radi mnogu raspravi se zakluci temata. Ne veruvam i ne veruvam.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1006
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 12359
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 7:00

Јас исто така не верувам и по некоја случајност се погоди баба му на мм да се занимава со такви работи, ама знам дека бае од уплав и урок нешто дува кој ја знае што прави. И да ви кажам искрено јас не верувам во тоа и досега не сум била а стално ми вика, особено дека сум бремена да ми баела, ја само бегам како мислам ми вика дојди да те урочам, ја викам ништо не ми е зошто да ми баеш.
ММ на пример многу често страда од главоболка и кога она ќе му забае, демек му поминува, јас исто не верувам, ама не дај боже да имаш проблем се ќе пробаш.
Исто така најчести муштерии и се мали деца ги носат на баење, и дури и луѓе што ги знам млади родители по 23 години уште на 12 дена го носеа детево на баење демек не спиело плачело. Јас само им се чудам па нормално дека нема да спие ќе плаче па тоа е бебе па нели сите плачат и не спијат навечер???????
А мм само ми вика ај ќе видиш кога ќе дојде ред не дај боже да имаш потреба дали ќе го носиш, јас сеуште сум против ама еве како викаат, никогаш не вели никогаш.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 13881
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 8:13

Не верувам во бајачки.
Вратете се на почетокот Go down
Natasha
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1022
Age: 31
Локација: Makedonija
Поени: 11710
Registration date: 2009-04-11

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 8:14

i jas ve podrzuvam ne veruvam vo bajacki no ne se znae mozebi makata ke ne natera se da probame
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 912
Age: 29
Локација: poftorno domce :)
Расположение: opusteno
Поени: 11723
Registration date: 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 8:52

ne veruvam vo bajacki,za se si ima logicno i realno objasnuvanje,primer moe vnuce od bratucet imase na racete trtki bas od vnatresna strana na dlankata i bratucetmi i zenamu (mladi se po 23 god imaa togas )go odnesoa na lekar i im kazaa deka treba da se gorat tie,oni ne nejkea da go macele deteto resija da go nosat po bajacki demek uroceno bilo,go odnesoa na nekolku mesta vreme pomina a na detevo mesto da mu pominuvaat poveke mu se napravija i na kraj morase na gorenje da odi i mesto polesno da pomine poveke go iznamacija,posle gorenjeto ne mu se pojavija pak!
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1434
Age: 32
Локација: Domicka
Расположение: vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени: 12114
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 8:58

poveketo od bajackive denes se pravat deka se bajaci za pari da zemaat. ako se vistinski bajaci treba da dozvolat da ostvis pari kolku sto sakas a ne cenovnik da imaat.... mnogu ne veruvam vo bajacki ama nekogas maka ako me natera posebno za urok na dete moze bi otisla....

mene mnogu me urocuvaat, ne znam zosto.... nozete mi se presekuvaat, mi se prevrtuva cel stomak, kiselini imam vo zeludnikot, glavata pocnuva da me boli.... i znam deka toa e toa. moze smesno zvuci ama 99% od vakvite slucai jas se mackam so rakija i mi pominuva za 2 minuti......

velat deka urokot ne smee da se prespie zatoa sto stanuvalo poloso....

imam eden slucaj so mm koga bevme na edna svadba naredniot den glava ne mozese da kreni od bolka, jas go zezav deka od pienje mu e ama nemase pieno .... svekrva mi i se javi na edna prijatelka - bajacka i po telefon zenata uste dobar den ne rece i i veli :koj vi e doma tolku urocen???? zenava baela po telefon i vednas mu pomina..... jas ne veruvam vo bajacki ama eve sto se sluci... isto bese i so vnukata od jatrva mi, devojceto e malo i ne ni znaese deka baba i se javuva kaj bajacka pa za 2 minuti stana od krevet i pocna da si igra..... cudno
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12280
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 9:03

sveki moja bae od uroci .Amanet i ostavila nejzinata svekrva.I jas bev protiv bajacki ama si legnav na "brasnoto".
Taa ne bae na drugi luge i bae za pari .Vsusnost nikoj ne ni znae deka ona bae samo na moive drugarki so mali deca taka ponekogas cat pat im bae.
Ona amanetot go ostavi na zolva mi.Ama se dodeka e ona ziva baenjeto od zolva mi ne se faka
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 210
Age: 32
Локација: Македонија
Поени: 11001
Registration date: 2009-04-03

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 10:01

Sandra напиша:
Јас немам искуство и не верувам во тоа, ама баш пред некој ден комшивката позади мене ми раскажуваше како кога го гледале плацот за да го купат одма прашувале дали има во близина некоја жена што бае, зошто многу и го урочувале детето!
Има секакви примери.
Лично за мене за секоја реакција на детето има реална причина, само треба да ја откриеме!
Сосема го делам своето мислење со Сандра! А баш и ме изнасмеа со комшивката hihi :tup:
Не само што не верувам во такви работи, туку и не можам да верувам што се уште има луѓе што веруваат, па не сме во среден век!
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1100
Age: 35
Локација: domce
Расположение: srekno
Поени: 11383
Registration date: 2009-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   08.07.09 10:30

Ivana potpolno se soglasuvam so tebe.
Imam iskustvo so tie bajacki ama ni 1% ne sum imala podobro. I ne veruvam ama ni gram vo niv.

Lilypie
Lilypie
Вратете се на почетокот Go down
kara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1111
Age: 32
Локација: Makedonija
Расположение: прекрасно е да си мама
Поени: 12379
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   09.07.09 1:20

не верувам во бајачки... ама и тоа како верувам во уроци...
има една жена на нашата улица, стара баба е и сите ја знаат дека е многу злобна... кога и да поминам, таа и да работи нешто , ќе остави се, ќе се исправи и излегува накај портата и ме гледа директно во очи... сега веќе почнав да се вртам на другата страна од што не сакам да ја гледам... е, и кога ќе ме погледне во истиот момент ми доаѓа ненормало ужасна главоболка во пределот на челото и синусите и слепоочниците... дома имам света водичка од куќата на мајка Богородица од Турција ја носев дури... од таа вода си ставам на очите и челото и во рок од неполна минута цалата болка исчезнува... пред да се освестам од што ми се случува тоа, јас можев и по 5 аспирини во текот на цел ден да испијам и да немаше никаков ефект... и после ми кажа свекор ми дека таа е лоша жена и ја заприметивме дека не гледа... и сега веќе си знам од што ми е и си превземам мерки за да ми престане болката побрзо...
Затоа, јас никогаш не велам никогаш. Но во секој случај секогаш најпрво до крај во целост се обидувам медицински лек да најдам, а потоа ако е потребно да се вика бајачка, нека се вика, само болката да помине.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1682
Age: 31
Локација: na rabota pa domce i obratno
Расположение: odlicno
Поени: 12318
Registration date: 2008-07-29

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   09.07.09 1:39

Kate77 напиша:
Незнам дали имало тема во врска со носење на децата на бајачки но јас немам сретнато.Јас бев против носење на бебето на баење ама до сега сите што сум ги прашала сите ги носеле барем по еднаш и велат дека им помогнало,така да и јас се решив да ја однесам Мила затоа што навечер не спие и на саат време плаче па никој не е наспан дома,но кога јаоднесов и баеја од уроци и уплав поа вечерта мислам дека плачеше повеќе од кога и да е.Дали вие имате искуство со бајачки и ако ви помогнале кажете каде да се обратиме или се е тоа нереално.
Jas iskreno veruvam vo vakvi raboti i Lea si ja nosam na baenje dali od uroci ili od uplav i na nas ni pomaga .Ako preku nok ne mi spie place nervozna e ke ja odnesam imame edna baicka u komsii i ke i probae i razlikata vednas se oseka dr vecer e sosema dr dete koga ke ja zaspijam od 23 h do sabajle si spie.Sega neznam so da kazam dali e do baenjeto ili neso dr ama pomaga kaj nas .
Вратете се на почетокот Go down
Kate77
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 101
Age: 37
Локација: Скопје
Поени: 11826
Registration date: 2008-09-19

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   09.07.09 2:17

baby24 напиша:
Kate77 напиша:
Незнам дали имало тема во врска со носење на децата на бајачки но јас немам сретнато.Јас бев против носење на бебето на баење ама до сега сите што сум ги прашала сите ги носеле барем по еднаш и велат дека им помогнало,така да и јас се решив да ја однесам Мила затоа што навечер не спие и на саат време плаче па никој не е наспан дома,но кога јаоднесов и баеја од уроци и уплав поа вечерта мислам дека плачеше повеќе од кога и да е.Дали вие имате искуство со бајачки и ако ви помогнале кажете каде да се обратиме или се е тоа нереално.
Jas iskreno veruvam vo vakvi raboti i Lea si ja nosam na baenje dali od uroci ili od uplav i na nas ni pomaga .Ako preku nok ne mi spie place nervozna e ke ja odnesam imame edna baicka u komsii i ke i probae i razlikata vednas se oseka dr vecer e sosema dr dete koga ke ja zaspijam od 23 h do sabajle si spie.Sega neznam so da kazam dali e do baenjeto ili neso dr ama pomaga kaj nas .
Може ли да ми кажеш во која населба е таа бајачка и ако може телефон да оставиш
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12608
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   09.07.09 2:31

Sum probala ne znam kolku pati i za se i sesto...me boli mn glavata i sega i koga bev bremena,nekogas za Valentin od bilo koja pricina ama nikogas ne mi pomognalo ama bas nikogas....i pak odam mozebi od sugestija ke mi pomine ama da pojdam si velam ...Smile
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13264
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   09.07.09 5:24

Ne velam deka ne sum posla na bajacka,sum bila za uplav ali fala bogu ovde nema i nitu se zamaram so toa deka treba da nosam dete po bajacki.Mirna glava:))
Sekoj neka pravi kako sto misli deka e najdobro,covek koga ima maka normalno ke bara spas.
Вратете се на почетокот Go down
KarolinaXP
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 45
Age: 41
Локација: Skopje
Поени: 11081
Registration date: 2009-02-14

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   30.08.09 0:28

iskreno gluposti, a deka postojat luge so losi oci da postojat ama zatoa veruvajte si vo Bogorodica i Gospod Bog i nikoj ne mu moze nisto na bebeto i na Vas toa place oti e normalno i da place, izmijte go so voda liceto kazete si molitva i tolku sto vi trebaat tie gluposti losite luge postoele i ke postojat , a tie sto pravat loso toa im se vraka 10 pati poloso i toa na nivnite deca i vnuci ....
Вратете се на почетокот Go down
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1033
Age: 26
Локација: bitola
Поени: 12141
Registration date: 2008-10-24

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   30.08.09 6:13

sekoj za svoeto bebce treba da napavi maximalno
ponekogas i samite doktori kazuvaat od nas tolku ova e za drugo mesto
a koe e toa drugo mesto?!
indirektno gi upatuvaat lugeto
se dodeka ima uspeh vredi da se proba
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 804
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: realno
Поени: 10753
Registration date: 2009-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   30.08.09 6:42

Sekoj neka pravi kako sto mu veli istinktot..ponekogas i avtosugestijata pomaga.Toj sto misli deka od bajacka na deteto ke mu bide podobro(ako stvarno veruva)ponekogas si go naoga lekot.Jas licno ne sum ubedena mnogu zosto bajacki gi ima vo izobilie(sekoja cest na isklucocite) Veruvam vo negativna energija-narodski kazano uroci i mislam deka decata najmnogu ja vpivaat taa energija zosto se nesto najcisto,najnevino(otvoreni kon okolinata bez nekoj razvien odbramben mehanizam).Dali ste primetile nekogas deka deteto ne vi saka kaj nekoj da otide bez nekoja posebna pricina?Se otstranuva i se guska do vas.Ili sprotivno na nekoj dobrovolno mu gi pruza racencata i mu se smeska........decata osekaat i toa kako........
Вратете се на почетокот Go down
Megi
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 84
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 10182
Registration date: 2009-08-17

ПишувањеПредмет: Re: Бајачка   03.09.09 0:17

Jas veruvam samo vo Gospod i ako imam nekoj problem se Mu se molam Nemu. I so decata isto taka i jas si gi ucam moite deca da veruvaat vo Nego i ako imaat nekoj problem ili nesto gi boli samo na Nego da mu se molat. Ne kazuvam deka nema luge koi imaat posebni moki ama biblijata jasno kazuva deka Bog e protiv bajacki i takvi raboti. Taka jas iskreno sum si oslobodena od takvi raboti i strav okolu toa. i ne veruvam deka nekoj moze da mi napravi nesto bidejki Bog ne cuva i mene i familijata a Bog e pogolem od se.
Вратете се на почетокот Go down
 

Бајачка

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -