Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Народни лекови

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5
АвторПорака
mama X
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 524
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: O.K
Поени: 11615
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   24.05.09 8:19

Природно против главоболката
Народните лекови честопати се поефикасни од хемиските средства од аптеките. Нашите баби применувале неколку методи за ублажување на главоболка, кои и денеска можете да ги испробате пред да испиете некој аналгетик.
1. Доколку ве боли глава, направете топлата бања или потопете ги нозете во врела вода 10-15 минути.
Ако главоболката е последица на замор и емоционален напор, оваа метода може да биде особено делотворна. Таканаречената тензична главоболка честопати се јавува како последица на вознемиреност и загриженост. Затоа е важно да се опуштите и смирите, а топлата бања, особено со додаток на масло од лаванда, речиси е незаменлива во овој случај. Топлата бања ја отстранува напнатоста, ги опушта мускулите, крвта почнува забрзано да струи кон мозокот и главоболката исчезнува.
2. Изрендајте неколку лукчиња и смесата, завиткана во марамче ставете ја на слепоочниците 15-тина минути.
Оваа метода може да им помогне на жените кои страдаат од ПМС, климактерични проблеми, зголемена раздразливост или брзо се заморуваат.
3. Механички можете да ја отстраните главоболката со масажа. Доволно е десетина минути непрекинато и лесно, без претерано притискање да ја масирате носната коска во пределот меѓу очите.
И во овој случај станува збор за тензична главоболка, лесната масажа дава добри резултати.
Доколку главоболката се јавила поради долготрајно напрегање на вратот или половината, на пример додека седите пред компјутер, тоа нема да ви помогне. Многу е корисно да се придружувате до советите за правилно седење на работното место.
4. Земете поголем лист од зелка, изгмечете го, така што ќе пушти малку течност и ставете го на челото и слепоочниците.
Сокот од зелката е богат со јони на калциум. Овој олигоелемент придонесува за нормализирање на тонусот на мускулите и крвните садови, со што особено ефикасно се ублажува болката.
5. Супена лажица чај од кантарион ставете ја 15 минути да постои во чаша врела вода. Чајот пијте го пополека во текот на целиот ден.
Главоболката честопати се јавува кај луѓето кои се нерасположени. Кантарионот во овој случај може да биде особено делотворен, бидејќи го поправа расположението и придонесува за зголемување на опуштениот тонус на организмот. Сепак, предозирањето има одредени нус појави. Затоа во аптеките купете готови препарати на база на кантарион. Тие можат да ви помогнат да ги избегнете несаканите дејствија, а покрај тоа не морате да се мачите сами да ги подготвите.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12519
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   23.06.09 11:26

Eve eden priroden lek od mene za mazi koi imaat problem so zgolemena prostata
1 mal fildzan (od kafe) semki od dinja (ili pepun) se tolcat vo tolcnik.Se varat vo 1 kg voda vo koja se dodavaat 3 supeni lazici maslo.Se vari dodeka dojde vodata do pola kilo.Posle se cedi i se pija po pola fildzan posle jadenje.
flower
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 414
Age: 32
Локација: Skopje
Поени: 11373
Registration date: 2009-04-07

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   25.06.09 23:55

Ојачајте го имунитетот!


Ова постојано го слушам на телевизија дека било многу здраво,па лично почнав да го применувам
-бадеми непечени се ставаат во ладна вода од 12 до 24 часа да отстојат.Потоа им ја лупите лушпата и се јадат 10 бадеми одсабајле на празен желудник (може и повеке да изедете нема штета,колку повеќе изедете толку подобро,но најмалку 10). Освен за имунитетот,многу корисно е и за простататакај мажите.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1111
Age: 32
Локација: Makedonija
Расположение: прекрасно е да си мама
Поени: 12634
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   26.06.09 23:44

Еве еден лек против заушки...
10-на до 15 маслинки се толчат на дрвена даска со чекан за месо со металниот дел се додека не се истолчи и семката внатре. Смесата што ќе се добие се става на марамче и се врзува оклу вратот и ушите. Треба да се обрне внимание повеќе смеса да има позади ушите. Верувајте помага, од искуство ви го кажувам леков. Како дете имам прележано заушки и се сеќавам кога ми ставаа.
Еве и еден лек против бронхитис:
две лажици големи полни брашно се запржуваат во мало тенџерче(без зејтин) и откако брашното ќе пожолти се трга на страна и се додава 2 лажици полни мед. Убаво се меша и се става на градите прекриено со весник издупчен со игла и врз него се става марамче... ова е лек од една руска лекарка-педијатар... таа никогаш не дава инјекции...
Поздрав и темава е СУПЕР!
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 385
Age: 42
Локација: skopje
Расположение: оптимист
Поени: 10990
Registration date: 2009-07-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   04.07.09 11:11

Za nautro jas praktikuvam da izdvakam edno malo lazice leneno seme(toa e za crevata) i posle pola saat ne se jade nisto.Se pie samo topla voda. Za slabeenje koristam zelen caj(tri solji dnevno) Za bronhit: se see kamilica od vrekicka(100 gr) na malo sito, od nea se ispaga samo zelen prav, toj prav se mesa so med 500gr i nautro na gladen stomak se zema po edno malo lazice.Za hemoroidi ne treba da jadete leb(samo lebot otfrlete go i tie se povlekuvaat) Za psorijaza se macka mast od neven.Da ne spomnuvam deka lepavecot e lek za cistenje na limfniot sistem.Pozz
Вратете се на почетокот Go down
Evdoksija Kolevska
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 13
Age: 53
Локација: Makedonija
Поени: 10411
Registration date: 2009-08-10

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   11.08.09 10:08

Eve eden lek za zenite koi imaat jaki menstrualni bolki ili ako gi boli dolniot del na stomakot:Pijte samo caj od ajducka trava i toa onaa belata a ako ne najdete moze i zoltata.Preporaclivo e da se pie bez seker.Isto taka so rastvor od ovoj caj moze da se zamivata i toa da pravite kupka od 20min na genitalniot del pred spienje, da ne se brisete posle so krpa tuku da se zamotate so peskir i da si legnete.Strasno dobar lek
Вратете се на почетокот Go down
OLGICA
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 100
Age: 31
Локација: bitola
Поени: 12235
Registration date: 2008-08-22

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   23.08.09 9:04

a dali znae nekoj lek za zaripnatost
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 385
Age: 42
Локација: skopje
Расположение: оптимист
Поени: 10990
Registration date: 2009-07-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   23.08.09 9:07

Da ..mene mi pomaga caj od zalfija..no..mnogu e jak..pa jas pijam samo edna solja.Varam voda da zovrie..kolku eden fildan.Stavam vo drug suv fildan 1 lazice od zalfija i go pokrivam so zovrienata voda.Go poklopuvam so tacna da istine kolku 30 min.Ne go cedam, oti talogot e tezok i e dole na dno..tuku poleka go pijam..goltka..po goltka.Od edna solja mi pominuva.
Вратете се на почетокот Go down
Evdoksija Kolevska
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 13
Age: 53
Локација: Makedonija
Поени: 10411
Registration date: 2009-08-10

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   23.08.09 20:29

caj od zalfija se pie za gastro bolovi i ne treba da stoi 30 min zatoa mnogu ti e gorcliv tuku sa 10 min i se cedi i za 1fildzan mal mnogu e 1 lazice .Zalfijata e dobra za grloto no ne da se pie tuku da se pravi gargara so nego.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14967
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   23.08.09 21:11

Zalfijata e dobra i za neboto ili ako nepcata se vospaleni.Se gargara od cajot i mnogu pomaga.
Inace zalfija se pija i za vospalenie na jajnici.
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 385
Age: 42
Локација: skopje
Расположение: оптимист
Поени: 10990
Registration date: 2009-07-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   24.08.09 0:27

ja iskreno da Vi kazam..od eden sol na zalfija..mi pominuva zaspnatost.samo edna solja..mlaka..bez seker..ja pijam..da..ja pijam..i mi pominuva. Imam doma zalfija..ja potopuvam so zeska voda..i pisav..kako ja pijam.samo od edn sol..epten ubavo mi go cisti grloto.Jas go napisav moeto iskustvo..fala na drugi informacii..ne sum znaela. I koga me boli grloto isto pravam
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13967
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   24.08.09 0:29

може да пратиш слика од жалфијата?
Вратете се на почетокот Go down
Natasha
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1022
Age: 31
Локација: Makedonija
Поени: 11965
Registration date: 2009-04-11

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   24.08.09 0:31

Liljana a zalfijata samo vo bilna apteka li ja ima
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 385
Age: 42
Локација: skopje
Расположение: оптимист
Поени: 10990
Registration date: 2009-07-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   24.08.09 2:40

Se kupuva od apteka mislam deka i vo zegin ja ima..najdobra e onaa na alkaloid(se prodava refus) mislam paketceto e okolu 50 gr..zapakovana e vo malo kutivce..samo pod imeto zalfija pobarajte i ja. Jas ne ja koristam sekoj den..ili nedaj boze so meseci.Edinstveno..ako mi se pojavi problem okolu grloto. I togas vi kazav..edno malo lazice vo sol..go prekrivam so zovriena voda.Go poklopuvam so tacna..i jas go ostavam 30 min da stoi..zatoa sto togas e mlako, talogot e dole na dnoto i poleka go pijam..sto se vika goltka po goltka. Nemoj nekoj da se luti..sekoj razlicno slusnal..sekoj razlicno go upotrebuva.jas licno..ova go praktikuvam..i dosega ne mi se pojavil problem...Znate kako velat ,,Kako znae baba-taka kara deca,, Se e individualno..Pozz i ako e nesto za grlo probajte..samo neznam za deca i bremeni..toa najdobro da go prasate aptekarot..a mislam deka treba da pisuva i na kutivceto.

Proverete na herbateka..so toj link..na herbateka dokazuvam deka zalfijata e za zasipnatost..i dr..raboti eve vi link
http://www.herbateka.eu/?q=node/8o
ili pobarajte kako kadulja, toa e zalfija na linkot na herbateka
Se pisuva..a i imate slika.
Pak ke recam..sekoj razlicno znae..zatoa i naslovot e narodni lekovi.
pisuvajte i kazuvajte iskustva..se moze da pomogne..neli??

ili samo napisete herbateka..tamu ima navistina sto da se procita..na
indeks od bilki ili na latinski iminja..se objasnuva i so slika i so
napisano.Nikoj ne se rodil ucen..neli??Site po nesto ucime sekoj den..a
ovaa herbateka e vistinsko bogatstvo na opisi.Pozz
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 804
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: realno
Поени: 11008
Registration date: 2009-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   24.08.09 4:42

ako imate nekoj povozrasen vo familija(tetki,babi)so dvor sigurno ja imaat.Pobarajte korence zosto mnogu brgu se faka i ne bara nekoe posebno posvetuvanje..Drugata godina sama se razmnozuva sto duri ke morate da ja retcite(brgu se siri)Inaku mirisot i e mnogu jak,raste do metar vo visocina i ima sino-violetovi cvetovi..zalfijata e dosta zdrava kako sveza taka i suva...ke zaboravev..tie sto nemaat dvor istata mozat da ja poseat i vo crep za cveke..ke se fati... Smile
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13967
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   24.08.09 6:19

на овој линк хербатека најдов чај за јајници полицистични за отв арање......................
ако добро се разгледа којзнае се што ке се најде
Вратете се на почетокот Go down
suzi_miet
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 37
Age: 54
Локација: Kumanovo
Расположение: Dobro
Поени: 10389
Registration date: 2009-08-19

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   13.09.09 7:04

vecki напиша:
200gr sekerso 200gr voda da zovri se dodava
1mala lazica caj od zalfija
1m.laz.leneno seme
1m.laz bel slez ipola lazice sinap,
pola limun isecen na kocki sose kora
se vari na tivko okolu polovina cas se proceduva i se pie 3 po 1 lazice a za deca nad 1god moze 1 lazice med
Ke te zamolam ako sakas da mi napises kade moze da se kupi sinap, dali go ima vo aptekite.Blagodaram.
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 385
Age: 42
Локација: skopje
Расположение: оптимист
Поени: 10990
Registration date: 2009-07-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   13.09.09 7:37

Ova e preventiva za da ne se nastinuva vo zima.

Protiv nastinka:
250 gr tolceni sipki, se stavaat vo 1kg rakija..i stojat 40 dena.Potoa se pie samo po edna goltka nautro vo tekot na zimata.
Вратете се на почетокот Go down
Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 102
Age: 36
Локација: Sk
Поени: 11753
Registration date: 2008-12-01

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   11.10.09 5:21

Jas imam eden lek za imunitet:
Tegla golema med, po 100 gr. semki od tikva, leneno seme, susam, bademi, orevi, lesnici, a po zelba sok od eden limon.Krupnite semki se melat, drugite celi i se mesaat so medot (prethodno teglata so med se stava vo vruka voda).
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 3132
Age: 43
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 13834
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   11.10.09 7:30

Jas mnogu sakam narodni lekovi,arno ama nemam nitu vreme, nitu nervi da gi spremam.Blagodarenie na moite mali pacienti na koi im prepisuvam najkvaitetni proizvodi(Calm baby,Colic baby i sl) dojdov do stranicata:www.erbavita.com
Videte ima mnogu fitoterapija vo korist na naseto zdravje.
Вратете се на почетокот Go down
 

Народни лекови

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -