Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Крофни

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 61
Age: 36
Локација: Skopje
Расположение: Солидно
Поени: 10845
Registration date: 2009-05-25

ПишувањеПредмет: крофни   28.05.09 10:51

Знае ли некој рецепт за крофни. Уствари да бидам појасна во што е тајната на убавите и меки крофни.
Вратете се на почетокот Go down
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 150
Age: 29
Локација: Home
Поени: 12135
Registration date: 2008-09-10

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   29.05.09 8:57

Kakvi krofni pram, njam njam, prsi da si izlizis. Baba mi go dade receptot, znaci ispitan e, tradicionalen i dolgo vreme vo familija hh Znaci receptot glasi: 2 jajca, 1dl mleko, kvasec, malku sol, 1\2 fildzan maslo, 4 supeni jazici sekjer, 1kg brasno. Nacin na podgotovka: Kvasecot o malku sol se mesa so toplo mleko ( dobro e da se stavi vi tegla so kapak) i da otstoi taka dodeka stane kvasecot. Vo dlabok sad se tura pola od brasnoto, se dodava kvasecot i edna casa mleko, masloto i se zamesuva. Se mesi so raka i se dodava postepeno ostatokot od brasnoto po potreba, dodeka smesata stane meka , ne lepliva i koga se stega so raka da pravi vozdusni meurcinja ( tajnata na mekossta e vo toa da se dobie vistinskata gistina ), Se ostava pola saat - saat da stane testoto, pa se suci i se pravat krofni vo vid na krugovi so casa. Na nabrasneta krpa so malku naroseno brasno kruznite krofni se redat i se pokrivaat so krpa da otstojat 30tina minuti, pa potoa na zagreano maslo ( vo masloto moze da stavite edna ceckalica, taka krofnite nema da upivaat mn maslo) se stavaat edna po edna i pritoa pozelno e da se bocnat so viluska na ednata strana za da izleze vozduhot i da narasnat pa taka ke se polni i meki. Se przat po 1-2 minuti od dvete strani i se vadat. Se serviraat naroseni so sekjer vo prav prethodno izmesan so edna kesicka vanilin sekjet i cokoladen preliv. Mnogu se vkusni. Uspesna podgotovka i dobar apetit. P.S. Pisi kakvi ke ispadnat:)
Вратете се на почетокот Go down
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 61
Age: 36
Локација: Skopje
Расположение: Солидно
Поени: 10845
Registration date: 2009-05-25

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   29.05.09 11:04

Пробав да направам еднаш крофни се разбира неуспешни. Кругчината што ги сечев со чаша после пржењето не само што не нараснаја туку испаднаја и тврди. Ужас. Криво ми беше. Ке ја испробам рецептата и се надевам овој пат успешно.Поздрав и фала.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12508
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   30.05.09 0:09

и јас сакам оваа рецепта да ја пробам само да најдам време
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12565
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   30.05.09 0:14

Вратете се на почетокот Go down
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 61
Age: 36
Локација: Skopje
Расположение: Солидно
Поени: 10845
Registration date: 2009-05-25

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   01.06.09 10:41

Искрено ја пробав рецептата со крофните и солидно испаднаа , како за почетник, па кога ставив шекер во прав и чоколаден прелив, прсти да излижеш. Супер и онака сум многу ,,слабичка,, па да си додадам некое килце. Поздрав фала за советот.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1212
Age: 37
Локација: doma
Расположение: Одлично
Поени: 12909
Registration date: 2008-08-01

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   07.06.09 2:37

Женски би ве замолила ако некоја има рецепт за крофни ама печени,не пржени во масло нека напише
Си купив од модлите и сакам да направам такви крофни,и одозгора да ги прелеам со фондан или чоко.глазура ама немам рецепт Smile
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 547
Age: 31
Локација: Skopje
Поени: 12215
Registration date: 2008-08-27

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   07.06.09 9:38

Krofni (posni)

1/2l voda
2 fildzana mali (za kafe) zejtin
2race sheker
2-3 vanili
1kvasec
brasno kolku da se zamesi(no pomeko da bide testoto).

Seto ova se zamesuva i se ostava da stasa. Potoa se rasukuva kora(debela kolku eden prst) i se pravat formi so casa. Vo vrel zejtin se przat prvoizvadenite formi na krofni.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 29
Локација: Imperija Kocani :)
Расположение: super
Поени: 13590
Registration date: 2008-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   07.06.09 10:53

mirecv напиша:
Женски би ве замолила ако некоја има рецепт за крофни ама печени,не пржени во масло нека напише
Си купив од модлите и сакам да направам такви крофни,и одозгора да ги прелеам со фондан или чоко.глазура ама немам рецепт Smile
Mire pobaraj recept za mufini ima dosta a ne za krofni ako sakas da gi napravis vo kalapcinjata.
Jas pravam emerikanski krofnicki ama fi przam mini se od tecno testo i ima specijalen kalap ne se secat so casa ,se przat i posle so tecno cokolado i seker vo prav gi posoluvam.Ne stasuvaat so kiselo mleko se i pecivo.
Вратете се на почетокот Go down
natasa p
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 61
Age: 36
Локација: Skopje
Расположение: Солидно
Поени: 10845
Registration date: 2009-05-25

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   07.06.09 11:13

Daj te mi recept za mufini, ustvari i neznam sto se toa i za americki krofni?Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13967
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   15.07.09 10:17

запаамтете квасецот го нараснува шекерот

крофни

3 јајца
1 квасец
100 зејтин
200 млеко
2 раце шекер
1 лажица сол
брашно по потреба
замеси да стасаат премеси оформи да стасаат и пржи
мммммммммммммммммммммммммммммм
секој до сега ги пофали

ако сакате панцероти ставете помалку шекер а внатре кашкавал и шунка кечап
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 304
Age: 26
Локација: Germanija
Поени: 11095
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   28.08.09 9:05

inaku jas sega pravam krofni,cekam testoto da stasa,receptot go zedov od bubale23,na pocetokot e napisam,pa ako se pogodam ke ve castam..
Вратете се на почетокот Go down
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1046
Age: 38
Локација: Дембелија:-))))
Расположение: променливо:-)
Поени: 10833
Registration date: 2009-07-17

ПишувањеПредмет: Re: Крофни   28.08.09 10:42

natasa p напиша:
Daj te mi recept za mufini, ustvari i neznam sto se toa i za americki krofni?Pozdrav

eve :
Cokoladni mafini
120gr.cokolado
50 gr suvo grozje
170 gr puter
250 gr brasno
100gr seker vo prav
3jajca
1pecivo
100ml.mleko
1lajca golema nes kafe
putrot i cokoladoto se topat na parea.Otkako ke se rastopat se dodavamlekoto i nes kafeto.se mesa i se trga od ogan i se dodavaat jajcata i se mati so zica za matenje. nastrana go pomesuvas brasnoto so ecivoto i dobienata smesa ja turvas vo brasnoto i se prodolzuva so matenje so mikser dodeka ne se dobie ednolicna smesa.Potoa se dodava suvo grozje, isseckano coklolado na parcenaca i seker vo prv i se promesuva.Dobienata smea se turva vo kalapi za mafini prethodno premackani so margarin.Se peci 20min na 200 stepeni

Mafini
500gr cokolado za gotvenje
10 jajca
125gr puter
200gr brasno
300gr meleni orevi
cokoldoto so puterot se topat na parea otkako ubavo se rastopi se trgaat nastrana da se izladi.Jajcata gi matime i poleka poleka gi dodavame vo mlakoto cokolado, p so zica ja matime smesata za da se soedini pa go dodavame i brasnoto i se ubavo soedinuvame vo gusta smesa i na kraj dodavame meleni orevi.Se turva smesata vo kalap za mafiniprethodno premackan so puter i se pecat vo zagreana rerna na 200stepeni okolu 5-6 minuti

Americki krofni
1sola jogurt
2soli brasno(ili po potreba)
2jajca
2lajci seker
1 pecivo
1 vanila
1kavasec
od sostojkite se pravi testo sredno meko i vednas NE kisneto se stava vo spric za krofni i se przi vo vrelo maslo

Amrickite krofni se mnogu brzi ubavi ama nekako mi poubavi bas onie tradicionalni krofni
Вратете се на почетокот Go down
 

Крофни

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -