Родители и деца

Кила после царски?

Go down

Кила после царски?

Пишување by lila_mk on 22.06.09 14:38

има многу случаеви кога жените породени со царси рез добиваат кила. еве го мојот проблем: веке неколку дена имам силни болки доле кај стомакот на левата страна околу јајникот. прво што помислив е дека се кила но не сум сигурна. може ли некој да ми каже кои се симптомите на оваа болест и како се открива? дали со ехо или има нешто друго?
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18131
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кила после царски?

Пишување by beti.liz on 22.06.09 14:55

lila_mk напиша:има многу случаеви кога жените породени со царси рез добиваат кила. еве го мојот проблем: веке неколку дена имам силни болки доле кај стомакот на левата страна околу јајникот. прво што помислив е дека се кила но не сум сигурна. може ли некој да ми каже кои се симптомите на оваа болест и како се открива? дали со ехо или има нешто друго?

Istata bolka ja cuvstvuvam i jas okolu ulu na leviot jajnik,ne se toa simptomi na kila barem taka mi rece ginekologot.Mora da e ili vospalenie ili cista.Kilata se gledala i nadvoresno.Jas sum so dva carski i toa vertikalni i koga go grcam stomakot pri stanuvanje mi se pravi kako piramida pa prasav mi rece ne e toa nisto.Vsusnost kaj kila organite od stomakot podliznuvaat od mrezata vo koja stojat (sega vestacka )zatoa sto e secena ,pa mora da se poznava nesto kako otok ako ima kila.Ti imas takvo nesto,jas i pokraj ova mislam deka so mojot stomak nesto ne e vo red
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 17116
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кила после царски?

Пишување by mommy on 22.06.09 18:02

i jas ja imam istata bolka posle carskiot i se zaboravam da prasam koga odam na pregled
sega koga ke odam za pap obavezno ke prasam....a inaku ne se poznava kilata sekogas od nadvor
avatar
mommy
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 32
Age : 37
Локација : Sk
Поени : 16512
Registration date : 2009-06-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кила после царски?

Пишување by lila_mk on 22.06.09 20:48

jas od slusanje pomisliv deka se kila, ne se poznava nadvoresno nisto ama eve veke nekolku dcena imam bolki a nemozam da idam na lekar nemam na kogo da ja ostavm malata . a inaku koi se simptomite za kila? ima li nekoja karakteristicna bolka ili ne?
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18131
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кила после царски?

Пишување by Ves on 26.06.09 16:11

Jas imav kako grutki ispod rezot ( na dopir se cuvstvuvaa) i bol osekav , mislev deka e kila zasto krevav krevav tesko najcesto okolu banjanje na bebeto i .t.n. no na kontrolaa bev ok. a ottogas i ne sum bila na ginekolog.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18677
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кила после царски?

Пишување by Deni on 02.08.09 4:08

и јас имам кила во тој истиот предел,доле лево.мислеа прво деке се јајници затоа што немав никакви надворешни испапчувања,па кога отидов на хирург ми потврдија мала кила.затоа мој совет ти е да отидеш кај хирург
avatar
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18930
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кила после царски?

Пишување by nnatasa on 02.08.09 10:40

ajdeeee.... jas do 6ti ke napravam mesec... uste e tvrdo mestoto kaj sto e rezot, ja digam ivana od den edne, sega i kaci edno kiko... poteska e... se rabotam doma, digam pravosmukalka, letam so dzogerot... stomakot skoro cel mi se pvlece ama tocno nad rezotimam edna falta, visi koza a vnatre e tvrdo... celoto mesto, kako da mi e uste pod anestezija... cat pat me zaboluva ponesto vnatre... zdravje koga ker odam po 6 nedeli na pregled ke prasam taka li treba da bide... inaku, bev kaj doktorot sto me operirase uste minatata nedela, rece deka e ok. konceto od levata strana predhodno bese labavo pa izleguvase nadvor, sega e skros vnatre i na mestot mi se napravi kako bubuljica, ako stitnam izleguva gnoj i krv... grozota... vaka li treba da izgleda bre zeni...?
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 18448
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кила после царски?

Пишување by Sara on 29.09.09 15:35

Мене сеуште ме боли стомакот точно под резот, ама чудно особено од левата страна таму ми беше и тоа едното конче што го имав, како можно само од левата страна да боли?
Инаку Наташа што викаш и мене на крај од резот имам едно како топче бубуличе бело ама не го стискам страв ми е хахах, еве поминаа 3 недели рано е да се оди на контрола.
И многу чудно немам веќе крварење туку како жолто-кафеавкасто лигаво ми истекува, незнам дали уште е ова од матката што се чисти или пак имам некоја вагинална инфекција?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 18399
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кила после царски?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот