Родители и деца

Анемија кај новороденчиња и мали деца

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 01.09.09 0:10

mami29 напиша:Е значи стварно сум лута на матичната. Од искуствата што ги прочитав нормално е Хемоглобинот да е понизок до 6 месеци. На Теодор му е 100 и матичната ни препиша Легофер цел месец, па контрола, па превентивно уште 3 недели. А само цицавме до 5 месеи полни.
И Д-р Лиде пишува дека е нормално за деца што само цицаат да е намален Хемоглобинот.
Сега стварно не знам дали да продолжам со Легофер или да го прекинам.
hihi hihi hihi Tesko maticnata doktorka.Slobodno prekini go mami29,so moja soglasnost flower
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20239
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 01.09.09 0:12

Бубе напиша:Браво!!! Се надевам и кај нас ќе биде така. Само да ја натерам Илина да јаде.
Bube ke bide milo.Poleka....Trpenie,spasenie.Super e maleckata.Se ja interesira drugo,osven jadenje flower
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20239
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by mami29 on 01.09.09 2:30

Ne mu dadov vecerava, a sega koga go procitav ova mi olesna malce.
Fala D-r Lide uste ednas sto pogledna i na ovaa tema i sto mi odgovori.

Pozdravce i srekna ucebna godina za Sergej!
avatar
mami29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 350
Age : 39
Локација : Скопје
Поени : 18697
Registration date : 2008-09-26

http://www.nagradniigri.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by nnatasa on 03.09.09 22:49

a koga se pravi krvna slika na bebe prv pat?
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19068
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by Dragana on 03.09.09 23:19

Nie krvna slika pravevme koga otidovme na prvata vakcina.Ti vidi nate koga ke ja nosis na slednata kontrola kaj pedijatar prasaj go.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19208
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by mami29 on 03.09.09 23:49

Na 3 meseci nie praevme krvna slika.
avatar
mami29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 350
Age : 39
Локација : Скопје
Поени : 18697
Registration date : 2008-09-26

http://www.nagradniigri.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 04.09.09 7:08

nnatasa напиша:a koga se pravi krvna slika na bebe prv pat?
Procenkata e Nate do pedijatarot.Se zavisi dali e deteto pred vreme rodeno ili vo termin,dali e zdravo ili bolno i tn. flower
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20239
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by Maja on 04.09.09 13:02

D-r Lidija Pazdrijan напиша:
nnatasa напиша:a koga se pravi krvna slika na bebe prv pat?
Procenkata e Nate do pedijatarot.Se zavisi dali e deteto pred vreme rodeno ili vo termin,dali e zdravo ili bolno i tn. flower

Се сложувам со Др. Лиде, но би ти советувала да си направиш крвна слика по со време за да не се случи како како кај нас. Детето родено на врме, се ок: исклучиво на доење, напредува супер (над 1кг месечно), весело, здраво, сите вакцини на време примени - се како што треба. Кога примивме вакцина на 5 месеци др-ката ни рече за следната вакцина (за 1 месец) со крвна слика..........проверуваме ние крвна слика и има што да видиме!! affraid Хемоглобинот 99!! Леукоцити 13!! Од памет се извадив. Како гром од ведро небо. Па ајде итно, легофер, месо, жолчка....итна дохрана!! А детето не научено на друга храна, а големо...разбира...Мислам уште неможеме да се оправиме 😢
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19478
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by ma-ja on 04.09.09 13:12

Zdravo Dr.Lide , ve molam za sovet , mojot sin odi vo vtoro oddelenie i voobicaeno sekoja esen i zima e nastinat , virozi i sl., pa bi Ve molela za sovet koga i sto preventivno da mu davam za da go zajakneme imunitetot .....
avatar
ma-ja
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 21
Age : 40
Локација : nekade vo Makedonija
Поени : 17873
Registration date : 2009-01-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by biljanag on 04.09.09 13:17

ни за иван ни за јане не сум правела крвна слика
за иван дури после 7,8 месеци беше настинат па затоа инаку не
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20372
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 04.09.09 17:02

Maja напиша:
D-r Lidija Pazdrijan напиша:
nnatasa напиша:a koga se pravi krvna slika na bebe prv pat?
Procenkata e Nate do pedijatarot.Se zavisi dali e deteto pred vreme rodeno ili vo termin,dali e zdravo ili bolno i tn. flower

Се сложувам со Др. Лиде, но би ти советувала да си направиш крвна слика по со време за да не се случи како како кај нас. Детето родено на врме, се ок: исклучиво на доење, напредува супер (над 1кг месечно), весело, здраво, сите вакцини на време примени - се како што треба. Кога примивме вакцина на 5 месеци др-ката ни рече за следната вакцина (за 1 месец) со крвна слика..........проверуваме ние крвна слика и има што да видиме!! affraid Хемоглобинот 99!! Леукоцити 13!! Од памет се извадив. Како гром од ведро небо. Па ајде итно, легофер, месо, жолчка....итна дохрана!! А детето не научено на друга храна, а големо...разбира...Мислам уште неможеме да се оправиме 😢
Vnukata moja Maja bese so 86 g/l hemoglobin,pa nikoj od Detska klinika,a bogami nitu jas ne panicevme.Prvo piese Ferum Lek,pa potoa so ishrana.I sega e megju 99-110 g/l.Super e malata flower
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20239
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 04.09.09 17:04

ma-ja напиша:Zdravo Dr.Lide , ve molam za sovet , mojot sin odi vo vtoro oddelenie i voobicaeno sekoja esen i zima e nastinat , virozi i sl., pa bi Ve molela za sovet koga i sto preventivno da mu davam za da go zajakneme imunitetot .....
Sergej pie Dr.Leo,Immuno baby ili Energy baby.Zavisi sto ke najdam vo apteka.A i lazica medce vo mlekoto nautro,dva pati nedelno. flower
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20239
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by Maja on 04.09.09 22:19

Ќе се подобри крвната слика-нема збор, но мене паника ме фати кога почнав барам и да читам какви се последици може да се јават од недостаток на железо во крвта, а уште повеќе ме замисли тоа од кога неа и се појавила анемијата, па можеби порано нешто требало да превземеме.....Плус слаба крв немам ни јас ни мм ниту некој од нашите најблиски...:hmm
Инаку последниот пат кога проверивме крвта, хемоглобинот ни беше 110 g/l така да се надевам дека ова беше само преодна анемија што се јавува кај доенчиња кога преминуваат од една на друга храна. Јадеме месо, цвекло, жолчка, спанаќ и се што содржи железо а е соодветно на нашата возраст, така да верувам дека следната контрола ќе сме ок. :cool!:
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19478
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анемија кај новороденчиња и мали деца

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот