Родители и деца

Правосуден испит

Go down

Правосуден испит

Пишување by olgica-mila on 02.06.09 13:29

bidejki vidov deka ima dosta pravnici na forumov si rekov da otvoram i vakva tema.
Vaka, jas nemam polozeno pravosuden, pa dobro bi mi doslo tie sto polozile da spodelat iskustvo, a isto i onie sto se vo faza na podgotovka.
Jas slusnav ke imalo nov priracnik za polaganje na pravosuden i ke izlegol letovo. Pa znae li nekoj nesto za ova? Kazete od sto ste ucele? Kolku vreme vi trebase za spremanje ? i se sto e vo vrska so pravosudniot

olgica-mila
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 17516
Registration date : 2009-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by kokice on 03.06.09 16:26

Ни јас сеуште не сум полагала Правосуден, а и прв пат слушам за нов прирачник, ама тоа би било супер по што стариот е за никаде
Супер за темава што ја отвори Олгица, па се надевам некој што знае нешто повеќе ќе пише, а и јас што ќе дознаам ќе споделам со вас.
Поздрав!
avatar
kokice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 186
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18123
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by Pravnicka28 on 03.06.09 16:33

За прирачник од кога се зборува дека ќе има па еве уште ништо.Па постои еден прирачник ама има многу измени и не е доволно да се учи само од него.Мене ми послужи само за одредени работи, пр. за уставно, за стопанско и нешто од трудово. Јас положив лани во фебруари и фатив една сесија од старатакомисија и една од новата ама сепак старата постава беа подобри и попопустливи. Сепак за подетални информации барајте го Александар од Мин. за правда, фин е дечкото.
Инаку испитот го спремав околу 3-4 месеци и се поминува, не е страшно, само целото време пораш да му го посветиш на тоа!!Ако можам нешто да помогнам контактирајте ме на пп.
avatar
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18198
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by kara on 03.06.09 17:58

Јас положив правосуден пред година ипол... учев цели 9 месеци од нив континуирано 7 месеци, а два убив во поимот навикнување за учење... сеуште беше старата комисија и најтешко ми беше стопанско право... го положив последен од трет пат а сите други уште првата сесија... многу тежок и напорен испит кој бара многу време и посветување максимално само на него... инаку, и тогаш постоеше прирачникот, меѓутоа јас не го користев освен во делот за управно право како потсетник... се да си учите по законите и нивните измени... се бараат, а некои како на пр.уставно бараа да ги кажуваме членовите на Уставор по реден број... на пр.имав прашање цитирај го и објасни го чл.15... или како гласи 14 амандман... како гласат старата и новата преамбула... учете си по законите... никакви прирачници не ви вршат работа, само повеќе може да се збуните... поздрав и се надевам дека некому помогнав со мојот совет...чао!
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19019
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by Sanja_Ivana on 04.06.09 8:54

Dali znaete koi se potrebni dokumenti za prijavuvanje vo advokatska komora!
-potvrda deka si delovno sposoben
- potvrda deka si nevrabotena
-cv
-2sliki
- dogovor za delo
i sto drugo???????
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19468
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by kokice on 04.06.09 9:13

kara напиша:Јас положив правосуден пред година ипол... учев цели 9 месеци од нив континуирано 7 месеци, а два убив во поимот навикнување за учење... сеуште беше старата комисија и најтешко ми беше стопанско право... го положив последен од трет пат а сите други уште првата сесија... многу тежок и напорен испит кој бара многу време и посветување максимално само на него... инаку, и тогаш постоеше прирачникот, меѓутоа јас не го користев освен во делот за управно право како потсетник... се да си учите по законите и нивните измени... се бараат, а некои како на пр.уставно бараа да ги кажуваме членовите на Уставор по реден број... на пр.имав прашање цитирај го и објасни го чл.15... или како гласи 14 амандман... како гласат старата и новата преамбула... учете си по законите... никакви прирачници не ви вршат работа, само повеќе може да се збуните... поздрав и се надевам дека некому помогнав со мојот совет...чао!
Ајдееее како може така, да те прашаат цитирај член 14, па кај може се да запамтиш по реден број членовите ,
Ама ваљда само за устав така прашуваат, ваљда не и за другите закони....ама уставот не 10-20 члена па ај....Бог да чува!!!!!
Значи треба ептен загревање столче
avatar
kokice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 186
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18123
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by kara on 04.06.09 9:56

Кокиче, буквално така испраѓување во вид на потпрашања откако ќе ја одговориш комбинацијата што ќе ја извлечеш... така правеше Дане Илиев... сега не знам како е, јас си кажувам за кога јас полагав со старата комисија... тој буквално како што напишав бараше цитирање на уставните одредби од соодветен член или амандман... па 18 амандмани се, велеше, ако ви е тешко уставот да го запамтите што останало за друго... и преамбулата ја бараеа напамет... и така ја учевме сите...другите предмети не, ама уставно конкретно беше така...
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19019
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by Gabi* on 16.07.09 16:20

Super sto ja najdov temava.
Slusnav deka od septemvri ke se vovede uste eden ispit za polaganje na Pravosuden, a toa e Evropska Unija. A jas taman mislev da pocnam da go spremam od septemvri.
Ako nekoj znae nesto za ova neka mi ja potvrdi informacijata.
avatar
Gabi*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 621
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 18037
Registration date : 2009-03-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by kokice on 29.10.09 9:59

Да и јас слушнав за Европска унија, ама дека после Нова година ќе се вовел. А баш се спремам да почнам да учам
Сакам да почнам со кривично, по што некако најмногу ми е останато во глава. Па сега како само по закони да одам или?
Еве ќе почнам со Кривичен законик и сега дали треба од посебниот дел да учам за кое дело колкава казна треба или само кои кривични дела се треба да знам?
некако тешко би било да знаеш за секое кривично дело колкава казна има пропишано..
Ај колешки пишете што знаете и дали и за кои предмети и дозволено користење на закони?
Поздрав!
avatar
kokice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 186
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18123
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by Sandra_Anja on 29.10.09 11:08

Jas se predomisliv i ke pocnam so Notarski. Dali EU ke vleze i vo notarskiot?
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19707
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by olgica-mila on 01.11.09 9:56

Kokice jas mislam deka samo od zakoni treba da se uci toa priracnikot poveke zbunuva, a i ima mnogu greski ( zboruvam za toj od 2004 god. neznam mozda ima i nov).
Jas planirav sega vo oktomvriska sesija da odam da slusam, ama so malo dete, nema koj da go cuva i taka, zdravje vo dekemnvri ke odam.

Samo sto zborev so Aleksandar od Min.za pravda i vika deka programata ostanuva ista od fevruARI 2008, osven delot za krivicno sto e promenet od april 2009 g. A za evropska unija kaza deka bilo gresna informacija, znaci ostanuvaat istite ispiti.
E sega za krivicno trebalo da se kupi nekoj priracnik od nekoj akadenik, demek zakonite ne bile dovolni..

olgica-mila
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 17516
Registration date : 2009-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by olgica-mila on 03.11.09 14:47

Samo sto zborev so Aleksandar od Min.za pravda i vika deka programata ostanuva ista od fevruARI 2008, osven delot za krivicno sto e promenet od april 2009 g. A za evropska unija kaza deka bilo gresna informacija, znaci ostanuvaat istite ispiti.
E sega za krivicno trebalo da se kupi nekoj priracnik od nekoj akadenik, demek zakonite ne bile dovolni..

olgica-mila
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 17516
Registration date : 2009-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by tatjana mitrevska on 13.12.09 17:30

Za pravosuden ispitne vi trebaat mnogu skipti , knigi i dr. gluposti dovolno e precisten tekst na zakonot, pojke praksa ako imate moznost, osnovnite raboti gi baraat a ucebnicite od koi so ucevme ke ni gi razjasnat nekoi dilemi.
I jas si mislev deka e tesko, ama uspeav po 17 godini cekanje na rabota da resam da go polagam i veruvajte uspeav. Navistina treba 2 meseci prilagoduvanje, i 4 meseci intezivno ucenje.
Se so treba e da se zemat ispitnite prasanja, da se otvori zakonot da se procita i da se sporedi so ucebnikot. Za ustavno pravo navistina treba da se znaat clenovite ama ne se teski. Za krivicno treba da se znae opisot na deloto i od prilika vo koaj glava da se bara i orientaciono vidot na kaznata kako idali s egoni po privatna tuzba ili po sluzbena dolznost. Od sudot ke si zemite primeri od presudi od zapisnici a seto toa go ima i na iternet zatoa sto zakonska obvrska na sudovite e da gi obajvuvaat presudite.

tatjana mitrevska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 56
Локација : Bitola
Расположение : dobro
Поени : 16349
Registration date : 2009-11-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by tatjana mitrevska on 13.12.09 17:32

Ima prasanja mislam po gragansko pravo od Evropskata konvencija za pravata i slobodata na covekot kako i za Evropskiot sud za covekovi prava vo Strazbur.

tatjana mitrevska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 56
Локација : Bitola
Расположение : dobro
Поени : 16349
Registration date : 2009-11-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Правосуден испит

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот