Родители и деца

Алергија на сонце

Go down

Алергија на сонце

Пишување by pepa on 08.06.09 14:55

Не знам дали има ваква тема, ако евентуално не сум ја видела поправете ме, aма ме интересира имате ли некој искуство со ваков проблем, јас имам секое лето, еве и сега само што ме фати сонце на улица негде петнаесеттина минути 2 дена сум ко болна, осеќам топло од внатре и ме чеша на тие места кај што ме фатило сонцето незаштитена со крема за сончање. Ај кажете совети ако знаете нешто, и многу ме интересира дали е тоа имунолошка реакција и она со што нормално сум оптеретена дали ваков тип на реакции сметаат на забременување, дали се опасни вакви алергии во бременост евентуално (со трите бремености до сега уште тоа не ме задесило) и сл.
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18044
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by lida on 08.06.09 15:45

и мене исто ми се случува ми дадоа и лоратадин да пијам апчиња ама ништо највеке ми помага кога пред искачање ке си се намачкам со крема за сончање со поголем заштитен фактор иначе лек посебен за ова нема може алергијава д аја имаш па после само од себе да се изгуби и мисламдека се додека е во ваков облик само надворешно чешање не би сметало на бременост ако некој знае несто повеќе искуство и сл нека пише
avatar
lida
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 388
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17616
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by marina_daniel on 08.06.09 15:56

jas imam nekoj vid na alergija se isfrlam na racete sonce ako me fati i zatoa sekogas se mackam so faktor 50 ko za bebe i pod senka sum pretezno,i tenot mi e mnogu svetol i ako me fati sonce samo goram ne pocrnuvam,zatoa mnogu si se pazam i loratadin obavezno nigde ne odam bez nego zatoa sto i od hrana znae alergija da me fati
avatar
marina_daniel
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 912
Age : 32
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 17883
Registration date : 2009-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by fibimk on 08.06.09 19:39

Pepa,ne znam dali si pravela alergo test ili ne na kozno,no ako ne si napravila mislam deka treba.Mozda imas osetliva koza ili pak alergija na soncev i zraci.Vo toj slucaj treba da odbegavas sonce,da nosis lesna obleka po dolgi rakavi i nogavici...i sekako krem za telo i lice so najgolem zastiten faktor.Moja prijatelka i se javuvaat sitni pegi na liceto....e sega dali e isto so tvojot slucaj ne znam....znam taa koristi UV faktor 50!I ne se dvizi mnogu po sonce.Ali mislam deka ne ja cesa kozata.
Mislam i deka opsto preporaclivo e da se odbegnuva sonceto.....barem kolku pati sme cule na Tv koga UV indeksot e visok da se odbegnuva izlozuvanje na sonce od 11-17 casot....pa ne za badijala s e davaat vakvi soveti...sepka sonceto ne e poveke ona sto bese nekogas! flower
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18424
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by najmila on 08.06.09 20:03

pepa напиша:Не знам дали има ваква тема, ако евентуално не сум ја видела поправете ме, aма ме интересира имате ли некој искуство со ваков проблем, јас имам секое лето, еве и сега само што ме фати сонце на улица негде петнаесеттина минути 2 дена сум ко болна, осеќам топло од внатре и ме чеша на тие места кај што ме фатило сонцето незаштитена со крема за сончање. Ај кажете совети ако знаете нешто, и многу ме интересира дали е тоа имунолошка реакција и она со што нормално сум оптеретена дали ваков тип на реакции сметаат на забременување, дали се опасни вакви алергии во бременост евентуално (со трите бремености до сега уште тоа не ме задесило) и сл.

Пепа јас имам алергија од сонце веќе повеќе од 15 години.Откога знам за себе секое лето за мене одморот е кошмар ако не седам под сенка.Јас патам од полиморфна дерматоза.Ти треба да си посетиш дерматолог веднаш по нафрлувањето и да констатираат кој тип алергија имаш.Има два вида,поломорфна дерматоза(изразени набабрени крупни пликови со ужасен сврабеж по неколку часовно излагање на сонце) и уште една друга алергија во вид на ситни мозолчиња.Мене не ми правеле никогаш алерготест но веднаш дерматологот констатира дека се работи за ваков тип алергија.Ништо не помага,џабе со што и да се заштитиш,и највисоки фактори и најсакапи креми,све сум пробала џабе е све.Најдобра заштита е седење под сенка и покриена..Јас кога еднаш ќе се нафлам после тоа и под сенка да седам ми се активираат истите пликови исто.Овие алергии се наследни или сврзани нешто со имонолошкиот систем.20% во светот ја имаат оваа алергија.Алергиите незнам колку се штетни и каков шок доживува организмот,затоа што јас сум многу упорна секоја година си викам е сега нема да се нафрлам и се сончам и се разочарувам. а колку се штетни во бременост!Сигурно дека се штетни.Ти советувам да побараш по аптекиве специјани креми за алергии од сонце.Јас све сум пробала ми остана уште кремите на eucerin да ги пробам.
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18013
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by pepa on 09.06.09 9:57

Jas najmila so prezemanje na ekstremni merki na zastita (kremi so uv 50, postojano sedenje vo senka, pokriena vo senka i normalno neizleguvanje na plaza vo periodot od 11-17) odmorite gi pominuvam gore dole dobro, i pokraj seto ova nekogas se isfrlam. Prv pat mi se pojavi kako dete pred mozebi poveke od 20 god bevme vo Grcija na odmor se isfrlav celata krenav temperatura a neznaevme sto mi e i zavrsiv vo bolnica vo Solun na infuzii. Od togas ekstremno se pazam, ama problemot mi se javuva najcesto koga nenadejno ke bidam na sonce pr. se vrakam od rabota, pesacam 5 min, a toa sonceto pece ko nenormalno i za belja nema senka i ete ti problem, makar da se raboti za delce od koza so dijametar 1 cm, ako dojde vo kontakt so sonceto odma mi se isfrla, prvo mi stanuva samo crveno pa pocnuva da me cesa, pa na kraj se pojavuvaat mali sitni crveni damki koi isceznuvaat sami od sebe za 2-3 dena ili so mackanje antihistaminici i za 1 den. Arno ama me plasi nesto drugo, ne najdov nekoi precizni informacii po internetov, kolku e toa imunoloska reakcija i kolku teoretski sozdava problemi na pr za zabremenuvanje ili vo tek na nekoja naredna bremenost 9sega ne sum trudna) zasto znam deka imunoloskite reakcii znaat da napravat belja. A vo vrska so naslednosta jas sum edinstven primerok vo moeto potesno i posiroko semejstvo so vakov problem, iako sekogas koga ke pojdam na lekar prvo toa me prasuvaat koj uste od semejstvoto ima alergija na sonce. Sovet za dobra dermatolog? Fala vi devojki na iscrpnite informacii i pozdrav do site
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18044
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by elkicka on 09.06.09 11:34

Здраво на сите
Еве и јас да се пожалам на темава. Алергијата за сонце прв пат ја забележав пред 4-5 години на Преспанско езеро, мислев дека е нешто во врска со нечистата вода. Наредната година повторно и тоа на Маврово, тогаш не се бањав во езеро, па мислев дека ми е од прашок, и така секоја наредна година, сега веке знам дека ми е на сонце. Не ми излегува веднаш, значи имам 3-4 дена да уживам во одморот, а потоа ми излегуваат ситни мозолчиња кои ужасно чешаат уште повеке ако сум на сонце. Деновиве ке правам алерго тест на Имунологија, ама на нутритивни алергени. Негде на нет читав дека ферментираната храна уште повеке ја засилува реакцијата, а богами можам да кажам и дека можеби на своја кожа тоа го осетив. Ми се појавува особено откако ќе се напијам чашка вино или пиво..наредниот ден лом. Дали можеби имате заблелжано некое вакво искуство. Исто така имам читано и дека мононатриум глутамат ја засилува реакцијата (тоа е супстанца која ја содржат сите конзервирани производи особено салами и конзерви, како и вегетата) Лани бев на солариум 3 пати пред одмор и тоа не помогна. Имате ли некој пиено лоратадин пред одмор можеби ке ја намали реакцијата. Што пиете за алергијата? Делува ли Synopen? Мене доста смирувачки ми делува Ехинацеа крема и кантарионово масло.
Поздрав до сите и пишете
avatar
elkicka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 69
Age : 37
Локација : Skopje
Поени : 17267
Registration date : 2009-02-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by pepa on 09.06.09 12:08

Loratadin tbl, kako i dr peroralni antihistaminici (pr.Letizen tbl, Avil tbl, Cetirizin tbl) i dr deluvaat medjutoa otkako ke se pojavat simptomite. Mozat da se zemaat i vaka da se prevenira alergijata ama sepak pozelno e prvin so zastitni kremovi da se probuva pa ako ne pomaga po preporaka na lekar da se koristat tableti. Najcesto se davaat prvin soveti od tipot ne izleguvaj na sonce i sl. Synopen se macka samo na mestoto na koe veke se pojavila alergijata i deluva medjutoa normalno poveke deluva vo kombinacija so tableti. Solariumot mislam deka ne pomaga za da ne se pojavi alergija. Sto ke ispituvas na imunologija i po cija preporaka elkicka? I uste edna napomena kaj sekoj organizam e razlicno ama sepak najcesto tabletite antihistaminici teraat na spienje (Avil tbl posebno) Jas ponekogas zemam i Paracetamol zasto najcesto stom ke se pojavi alergijata pocnuvam da kacuvam i temperatura
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18044
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by najmila on 09.06.09 23:05

pepa напиша:Jas najmila so prezemanje na ekstremni merki na zastita (kremi so uv 50, postojano sedenje vo senka, pokriena vo senka i normalno neizleguvanje na plaza vo periodot od 11-17) odmorite gi pominuvam gore dole dobro, i pokraj seto ova nekogas se isfrlam. Prv pat mi se pojavi kako dete pred mozebi poveke od 20 god bevme vo Grcija na odmor se isfrlav celata krenav temperatura a neznaevme sto mi e i zavrsiv vo bolnica vo Solun na infuzii. Od togas ekstremno se pazam, ama problemot mi se javuva najcesto koga nenadejno ke bidam na sonce pr. se vrakam od rabota, pesacam 5 min, a toa sonceto pece ko nenormalno i za belja nema senka i ete ti problem, makar da se raboti za delce od koza so dijametar 1 cm, ako dojde vo kontakt so sonceto odma mi se isfrla, prvo mi stanuva samo crveno pa pocnuva da me cesa, pa na kraj se pojavuvaat mali sitni crveni damki koi isceznuvaat sami od sebe za 2-3 dena ili so mackanje antihistaminici i za 1 den. Arno ama me plasi nesto drugo, ne najdov nekoi precizni informacii po internetov, kolku e toa imunoloska reakcija i kolku teoretski sozdava problemi na pr za zabremenuvanje ili vo tek na nekoja naredna bremenost 9sega ne sum trudna) zasto znam deka imunoloskite reakcii znaat da napravat belja. A vo vrska so naslednosta jas sum edinstven primerok vo moeto potesno i posiroko semejstvo so vakov problem, iako sekogas koga ke pojdam na lekar prvo toa me prasuvaat koj uste od semejstvoto ima alergija na sonce. Sovet za dobra dermatolog? Fala vi devojki na iscrpnite informacii i pozdrav do site

Пепа и јас сум единствена во фамилија со ваква алергија ама ете така пишува дека или е наследно или имунолошки.Ако ти излегуваат ситни ко мозолчиња,мислам дека таа алергија и не е толку страшна.Кога пишувам не е страшна правам споредби со мојата )инаку секако дека секоја алергија е страшна.Една другарка ја има таа алергија со мозолчињата и она колку повеќе се пече на сонце толку кожата и се навикнува и полека се губи таа алергија.Мојата е катастрофа.Ми се шири по цело тело,како некоја лепрозна сум.Првин ми се нафрлува деколтето потоа рацете, па грбот итн.И тоа како пликови црвени,во вид на синџир.Навечер ми се повлекуваат тие пликови и стануваат бели и не ме чешаат.Утредента пак истите бели пликови ми се активираат и така цел одмор.Ако еднаш се нафрлам не ми помага ни сенка ни,долги ракави.А за бременост незнам како делува само можам на памет да зборам дека секако дека е штетно.Јас не би се осудила да идам тогаш на одмор во никој случај.Или ако планирам бременост исто.Дерматолог неможам да ти препорачам некој,затоа што јас одамна имам посетено уште како мала ми констатираа и толку.Кога идам на општи им ја кажувам маката ми викаат што ќе идеш тоа е.Истото само ми го повторува да не излегувам од 11-17 на сонце,долги ракави,креми 50ка.Лоратадин да пијам 10 дена пред одмор,ако се нафрлам пак по пола апче да се топи под јазик.Тоа е, муки,секоја алергија е штетна само незнам како делува брз мојот организам,зошто јас навистина сум упорна и непослушна дека едно убаво топло лето,еден убав одмор 'ќе ја победам и ќе се вратам црна Smile
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18013
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by Kinky on 10.06.09 16:08

Uh i jas ja imam ovaa alergija, srekja ne po celo telo, samo po racete i na vratot. Se nafrlam bas kako pepa sto opisa i mnogu me cesa. So nisto ne se mackam, cekam samo od sebe da pomine, ama cesa nenormalno.
Eve pepa i pokraj toa zabremeniv dva pati, a imam uste cel kup alergii na hrana, prasaci, nakit, znaci alergijata ne deluva na zabremenuvanjeto:). Ne se sekiraj
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19234
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by pepa on 11.06.09 9:29

Fala ti Kinky za ubavite zborovi, posle 3 spontani stanav tezok hipohondar i se mi se vrti okolu toa lele ova da ne mi bide precka za zabremenuvanje, lele ona da ne mi bide problem za ponataka... a ne bev takva... Pozdrav
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18044
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by elkicka on 17.08.09 10:34

За сите со проблемот алергија на сонце: пробав оваа година со витамин Ц 1000мг и избегнивав алкохол на ормор, и замислете не ми се појави алергија ..........нормално не се печев на сонце туку си седев под сенка .....пробајте сите си ваков проблем можеби и кај вас ке делува
avatar
elkicka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 69
Age : 37
Локација : Skopje
Поени : 17267
Registration date : 2009-02-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by Cvetce on 17.08.09 14:52

И јас имам сличен проблем ама не е алергија туку бели флеки, не ме чешат ама грдо изгледат и тоа само на грбот дали има некој сличен проблем?

Cvetce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 52
Age : 35
Локација : Strumica
Поени : 16734
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by Pipolino on 17.08.09 14:59

mislam deka toa e vitiligo taka nesto bese Smile
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18084
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by Cvetce on 19.08.09 11:45

Vitiligo ili kako i da e e isto beli fleki no po racete po liceto i takvata bolest e konstantna a kaj mene se javuva na grbot i samo koga ke sum izlozena na sonce a na zima isceznuvat.

Cvetce
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 52
Age : 35
Локација : Strumica
Поени : 16734
Registration date : 2009-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by biljanag on 02.09.09 17:42

i na mm mu rekle deka ima alergija na sonce i treva
pred dva dena oddedns[ se isfrlil mislel deka nesto go kasa crveni plikovi posle malku obelea ama mnogu cesa od strav da ne e nekoe insektice se izmacka so alkohol i taka malku mu se namali cesanjeto
vcera pak mu se pojavi istoto duri i nokeska se cesase i stanuvase
denes na lekar bese i mu rekle deka e alergija i mu dale apcinja loratadin i mu pravele nekoja tecnost so boriciacidi i nekoja mast sto ja ima samo alkaloid nesto kako derma........ neznam tocno i so taa treba da se macka
dali nekoja koristi od vas vakva tecnost?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19872
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на сонце

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот