Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Народни лекови

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13709
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   03.05.09 10:46

katenm напиша:
da ne znae nekoj lek za suva kaslica?
Pregoren seker so mleko...Ili salep...
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12188
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   03.05.09 10:50

Јас си пијам кромидова вода (варам една главица кромид со се` лушпа,ја прецедувам водата и оладена на екс ја пијам цела чаша).После 2 чаши повеќе не кашлам.
А штом суво кашлаш и ова е добро што ти пиша Лолипоп (карамел си го викам јас тоа).
Вратете се на почетокот Go down
Baltazar1
Случаен минувач
Случаен минувач


Male
Број на мислења: 56
Age: 40
Локација: Skopje
Поени: 11274
Registration date: 2009-02-01

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   09.05.09 19:54

Убава тема,штета што не е многу активна...
Еве јас кратко да го пренесам личното искуство, со години не користам никакви хемиски лекови и во ретките случаи кога ќе притреба се борам со природни лекови.
За сува кашлица, чај од бел слез е најдобар. Може да се користи и чај од семе од анасон (го има во билна аптека). Треба да се проследи со антимикробни средства од кои најдобра е според мене тинктура од ехинацеа (има во аптека, а може и сами да си направите). Ехинацеа најдобро е да се користи кога болеста е на самиот почеток.Конечно (знам дека нема да бидете најсреќни од ова :-)), јадете и повеќе лук секој ден особено кога сте болежливи, убедливо најдобар антибиотик со широк спектар на антибактериско и антимикробно дејство. Ако навреме почнете нема да ви требаат никакви лекови.
Само мала забелешка, природните лекови не делуваат како фармацевстките со директно дејство на една активна супстанца и со брзи дејства на симптомите. Но природните лекови ако ги применувате соодветно се поефикасни, не создаваат зависност и ако правилно се користат скоро и да немаат никакви штетни ефекти. Практично и не се лекови во смислата на зборот која ја знаеме туку му помагаат на организмот сам да се стабилизира.
Вратете се на почетокот Go down
kika
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 138
Age: 29
Локација: doma
Расположение: koga kako
Поени: 10905
Registration date: 2009-05-07

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   10.05.09 3:14

za bronhit 100g mentol bomboni (od belite so lesno se topat kako gravcinja po forma se) casa mleko da zovrie 1 lazica ili 2 med. vo vreloto mleko se turaaat bombonite i se mesa dodeka ne se rastopat (treba da dojde ne mnogu tecno pa zavisno mozi ke treba i poveke mleko)se dodava i medot i od koga ke ostini na sekoj sat se pie po ednalazica. Jas andrea samo so toa ja izleciv ete ovaa zima bronhitot ne ja fati. navistina pomaga!
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13709
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   10.05.09 6:59

Baltazar1 напиша:
Убава тема,штета што не е многу активна...
Еве јас кратко да го пренесам личното искуство, со години не користам никакви хемиски лекови и во ретките случаи кога ќе притреба се борам со природни лекови.
За сува кашлица, чај од бел слез е најдобар. Може да се користи и чај од семе од анасон (го има во билна аптека). Треба да се проследи со антимикробни средства од кои најдобра е според мене тинктура од ехинацеа (има во аптека, а може и сами да си направите). Ехинацеа најдобро е да се користи кога болеста е на самиот почеток.Конечно (знам дека нема да бидете најсреќни од ова :-)), јадете и повеќе лук секој ден особено кога сте болежливи, убедливо најдобар антибиотик со широк спектар на антибактериско и антимикробно дејство. Ако навреме почнете нема да ви требаат никакви лекови.
Само мала забелешка, природните лекови не делуваат како фармацевстките со директно дејство на една активна супстанца и со брзи дејства на симптомите. Но природните лекови ако ги применувате соодветно се поефикасни, не создаваат зависност и ако правилно се користат скоро и да немаат никакви штетни ефекти. Практично и не се лекови во смислата на зборот која ја знаеме туку му помагаат на организмот сам да се стабилизира.

Potpis baltazar,vo ovoj del apsolutno te podrzuvam...I jas sekogas koga postoi moznost se lecam prirodno.Samo ke nadopolnam deka ehinaceata moze da se koristi samo 6 nedeli,kaj deca analkoholen r-r,a pojasnuvanje za anasonot-toa se onie semki koi na uzoto i mstikata im go davaat onoj poseben miris.Vnimavajte so lukot,znae mnogu da go spusti pritisokot...Prirodno si e prirodno...
Вратете се на почетокот Go down
Baltazar1
Случаен минувач
Случаен минувач


Male
Број на мислења: 56
Age: 40
Локација: Skopje
Поени: 11274
Registration date: 2009-02-01

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   10.05.09 9:01

Токму така lolipop, многу корисно дополнување.
Се надевам дека и оваа тема ќе се рабуди и сите ќе поднаучиме по нешто.
Ќе се сложиме и на другата тема, само ќе треба малку повеќе време и муабет...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13709
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   10.05.09 10:46

Dogovoreno baltazar1,pa mora od negde da pocneme flower
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 719
Age: 36
Локација: poima nemam
Поени: 12014
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   10.05.09 21:15

I jas licno mnoogu retko koristam lekovi, osven ako ne e nesto seriozno, inaku ne sum kako nekoi sto ako malku gi zaboli glava odma trcaat vo apteka. Duri i pri jaki glavobolki ke se napijam kafe ke prilegnam, suva kaslica lecam so hals bonboni hihi , pri nastinka caevi, epten ako ne biduva i fervex , ama maksimum 1-2 kesicki, antibiotici nikogas ne zimam za nastinki i sl
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14842
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   13.05.09 1:23

Mi treba priroden lek za herpes na glava dali nekoj znae?
Mi treba za edna prijatelka
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13709
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   13.05.09 3:29

Lela neka macka balzam od neven...Mnogu dobra rabota...Jas kupiv pred edna godina vo Viola...
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14842
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   14.05.09 17:34

Fala lolipop ke vidime,ke pobarame.
A toa e nesto kako sampon ili regenerator?
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13709
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   14.05.09 20:24

Ne lela toa e mast na prirodna osnova vo koja ima golema kolicina na neven...
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12893
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   14.05.09 20:44

samo dali go ima vo germanija, neka ti go pratat tvoite po posta.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13709
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   14.05.09 20:50

Sonja balzamot i bese Germanski...Kaj sestra mi e kutijata,ama ke vidam utre i ke pisam.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12893
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   14.05.09 20:56

i jas go imam ama ne sum obrnala vnimanie od kade e.vidi lolipop, a i jas ke proveram.inaku sum prezadovolna od balzamot.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14842
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   17.05.09 17:08

Sonje ili lolipop cekam da mi napisete kako se vika kremata tocno pa da ja pobarame.Fala unapred
Вратете се на почетокот Go down
Al-vik
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 47
Age: 30
Локација: makedonija
Поени: 11011
Registration date: 2009-03-26

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   17.05.09 20:48

dali nekoj znae nekoj lek za tromboza?
Вратете се на почетокот Go down
teana
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 37
Age: 33
Локација: strumica
Расположение: promenlivo
Поени: 10820
Registration date: 2009-04-30

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   17.05.09 20:58

dali nekoj znae da mi kaze nekoj lek na racete pocna da mi izleguvat beli fleki i mi se sirat
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13709
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   17.05.09 21:39

lela напиша:
Sonje ili lolipop cekam da mi napisete kako se vika kremata tocno pa da ja pobarame.Fala unapred

Lele Lela te zaboraviv...Pisam za nekoja minuta.... :shame:
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13709
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   17.05.09 23:12

Se raboti za Dr.Theiss-Marigold balsam...Pozdravce flower
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12893
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   18.05.09 19:21

jas go imam od Dr.Forster/melkfett/mit/ringelblumen-ehtrakt(olloslich-o e so toki gore) seit altersher bewahrt-a e so toki gore. ova e se sto pisuva na etiketata i ima www.drfoerster.de
drfoester@drfoester.de se nadevam deka ke ti pomognam, inaku izvini sto ne ti pisav odma. marko mi ima temperatura pa sum celosno posvetena na nego.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14842
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   18.05.09 19:24

fala mnogu bas ke go pobarame.Kako e Marko sega?
A da prasam dali vie imavte bolki posto veli deka ja boli kozata na glavata?
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12893
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   18.05.09 20:03

vo gradinka e i sum na strek dali ke mi se javat da go zemam , sabajle imase 37.7. nema koj da mi go cuva, starite se vo selo, pa se nerviram da ne mi kaci poveke. inaku melemot go koristam za se. koga ke se udri ili izgrebe, ili mu izleze nesto na kozata , a za bolk na glavata ne znam .
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 414
Age: 32
Локација: Skopje
Поени: 11248
Registration date: 2009-04-07

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   20.05.09 5:06

250 gr. REN, se renda i se stava 1 litro belo vino,se ostava 40 dena,ne mora na sonce,posle se proceduva i se pie sekoe sabajle na gladno srce,po edna caska za rakija.Moze posle ova da jadete med kolku sakate i samo 2-3 goltki voda i 1 saat ne smeete nisto drugo vo usta.
Predupreduvnje:vkusot ne e prijaten,za site koi se gadlivi preporaclivo e prv pat da se napijat vo WC,moze da vi zasmrdi i da go povratite.No nemajte gajle posle 2 dena se naviknuvas i nemas gajle.

Ova go imam isprobano,a na moja drugarka i pomogna da se izbori protiv cin1

Renot go ima na zeleno pazarce.
Вратете се на почетокот Go down
Baltazar1
Случаен минувач
Случаен минувач


Male
Број на мислења: 56
Age: 40
Локација: Skopje
Поени: 11274
Registration date: 2009-02-01

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   24.05.09 7:49

Има подобра верзија без алкохол која помага за едно чудо други работи. Се става иста количина на сецкан лук,сецкан/рендан рен,лути пиперки,сецкан лут кромид и рендан ѓумбир (свеж, го има на пр. во Рамстор). Ставете го во тегла, наполенете над содржината со нефилтриран, НЕПАСТЕРИЗИРАН, природен јаболков оцет и оставете го околу 6 недели. Може и само 2 недели но подобро е повеќе. Убаво е да се стави кога е млада месечина, не поради некои мистериозни причини :-) туку поради познатото дејство на месечевите фази врз природата, како на пр. кај плима и осека.После тоа може да се процеди и да се пие 3 пати на ден,по една помалечка чаша кога сте на пр. болникави или настинати, но и превентивно и генерално за подобрување на имунитетот/здравјето.Можат исто да се искористат и тврдите делови, а треба да се чува на темно место бидејќи светлото го расипува.
Вратете се на почетокот Go down
 

Народни лекови

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -