Родители и деца

Алергија од домашна прашина

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Алергија од домашна прашина

Пишување by makresanska on 09.06.09 10:14

Пред извесен период правев алерготест и ми покажа дека сум алергична на домашна прашина носот ми е нон стоп затнат .Сакав да прашам дали имал некој ваков проблем и дали би имала проблеми кога ке останам бремена во тект на бременоста а и после се бебето.
Иначе др.ме испоизвади од памет дека ако не се лечам децата ке ми бидат асматичари а како да се лечам кога сегде има прачина.
Ве молам ако знаете за нешто околу ова да ми кажете или некој лек
Фала ви многу
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by NatalijaS on 09.06.09 10:20

Od prasinata nikogas ne mozes da se otarasis, ama za lugeto sto se cuvstvitelni na nea se preporacuva sto poveke da se namali. Pokraj redovno brisenje prasina i pominuvanje so pravosmukalka, treba da nema mnogu predmeti sto sobiraat prasina, debeli tepisi, zavesi, pernicite redovno da se perat, postelninata da se pere na visoki temperaturi, antialergiski navlaki za dusecite i slicni merki mozat da pomognat.
avatar
NatalijaS
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 502
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 17642
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by makresanska on 09.06.09 10:23

Toa znam natali i zatoa eve doma renovirame ama me faka strav dali moze da ima problem dokolku ostanam bremena za bebeto (posledici) i sto treba da pijam nekoj da ne znae iskustvo da spodeli
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by anetapp on 09.06.09 10:36

Макрешанка нема да има проблем доколку редовно се заштитуваш и си ги примасшлековите.Јас имам сестра асматичар и во цела бременост примаше лекови за асмата.Внукот има 4 год и засега е супер освен обична настинка досега од друго и не се разболил меѓутоа ќе видиме понатаму затоа што алергијата велат докторите дека може да биде и наследна па се надеваме дека се ќе биде во ред.Инаку и јас сум алергична на куќна прашина и многу ми помага фликсоназе спрејот за нос
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17378
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by Pipolino on 09.06.09 10:42

kaj mene filip pokaza alergija na domasna prasina dignav stazite i zavesite vo spalna pa da vidam dali ke e podobro inaku od denes i jas mu stavam od sprejot vo nos
me interesira dali taa alergija moze da se manifestira i so kaslanje?
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by makresanska on 09.06.09 10:43

E fala ti mnogu anetapp mene mi trebase bas nekoj vakov sovet ili preparat nekoj sto koristel za da si zemam zosto lekarov mene mi dade edni apcinja a od druga strana mi rece ako planiras da ostanuvas bremena ne gi zimaj i ostana taka i nosov 100% zatnat.
Jas vidov i vo zegin edna mas Marisol ama nemozam da ja najdam
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by makresanska on 09.06.09 10:44

Pipolino i tu go stavas istiov sprej fliksonaze??
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by Pipolino on 09.06.09 10:46

da mi go prepisaa vcera, vo upatstvoto pisuva deka ne steti na trudnici
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by anetapp on 09.06.09 11:00

Макрешанка фликсоназето може во бременост а за други лекови консултирај се со лекар оти знам дека сите што се за алергија не може да се примаат во бременост и сестра ми примаше одредени препишани од лекар и тоа прашувај ако треба и по два пати оти на сетра ми сега не паметам точно што спреј беше или апчиња ама и ги згрешија еден лекар велеше може да ги преима друг не ама откако ги испи и кажаа дека не смеело и среќа што немаше некои трајни последици само што внукот не сакаше да цица кога се роди и со консултација со пулмоалерголог се установи дека тоа било од лекот оти се манифестирал во млекото и детево никако не сакаше да цица и рекоа среќа што не сакало оти можело да има последици.А за марисолот можеш тоа е на природна база.
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17378
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by makresanska on 09.06.09 11:13

fala vi mnogu na site ke zemam deneska fliksonaze. A kazete mi od fliksonazeto ima samo sprej ili ima i tableti ????
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by Pipolino on 09.06.09 11:14

neznam za tableti, ama sprejot e ok deluva lokalno
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by Sister on 09.06.09 11:17

Фликсонасе е само спреј,нема таблети,а и јас сум многу задоволна од него,ќерка ми го прима за алергијата на полен веќе четврта година.


Последната промена е направена од Sister на 09.06.09 11:19. Мислењето е променето 1 пати
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18264
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by Pipolino on 09.06.09 11:18

sister a kako i se manifestira alergijata
mnogu mi e cudno na alergija da se reagira so kaslanje
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by anetapp on 09.06.09 11:24

Може да се манифестира со затнат нос течење на носот солзење на очите и кашлање ич да не те чуди ама може.Немора кај секого ама зависи од организмот.
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17378
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by Sister on 09.06.09 11:24

Кај неа е со кивање и чешање на очите,за чешањето прима летизен ама по едно кутивче пак сме на старо не и помага многу,а ни лоратадин не и влијае...А за кашлање не знам чудно ми е да се кашла од алергија,ама може ако е поосетлив па затоа да кашла,се бива.
А на што е алергичен син ти?
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18264
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by Pipolino on 09.06.09 11:37

na domasna prasina
i mene mi e cudno ova so kaslanjevo
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by Pipolino on 09.06.09 11:40

me interesira uste nesto koga gi bockaat na racinjata neli ako e alergija se vcrvenuva i na livceto pisuvaat plus dva zavisi od alergicnopsta
na filip mu se dva plusa na domasna prasina mnogu li e toa
i mora li deteto da bide zdravo za da se pravi alergo test ?
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by anetapp on 09.06.09 12:46

пиполино за да се направи алерго тест треба да бидеш здрав и да немаш примано лекови за алергија а плусовите треба да бидат до 3 за многу ако е алергичен
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17378
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by beti.liz on 09.06.09 13:02

Sin mi ima 9 godini i e jako alergicen na domasna prasina 4+,nosot non stop mu e zatnat,kiva,kasla i mnogu cesto znae i na pluka da simne.Mi rekoa deka alergijata e najdobro da se ispita posle 6 godini bidejki prethodno imunitetot postojano se gradi.Najdobro e da se pravi alergotest preku krv t.e.preku ispituvanje na Ige i Igg,imunoglobulini .Obicno kozni alergotestovi se pravat na lica sto imaat kozni simptomi na alergijata,a tie sto imaat problem so kaslanje ,sluz,zatnat nos e podobro preku krv zatoa sto vakviot vid na alergija moze da dovede do astma.Posle nekolku godini patesestvija po kliniki za sin mi mislam deka go najdovme lekot.Prima oralno vakcina sto ja poracuvame od London,malku e skapa ama mnogu e efikasna.Se prima vo tek na zimskiot period i toa tri godini po red.Isto taka pred toa na postojana zastita bese so Letizen tabletki sto gi ublazuvaat simptomite no ne lekuvaat.Isto taka ima primano sprej fliksonaze i fliksotide edniot e za nos ,drugiot za vo usta .Isto taka pomagaat.Postoi i sprej na prirodna baza sto se vdisuva preku nos se vika Nasaleze i kaj nas ne se naogja,go zemav od Slovenija.A za da si pomognes sama Makresanska nasiot doktor vika treba da izvadis zavesi,tepisi,tapaciran mebel,da izvadis parket pa samo na linoleum plocki da stois,klima ne,itn.So drugi zborovi da bides vo stakleno zvono sto e neizvodlivo.Mi kaza i za nekoj sprej sto se prska vo prostorijata se vika NEEMOL ne sum go upotrebuvala pa ne znam ni dali go ima ovde.Vo sekoj slucaj komplicirana situacija ama mora da ima preventiva bidejki alergijata e trajna sostojba.Leleeee se iznapisav.Imam i drugi iskustva ama me mrzi da pisuvam.Ako nekoj go interesira slobodno...
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 17101
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by Pipolino on 09.06.09 13:09

i te kako me interesira Smile
kazi mi kaj koj doktor se lekuvate ako ne e tajna
i jas citav sega za sprejot ama neznam kade da go nabavam
trgnav tepison zavesi
ama samo vo spalna
i ke vidam kako ke bide
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by beti.liz on 09.06.09 13:28

Go vodese Emilija Vlaski na detska klinika ama koga vidov deka nema mnogu fajde otidovme privatno kaj Naum Mojsovski voen doktor vo penzija od bivsa JNA-alergolog.na klinika ne sme bile na kontrola 2-3
 godini mi go napravija deteto asmaticar na 6 godini i ne mislam ni da odam.Ne daj boze da treba.
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 17101
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by Pipolino on 09.06.09 13:30

kaj da go najdam ovoj alergolog
daj mi brojce ili adresa
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by beti.liz on 09.06.09 13:31

Pipolino ne te naogjam na skype??
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 17101
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by makresanska on 09.06.09 13:32

Beti inace i jas kaj nego odev ama jas imav problem so psorijazata i on mi otkri i alergijata.Ama mi predlozi i on mene trigodisna terapija ama bidejki nemam uste rodeno mi rece da ne pocnuvam sega bidejki nema da smejam tri godioni da ostanam bremena.Inace jas nemam problemi so kivanje kaslanje solzenje na ocite nego samo nosot mi se zatnuva ( a doma sega renovirame butkame zidovi i sl.i mozete da zamislite kolkava prasina ima) ama gledam deka voopsto drugi simptomi i pokraj ovaa prasina sto ja imam doma ne mi se javuvaat sem zatnuvanje na nosot.
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by makresanska on 09.06.09 13:34

i bas denes sakav vo apteka da go zemam ovoj sprejov fleksonaze A kako se koristi???
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18335
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија од домашна прашина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот