Родители и деца

До колку години е нормално да се добие менструација?

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by sunca on 31.05.09 16:28

Dali znaete do kolku godini e normalno da se dobie menzis? Prasuva moeto dete koe ima 14 godini.

sunca
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : super
Поени : 17419
Registration date : 2009-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Anjuska08 on 31.05.09 22:14

Моја братучетка доби на 17 години. Докторите сметаа дека е нормално.
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 18525
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Barbie on 21.06.09 2:19

Jas dobiv na 16.Inaku,normalno e da se dobie najkasno do 18.Ako ne se dobie do togas,treba da se poseti ginekolog.

Barbie
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Локација : Skopje
Поени : 17607
Registration date : 2009-06-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by kara on 22.06.09 15:37

со оглед на тоа што овие генерации се во секој поглед многу понапредни, претпоставувам дека до 18 би требало да добие менструација... јас инаку, добив на 19г.
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19294
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Rozetka on 22.06.09 15:42

Jas dobiv na 14,5 godini, i togas vo toa vreme skoro na site drugarki ni dojde vo 8-mo odelenie.
avatar
Rozetka
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 18330
Registration date : 2009-02-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Gabi* on 22.06.09 16:15

jas dobiv vo 5 oddelenie odnosno na 11 godini sto e dosta rano, zosto niedna moja drugarka nemase dobieno do osmo oddelenie. Taka mislam deka od 10 do 18 godini vo denesno vreme se e normalno
avatar
Gabi*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 621
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 18312
Registration date : 2009-03-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Diana on 22.06.09 16:20

Јас добив во 7 одделение,а сестра ми доби во 4 одделение...Мислам дека скоро на сите до 8 мо одделение добиваат!
avatar
Diana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 691
Age : 33
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 18483
Registration date : 2009-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by marina_daniel on 22.06.09 16:48

jas dobiv na 13 godini i mislam deka normalno e do 18 da se dobie
avatar
marina_daniel
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 912
Age : 32
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 18638
Registration date : 2009-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Dzena on 22.06.09 17:03

Јас добив на 13 години , а исто и сите мои другарки. Мислам дека до кај 15-16 години е нормално, а за повеќе консултирајте се со гинеколог.
avatar
Dzena
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 391
Age : 43
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 17757
Registration date : 2009-04-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Lence on 22.06.09 18:38

Jas dobiv na 12, a edna moja drugarka dobi na 10 god.
avatar
Lence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 125
Age : 46
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 19407
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by EckaGj on 06.08.09 16:22

Порано се добијаше менструација до кај 14-15.Јас добив на 11.5.Зависи од телесната развиеност.Сепак мислам дека не е лошо да се консултира со доктор.
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 38
Локација : Скопје
Поени : 17559
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Betka on 07.08.09 9:39

Уште е рано за лекари. Нормално е мислам и на 14 да нема мензис. Ќе и дојде... Сега за сега нека си ужива
avatar
Betka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 17382
Registration date : 2009-07-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by makresanska on 07.08.09 9:50

Jas dobiv na 15 godini mislam deka rano ti e za panika, sto pokasno toa podobro
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19225
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Dara on 08.08.09 22:22

Kerka mi e dosta razviena za svoite god. gi ima site atributi na mlada devojka, a ima samo 12(za mesec i polovina ke napolni). Jas dobiv na 13,pa taka vo sekoj moment ocekuvam da me iznenadi Smile
avatar
Dara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 804
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 17668
Registration date : 2009-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Ilince on 08.08.09 22:26

Jas dobiv na 10 i pol godini....mnogu rano...sum imala visok hormoni taka mi velea...neka ne se nervira cel zivot ke i dosaduva....Smile
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19523
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Mila87 on 08.08.09 23:02

Уффф јас добив на 12,5. Мислам дека (ако ме држи помнењето) обично девојчињата добивале менструација кога ќе имаат над 40кг.
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18544
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by obicna on 09.08.09 11:36

Jas dobiv na 13 god a edna drugarka mala bese, 8 godini. Do najkasno dobivanje pojma nemam.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20764
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by eva31 on 09.08.09 11:41

jas dobiv vo 5 to oddelenie a moja bratucedka vo 4tomislam deka toa e rano no vo denesno vreme se so ubrzan proces
avatar
eva31
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 246
Age : 35
Локација : makedonija
Расположение : super letno
Поени : 17642
Registration date : 2009-05-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by rich_bitch1 on 09.08.09 15:43

jas na 15 godini.kolku bev sreknaaaa,lele si rekov i jas stanav zena haha
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20443
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by maci on 13.08.09 15:04

normalbno e do 17 god da se dobie mens pa sega koj kako
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18506
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by lilijana on 15.08.09 17:38

Jas dobiv vo 7 odd.Na vtori februar dignav doma se vo vozduh, deka me boli stomak..deka nikoj ne mi pomaga, deka cajot sto sum go ispila ne mi pomognal.Se sekavam majka mi mi rece..moze zena ke stanes.ama nisto ne ja razbrav.Posle edna nedela mi dojde..toa e nekako panika za zenskoto, barem mene mi bese.Imase samo eden vid na uloski ,,Ona,, i mi dade majka mi..razgovarase so mene..znam deka placev..ne sakav da mi zboruva..a taa se smeese..nekako zadovolno.Pozz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 17650
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by lilijana on 15.08.09 17:39

A..da velat deka e normalno da se dobie do 15-16 god(vtora godina) najkasno.Taka imam procitano..pa sega..vazno da pocne da raboti zenskiot reproduktiven sistem.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 17650
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by DijanaP on 26.09.09 20:47

jas dobiv vo 5-to odd a imav drugarka sto dobi uste vo vtoro odd, mislam deka toa zavisi od mnogu faktori.
avatar
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 27
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 17761
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Kat on 26.09.09 23:02

Јас добив на 13 год во 7 одд. ама тоа зависи индивидуално од организмот раат нека си седи има време ќе си добија .
avatar
Kat
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 237
Age : 48
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 17297
Registration date : 2009-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Vesna Blazevska on 13.10.09 12:41

"Po kniga" e 12,5 god, no fala bogu ima individualni odstapki.
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18475
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: До колку години е нормално да се добие менструација?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот