Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Народни лекови

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
sunshine
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 615
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12949
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   09.04.08 0:14

Ovde kje vi kazam za eden "babin" lek koj go procitav vo "Moja beba" spisanieto go probav i stvarno e mnogu efikasen.
Na sin mi mu se slucuva koga kje mu se zatvori noseto navecer da se plasi i place od sto ne moze da spie. I go probav ona sto go procitav. Ako ima takva maka vaseto dete isecete edna glavica kromid na trkalca, stavete ja vo gaza ili maramce i stavete pokraj krevetceto na bebeto vo blizina na negovata glava. Sobata kje vi mirisa stvarno mnogu Smile ama deteto posle nekoe vreme kje pocne ubavo da dise na nos. Ne se plasete od mirizbata oti mnogu brzo se luftira posle 15 minuti otvoren prozor isceznuva. Vistina pomaga mnogu.Probajte
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Forum Detective
Forum Detective


Female
Број на мислења: 1596
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: еуфорично
Поени: 13070
Registration date: 2008-01-28

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   09.04.08 0:53

Sunshine fala ti za ova najmnogu , bas sin mi vcera kaci temperatura, ima crveno grlce i zatnato nose , pa maki macime so disenjeto, vecer ova ke go probam obavezno !
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Golden Heart
Golden Heart


Female
Број на мислења: 1126
Age: 35
Локација: Makedonija
Расположение: fine
Поени: 13689
Registration date: 2007-11-16

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   09.04.08 1:33

Sunshine veke podolgo vreme go upotrebuvam ovoj'babin lek" koj i jas go procitav vo "moja beba' kaj nas skoro sekogas uspeva i jas cesto go preporacuvam na prijatelkite,odlicno sto ti tekna da go napises.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 412
Age: 39
Локација: Tetovo
Расположение: super
Поени: 12963
Registration date: 2008-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   09.04.08 2:07

За одзатнување на носето ние користиме една инхалација од морска сол, босилек и капки за инхалација, многу помага и супер мириса
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 615
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12949
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   09.04.08 2:28

mamicka напиша:
За одзатнување на носето ние користиме една инхалација од морска сол, босилек и капки за инхалација, многу помага и супер мириса

Sto e toa nekoi kapki? Gi ima vo apteka da se kupat?
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 412
Age: 39
Локација: Tetovo
Расположение: super
Поени: 12963
Registration date: 2008-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   09.04.08 4:58

da ima poveke vidovi. Jas najmnogu gi kupuvam bilol kapkite
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13637
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   09.04.08 9:15

bilol se super, jas gi koristam za mene, a za nikola ne sum gi koristela. ne mi teknalo.

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14421
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Народни лекови   18.04.08 8:58

Dali znaete da preporacate nekoj naroden lek na primer protiv kaslanje, bronhitis i slicno??
Nekoj koj sam doma si go pravite??
Вратете се на почетокот Go down
viki
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 29
Age: 33
Локација: prilep
Поени: 12815
Registration date: 2008-03-24

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   19.04.08 5:15

protiv jaka kaslica i omeknuvanje na disnite patista: 1 fildzan maslinovo maslo, 1 fildzan med , 1 fildzan sok od ceden limon, i 1 fildzan domasna rakija.site sostojki ubavo se mesaat da se soodinat po moznost so mikser da se dobie homogena tecnost.se pie 5-6 pati vo den.se promesuva pred sekoe pienje
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14085
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   10.05.08 10:30

200gr sekerso 200gr voda da zovri se dodava
1mala lazica caj od zalfija
1m.laz.leneno seme
1m.laz bel slez ipola lazice sinap,
pola limun isecen na kocki sose kora
se vari na tivko okolu polovina cas se proceduva i se pie 3 po 1 lazice a za deca nad 1god moze 1 lazice med
Вратете се на почетокот Go down
lola
Twin joy
Twin joy


Female
Број на мислења: 856
Age: 40
Локација: Скопје
Расположение: така
Поени: 13461
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   10.05.08 10:36

вецки, а за што е овој рецептов, за кашлица?
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14085
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   10.05.08 10:43

da ako ima na pluka go iskasluva ili ke go iskaka 100%e dobar
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12989
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   11.05.08 1:17

Иако и научниците се eдногласни дека умереното конзумирање вино е
добро за здравјето, сепак постојат разлики во полезноста помеѓу црното
и белото вино.
Црвено вино
Се верува дека црвените вина се добри за срцето, но сепак некои се
подобри од другите. За полезноста на црвеното вино највеќе е заслужен
моќниот антиоксиданс ревератрол кој се наоѓа во лушпата и во семките на
грозјето. Далеку поважни состојки на виното се полифенолите, хемиски
материи кои исто така се наоѓаат во лушпата и семките на грозјето, а се
природен антиоксиданс кој ги штити мембраните на сите клетки. Важна
состојка на виното се и процијанидите кои ги снижуваат крвниот притисок
и холестеролот, а спречуваат и затнување на крвните садови. Но, за
процијанидите да имаат ваков ефект, грозјето мора да остане заедно со
лушпите и семките за време на процесот на ферментација цело време во
контакт со виното. Релативно голема количина процијаниди имаат вината
од сортата Каберне Совињон.
Бели вина
Главната разлика помеѓу белото и црвеното вино е во начинот на
користење на лушпата на грозјето. Кај црвеното вино лушпата се гмечи
заедно со грозјето, додека кај белото лушпата се отстранува. Но и
белото вино е корисно за здравјето благодарение на полифенолите кои се
наоѓаат во него и кои го намалуваат холестеролот. Белите вина содржат и
калиум кој го намалува крвниот притисок. Научниците тврдат и дека
белото вино служи како антиоксиданс, а помага и во спречувањето на
остеопорозата и артритисот. Најбогато со полифеноли е виното од сортата
Шардоне.
Розе
Kај розе виното семките и лушпите од грозјето биле краткотрајно во
контакт со течноста, па затоа има и значително помалку благодети од
црното.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13678
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   11.05.08 7:47

BREZA LIST
(Betulae folium)

Djelovanje:
Snažno pospješuje mokrenje (čak 5-6 puta više od prosječnog) što povoljno djeluje kod upale bubrega, kod smetnji u optoku krvi, oboljenja jetre, reumatičnih tegoba, gihta, kronične upale mjehura i teškoća kod mokrenja.

Način primjene:
1 čajnu žličicu lista breze preliti s 2 dl kipuće vode. Piti dnevno 2-3 šalice nezaslađeno. Kod gihta i reumatizma u jednakim dijelovima izmiješati listove breze , koru krkavine i listove koprive. Čaj pripraviti i piti kao prethodno opisani


KAMILICA CVIJET
(Chamomillae flos)

Djelovanje:
Kamilica umiruje, stišava bolove i grčeve, naročito kod oboljenja želuca i crijeva, zatim u bolovima bubrega, jetre, žuči. Pomaže kod gnojnih upala. Čisti krv. U obliku kupke povoljno djeluje kod bolesti mjehura, spolnih organa, znojenja ruku i nogu. U kozmetici se upotrebljava kao dezodorans i u sastavu je krema za njegu kože.

Način primjene:
Upotrebljava se u obliku čaja sama ili u sastavu mnogih čajnih mješavina. Čaj se priprema tako da se 2 jušne žlice cvijeta kamilice prelije s 2 dl kipuće vode, odmah poklopi i nakon pola sata procijedi, zasladi i pije.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13678
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   11.05.08 7:48

LIPA CVIJET
(Tiliae flos)

Djelovanje:
Lipov čaj djeluje na umirenje grčeva, na pojačano znojenje, pomaže kod oboljenja bubrega, organa za disanje, nervnih slabosti, duševne premorenosti, te pobuđuje rad srca. Treba je povremeno koristiti jer kod permanentne upotrebe može izazvati oštećenje srca.

Način primjene:
Čaj od lipe pripravlja se u obliku čajnog oparka, (1 žličica lipe na 2 dl kipuće vode). Za kuru znojenja preporuča se čajni oparak od slijedeće mješavine: 40 g cvijeta lipe, 30 g cvijeta bazge, 30 g cvijeta kamilice

MAJČINA DUŠICA BILJKA
(Thymi serepylli herba)

Djelovanje:
Upotrebljava se u liječenju bronhitisa, kašlja, zasluzenja pluća, a ima i jaku moć dezinfkcije. Služi i kao sredstvo za poboljšanje rada želuca, živaca, a u smjesi s koprivom i u liječenju slabokrvnosti.

Način pripreme:
Priprema se u obliku čajnog oparka, te pije 2-3 šalice dnevno, zaslađeno medom.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13862
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   17.05.08 22:10

protiv kaslica med se mesa smeleno leneno seme

protiv trtki garantirano:
parce limon mu se stava lazice seker i se stava na mestoto se vrzuva so krpce ili zavoj najubavo da se prenoki so ova posle nekolku dena ke se primeti kako pod kozata ima crni koreni za edna nedela ke se izleci se stava so sekerot na trtkata


za kaslanje za vozrasni se vari edno pivo od 500ml da stane pola znaci 250 gr po sekoe kaslanje nekolku goltki
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13862
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   20.05.08 8:07

za temperatura namackani beli izdupceni listovi so svinska mast izmatena so mikser so dve anlgincinja zdrobeni i lazicka soda bikarbona se stavaat po eden list na stomace i grbce

ja vlece temp
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14421
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   20.05.08 8:11

за ова свекрвами ми кажа ама не бевме сигурни како се прави а и ми беше страв на милена да и ставам бидејќи е многу мала, ама сепак фала ќе си запишам за недај боже
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12562
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   13.07.08 14:45

vo kilo zejtin se stava kantarion(go ima vo site apteki)stoe 40 dena na sonce.pomaga za cir na zeludnikot,za majasil.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13862
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   13.07.08 20:27

и јас си ставам кантарион во зејтин ама треба свеж! тогаш е појако дејството и тоа зејтин ставам колку да го прелие ама најубав е ако се исекол некој за да го заздрави местото побрзо
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 222
Age: 32
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12465
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   13.07.08 20:37

kantarionot ima dejstvija kaj poveke raboti biljanag ima pravo se stava svez kantarion vo zejtin jas go koristam najvise za rani a vikaat bil dobar i da se pie ama koj moze da izdrzi
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 953
Age: 31
Локација: veles
Расположение: ubavo..
Поени: 12563
Registration date: 2008-05-27

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   14.07.08 0:55

Emi напиша:
Dali znaete da preporacate nekoj naroden lek na primer protiv kaslanje, bronhitis i slicno??
Nekoj koj sam doma si go pravite??
Odamn ae postaveno prasanjevo ama eve jas sega ke vi kazam ede 100%lek protiv bronhitis,bronhopnevmonija i sl.Mene ova doktor mi go pravese vo bolnica:

nekolku parcinja temjan se tolcat i se posipuvaat vrz parce pamuk,taka pogolemo da obfati ubav del od gradite.Posle se poprskuva toa so topla rakija i se stava na gradite a odozgora se stava suva krpa za da ne se topat alistencata.Ova se pravi pred legnuvanje i utroto treba da e zalepeno na gradite.Sto procentno gi cisti od se.
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12562
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   28.07.08 10:48

seker,med i kromid-protiv bronhit

200gr seker se przi dodeka ne zarumeni.Koga ke dobie bakarno crvena boja mu se dodava 1 litar voda,6 lazici med i dve glavici isitnat crven kromid.Ovaa smesa se vari dodeka tecnosta se namali za polovina (pola litar).Potoa se cedi i se stava na ladno i suvo mesto.Ovoj lek se zema tri pati na den po jadenje po 1 do 2 lazici(golemi).
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12562
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   28.07.08 10:53

Caj za bronhit se vari list od musmula i se pie .

Lek za bronhit

Vo edno sise se stava 3 fulzana (za kafe)seker,3 fulzana zejtin i toa ubavo se urabote(se rasklumuva).Potoa se dodavat 3 belki i 3 fulzana rakija.Seto toa se urabote i se pie.
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12562
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Народни лекови   28.07.08 11:03

Caj za vospalenie na jajnici

Se pravi mesavina od 100 gr. koren od bel slez, 100 gr. list od bel slez i 200 gr. majcina dusica.Taa smesa se preliva so 1 lital vriena voda se ostava nekolku saati i se pie namesto voda barem 20 dena.Isto taka dobro e da se koristi sirup podgotven od 1 kg med, 50 gr. sok od bokvica ili neven.Seto toa dobro se mesa i se pie tri pati dnevno po edna lazica.
Вратете се на почетокот Go down
 

Народни лекови

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -