Родители и деца

Страв од летање со авион

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Страв од летање со авион

Пишување by natasa p on 29.05.09 11:45

Дали некој го има овај проблем, и како се сооцувате со истиот.Поздрав
natasa p
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 17710
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by makresanska on 29.05.09 11:47

Ne sum letala nikogas so avion i nemozam da kazam deka mi e strav.Ama ako nekogas dojde do toa mislam deka nema da bidam bas mrtva ladna ke mi fufka malku.
makresanska
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19430
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by Mama Ane on 29.05.09 11:48

Јас сум летала доста и немам некој посебен страв ама секогаш постои некое гадно чувство кое неможам да го опишам. Нешто како грутка во грло, која ја снемува во моментот на слетување Smile
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by jasmina,mina on 29.05.09 11:49

маж ми се плаши,јас не.Затоа отпаѓаат варијантите летување во Турција,Египет,Тунис.......

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20439
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by natasa p on 29.05.09 11:57

Јас сум летала еднаш, тоа беше лани во Турција. Ја имав токму таа грутка во грлото и стомакот. Не знам ни сама како помина сето тоа. Оваа година треба повторно да одлучуваме каде на одмор, а јас упорно избегнувам дестинации врзани за летање.
natasa p
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 17710
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by Pipolino on 29.05.09 11:59

a sto mislite dali i decata go cuvstvuvaat toj strav taa grutka sto ja kazuvate?
Pipolino
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 19044
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by Mama Ane on 29.05.09 12:00

Моиве не се возеле до сега. Сега на 24 Јуни Марија првпат ќе лета со авион и баш ќе ја прашам Smile Инаку вака кажува дека едвај чека да се вози во авион и да ги гледа облаците одозгора Smile
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by natasa p on 29.05.09 12:10

Моето дете имаше скоро две години кога летавме, на изглед делување како да не разбира , беше многу немирно. Сега повеќе разбира па ке видиме.А други дечиња гледам едвај чекаат да летаат. А глетката на облаците е неопислива треба да се види. Како да сте на некое место од бајките. Тоа треба да се почуствува.
natasa p
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 17710
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by makresanska on 29.05.09 12:18

Vnuka mi zimovo letase za Dubai (ima 4 godini) i baba i(na snaa mi majka i) kazuva deka mnogu ubavo si pominale a koga se vrakaa bevme da gi cekame i mi vika tu mori tete ama si gupava tolku da ti e strav od letanje jas sega pak bi se kacila i bi letala.Taka da mislam deka go nemaat toa sto go custvuvame nie vozrasnite
makresanska
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19430
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by natasa p on 29.05.09 12:32

Колку си повозрасен свесен си и за убавите и за неубавите работи. А тие секогаш одат во конбинација.
natasa p
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 17710
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by Monika on 29.05.09 12:58

Како помала имам летано неколку пати со авион, дури сакав да бидам и стјуардеса ама после еден лет во 1997, избегнувам летање со авион. Беше лет со многу турболенции, едвај полетавме од Минхен бидејќи многу врнеше и беше лошо времето и плус кога слетавме во Љубљана јас бев дехидрирана, немав плунка во устата од страв дали безбедно ќе слетаме. После ме чекаше уште еден лет од Љубљана за Скопје ама беше неспоредлив со првиот беше одличен и релаксиран и наместо облаци грееше сонце. Сепак стравот ми влезе во коски. Наредниот лет ме фати таква мигрена и ми беше ужасно лошо од тој пуст страв, дури завршив и во аеродромската амбуланта, ама сепак полетав и се вратив тоа беше 2000. Од тогаш наваму тешко да се решам да летам иако посакувам.
А мм е друга приказна не сака ни под разно да лета, освен кога мора службено, е тогаш да не си му во кожа. Уште од сега зборува за службениот лет кој го чека кон средината на јуни и уште од сега му е страв.
Познавам еден многу добар психолог/психијатар на кој му го опишав случајот на мм и он ми рече дека може да го реши со 2-3 сеанси ама мм никако да се реши да отиде кај него. Море и двајцата треба да отидеме. Smile
Monika
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19838
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by delfin76 on 29.05.09 13:01

natasa pirkovska напиша:Колку си повозрасен свесен си и за убавите и за неубавите работи. А тие секогаш одат во конбинација.

natasa za ova si potpolno vo pravo
pa verojatno zatoa decata ne se plasat a nie vozrasnite premnogu razmisluvame na momenti , sto nekogas e dobro ama nekogas i ne cini
inaku jas licno bi se kacila vo avion, mozda ke mi bide strav ama bi go nadminala, a mm ni na son ne mozev da go ubedam , pa zatoa za germanija koga patuvavme lani bevme so avtobus
delfin76
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19375
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by natasa p on 29.05.09 13:21

 Пред да одам за Турција лани бев известена за тоа дека постои можност од појава на турбуленции, за тоа некои си струенја во воздухот и тоа беше причина плус за страв од можна појава на такви работи.Исто ми рекоа дека имало некакви безвоздушни простори и ако налеташ со авионот паѓал на кратко за да се избегне тој дел . Го пишувам ова и морници ми се јавуваат. Искрено како и да е се надевам дека нема да ја имам таа ,,срека,,да налетам на такви работи .
natasa p
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 17710
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by Tifani on 29.05.09 13:54

Jas letam so avion poslednite desetina godini cesto.se slucuvalo na sekoi dva meseca .Ne se plasam voopsto,otrpnata sum.Patuvam i sama koga sum morala sama da se vratam vo MK.Sin mi i toj naviknat e i najgolemoto zadovolstvo mu e letanjeto.Sam seta po avionot koga ima potreba za wc.Ednostavno ne razmisluvame kako ke letame,tuku kolku ke se imaltertirame od celokupnoto patuvanje
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by natasa p on 29.05.09 14:44

Убаво е да се слусне и вакво размислување. Доста позитивно. Мислам дека сите така треба да размислуваме. Но има некои работи малце се посилни од нас, а ние треба да ги совладаме.Поздрав
natasa p
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 17710
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by fibimk on 29.05.09 17:24

Mislam deka e normalno da imas strav od letanje....sepak si nad 10.000 metri nad zemja....i ne e bas za zanemaruvanje toj fakt....
Jas imam ednas letano.....mi bese strav od pocetokot,ama posle se opustiv.....ne deka se olabaviv,pak bev non stop na strek,gledav vo motorite..... hihi ...dolu ne gledav posto imam strav od visina.Eden grad se gled kako na dlanka.Prizorot e fantasticen nad oblaci....bas bukvalno gledas tepih postelen od beli oblaci,a nad niv sinilo......ke recam raj..... 🇯🇪 🇯🇪
Ne sum letala na dolgi relacii primer po 10-12 sati naednas i ne znam kako bi reagirala.....sigurno ke s e napijam nesto za smiruvanje.....
fibimk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19384
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by natasa p on 30.05.09 0:14

Како и да е не е едноставно. Можеби со тек на време ако човек се вози повеке пати во животот се навикнува и го надминува стравот, или можеби не. Се е до психата. Прашањето е како истата да се стави под контрола. Паниката е страшна работа.
natasa p
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 17710
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by natasa p on 31.05.09 0:35

Веќе е резервирано ,на одмор Турција. Значи не ми бега патување со авион. Има усте еден месец се надевам психички ке се подготвам до тогаш. Држете ми срека. Поздрав
natasa p
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 17710
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by sofidavid on 31.05.09 11:06

koga jas sum letala so avion mislam deka moze sekoj.
jas imam tolku strav od letanje sto nekogas i sonuvam nekoj takvi raboti,megutoa kaj mene zelbata za setanje e pogolema od se drugo izgleda taka ispadna rabotata,i taka zatoa sto imam zolva vo holandija pred dve godini si bevme na gosti kaj nea prv pat i toa kerka mi imase edna godina a lani si bevme i vtor pat kerka mi imase dve godina a jas bev i bremena.
inaku koga treba da letam so avion imam nekoe custvo sto go grize zeludnikot jas sto si go vikam stres ama so samoto sletuvanje na avionot setoa toa isceznuva
sofidavid
sofidavid
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 153
Age : 37
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 18243
Registration date : 2009-02-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by natasa p on 31.05.09 15:37

Јас го имам истото чуство. Меѓутоа се надевам дека оваа година ке ми биде втор пат и дека ке биде по релаксирано. Ама самата помисла ке одам на одмор, не може да помине релаксирано, без да се појави она ,,леле со авион ке одам,,. 
natasa p
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 17710
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by delfinka on 31.05.09 16:01

za mene letanjeto vo avion e nest0o najubavo,vozviseno
se custvuvas kako da si na drug svet
gi gledas oblacite,zracite na sonceto isprepleteni megu mnogubrojnite oblacinja,se izgleda volsebno
za mene toa e edno volsebno custvo
letam sekoj vtor mesec potocno vo godinata po 5pati nakaj skopje i nazad
iskrfeno ne se palasam voopsto
mi se ima sluceno da doziveam strasna turbulencija vo avionot i toa site vriskaa,povrakaa i sto uste ne
se plasea od smrtta,no ke vi kazam deka ako treba da se sluci nesto morbidno,togas toa moze da bide i dolu na zemjata
samo bog ja znae nasata idnina i toa do koga ke bideme gosti na ovoj svet
zatoa ne se plasete,dokolku imate moznost letajte,iskoristete ja sansata za toa prekrasno dozivuvanje
delfinka
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 30
Локација : bitola
Поени : 19261
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by natasa p on 31.05.09 16:13

Во просек многу повеке лугето умираат од собракајки одколку во авионски несреки. Се е судбина.Поздрав
natasa p
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 17710
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by Tifani on 31.05.09 16:22

Кога летаме со авион не треба да размислуваме за тоа да не биде нешто,туку едноставно за плановите кои не чекаат таму каде што треба да стигнеме.Како би реагирале нашите деца кога би не виделе као паничеме пред нив?
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by natasa p on 31.05.09 17:47

Ние од надвор изгледаме супер, ама само ние си знаеме кој е филингот од внатре. Поздрав
natasa p
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Солидно
Поени : 17710
Registration date : 2009-05-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by radost on 01.06.09 10:26

Јас пак немам никакво чувство кога летам со авион. Првите неколку пати бев позитивно возбудена, ама сега ми е сеедно. Понекогаш се одушевувам на глетката од авион ако ми е погодено седиштето.
А и кога сум ан аеродром едвај чекам да влезам во авион зашто тоа значи дека сум ги завршила сите тие чекања по аердоромските згради.
Ако некој толку многу се плаши тоа се решава со неколку третмани на десензитизација (така се вика постапката).
radost
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18937
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Страв од летање со авион

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот