Родители и деца

Анемија кај новороденчиња и мали деца

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by sonjamfk on 05.08.08 8:36

normalno deka ne mozeme da ziveem pod stakleno zvono apsurdno e, a od kupeckite sokovi i hranicki ako vi jade mila super davajte i duri i pedijatrite i gi preporacuvaat .nasiot ne sakase i zatoa morav da se snaogam , a za cudo cajot od hipp od sumsko ovosje go sakase. nijkogas nema da znaeme kolku e zdrava hranata sto ja jademe osven taa sto ke ja posadime sami a toa ne e izvodlivo zatoa ni ostanuva da kupuvame toa sto ni nudi pazarot.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 54
Локација : skopje
Поени : 19673
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by keti_k on 13.08.08 11:41

Има многу убав производ за подобрување на крвната слика, на природна база, и можат да го пијат и деца кои имаат алергии (освен ако не се на некој ви д шумско овошје алергични) во *Златна пчела* во Лептокарија. Многу брзо се гледа напредок со нив, а со Ферумлекот и Легоферот и после 2 месеци пиење, со збогатена исхрана, со вит.Ц немавме никакви резултати....А што се однесува до сокот со цвекло, јаболко и морков - Лука го пие веднаш откако ќе му го исцедам, грешка ли е тоа? И дали знае некој колку временски смее да се дава, да не има некое ограничување или пауза да мора да се направи? Му го давам секој ден.
avatar
keti_k
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 8
Age : 46
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 18865
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by magi on 12.01.09 17:20

I nie imame problem so hemoglobinot nas ni e 95 mnoooogu nizok i kako sto rece sonjamfk toa sto i rekol doktorot deka e mozno koga ke premine deteto od edna na dr. hrana da oslabnuva kaj nas taka e sega pieme ferum pa ke vidime n slednoto ispituvanje mnogu e mal i nemozam nisto drugo da mu davam.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by Damjana on 18.01.09 14:11

Magi sto napravivte so hemoglobinot? Piete nesto?
Nie sega sakame da napravime krvna slika. No pedijatarot ni rece - bebeto mnogu dobro izgleda, mnogu e vitalno i da e malku namalen (sto e normalno po 3-tiot mesec bidejki m.mleko ima se' osven zelezo i D vit.) nema da dademe preparat.
E drugo sto mi rece. Porano forsiravme samo doenje, ili doenje + adaptirano do 6-ti mesec. No ispituvanjata pokazaa deka tie deca se poskloni kon anemija. Na bebe od 4 meseci i poveke ne mu e dovolno samo mleko vo ishrana. Istovo mi go kazaa uste 2-ca vrvni pedijatri, pa jas pocnav so jabolko veke.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19089
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by female* on 18.01.09 14:16

Jas do 4 mesec samo go doev potoa mu vnesov vo ishranata samo sokcina a od 5 mesec i kasicki posle 6 sledea i biskviti i se ostanato do 1 godina osven mleko kravsko jajce jagotki i druga ishrana sto najcesto predizvikuva alergii.A go doev do 7 mesec i nikogas nemavme problem so krvnata slika
avatar
female*
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 37
Локација : macedonia
Поени : 18106
Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by magi on 18.01.09 21:50

Damjana напиша:Magi sto napravivte so hemoglobinot? Piete nesto?
Pieme kako sto rekov ferumlek no i jas kako i tebe na svoja glava si odluciv da mu vovedam i dopolnitelna hrana t.e.jabolkov sok pa morkovce itn. e sega uste malku ke go dopieme pa ke zememe krvna slika pa ke vi pisam.A da i go smeniv adaptiranoto mleko od Hipp vo Aptamil.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by bella* on 18.01.09 22:00

И ние правевме крвна слика пред некој ден, хемоглобинот беше 120 , а ќерка ми беше само на моето млеко до пред 2- 3 недели.
Сте правеле ли вие крвни слики?! Проверете серумско железо(ако доите нормално) така ми рече мене педијатарот.
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 19218
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by Monika on 23.01.09 13:21

После 6 месеци пиење ферум лек+50мг витЦ морам да се пофалам дека сега имаме одличен хемоглобин пред 2 недели ни беше 122, а вчера ни беше 131. Долго време ни се движеше од 113-115 ама еве конечно резултати. Мислам дека тука голема улога игра и домашно приговената храна со многу зеленчук(спанаќ,брокула,тиквички,карфиол,целер,магданос, пашканат) и телешко или јунешко мевце. да го допиеме шишенцето и прекинуваме со ферум лек и се надевам дека во иднина нема да има потреба од сирупи. :cheer:
Мамички бидете упорни и ви посакувам на сите крвна слика како нашата.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by Emilija on 23.01.09 13:28

Храната е клучна за зголемување на хемоглобинот. Петар од 100 има сега супер крвна слика. Исклучиво со исхрана се регулираше. Ниту капка железо се нема напиено. И да е исклучиво ниско нивото на хемоглобин и да се пие железо после мора да се одржува со правилна исхрана.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19824
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by magi on 23.01.09 19:04

Nie denovive treba pak da ja proverime krvnata slika ke vidime kako sme naprednale.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by lidija29 on 23.01.09 19:11

Vo mojata familija majka mi tatko mi sestra mi brat mi i jas site sme anemicni, kaj sestrami 2 te deca i se anemicni a i kerkami e anemicna dodeka pieme ferum lek i c vitamin malku se podobruva krvnata slika no samo so ke prestaneme i povtorno e slab rezultatot, nekoja od doktorkite mi imase receno deka anemicnosta mozela da e i nasledna, kazetemi go vaseto mislenje za ova nasledna
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 18221
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by avanturistka on 23.01.09 21:48

od mali pa do sega da cuknam vo drvo ne sme imale problem so krvta sekogas ni e od prilika 147.i pedijatarot stalno ni vika na sala -e ova e dete se sto jade.a jas od koga pametam za mene sum slabokrvna.posle poragaj hemoglobinot mi bese 80 i morav so inekcii.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19295
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by katenm on 23.01.09 22:14

I na Jana koga imase 3 mes i bese slab hemoglobinot 9.6; Piese ferum eden mesec i mnogu malku i se pokaci.Togas pedijatarot mi dozvoli da i davam sokcinja. Na 4 mes pocnavme so sokcinja po dve nedeli i kasicki.Na 5 mes. pocnav da i davam i morkov brokula i sl zelencuk a veke na nepolni sedum jadese i meso samo telesko.Od togas navamu sekoj den jade meso bez prekin sekoj vtor den spanak a denot izmegu brokula. Sega vo ponedelnik ke pravime krvna slika i ako sega ne i e podobrena stvarno neznam sto ke pravam ponatamu.Se nadevam na podobro ke vidime!!!!!!
avatar
katenm
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 117
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : sega za sega dobro
Поени : 18535
Registration date : 2008-10-24

http://www.tehnologija.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by magi on 24.01.09 9:55

katenm a brokulata sodrzi li zelezo jas ne znam???
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by Sun on 24.01.09 12:32

brokulata sodrzi zelezo,no mnogu poveke izobiluva so vit.c
avatar
Sun
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 717
Age : 35
Локација : skopje
Поени : 18756
Registration date : 2008-10-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by magi on 24.01.09 12:35

Fala Sun.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by katenm on 24.01.09 22:01

Ima zelezo isto i vit C i mnogu drugi vitamini mnogu e zdrava i korisna
avatar
katenm
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 117
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : sega za sega dobro
Поени : 18535
Registration date : 2008-10-24

http://www.tehnologija.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by NatalijaS on 28.01.09 17:26

Nie vcera pravevme analiza i hemoglobinot bese 137, ama d-rot rece deka site vrednodti se zgolemeni, znaci imalo gusta krv. Toa znaci bilo malku dehidrirano. Ama bilo vo red. Aj sega. I ja dopre i fontanelata. Denes ja dopirav mi se cini ne e kako vcera, ne e dehidrirana. Uf, se nerviram.
avatar
NatalijaS
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 502
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18527
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by magi on 30.01.09 12:08

Ne se nerviraj NatalijaS sega malku poveke vodicka i se ke se sredi.A kako poznavas po fontatelata deka e dehidrirano deteto.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19028
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by Damjana on 30.01.09 14:56

Napravivme krvna slika, hemoglobinot padnal na 99. Pedijatarot mi vika da pocekame 2 nedeli i zelencuk da ja forsiram, ama taa epten malku pie i sokce, a ne pa zelencuk. Ke baram i vtoro mislenje. Mislam deka treba da pieme zelezo.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19089
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by NatalijaS on 30.01.09 15:56

Za fontanelata ja dopre pedijatarot i bese kako pomeka, ne ispaknata. Rece, da toa e. Odma ja oseti. Sega i jas tuku ja proveruvam. A inaku znam deka ako e vdlabnata e znak na dehidracija. Ama ped rece daeka ako e vidlivo vdlabnata, moze i do 1cm deka togas e epten dehidrirano. Moze bese deka pred pregledot, pa posle analizi, pa nazad pak na pedijatar pomina vreme, a taa pred toa cicna samo malku, 2-3 minuti, nesto izvodese i se trgase.
avatar
NatalijaS
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 502
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18527
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by irina karlovska on 09.03.09 18:52

sestri kazuvajte !
imam since mesec i 15 dena hemoglobinot mu e 98 i ni prepisa ferum lek da pie zelezo a vo nasa familija nema anemicni od sto moze da paga zelezoto neznam ako znaete pisete a ja go dojam i prihranuvam so hipp adaptirano mleko zarem toa ne sodrzi vitamini a toj vitamin c so sto da mu go davam toa se tableti. ako znae nekoj neka pise. fala pozdrav
avatar
irina karlovska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 34
Локација : skopje
Поени : 17842
Registration date : 2009-03-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by marija* on 09.03.09 18:58

zdravo irina mozam da ti preporacam doktor sto e hematoonkolog i toa dobar so sigurnost se vikaa nikola zisovski ima privatna ordinacija kaj zavod za rehabilitacija odi on moze podobro da te posovetuva sto da pravis ponatamu
avatar
marija*
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 235
Age : 38
Локација : skopje*
Расположение : dobro
Поени : 18056
Registration date : 2009-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by Monika on 24.03.09 12:02

jasmina,mina напиша:
Monika напиша:STREPTOCOCCUS PNEUMONIAE пишував за тоа во темата бактерии во нос и грло
Monika kako e Mila ?ja prasa li Radica za padot na hemoglobinot?mislam deka ne e strasno i deka se slucuva pri nastinki
и др.Радица се зачуди како од 134 паднал на 97, ми рече за 2 недели да го повториме тестот и да и давам само пиковит. Инаку ме плаши тоа дека можеби ферум лекот кој го пиевме некои 5-6 месеци го држеше хемоглобинот во нормала, ама пак се јаде и навистина не ми е јасно зошто паднал толку.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19628
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by jasmina,mina on 24.03.09 12:06

Monika напиша:
jasmina,mina напиша:
Monika напиша:STREPTOCOCCUS PNEUMONIAE пишував за тоа во темата бактерии во нос и грло
Monika kako e Mila ?ja prasa li Radica za padot na hemoglobinot?mislam deka ne e strasno i deka se slucuva pri nastinki
и др.Радица се зачуди како од 134 паднал на 97, ми рече за 2 недели да го повториме тестот и да и давам само пиковит. Инаку ме плаши тоа дека можеби ферум лекот кој го пиевме некои 5-6 месеци го држеше хемоглобинот во нормала, ама пак се јаде и навистина не ми е јасно зошто паднал толку.
da Monika ferum lekot najverojatno go drzel hemoglobinot.ne znaev deka ste piele.no ne e strasno,ke se sredi.mojata starosvatica mu go podign ahemoglobinot so kopriva na maliot.taka i kazaa od klinika pedijatri.pa taka kupuvase kopriva znam od Vero i vo site mahdzicki mu stavase imase rezultat

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20229
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот