Родители и деца

Запрете го плачењето

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Запрете го плачењето

Пишување by moja Ina on 23.04.08 21:11

Pricinite poradi sto bebinjata placat se mnogubrojni, no glavno se sveduvaat na zadovoluvanje na nekoja nivna potreba. najvaznoto nesto pri sopiranjeto na placenjeto e da ja otkriete pricinata! Znaci, ako ste sigurni deka bebeto ne e gladno, proverete dali e zedno, taka sto ke mu ponudite voda. Nekoi majki velat deka postignuvaat odlicen rezultat koga ke mu go ponudat na deteto svojot prst za cicanje, dodeka nekoi ja primenuvaat taktikata narecena "lulaj me nezno", bidejki poznato e deka ritmickoto dvizenje dejstvuva smiruvacki na poveketo bebinja. Vo sekoj slucaj, ne ostavajte go bebeto da place mislejki deka ke s umori i taka ke zaspie. Toj princip ne e dobar i ne treba da se primenuva
avatar
moja Ina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 617
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 19469
Registration date : 2008-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by lena on 28.04.08 20:49

jas sve proveruvam koga place i dali e gladna i dali e pampers za menjavanje i sve..........ama dzabe taa ko ke mija oprait da place,ela zapri ja.i pak samo popladne,neznam vece sto da storam.uste bajacka nemam probano.ahahahha!!!!!!!!!pa i toa ke probam vece.
avatar
lena
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 38
Age : 35
Локација : macedonia
Поени : 19225
Registration date : 2008-04-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by lena on 11.05.08 22:13

eve sega mi rekoa stari komsivki deka treba da odnesam nesto od Ksenija v crkva kaj ikona na sv.Bogorodica,pa da postoe toa tamu i da go oblecam na deteto,pa demek ke se smiri.aj uste toa do probam,ako deluva ke vi kazam.
avatar
lena
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 38
Age : 35
Локација : macedonia
Поени : 19225
Registration date : 2008-04-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Emi on 11.05.08 22:46

Лена пробај нас ни помогна баењето од уроци
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by biljanag on 04.07.08 11:54

препорачливо е кај маите деца плачењето неколку минути дневно заради развивање на градите

мене ми смета сега една друга работа штом заплаче одма во раце! кај мене тоа иде потешко ама кај мама и мм е вака
така го научиле штом сака нешто и одма во раце толку галење несакам и да поплаче една две минути ништо нема да му биде ако сака некоја играчка може сам да ја земе нема потреба од помош да му се подава и сл
греота бил да не плаче и што во раце дојди - јас сум против ова
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20372
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Emi on 04.07.08 13:27

izvini ama ziva glupost ti e komentarot odnosno prvata recenica
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Ane on 04.07.08 13:39

а ја би рекла дека Еми твојот коментар за баење од уроци е безврска.
дете плаче кога има проблем. или е гладно, или му се спие, или треба да се преслече, можда има грчеви или нешто го боли.
какви се тоа уроци не ми е јасно!!!

а со плачењето - сосема погрешно е да се оставаат да плачат децата, особено машки. од многу плачење може да добие кила.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Emi on 04.07.08 13:49

Можеби е без врска и можеби уроци не постојат, но кога детето не ти спие со недели и постојано се буди со плачење и плаче со саати, ќе пробаш се.
Секојпат а сме биле два пати кога ќе ја однесев кај таа бабата што бае Милена се смируваше, не верувам во бајачки од типот да ми каже што ме очекува во иднина....но кога станува збор за моето дете ќе пробам се за да го смирам детето.
Не ти се случило можеби, не си имала мака, затоа и не си отишла.

пс. можеби плачела од заби, не велам дека сум во право, но се погоди ете од тоа да се смири
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by STAR * on 04.07.08 14:05

Од тоа плачење и мене ми ептен страв, прво за кила, второ од многу плачење може да крене и температура и да точно дека кога плаче си има причина за тоа , гладно, му се спие итд.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19580
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Ane on 04.07.08 14:10

Emi напиша:
Не ти се случило можеби, не си имала мака, затоа и не си отишла.

А од каде знаеш дали сум имала мака или не????
Никола имаше грчеви до седум месеци. Е тоа не го пожелувам никому - да го гледаш како плаче и како се витка како топче, целото црвено од болка. Ама да беше на мое место некоја друга ќе трчаше по бајачки.
Му помогнаа чаеви и други методи за намалување на грчевите.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Lana on 04.07.08 14:13

i moja Lana placese i den i nok ,jas mislev deka se i e potaman bidejki cicase ubavo i se i bese pod konec ,ama izleze prviot mesec deka nadade samo 300 grama ,iako stalno mi lezese na gradite ,sirota bila gladna ,pa posle poleka se si dojde na svoe mesto.Bebeto koga place ,sto rece Ane ...mora nesto da go maci ,ama uroci sigurno ne Smile
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19653
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Emi on 04.07.08 14:17

Ane напиша:
Emi напиша:
Не ти се случило можеби, не си имала мака, затоа и не си отишла.

А од каде знаеш дали сум имала мака или не????
Никола имаше грчеви до седум месеци. Е тоа не го пожелувам никому - да го гледаш како плаче и како се витка како топче, целото црвено од болка. Ама да беше на мое место некоја друга ќе трчаше по бајачки.
Му помогнаа чаеви и други методи за намалување на грчевите.

Милена имаше грчеви исто како твој Никола ама јас неможам да седам мирна и чекам да помине од чајот, што има лошо ако пробам со бајачка, она пиеше капки малку че се смиреше ама после пак, и пелена топлев, и чај варев ама ништо...на лекар ја носев се беше во ред, ама таа си плаче, е не ми беше сеедно цела недела по цела ноќ да плаче, ке ја земев во раце малку ке се смиреше и после пак....јас решив да ја однесам само затоа што ми беше веќе страв од толку плачење, а тебе ако ти е глупост немој да го носиш.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Ane on 04.07.08 14:19

е сега се сетив коа напиша Лана
вујна ми кога се породи, бебето (сега е веке тинејџерка) плаче ли плаче дење ноќе. што не пробаа. дури и баења и сл. глупости.
еден ден мајка ми и вика на вујна ми - дај му малку оризова вода, да не го боли мешето, (оти ова беше пред 13-14 години и тогаш така ги лечеа). кога дете почна да цица. да не можат да го навасаат. па коа се накрка си заспа.
тоа сирото гладно било, а таа (мајка му) не знаела дека не ја фака убаво градата и не осекала дека не цица доволно. ама сирота млада беше и неискусна

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Ane on 04.07.08 14:22

Emi напиша:
Ane напиша:
Emi напиша:
Не ти се случило можеби, не си имала мака, затоа и не си отишла.

А од каде знаеш дали сум имала мака или не????
Никола имаше грчеви до седум месеци. Е тоа не го пожелувам никому - да го гледаш како плаче и како се витка како топче, целото црвено од болка. Ама да беше на мое место некоја друга ќе трчаше по бајачки.
Му помогнаа чаеви и други методи за намалување на грчевите.

Милена имаше грчеви исто како твој Никола ама јас неможам да седам мирна и чекам да помине од чајот, што има лошо ако пробам со бајачка, она пиеше капки малку че се смиреше ама после пак, и пелена топлев, и чај варев ама ништо...на лекар ја носев се беше во ред, ама таа си плаче, е не ми беше сеедно цела недела по цела ноќ да плаче, ке ја земев во раце малку ке се смиреше и после пак....јас решив да ја однесам само затоа што ми беше веќе страв од толку плачење, а тебе ако ти е глупост немој да го носиш.

Па што да ти кажам - ти си посовесна мајка од мене. Повеќе се грижиш за детето отколку јас. За разлика од тебе ја сакав да се мачи детето и да го гледам како плаче. Баш ми беше сеедно!!!!!!!!!!
Не, уствари уживав коа го гледав така!!!!
Валјда сеа ти е појасно.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Lana on 04.07.08 14:23

Ane напиша:е сега се сетив коа напиша Лана

тоа сирото гладно било, а таа (мајка му) не знаела дека не ја фака убаво градата и не осекала дека не цица доволно. ама сирота млада беше и неискусна

da Ane ,plus sto imav ogromni ragadi i uzasno me bolese ,pa Lana custvuvala deka se stegam i voopsto ne cicala kako treba ..problemot sekogas e pred tebe ,no treba da znaes da go prepoznaes
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19653
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Emi on 04.07.08 14:24

Кога детето не е гладно, сува му е пелената, не е жедно, наспано е, не го боли ништо, здраво е...а пак плаче, Што ќе направиш тогаш???
Плаче во сон, неможе да се разбуди..кажи ми ајде како ќе постапиш?

Не планирам да ја расипувам темава само ке ти казам дека премногу си
земаш за право да солиш памет, ти реков еднаш ако ти е глупо нешто
немој тоа да го правиш, ама немој да бидеш дрска и безобразна и да ме
уциш како треба или како не треба јас кажувам како сум постапила а не
викам дека така треба!!
Извини Ане ама некогаш губиш контрола
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by ZZ on 04.07.08 14:32

uzrok plača bebe može biti različit, ali je uvek s razlogom..jako male bebe ne znaju da foliraju..najčešće je glad ili grčevi, ali isto tako male bebe osećaju nervozu majke i mogu da plaču po čitav dan, a da ne možeš da otkriješ razlog..a majka može biti nervozna iz mnogo razloga..možda je to post porodjajna depresija, možda strah da li sve dobro radi oko bebe, možda premor, ali bebe to jako dobro osećaju i negoduju zbog toga..mnoge majke ulaze u začaran krug i ne vide izlaz iz toga, isprobaju sve i svašta i pošto se dete ne smiruje , postaju još nervoznije, a dete razdražljivije..

tako da "uroke" ne treba isterivati iz deteta, već iz majke..ona je ta koja prenosi detetu negativnu energiju i ona treba da nauči da se smiri..ovo naravno važi kad se utvrdi da plač deteta nije zbog nekih smetnji tipa glad, grčevi, spavanje, bolest..
dešavalo mi se mnogo puta da uzmem uplakanu(tudju) bebu koja se u mojim rukama smiri, a ne bajem..samo sam smirena i tu sigurnost znam da prenesem i na druge..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 48
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19989
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Lana on 04.07.08 14:34

ZZ напиша:
dešavalo mi se mnogo puta da uzmem uplakanu(tudju) bebu koja se u mojim rukama smiri, a ne bajem..samo sam smirena i tu sigurnost znam da prenesem i na druge..

taka ubavo kazano 🆒
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19653
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by biljanag on 04.07.08 14:39

зз така беше и кај нас цела нок не спиеше иван мм ке станеше јас да се одморам малку нормално ме фатило нервоза а он ке го успие за 5 минути

децата па и сега многу осекаат како се чувствува посебно мајката
затоа викаат дека се посебно децата со своите родители поврзани
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20372
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Ane on 04.07.08 14:39

Emi напиша:Не планирам да ја расипувам темава само ке ти казам дека премногу си земаш за право да солиш памет, ти реков еднаш ако ти е глупо нешто немој тоа да го правиш, ама немој да бидеш дрска и безобразна и да ме уциш како треба или како не треба јас кажувам како сум постапила а не викам дека така треба!!
како прво никому не солам памет, го кажувам мислењето. ти зарем солиш памет што кажуваш дека е глупост реченицата која ја напишала билјанаг???
дрска и безобразна не бев - ниту те учам тебе лично да правиш нешто. ти мене ме советуваш дали да го носам или не детето на бајачи.
оди молим те прочитај ја темата од почеток до крај и кажи ми (еве земи и цитат) каде тоа јас тебе ти солам памет или ти велам дека нешто треба да направиш како јас што правам???
го кажав своето мислење кое за жал не се сложува со твоето, па затоа можеби се осети дека ти солам памет.

а бајачи им помагаат на оние кои веруват во такви работи, кои се суеверни.

Emi напиша:
Извини Ане ама некогаш губиш контрола

е ова е баш навредливо - уште малку ке испаднам лудача!

П.С. А да - само не ми е јасно тоа - еднаш велиш од грчеви, а потоа од необјаснети причини плаче детето. Па после од уроци.
:hmm

али нема потреба да ми објаснуваш, све ми е јасно.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Emi on 04.07.08 14:40

Милена не е воопшто плачливо бебе, до сега за овие десет месеци двапати ми се случило да се преплашама од нејзиното плачење, можеби сум по природа паничарка, па ми делува кој знае што, ама ете таква сум.
Еднаш кога бевме кај золва ми на гости, Милена имаше 6 месеци, внукот многу писка, ненадејно на цел глас, од таа вечер па наредните 5 дена Милена посотјано плачеше исплашено, затоа ја онесов да и бае бабата во комшии, и благодарна сум што плашењето сопре.
А првиот пат беше баш во периодот кога прејдовме, од мајчино на адаптирано, па баш тогаш ме фатија бубрезите да ме болат,тогаш грчевите беа многу болни па исто тој период милена не плачеше пиштеше ноќе, можеби е точно что вели ЗЗ, можеби бабата на мене требаше да ми бае, му пренесов на детето паника и нервоза која ја осеќав тој период јас
напишав дека за мене е глупост дека детето кога плаче развива гради....е не е исто, јас не и велам леле зар го оставаш да плаче за да развива гради, туку дека ми е глупа реченицата која не само од билјана туку и од други сум ја слушнала.
А ти драга не само во оваа тема туку во сите теми си земаш за право да паметуваш, не реков дека си луда, туку во одредени постови губиш контрола и сакаш да се истакнеш дека ти си во право.
Секој си наоѓа начин да си го смири детето, ако мислиш дека мојот начин е погрешен немој да го применуваш.
и мојот совет не ти беше на тебе наменет туку на Лена, прочитај поубаво, незнам од каде ти се најде па да викаш дека на тебе било наменето??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Ane on 04.07.08 14:50

е па драга , види сеа едно кратко и логично објаснување:
- ти плачело детето коа си преминала од мајчино на адаптирано млеко - а ти одма на бајачка.
а не ти текна дека плаче токму од таа промена и дека можеби не му одговара типот на млеко?

а инаку пишувам и коментирам кога знам дека сум во право и кога не сакам некој да ме прави глупа. кога имам здрав и логичен коментар.
без разлика дали е замене наменет постот или не.
ако не ти се свиѓа мојот начин на пишување - немој да ме читаш.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Lana on 04.07.08 14:55

Dobro be Emi ..ajde malku relaks ....

nikoj nisto licno ne ti rece barem kako sto jas primetuvam ...forumot e mesto kade sto se razmenuvaat mislenja , na nekoj nesto ke mu se dopadne ,na nekoj ne ....

Ne gledam deka Ane preterala,samo navistina e bzvz da se tvrdi deka baenjeto ke mu pomogne na deteto ,kako jas vo BG nemav na Lana koj da i bae ..pa ete ja sea e devojcence i pol .....sekogas problemot da se pogledne od poveke strani i mislam deka sekogas ke bide resen .
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19653
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Emi on 04.07.08 14:56

Во тој период се случија многу работи, и незнаев зашто плаче, а јас и немав некој до мене да ми каже и помогне, прво дете скроз сама......

Ане мислам дека не е поентата во тоа, ако не ти се свиѓа како пишувам не ме читај, туку треба да разбереме дека неможе сите овде исто да постапуваат во одредени ситуации, а погрешно е или не секој си одговара пред себе.
Лана јас не тврдам туку од искуство кажувам, на моето дете двапати му помогна
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by ZZ on 04.07.08 15:04

evo ja na to gledam ovako..Emi je i sama rekla da je paničarka i tu svoju nervozu je prenela i na dete koje je postalo još razdražljivije..ona je tražila spas , a verujem da je u tim momentima bila očajna i jednostavno se hvatala i za slamku i bila spremna da poveruje u bilo šta samo da plač prestane..ta njena vera u tu babu koja baje je smirila Emi i samim tim se i Milena smirila..
jednostavna logika..

nekad u životu nije bitno u šta se veruje, bitno je da se veruje, a ta vera zna da pomogne i u bezizlaznim situacijama..
avatar
ZZ
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 528
Age : 48
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 19989
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Запрете го плачењето

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот