Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Распуст........

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1027
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: ОК
Поени: 11745
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   29.06.09 5:50

delfin76 напиша:
ima li nekoj sajt ili link koi lektiri za koe oddelenie se?
mene me interesira koi se za sesto pa ako znae nekoj neka pise
Ke gi prasam koleskite, pa koga ke dobijam informacija ke ti pisam.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12390
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   29.06.09 9:59

ajde pisi mi jas tuka sum
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1027
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: ОК
Поени: 11745
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   29.06.09 10:18

Избор на лектири за шесто одделение:

„Оливер Твист“
„Пат околу светот за 80 дена“
„Улавите години“
„Поетска читанка“
„Големи и мали“
„Втората смена“

Не би знаела со сигурност дали се истите во сите училишта.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12390
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   29.06.09 10:30

fala anjuska , ke procita nekolku a dr. ima vreme skolskata godina koga ke dojde
pa neli raspust e , neka relaksiraat malku
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1027
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: ОК
Поени: 11745
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   29.06.09 10:35

delfin76 напиша:
fala anjuska , ke procita nekolku a dr. ima vreme skolskata godina koga ke dojde
pa neli raspust e , neka relaksiraat malku

Хаха..а денес кога бев на работа доаѓа една моја ученичка со баба и за да земат нова лектира од библиотеката....до сега прочитала 3 од вкупно 6....требаше да и речам на бабата малку детево да одмори, премногу го форсираат!
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12390
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   29.06.09 10:41

aaa stvarno mnogu ambiciozno devojceto hahaha

nie so sin mi se dogovorivme deka juni celosno se odmara
a juli i avgust ke pocne da cita a do kade ke stigne neznam, ke vidime
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1027
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: ОК
Поени: 11745
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   29.06.09 10:48

Нека си ги наполни детето батериите
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 237
Age: 44
Локација: povece na rabota otkolku doma
Расположение: pozitivno
Поени: 10517
Registration date: 2009-08-03

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   12.08.09 1:39

dali i vie gi terate da citaat lektiri zatoa sto sin mi edvaj go teram da gi cita ,ama nekako procita 4 sega ima uste 2 za citanje koga treba da cita ili mu se jade ili odi vi vc ili mu se pie voda sto ce bidi ova ne znam a sega ce bidi 3 odd vo devettoletka blaze si im na onie sto ne gi teraat decata so sila da ucat
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14016
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   12.08.09 19:29

И ние сме веќе при крај на четвртата Smile Читаме дневно по неколку букви Smile
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13146
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   12.08.09 21:32

Ok jas ne sum mama ama edno ne mi e jasno.. zasto gi terate decata da citaat isti knigi dvapatI? Ednas preku leto pa posle pa mora da preprocituvat koa ke dojde obrabotkata?? Ic ne ste mi jasni!
Ima tolku prekrasni decki knigi koi mozebi se i po interesni od ovie koi se na listive za skolski lektiri, dajte im nesto takvo da citaat, ili uste podobro odnesete gi vo nekoja knizarnica i pustete gi sami da si odberat sto sakaat da citaat preku letoto.
definitivno sum za vsaduvanje na ljubov kon knigata od mali noze no ne na sila i ne so nikakvi listi na zadolzitelni knigi, od svoe iskustvo znam deka lektirite sekogas mi bile odbivni bidejki ete sum "morala da gi procitam"
Decinjata se pametni i treba samo malku da im se dade pottik, ako mozad da izberat sto ke citaat veruvam i deka poveke ke citat.
Sega toa e moe nekompetentno mislenje Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14016
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   12.08.09 21:41

Вака Звездичка Smile лектирите што им се сега за 4 одд, се навистина интересни како Двојната лота, Пинокио.. Проблемот е кај нас што ние се тераме за да створи навика на читање. Цел ден е во сотојба да ака надвор и ништо да не ја интересира. За да се створи љубов кон книга, за да може сама да изразува желба да избере, треба да се створи навика за читање. Марија само летно време чита лектири, преку година нема време повторно да чита. Кога ќе дојде време за обработка само се потсетува Smile а и не се ригорозни многу
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13146
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   12.08.09 21:50

MamaAne, verojatno si vo pravo, jas sepak trgnuvam od sebe si Smile
Da receme mene vo 5to oddelenie poveke me interesirase 2001 Odiseja vo vselenata od nekoja si tamu lektira Smile ponataka dodeka mojte soucenici citaa krvava kosula i begalka mene mi se matese pred oci od takvi temi i poveke me interesiraa zivotot na Newton i Einstein Smile
Toa sakav da kazam.. mozebi samo temite ne se pogodeni, sepak sekoe dete ima drugi afiniteti Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14016
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   12.08.09 22:23

муабетот ми беше дека сега на нејзина возраст интересни и се тие наслови ама ја мрзи било што да чита. Верувај и мене ми се темнело кога требало дело или лектира во школо да прочитам, ама тоа е подоцна кога веќе навиката за читање ќе се создаде Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 237
Age: 44
Локација: povece na rabota otkolku doma
Расположение: pozitivno
Поени: 10517
Registration date: 2009-08-03

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   13.08.09 0:10

точно е тоа дека има поинтересни книги, само што кога ќе учат можеби ќе немаат време да ја прочитаат целата лектира,па тогаш ќе морам и јас да ги читам за да можи син ми само да се потсети и да ги раскаже со моја помош.Затоа што материјалот сега што го учат е многу обемен за 8 год.многу се оптеретени со новава програма за деветтолетка.Па затоа го терам да ги чита лектирите
Вратете се на почетокот Go down
maci
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 359
Age: 28
Локација: mk
Расположение: super i se nadevame na podobro
Поени: 11726
Registration date: 2008-12-26

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   14.08.09 8:37

neka si odmorat decata pa prred kraj neka procitaa toa sto treba
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1027
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: ОК
Поени: 11745
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   14.08.09 11:28

Разговаравме со колешката од активот и најверојатно нема да ги обработуваме Пинокио и Пипи во 4 одд. деветолетка. Многу се големи и најчесто им ги читаат родителите, а тоа нема ефект. Пинокио ја читав пред некое време и има премногу настани за нивна возраст, а Пипи не ми е воопшто некој лик за обработка. Се размислувам за Двојната Лота, како роман ми се допаѓа, интересен е и за децата. Остануваат за обработка Орхан, Басни, Шеќерната приказна и Ѕвездени перничиња. Се надевам дека тие ќе ги прочитаат сите, а за другите тоа дете што има желба да ги прочита ќе ги прочита и не само тие туку и многу други.
Немаат сите деца исти афинитети.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 896
Age: 37
Локација: skopje
Расположение: generalno dobro
Поени: 11695
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   22.08.09 20:06

Privrsuva raspustov, se spremate li mamicki? Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14016
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   22.08.09 20:07

Јас со душа чекам да заврши Smile се спремаме психички, ранче имаме е сега уште тетратки моливи и сл...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13714
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   22.08.09 21:51

Blaze tebe Mama Ane...Vcera mu vikam na Sergej-ajde mama da go ispereme ranceto i da ja sredime sobata za skolo.Znaete sto mi rece:Moze mamo,za sobata ke ti pomognam,ama rance neli novo ke kupime...Taka mi veti...A jas cela so prasalnici bidejki ic ne mi teknuva koga sum vetila.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14070
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   23.08.09 0:14

decava edvaj cekaat da pocnat presrekni se veke im e dosadno doma . e sega rabotata bila sto mora da ceka 1 da dojde pa da ideme da kupuvame toa sto im treba ...ranci zadolzitelno mora novi bilo nova skolska godina ....samo mamicki znae li nekoj kako ke gi davaat ucebnicite site ili rabotnite listovi ke gi kupuvame ?
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13714
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   23.08.09 2:03

A vecki nie se kupivme...Uste gore spomenatiot ranec hihi hihi i pernice za boici i molivi.Sekoja godina kupuvame...Cela kolekcija imame... hihi
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14070
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   23.08.09 2:05

lele lide ako me veruvas imam edno skavce od onie plasticnite so fioki site 4 se polni so novcanicinja so boici sto uste ne ama moralo novo za vo skolo ovie bile za doma mm se smee da sum zela tezga na pazar i da gi prodavam
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13714
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   23.08.09 2:11

Taka i mm vika vecki...Uste sega se spremam psihicki za pladnevnoto redenje na detskata soba.Aj da se samo knigi i pribor arno,ama sto se matkaat i edno cudo igracki...tesko mene,pa nedava da gi spakuvam za Mavrovo.Posebno vristi za Lego kockite:ne pipaj,ke mi izgubis nesto... hihi hihi hihi
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 843
Age: 40
Локација: Skopje
Расположение: se trudam da e ok
Поени: 11211
Registration date: 2009-05-19

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   24.08.09 23:08

Леле ,леле од понеделник пак иста песна ...во трг со времето.Стално ќе ни фали време.Аман и јас имам трема од одењево на училиште а не они кутрите.Брзо им помина распустот
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14016
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Распуст........   30.08.09 22:45

Конечно заврши Smile последен ден на ученичињата домче.. Од утре тегнење насабајле, гужва пред тоалет Smile трчање, викање, додека не излеземе Smile
Вратете се на почетокот Go down
 

Распуст........

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -