Родители и деца

Туширање за време на менструација

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Vesnicka on 06.07.09 23:51

Da stvarno neznam kako moze nekoj da se prasuva dali e ok ili ne koga ednostavno toa e potreba.Higiena i samo higiena na najvisoko nivo osobeno vo toj period.
Vesnicka
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 19417
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by bile on 07.07.09 0:12

Обавезно се туширам, а за време на менструација нормално почесто ,а тоа што истекува повеќе па не е страшно побрзо ке се прочисти телото количеството на крв поспоро или побрзо мора да истече.
bile
bile
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 18137
Registration date : 2009-03-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Janaxxxx on 07.07.09 0:19

Ve potpisuvam site, bez razlika dali imam ili nemam nemozam da ne se tusiram obaveznooo smesno e na denesno vreme da ne se tusiras i da mirisas na pot auuuu! Iako znam deka za kozata ne e ubavo sekoj den da se tusiras ama djabe jas se custvuvav pocisto i poubavo!
Janaxxxx
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 36
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 19083
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Mama Ane on 07.07.09 8:05

Боже каква тема... Па нормално дека се тушираш, посебно во тие денови почесто..
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Ana.b on 09.07.09 0:44

И јас се туширам секој ден,ама знам една особа(нема да ја именувам) која тврди дека косата многу и паѓала ако се туширала кога има добиено -страшно тврдење нели?
Без разлика на тоа колку смешно звучи во денешно време да се зборува за хигиена,многу луѓе уште не водат грижа за своето тело,така да ке имаат шанса сега да прочитаат.
Ana.b
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18238
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Dzena on 09.07.09 0:51

Извинете, не сакам никого да навредам ама зарем мислите дека треба уште да се коментира на оваа тема???????
Dzena
Dzena
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 391
Age : 44
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 17962
Registration date : 2009-04-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by kara on 09.07.09 13:51

Потпишувам се што е погоре напишано.
Единствено знам дека не чини со многу жешка вода да се тушираш тие неколку денови, и не чини да лежиш во када да правиш бања тие денови. А инаку, не е изводливо да не се туширам кога имам.... ?
kara
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19499
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Ananastasija on 09.07.09 14:05

Џена напиша:Извинете, не сакам никого да навредам ама зарем мислите дека треба уште да се коментира на оваа тема???????

Потпис, мислам дека сме 21 век и живееме во цивилизација.
Ananastasija
Ananastasija
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 214
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18487
Registration date : 2009-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by EckaGj on 11.07.09 21:02

Не е спорно тоа дека секој се тушира,но немора да се почне со обвинувања.Несме за тоа на форумот.Каде ако не тука да си пишеме и посоветуваме.Секој си знае за себе како се чуствува.Мала разлика,бањање(вклучува во исто време и миење коса) и туширање.Вистината по мене е дека треба да се внимава,бидејќи првите 2-3 дена е по обилно,па по туширањето ако треба да излезеш,несомнено е дека повеќе ќе крвариш,посебно ако имаш обилно.Затоа некој саат пред тоа,па кога ке се вратиш повторно.
Поздрав до сите
Вреди за се да се пишува и дискутира flower
EckaGj
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 38
Локација : Скопје
Поени : 17764
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by biljanag on 11.07.09 21:23

туширање бањање може ама со поладна вода топлата вода доведува до пообемно крварење
biljanag
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20832
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by KATIC on 11.07.09 21:33

Se tusiram sekoj den, koga imam menzis se mijam posle sekoja smeneta vloska, a ako nema uslovi za mienje na pr. na rabota si nosam vlazni maramici.... Ako ne go pravam toa se cuvstvuvam kako da ne sum se izbanjala 1 mesec
KATIC
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 36
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 19234
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Zaljubena on 01.08.09 17:39

Obavezno se tuširam.I koga imam menstruacija i koga nemam.Sega momentalno imam i se mijam sekoj den.Higienata pred se.Nemožam da se podnesam ako ne se izbanjam a osobeno sega koga imam menzis.Sakam da se ćustvuvam čisto i ubavo.Jas imam obilna menstruacija,ama koga se istuširam posle ne mi teće mnogu.Pozdrav do vas.VE SAKAM SITE.Kisss
Zaljubena
Zaljubena
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 29
Локација : Makedonija
Расположение : super
Поени : 18633
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by ZeleniCka on 01.08.09 18:23

biljanag напиша:туширање бањање може ама со поладна вода топлата вода доведува до пообемно крварење

Ова и други ми го кажувале, ама јас не можам со ладна вода, мора да е жешка Smile))
ZeleniCka
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19585
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Vesna Blazevska on 02.08.09 12:16

I vaginalno se ispiram, ne samo sto se tusiram....temava...."dali jadete koga imate menzis"....zar ima i nekoja koja ne se tusira??? jas sum so tamponi za vreme na menzis od mojata 20 ta god, vloska ne mozam da podnesam, ne mi e higienski, i se tusiram posle sekoe menuvanje tampon, a ako sum nadvor od doma, si nosam maramici...
Vesna Blazevska
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18680
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

tusiranje za vreme na menstruacija

Пишување by srculence on 01.09.09 16:42

Za licna higiena se tusiram sekoj den,a najdobro intimno sredstvo sto voopsto sum go upotrebuvala e intimen gel za mienje od nivea od kamilica podobro zdravje.Normalno e dodeka trae ciklusot da se odrzuva higiena pa ako e potrebno i nekolku pati na den,edinstveno sto imam slusnato e deka ne treba da pravis kupka,znaci da ne lezis vo voda vo toj period.
srculence
srculence
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 73
Age : 41
Локација : Belgija
Расположение : na koja strana veterot duvka...
Поени : 17612
Registration date : 2009-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by DijanaP on 29.10.09 9:00

srculence напиша:Za licna higiena se tusiram sekoj den,a najdobro intimno sredstvo sto voopsto sum go upotrebuvala e intimen gel za mienje od nivea od kamilica podobro zdravje.Normalno e dodeka trae ciklusot da se odrzuva higiena pa ako e potrebno i nekolku pati na den,edinstveno sto imam slusnato e deka ne treba da pravis kupka,znaci da ne lezis vo voda vo toj period.
istovo go praktikuvam i jas, i za kupkata imam isto taka slusnato, i smetam deka ne e vo red toa sto ke stavat tamponi i se banjaat na odmor.
DijanaP
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 28
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 17966
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Vesna Blazevska on 29.10.09 13:46

A zasto da ne e vo red da se banjaat so tamponi? Kupkata e so topla voda i moze da go zgolemi krvarenjeto, zatoa ne se preporacuva, a na odmor so tampon, ne gledam pricina da ne se banj nekoja.
Vesna Blazevska
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18680
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by jasmina,mina on 29.10.09 13:55

по некое непишано правило на одмор ми се случува да добијам и секогаш користам тампон,но третиот и четвртиот ден кога ќе се намали крварењето,мојот гинеколог ми има дадено зелено светло за користење на тампони,не гледам причина зошто да не се користат!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20439
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Lemate on 29.10.09 14:07

Sigurno mislat deka ne e vo red radi toa sto rizikot za infekcija vo periodot koga imas menstruacija e mnogu pogolem a pogotovo koga koristis tampon. Tamponot upiva od vodata vo koja se banjas a vo nea ima bakterii. A inace tusiranjeto se razbira deka e potrebno pocesto toj period koga imas.
Lemate
Lemate
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 136
Age : 39
Локација : Sweden
Поени : 16987
Registration date : 2009-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by jasmina,mina on 29.10.09 14:24

можеби е така,но го вадам веднаш штом излезам од вода и досега да чукнам во дрво никогаш не сум имала инфекција!Инаку никогаш не практикувам бањање во базени бидејќи таму постои поголем ризик за инфекција а во море шансите се помали!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20439
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by vasidora on 29.10.09 15:12

Tie sto se protivnici na tamponi treba da znaat deka cel zapaden svet koristi isklucivo tamponi. Pohigiensko e da se sobira krvta vo nesto, znaci pocesto da se menuva tamponot dodeka ne buknala krvta nanadvor otkolku vloski pa bukvalno nekolku saati se sedis na istecena krv.
Jas velam tamponi ama sekoj pat koga imas uslovi za nivno redovno menuvanje.
A za vo more ili bazen ako ima bakterii tie mozat da navlezat i dokolku nemas tampon po priroden pat.
vasidora
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17634
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Lemate on 29.10.09 15:33

Mislam deka retki se tie koj se protivnici na tamponi vo denesno vreme. Sama gi koristam, i koga sum na odmor i kako tebe Jasmina vednas menjam tampon stom izlezam od voda. Da pohigiensko e da se sobira krvta vo natre no ne i so voda polna bakterii. Takva informacija dobiv od mojot ginekolog pa se nadevam deka ne me laze
Lemate
Lemate
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 136
Age : 39
Локација : Sweden
Поени : 16987
Registration date : 2009-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by vasidora on 29.10.09 18:55

Lemate, pa zatoa vednas stom se izleguva od more ili ezero se menuva tamponot i zavrsena rabota, neli?
pozz
vasidora
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17634
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by saligrem on 03.11.09 9:37

Mislam deka vo period na menstruacija treba najmnogu tusiranje i mienje . Ne razbiram navistina dva dena da ne se izmie .Jas se tusiram sekoj den a mijam koga menuvam vloska .
saligrem
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 17344
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Туширање за време на менструација

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот