Родители и деца

Алергија на убод од оса/пчела

Go down

Алергија на убод од оса/пчела

Пишување by Kalinka on 07.07.09 13:34

Во денешниот број на весникот Вест пишува за 29 годишно момче од Тетово, кое за жал починало многу брзо по убод од стршлен. Два дена пред трагичниот настан момчето било каснато на левата рака од оса, се појавил мал оток но не отишло на лекар. Велат дека второто каснување не би предизвикало таква бурна реакција доколку за првиот убод примил инекција. http://www.vest.com.mk/?ItemID=56CA35C822486D4F91FD5FB5A06ED884&arc=1
Кога прочитав се вознемирив, но и уплашив.
Мојот сопруг пред 2 дена имаше алергиска реакција на убод од оса, му се појави оток на каснатата рака. Почна да прима Лоратадин таблети и отокот е намален. Сега размислувам што би требало да имаме дома, или да носиме со себа како прва помош при убод на инсекти. Дали некој од вас го мачи овој проблем? Носите ли нешто со себе превентивно кога излегувате во природа?
avatar
Kalinka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 66
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 16736
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на убод од оса/пчела

Пишување by Natalija on 07.07.09 13:45

Za alergija na osi i pceli postoi injekcija koja treba da se nosi so sebe sekogas koga se izlozuva covekot na opasnost od pceli, vo priroda na primer. A inaku otok i vistinska alergija e razlicno. Kaj alergicnosta se javuvaat otoci koi mozat da predizvikaat zadusuvanje, poradi otekuvanje na disnikot. Prosledeno e so vrtoglavica i nekogas alergicniot gubi svest. A pri sekoj ubod se javuva mal ili pogolem otok bidejci insektot go vbrizguva otrovot i na mestoto doagja do reakcija na teloto. Taka da prasanje e dali na doktor mu ja postavija dijanozata na mm ( alergija na osa)?
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18427
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на убод од оса/пчела

Пишување by Kalinka on 07.07.09 13:52

Natalija напиша:Za alergija na osi i pceli postoi injekcija koja treba da se nosi so sebe sekogas koga se izlozuva covekot na opasnost od pceli, vo priroda na primer. A inaku otok i vistinska alergija e razlicno. Kaj alergicnosta se javuvaat otoci koi mozat da predizvikaat zadusuvanje, poradi otekuvanje na disnikot. Prosledeno e so vrtoglavica i nekogas alergicniot gubi svest. A pri sekoj ubod se javuva mal ili pogolem otok bidejci insektot go vbrizguva otrovot i na mestoto doagja do reakcija na teloto. Taka da prasanje e dali na doktor mu ja postavija dijanozata na mm ( alergija na osa)?

Дијагнозата ја постави неговиот матичен доктор и му препиша таблети Лоратадин. Отокот не беше како при обично каснување од пчела, му потече целата рака, до зглобот и отокот не спадна за еден ден. Доколку отокот спаднеше за еден ден сигурна сум дека ни мм немаше да појде на доктор....
avatar
Kalinka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 66
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 16736
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на убод од оса/пчела

Пишување by vecki on 07.07.09 13:53

zavcera vecerta mm go ukasa osa kaj go najde na vrata na vleguvanje neznam ama kako go kasna bas na zila na vratot sreka odma mu staviv mraz ama mestoto pak otece i uste go boli
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20095
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на убод од оса/пчела

Пишување by Natalija on 07.07.09 13:59

Kalinka напиша:
Дијагнозата ја постави неговиот матичен доктор и му препиша таблети Лоратадин. Отокот не беше како при обично каснување од пчела, му потече целата рака, до зглобот и отокот не спадна за еден ден. Доколку отокот спаднеше за еден ден сигурна сум дека ни мм немаше да појде на доктор....

Togas pobarajte od doktorot injekcija koja treba da ja nosi so sebe. Jas poznavam eden slucaj koga po ubodot covekov potece vo liceto, pod ocite pomodre, ne mozese da zboruva i imase problemi vo rabotata na srceto, a mestoto na ubodot bas e ne mu potece nesto mnogu. Sigurno kaj sekogo e razlicno. Mm go kasna pcela bas koga trebase da zamine vo vojska. Celoto mu potece i taka mu sedese edna nedela. Na site sliki e so ogromen otok na facata, a tie tamu go prasuvale dali se tepal so nekogo. Ama potoa otokot se povlece i taka nikoj ne mu postavi nikakva dijagnoza nitu mu dadoa nekoi lekarstva.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18427
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на убод од оса/пчела

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот