Родители и деца

Веруваш ли во мама?

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Веруваш ли во мама?

Пишување by bubamara*** on 13.06.09 20:08

Веруваш во мама?

Едно утро, после доброто спиење се будат близнаците во мајчината утроба. Растегнувајќи се и судирајќи се во тесната околина започнуваат препирка околу тоа дали постои или не постои живот после раѓањето...

- Ама ајде? Немој да ме зезаш дека веруваш во живот после раѓањето?

- Паа, хм...Сигурно дека постои нешто после раѓањето. Можда сме сега тука за да се припремиме за тоа?

- Е баш си блесав! Живот после раѓање? Тоа нема никаква смисла. Како тоа воопшто би изгледало?

- Не знам...Би сакал да има многу светло! И пространство - а не вака тесно како тука. Можда би можеле да трчаме? Би било забавно кога би можеле да јадеме со својата уста.

- Ти си луд! Да можеш да одиш и да јадеш со својата уста е невозможно! Да не е така, тогаш не би имале папочна врвца. Ама ја имаме. Ти велам, раѓањето е крај!

- Не верувам. Сугурно ќе се случи нешто добро. Нешто сосема поинакво од начинот на кој сега живееме. Нешто што дури и не можеме да го замислиме.

- Ти стварно си полудел. Никој жив не се вратил од таму! Тоа значи дека раѓањето е крај на светот. Освен тоа, што е животот - ако не лулкањето во топлата, тесна, мека и мрачна околина?

- Не знам. Можда ќе излеземе надвор и ќе ја запознаеме мама. А таа ќе се грижи за нас. Ќе не нишка, ќе не храни, ќе не мази...

- Мама?!? Не ми се верува! Ти веруваш во Мама?! Добро, по твое каде би била таа Мама?

- Не знам. Можда насекаде околу нас? Можда благодарејќи и на нејзе ние сме живи? Можда без неа не би можеле ни да разменуваме мисли? Мислам дека без неа ние воопшто не би постоеле...

- Ама ајде! Си ја видел ти некогаш таа Мама? Јас не сум. Затоа е потполно јеасно дека таа не постои.

- Да, можно е и да не постои. Ама понекогаш, кога сме скроз мирни, ја слушам како ни пее и го допира нашиот свет. Знаеш мислам дека после раѓањето започнува вистинската забава...
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 17447
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by beti 24 on 13.06.09 23:12

се изнасмејав кој го напишал прекрасно е
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18893
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Sandra on 13.06.09 23:14

Леле супер е !!! :cool!:

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19126
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by makresanska on 14.06.09 0:03

ama se raznezniv ........... epten mi se dopadna sega uste pogolema mi e zelbata za da stanam sto poskoro mama
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18950
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Goca on 14.06.09 0:22

Да,навистина е интересен текстов...пред некое време го имав читано но насловот беше поинаков,споредбата е за животот после смртта и за Господ во текстов -мама,и за песимизам и оптимизам......тера малку на размислување од друга гледна точка.
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20179
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by butterfly on 14.06.09 0:42

Epten mi se dopadna tekstov...........me raznezni.............
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 17908
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Mama Ane on 14.06.09 17:04

Многу реален и убав текст
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20521
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by taci on 14.06.09 17:06

Прекрасен текст!
avatar
taci
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 589
Age : 39
Локација : во близнина на Скопје
Расположение : Супеееееееееееер:))
Поени : 18130
Registration date : 2008-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by anastasova on 14.06.09 17:53

Еј стварно ама е убав текстот,многу е реален и тера на размислување.
avatar
anastasova
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 136
Age : 34
Локација : veles
Поени : 17419
Registration date : 2009-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Ilince on 14.06.09 18:33

super e tekstov mi se dopadna ima dobar i los bliznak vo prikaznava optimisticki i pesimisticki nastroen Smile
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19248
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by milena p on 15.06.09 9:31

Bravo za tekstot.prekrasen e
avatar
milena p
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 611
Age : 36
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 18639
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by moja mama on 15.06.09 9:41

bravo za ovaj prekrasen tekst
avatar
moja mama
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 642
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : veselo
Поени : 17328
Registration date : 2009-06-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Rozetka on 15.06.09 9:45

Sekoja cest na toj sto go izmislil :cool!:
avatar
Rozetka
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 18055
Registration date : 2009-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Gordana Natovska on 18.06.09 13:08

super tekst me raznezni duri i solzi mi potekoa vednas mi se vrati slikata dodeka bese Jovana vo moeto mese kako jas i zboruvav,i peev go galev moeto mese a ona kako da mi vozvrakase so nezen skokot vo meseto.
avatar
Gordana Natovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 256
Age : 35
Локација : Veles
Поени : 17422
Registration date : 2009-05-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Gabi* on 18.06.09 14:41

Ehhhhh kakvo li e cuvstvoto da bides MAMA???? Nekoe malo nevino sustestvo, zavisno od tebe da razmisluva i da te cuvstvuva, netrpelivo da ceka da te zapoznae tebe, negovata MAMA, da veruva deka ti si mu go podarila zivotot i deka celiot zivot ke mu go posvetis samo nemu, na toa malo mamino zlato.
Lele se rasplakav, navistina tekstot ja zgolemuva zelbata da se bide majka
avatar
Gabi*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 621
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 18037
Registration date : 2009-03-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by marina_daniel on 18.06.09 14:55

mnogu ubav tekst vaka interesen a nosi mnogu silni poraki vo nego Smile bravo za toj sto go napisal
avatar
marina_daniel
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 912
Age : 32
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 18363
Registration date : 2009-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by sonjamfk on 18.06.09 15:00

tekstot, navistina e prekrasen. sekoja cest na toj sto go napisal.
bebuskoto nestplivo da ja vidi mamicka, a mamicka nestrpliva da go vidi bebuskoto.me potseti jas koga bev vo iscekuvanje i kolku bev nestpliva posle 15 godini da si go vidam moeto sonce.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 19403
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Pravnicka28 on 18.06.09 15:05

Прекрасен текст!!! Посакав да родам близнаци!!!!
avatar
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18198
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by bubamara*** on 19.06.09 23:19

Mislam deka nema nisto poubsvo od toa da sozdades zivot i da go osekas kako raste pod tvoeto srce i edvaj da cekas da goz zapoznaes.....toa cuvstvo ne treba da mu bide uskrateno na niedna zena
avatar
bubamara***
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 370
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 17447
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Dragana on 19.06.09 23:23

Ептен убав текст,колку убаво си разговараат во мешето.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19188
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by maci on 14.08.09 22:06

super tekst
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 31
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18231
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by anastasova on 27.08.09 21:52

Не знам веќе колку пати го имам прочитано текстов,стварно е многу убав и еве денеска пак се навраќам на него.
avatar
anastasova
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 136
Age : 34
Локација : veles
Поени : 17419
Registration date : 2009-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Misticia on 27.08.09 22:02

Smile бебево поверува во мама
(иако мама последно време само грми по сестра му што е најмирна на светов, често знае да запее)
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18948
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Marija on 27.08.09 22:04

многу убав текст ...... колку слатко ,ме разнежни Smile
avatar
Marija
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 384
Age : 29
Локација : на месечината
Расположение : :)
Поени : 17797
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Macence on 20.09.09 1:14

Фантастичен текст...некое пријатно чувство цела ме наежи додека го читав...Секоја чест за авторот!
avatar
Macence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 105
Age : 31
Локација : Macedonia
Поени : 19248
Registration date : 2008-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Веруваш ли во мама?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот