Родители и деца

Народни лекови

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Emi on 26.11.08 20:34

Коприва против астма
Заболените од астма и хроничен бронхитис секојдневно
треба да пијат екстракти од коприва и од шипки

Поради присуството на витаминот Ц, железо, хлорофил и фолна киселина,
копривата се препорачува за јакнење на имунитетот. Сите зелени билки, кои
содржат хлорофил, се богати со магнезиум. Меѓу нив особено се издвојува
копривата, која има најмногу хлорофил, а со самото тоа и магнезиум (магнезиумот
влегува во составот на хлорофилот). Поради тоа на заболените од астма и хроничен
бронхитис им се препорачува да земаат екстракти од коприва (заради магнезиум) и
од шипка (заради витаминот Ц), кои треба да се пијат секојдневно. Чајот се
припрема на следниот начин: 3 лажици иситнети плодови од шипка и 5 лажици
иситнети лисја од коприва се преливаат со еден литар зовриена вода. Се покрива
садот и на тивок оган се вари 5 минути. Докажано е дека витаминот Ц го
катализира дејствувањето на една супстанција (простагландин PGE2). која има
бронходилататорни својства (ги шири бронхиите). Од таму витаминот Ц задолжително
се препорачува да се додава во терапијата на астматичари и пациенти со хроничен
бронхитис.

Многубројните испитувања за влијанието на магнезиумот
укажуваат дека кај луѓе што боледуваат од астма внесувањето магнезиум е нужно
бидејќи благотворно дејствува и ги смалува бројот и интензитетот на астматични
напади. Копривата содржи повеќе видови флавоноидни гликозиди. Испитувана е
имуностимулирачката активност на поединечните флавоноидни гликозиди од копривата
и е утврдено дека сите тие имаат мошне позитивно влијание. Тоа практично би
значело дека употребата на екстракти од коприва може многу да помогне во
лекувањето на пациентите што страдаат од нарушена функција на неутрофилните
леукоцити и на пациентите со хронични грануломатозни заболувања (меѓу таквите
заболувања е и туберкулозата). Ефектот на снижување на нивото на гликозата во
крвта со помош на копривата е регистриран уште во стари записи. Во понови
времиња се направени испитувања што го потврдуваат дејствувањето на екстрактите
од коприва врз Лангерхансовите островца на панкреасот. Поради тоа копривата се
препорачува и при дијабетес. Од коприва може да се направи и лек против
уртикарија (воспалителен процес на кожата, кој се манифестира со црвенило, оток
и чешање). Шест лажици ситно исечкан лист од магдонос и 4 лажици ситно исечкан
лист од коприва ги мешаме со 1 литар дестилирана вода. Течноста се става во
шише. Шишето се остава 20 дена во фрижидер и секојдневно се протресува
неколкупати. Потоа се процедува и со течноста се мачкаат заболените места на
кожата 6 пати дневно. Копривата корисно дејствува и при испукана кожа. Третманот
со маст против испукана кожа треба да трае најмалку четири дена. Маста се
подготвува многу лесно. Пет големи лажици ситно исечкан лист коприва се ставаат
во 100 г растопена и незасолена свинска маст. Оваа маса се грее на пареа се
додека не се направи каша - маст со која се мачка испуканата кожа повеќе пати во
текот на денот. Пред секое мачкање со маста кожата треба да се навлажни со млака
камилица.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Emi on 26.11.08 20:43

Лек за Бронхитис.
Турмерикот се препорачува најмногу за Бронхитисот.
Измешајте мала лажица турмерик и една четвртина лажица ќим [семки].
Подгответе ги како чај, а потоа оставете да се олади.
Пијте го помешано со мед.
Препорачливо е за новороденчиња заболени од бронхитис и за нив дозата да се движи до 20ml од овој напиток.
*Турмерикот [Turmeric] истовремено познат како куркумин е Индиски зачин.
Името го има добиено од латинскиот назив terra merita што значи заслужна земја.
Содржи минерални пигменти кои му ја даваат интересната боја.
Во одредени јазици е познат и само како жолт корен.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Viktorija78 on 26.11.08 20:58

Za grlo : brasno, med i crn piper ( mnogu malku ) ili sinap, se pravi smesa testo i se stava na grlo.
avatar
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 39
Локација : Doma
Поени : 17960
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by sanja-ve on 26.11.08 23:09

denes gi dobiv rezultatite od krvnata slika i hemoglobinot sekoj mesec mi e vo opaganje
nemozam da pijam sirupi oti odma gi povrakam
ako znaete nekoj recept pa pisete
lele ke me kara utre doktorot
avatar
sanja-ve
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 365
Age : 32
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 17695
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Simona's mom on 26.11.08 23:22

Сања,јади храна богата со железо,и пиј витамин ц ,ја помага ресорпцијата на железото..
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18183
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Maja on 27.11.08 9:17

sanja-ve напиша:denes gi dobiv rezultatite od krvnata slika i hemoglobinot sekoj mesec mi e vo opaganje
nemozam da pijam sirupi oti odma gi povrakam
ako znaete nekoj recept pa pisete
lele ke me kara utre doktorot

Сања, пробај размешај мед, мелени ореви и семе од коприва (го има во Билна аптека, 100гр. 58 ден. мислам беше...) По неколку лажички на ден. Помага 100%
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 18978
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by sanja-ve on 27.11.08 13:55

lele maja fala
eve deneska ke zemam se i ke probam
doma site me karaat ama so da pravam takva sum gadliva na mirisi i nemozam se da pijam
avatar
sanja-ve
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 365
Age : 32
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 17695
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by danielaval on 27.11.08 20:11

Sanja-ve mozes semeto od kopriva da go konsumiras i so jogurt edna casa jogurt edna golema lazica seme od kopriva dve dva do tri pati dnevno isto i mene hemoglobinot mi bese vo bremenosta 88 mislam deka deluva sega mi tekna i za tableti feroglobin i tie se mnogu dobri
avatar
danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Age : 34
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 17739
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by radost on 28.11.08 13:41

Sanja-ve mene ednas me nateraa da jadam med so seme od kopriva. Treba da fatish edna tvoja raka seme od kopriva i da go izmesash so edno kilo med. Se jade sekoe sabajle odmash shtom ke stanesh pred bilo stho drugo.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17977
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Emilija on 28.11.08 14:05

radost напиша:Sanja-ve mene ednas me nateraa da jadam med so seme od kopriva. Treba da fatish edna tvoja raka seme od kopriva i da go izmesash so edno kilo med. Se jade sekoe sabajle odmash shtom ke stanesh pred bilo stho drugo.

Јас го знам ова + сок од лимон и сецкани ореви.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19074
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by NatalijaS on 28.11.08 21:14

Ako ve boli grloto ili ste zaripnati, na krpa se stava crn piper(melen) i se natopuva so rakija. Se vrzuva na vratot i preku nea edno malo salce. Do sabajle ke vi se pusti glasot. Majka mi ova mi go pravese sekogas koga ke zaripnev i sekogas uspevase. Ne e za bebinja.
avatar
NatalijaS
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 502
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 17777
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Emi on 30.11.08 0:09

vecki напиша:200gr sekerso 200gr voda da zovri se dodava
1mala lazica caj od zalfija
1m.laz.leneno seme
1m.laz bel slez ipola lazice sinap,
pola limun isecen na kocki sose kora
se vari na tivko okolu polovina cas se proceduva i se pie 3 po 1 lazice a za deca nad 1god moze 1 lazice med

чајот треба да е рефус, или може кесички?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by vecki on 30.11.08 0:12

refus jas taka i gi kupuvav samo zalfijata ja stavam od kesice
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20095
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by vecki on 30.11.08 0:13

mislev taka e pakuvan ne e vo mali kesicki
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20095
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Emi on 30.11.08 0:46

da da, imam slez, taka e vo kutijata
ke go napravam ova utre, fala
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by vecki on 30.11.08 0:49

Emi ke vidis kako ke go isfrla slajmot niz izmet receptov sto mi go dade zenata go prodavase po 150 den sega po 200
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20095
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by ivana_in love on 09.01.09 14:03

nekoj lek za zauski da ne znaete?
avatar
ivana_in love
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 181
Age : 32
Локација : te
Расположение : vo iscekuvanje...
Поени : 17599
Registration date : 2008-11-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by jana_aerodrom on 09.01.09 14:10

luge a sto e toa sinap?vo receptot za slajm na vecki
avatar
jana_aerodrom
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 109
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : sekogas pozitivna
Поени : 17583
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by sonjamfk on 09.01.09 15:14

ima vo apteka se prodava kak zrnca se.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18923
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by vecki on 09.01.09 15:23

jana_aerodrom напиша:luge a sto e toa sinap?vo receptot za slajm na vecki
gi ima po aptekite
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20095
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by hormonce on 09.01.09 19:42

jana_aerodrom напиша:luge a sto e toa sinap?
Синап е она семето ситно како просо што го има во тегла со корнишони.Се надевам ме сфати!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Leona's mom on 09.01.09 22:14

viki напиша:protiv jaka kaslica i omeknuvanje na disnite patista: 1 fildzan maslinovo maslo, 1 fildzan med , 1 fildzan sok od ceden limon, i 1 fildzan domasna rakija.site sostojki ubavo se mesaat da se soodinat po moznost so mikser da se dobie homogena tecnost.se pie 5-6 pati vo den.se promesuva pred sekoe pienje

Rakija??
Lekot e za bebinja ili jas nesto sum utnala??
by the way TOP e temata!
avatar
Leona's mom
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 78
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : одлично!
Поени : 17558
Registration date : 2008-12-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by vecki on 09.01.09 22:41

Leona's mom напиша:
viki напиша:protiv jaka kaslica i omeknuvanje na disnite patista: 1 fildzan maslinovo maslo, 1 fildzan med , 1 fildzan sok od ceden limon, i 1 fildzan domasna rakija.site sostojki ubavo se mesaat da se soodinat po moznost so mikser da se dobie homogena tecnost.se pie 5-6 pati vo den.se promesuva pred sekoe pienje

Rakija??
Lekot e za bebinja ili jas nesto sum utnala??
by the way TOP e temata!
ne e za bebinja ima i med
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20095
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Leona's mom on 10.01.09 17:29

[quote="vecki"][quote="Leona's mom"]
viki напиша:protiv jaka kaslica i omeknuvanje na disnite patista: 1 fildzan maslinovo maslo, 1 fildzan med , 1 fildzan sok od ceden limon, i 1 fildzan domasna rakija.site sostojki ubavo se mesaat da se soodinat po moznost so mikser da se dobie homogena tecnost.se pie 5-6 pati vo den.se promesuva pred sekoe pienje


znaev deka sum utnala nesto!
fala!
avatar
Leona's mom
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 78
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : одлично!
Поени : 17558
Registration date : 2008-12-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by katenm on 03.05.09 23:32

da ne znae nekoj lek za suva kaslica?
avatar
katenm
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 117
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : sega za sega dobro
Поени : 17785
Registration date : 2008-10-24

http://www.tehnologija.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Народни лекови

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот