Родители и деца

Запрете го плачењето

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Ane on 04.07.08 15:06

Emi напиша:
.... неможе сите овде исто да постапуваат во одредени ситуации, а погрешно е или не секој си одговара пред себе.

па мене ми е ова сосема јасно, но не знам зашто ги сфаќаш моите постови како убедување кон тебе или било кој. или како осуда.
ја кажувам како сум постапила и крај. не реков никаде дека ти си ваква или онаква што си одела кај бајачки. или те убедувам да не одиш. само реков дека мене тоа ми е безврска и нелогично дека може да помогне.
ја сум таква - решение на било какви проблеми не барам кај надреални работи и толку. едноставно така сум воспитана, дека тие бабини деветтини не се вистинити.
за мене - што вели Лана - секогаш треба да се погледне проблемот од повеќе страни и може да се најде реално решение.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19244
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by Emi on 04.07.08 15:08

Фала ЗЗ за разбирањето, кога си сама со бебе дома, неможеш да му помогнеш и се плашиш, ке побараш помош, без многу да размислуваш, ниту свекрва ниту мајка ми помогнала во тие моменти, свекрва ми слушаше ама не се качуваше, и таа како билјана што пиша, нека плаче па треба да плаче, здраво е да поплаче
Можеби сето ова што го изнапишавме е само недоразбирање, ти си таква јас ваква, ти не веруваш јас верувам, ама да се разбереме, верувам во баење за урок и уплав, во други бајачки не.
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20031
Registration date : 2007-11-19

Пишување by ZZ on 04.07.08 15:12

ja definitivno ne verujem u to vaše bajenje, ali ako idem ovom logikom koju sam napisala u predhodnom postu, onda nalazim objašnjenje..

definitivno je tebi trebala pomoć i nešto da te umiri..ustvari ne nešto, već neko..sticajem okolnosti je to bila ta baba, a mogao je da bude i bilo o drugi iskusniji i smireniji..
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19089
Registration date : 2007-11-14

Пишување by Ane on 04.07.08 15:16

се сложувам со ЗЗ. зошто викаат ако си нервозна не го земај ич бебето.
никола на пр коа беше многу мал, кај татко ми само плачеше. ама тој си е таков нервозен тип и малово ја осекаше таа нервоза. а кај тетка му - одма заспиваше.
или коа бев навечер ја понервозна мм ке го земе и ке заспие. а кај мене плаче.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Расположение : весело
Поени : 19244
Registration date : 2007-11-15

Пишување by Emi on 04.07.08 21:08

a kaj da najdam ja nekoj da ja smiri kogabev potpolno sama, eh koga ke mi tekne
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by sashka26 on 04.07.08 21:20

Еми немав ни јас никој кога Марија беше бебе,зборувам за навечер кога сите ќе си заминат а ние остануваме сами 3. До тој степен ме полудуваше што размисував дека ке ја однесам на бајачка иако сум категорично против. Но мајка ми ми викаше децата менуваат и допрва ке менува,имај трпение и како што рече ЗЗ без нервоза за да не ја правам и неа раздразнета. Не отидов ниту еднаш на бајачка иако маката ке го натера човек на се. Резиме не се навраќај на непријатните моменти, биди смирена и сталожена и радувај се на секој нов ден,а со самото тоа и Милена ке реагира позитивно кога мама е позитивна и весела.
sashka26
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 399
Локација : macedonia
Поени : 18173
Registration date : 2008-05-14

Пишување by Emi on 04.07.08 22:43

Фала Сашка, тоа е веќе минато, Милена е мирно дете, сега и мм е повеќе дома со нас, па имам максимална подршка и помош од него, плаче нормално како сите деца, успешно се справувам сега, научив
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by marija.talevska on 05.07.08 0:11

Mislam deka za dzabe diskutirate na ovaa tema vo vrska so placenjeto a deteto go nosite na bajaci.Neznam kolku ste zapoznaeni so verata koja kategoricno odrekuva i odbiva postoenje na bajaci, koi samo mozat da mu ``pomognat`` na luge koi sekogas izlezot od problemite go resavaat na polesen nacin.Iskreno sum najgolemiot protivnik za bajaci zosto so toa sum svesna deka dusata na deteto mu se ``prodava`` na gjavolot.Malku rasprasajte se za verata i nemoj mnogu da slusate babi oti od niv dojdovme na ova nivo kade za sekoj problem resenie se bara na bajac,pocnuvajki od vakvi raboti pa se do nekoi poteski problemi.
marija.talevska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 23
Локација : Bitola.Makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 17937
Registration date : 2008-06-29

Пишување by biljanag on 05.07.08 10:42

затоа секогаш имам крстена вода дома се помолувам на господа го замивам иван прскам пособата и креветчето каде спие
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19472
Registration date : 2008-01-27

Пишување by moja Ina on 05.07.08 17:10

И јас сум сама со керка ми од првиот ден откако е родена па ниту бајачки ниту крстена вода не употребував за да го запрам плачењето. Се што нема логично објаснување не е прифатливо за мене , а посебно кога станува збор за моето дете. Барем денес ни се достапни информации и податоци кои се основани врз разни испитувања и можат да ни помогнат околу растењето и воспитувањето на децата.
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Локација : skopje
Поени : 18569
Registration date : 2008-02-24

Пишување by obicna on 24.08.08 5:14

Nemam deca no procitav za maski ne treba da se ostavat da placat radi kila. Prv pat slusam za ova i sakav da prasam sto i kako moze od placenjeto da dovedi deteto da dobie kila. Edno vnuce sea pred malce mu praea operacija od kila sto imal a ne go pamtam onaka mnogu da placel. Moze i gresam sto ne sum so decata 24 saati. Ako znae nekoj da objasni povejke okulu toa, mnogu me zainteresira.
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19609
Registration date : 2008-07-19

Пишување by desi on 25.08.08 1:17

a mene me interesira ako place i go boli nesto kako jas ke znam sto go boli.Nie sme sami i malku me faka strav od toa kako ke se snajdam sama i so malo bebe
desi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 356
Локација : veles
Поени : 17945
Registration date : 2008-06-26

Пишување by Lana on 25.08.08 1:18

desi напиша:a mene me interesira ako place i go boli nesto kako jas ke znam sto go boli.Nie sme sami i malku me faka strav od toa kako ke se snajdam sama i so malo bebe

ednostavno ke znaes ..toa nemoze da se objasni Smile
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Локација : Belgrade
Поени : 18753
Registration date : 2008-03-01

Пишување by obicna on 25.08.08 2:17

Pak ke recam nemam deca i ne znam, ako sum greska zeni poprajte me. desi primer ako placi dete i si stava raceto vusta znaci mu se jadelo, imalo takvi primeroci. Dali za ova e taka znam samo od toa sto sum citala.
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 19609
Registration date : 2008-07-19

Пишување by SonjuS* on 25.08.08 2:27

Ako si gi trija ocinata znaci mu se spie...ako ja kasa mamicka na liceto togas mu se jade...
ako sum greska poprajte me i mene..i jas nemam deca ama ova od sto sum videla...
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18291
Registration date : 2008-07-11

Пишување by bella* on 01.09.08 17:41

moja Ina напиша:И јас сум сама со керка ми од првиот ден откако е родена па ниту бајачки ниту крстена вода не употребував за да го запрам плачењето. Се што нема логично објаснување не е прифатливо за мене , а посебно кога станува збор за моето дете. Барем денес ни се достапни информации и податоци кои се основани врз разни испитувања и можат да ни помогнат околу растењето и воспитувањето на децата.
I jas sum sama so bebeto i apsolutno se soglasuvam so ova :napred devojko
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Поени : 18068
Registration date : 2008-06-27

Пишување by danielaval on 08.12.08 1:13

мислам дека не треба да посегнуваме по такви работ од проста причина зашто луѓе дајте 21 век сме тоа се правело кога немало лекари медицина итн зошто? и јас сум сама одгледав едно бебче сега одгледувам второ бебче не тоа решение сама сум па ке барам бајачи да му помогнам на детето сама сум и не го одгледувам само бебчето туку уште тројца членови на семејствот никогаш не ја покажувајте нервозата и несигурноста пред децата тие тоа го осеќаат и плачот е посилен сигурно го боли нешто па плачи или не е најадено,не наспано доволно има грчеви мајката е таа кој знае што сака детето во моментот кога плаче мајката е мајка и лекар на своето дете барем за мене тоа е така
danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 17339
Registration date : 2008-11-21

Пишување by Jovana's mom on 09.12.08 21:51

А ако плаче затоа што сака да биде во раце или не сака да е само в соба, а ти си сама и треба да направиш ручек, да вклучиш машина и.......еден куп други обврски, што тогаш?
Бебето секогаш има предност, нели!
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Локација : Kocani
Поени : 18020
Registration date : 2008-07-02

Пишување by moja Ina on 10.12.08 10:19

Многу нормално. Еднаш се расте бебе а ручек и перење е секојдневна обврска. Мене секогаш Ина ми е приоритет. Ако не стигнам да направам ручек има еден куп кафани каде може да порачаме. Мој совет до сите мајки е да си ги галите и мазите бебушите се додека Ви дозволуваат бидејќи времето многи брзо поминува, а ручек ќе правиш и правиш.....
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Локација : skopje
Поени : 18569
Registration date : 2008-02-24

Пишување by dina on 10.02.09 14:16

Уште во породилиште ме советуваа дека бебето ако плаче има некаква потреба, и тоа може да е гладно или треба да се пресоблече, или доколку кога плаче ги собира ноџињата има грчеви. Но сега кај Марко се јавува и нов вид на плачење, односно кенкање а тоа значи крени ме во раце, или ми се спие. Пустиот очињата му пагаат ама несака да заспие да не пропушти нешто Smile ама кога ке го стигне сонот нема шанси да го разбудиш, така да и ја за тие бајачки сум скептична и не верувам, ама секој со своето.
dina
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 205
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 17420
Registration date : 2008-10-27

Пишување by Sponsored content