Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Хеликобактер пилори - болки во стомакот

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
magi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 31
Локација: sekade po malku
Расположение: koga kako
Поени: 12258
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Бактерија во желудник.   10.02.09 0:47

Ми кажаа дека имам некаква бактерија во желудникот која станува хронична, ми дадоа таблети "Lanzul,Orvagil i Almacin.
Дали ги имате користено овие лекарства и колку ви помогнаа.
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12702
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   10.02.09 0:51

Да не имаш Хеликобактер пилори
Вратете се на почетокот Go down
magi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 31
Локација: sekade po malku
Расположение: koga kako
Поени: 12258
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   10.02.09 0:54

Не прасав и јас сум смотана малку ми рече бактерија и јас секонцентрирав на лекарствата па ниту прасав каква бактерија треба пак да отидам да прасам а каква е оваа.
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 699
Age: 33
Локација: Skopje
Поени: 12448
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   10.02.09 8:45

Ako e heliobacter pilory, obavezno tretiraj ja kako kje ti kaze doktorot , zoshto ako se ima mnogu dolgo vreme vo zeludnikot, znae da bide kancerogena (A moj sovet e , ako treba da prasash i drug lekar za mislenje) .
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1038
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: kako koga
Поени: 12437
Registration date: 2008-08-08

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   10.02.09 8:48

Lanzulot go prima mm zatoa sto ima kiselini.I toa go pie bez red koga ke oseti kiselina.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13404
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   10.02.09 10:03

A Magi imas nesto maka,ti rekoja za nekoja dieta?
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 727
Age: 28
Локација: Radovis
Расположение: never better
Поени: 11808
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   12.02.09 12:50

и јас ја имам ама ми рекоа дека ја имал секој втор човек само зависи од имунитетот треба да се води сметка бидејки може партал да ти направи во желудникот
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1027
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: ОК
Поени: 11750
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   12.02.09 13:08

BiljanaMitkova напиша:
и јас ја имам ама ми рекоа дека ја имал секој втор човек само зависи од имунитетот треба да се води сметка бидејки може партал да ти направи во желудникот

Кога ја имав пред 5 години, ех не можам да се сетам што пиев од лекарства, еден доктор на гастро ми рече дека ја имал секој втор човек, дека е наша бактерија и дека најмногу се активирала на нервна база. Исто така ми рече дека он ја имал во моментот. Знам дека за кратко време ми ја снема, а во тоа време имав многу тегоби и нагони за повракање, од секоја храна ми се гадеше кога ќе ја видев. Можеби беше во право. Во тоа време почина татко ми и минував низ многу тежок период.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 31
Локација: sekade po malku
Расположение: koga kako
Поени: 12258
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   12.02.09 23:52

Znaci na nervna baza a mozno e jas bas pred da mi se sluci ova imav nekoi nervozi a i piev apcinja za slbeenje mene mi rekoa pak deka od niv navodno bila.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 31
Локација: sekade po malku
Расположение: koga kako
Поени: 12258
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   19.02.09 1:23

kavadarcanka напиша:
Да не имаш Хеликобактер пилори
Да баш таква ми кажаа.
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12702
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   19.02.09 1:27

Мислам даваат три пара антибиотици и после три негативни теста треба да си излечена знам даваат Флажил со некои други имаше една комшивка таква бактерија
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 436
Age: 39
Локација: prilep
Расположение: ok
Поени: 11493
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   12.03.09 3:09

a kako se ispituva dali imas bakterija vo zeludnik .mojata majka jmase tegobi i ja snimaja so kasa i otkrijaja cir na dvanajstopalacno crevo no jas na internet najdov deka pricinitelot e nekoja bakterija no nea ne i istitale i i dale tableti lanzul.ajde ako znae nekoj nesto neka kazi ili nekoj recept.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12748
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   12.03.09 3:12

aneta za bakterija vo zeludnik zemaat krv od vena
kaj nas vo site laboratorii i vo mikrobiologija
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12748
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   12.03.09 3:13

treba vreme da pomini za da se proveri pak ....tatko mi jaizlekuva po primenata prva terpija a 20 god ima cir na zeludnik plus bakterijava
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 436
Age: 39
Локација: prilep
Расположение: ok
Поени: 11493
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   12.03.09 3:17

благодарам илинче ќе и речам да и речи на матичната да и даде да испита да се види дали има присуство на хелиобактер пилори.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12450
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   26.04.09 21:03

A da ne znae nekoj za bolka na zeludnik sto da se napijam sabajle me fati edna bolka ke umram kolku me boli inace retko koga me boli zeludnik.
Вратете се на почетокот Go down
dianan
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 239
Age: 25
Локација: bitola
Расположение: trudnicko
Поени: 11287
Registration date: 2009-03-03

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   26.04.09 21:26

mojot mm pred 1 godina imas mn maka od zeludnikot so apcinja nisto nemu pomogaa i ni kazaa edni rodnini da pie sabajle mleko ladno kolku mozi ,i da kasni polzav malce odvaren,polzavo gi sobira kiselinite.pozz
Вратете се на почетокот Go down
moni2007
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 81
Age: 39
Локација: Skopje
Поени: 11226
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   26.04.09 23:48

Da ladno mleko.
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 727
Age: 28
Локација: Radovis
Расположение: never better
Поени: 11808
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   29.04.09 9:51

само во случај ако имаш Хеликобактер пилори немој да пиеш млеко бидејќи од него се храни бактеријата
Вратете се на почетокот Go down
CaciCko
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 27
Age: 37
Локација: Bitola
Поени: 11169
Registration date: 2009-02-19

ПишувањеПредмет: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   08.06.09 2:48

Ve molam dali nekoj ima soznanija za ovoj vid na bolki vo stomakot. Napravena e analiza na krvta i otkriena e Helikobakterija. Potoa kako sto znam doktorkata prepisala terapija so nekolku vidovi lekarstva, no za sega nema podobruvanja od lekarstvata.
Ako nekoj moze neka napise na koj nacin bi mozelo da se lekuva... (moze i nekoi alternativni nacini na lekuvanje).
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 843
Age: 40
Локација: Skopje
Расположение: se trudam da e ok
Поени: 11216
Registration date: 2009-05-19

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   08.06.09 2:53

Јас го имам истиот проблем ,ама мислам дека и секој втор го има .Не е ништо страшно.Се пие терапија по шема три вида лекови меѓу кој и антибиотик.При терапијата се избегнува луто,солено,зачинето и после тарапијата се прави пауза од 3 месеци па се прави контрола.Јас редовно одам и на секоја контрола ја иам повеке или помалце.Имаат некоја скала по која се ориентираат за какава терапија да дадат,појака или послаба.Викаат дека сите ја имаме само е дозволена до некоја граница.Над неа треба да се третира со лекови кои многу не помагаат.Пробај со цај од кантарион мислам дека мозе да ублази болка.Исто сум слуснала дека така лесно не се искоренува.
Вратете се на почетокот Go down
lida
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 388
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11596
Registration date: 2009-02-05

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   08.06.09 2:58

сум слушнала дека од неа се добива чир на желудник освен терапија мора да внимавас на исхрана луто зачинето никако алкохол исто и мислам дека е убаво да се пие сок од зелка свежа
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1005
Age: 38
Локација: makedonija
Расположение: dobra sum
Поени: 11567
Registration date: 2009-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   08.06.09 3:09

еве вака оваа бактерија ја имаше братучетка ми,а беше бремена,па доби некаква алергија и на крај имаше спонтан,докторите и кажале дека е од бактеријата која била доста активна во моментот.Мене лично ми е многу чудно дека оваа бактерија може да направи ваков проблем,и сеуште мислам дека не е од неа.Инаку братучетка ми таман ке ја излечи и пак и се појавува но не е случај тоа со секој,нејзе и е паднат многу имунитетот
Вратете се на почетокот Go down
Anika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1577
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: кисело весело
Поени: 12008
Registration date: 2008-12-05

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   08.06.09 3:20

Кои се симптомите на оваа бактерија?
Мајка ми се жали на грчеви во стомакот, можно ли е да ја има оваа бактерија?
Вратете се на почетокот Go down
CaciCko
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 27
Age: 37
Локација: Bitola
Поени: 11169
Registration date: 2009-02-19

ПишувањеПредмет: Re: Хеликобактер пилори - болки во стомакот   08.06.09 6:20

Јас прашувам за свекрва ми,неа и ја открија пред 2-3 недели и сега прима терапија. Ама вели дека многу тешко ги поднесува апчињата.
Симптоми се: малаксаност, тешкотии во стомакот, болки во желудникот и сл.
Знам дека не треба зачинета храна да се јаде, и треба повеќе пати по помалку.
Ќе и кажам за чајот од кантарион, таа слушнала дека треба да пие масло од кантарион секое утро по една лажица !??
Вратете се на почетокот Go down
 

Хеликобактер пилори - болки во стомакот

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -