Родители и деца

Насилство во тинејџерски врски

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Rocka on 26.05.09 13:17

Teens and Dating Violence"The first time it happened, I was about fourteen and my boyfriend was sixteen. He saw me hug my brother in the hall at school, but he didn't know it was my brother because we'd just started dating. He dragged me out of school, behind a store and just beat me up--literally. He said if anyone asked me what happened, to tell them I got into a fight with someone; not to dare tell anyone he hit me."
--Anonymous, 17

Dating violence doesn't just happen to adults. It happens to teens, too. It is more common for young women to be victims of dating violence, but young men can also be trapped in violent relationships. Many people don't even realize that they are in an abusive relationship.

28% of teens are in violent relationships.

It's important to remember that all relationships have their ups and downs. But healthy, respectful relationships don't stay hurtful. It is important to recognize how often you feel disappointed, hurt, frightened, sad or angry in your relationships. Dating violence is not the same as getting mad or upset or getting in a fight. It's about using violence, threats or emotions to maintain power and control over the partner. Dating violence is a pattern of actual or threatened behavior that emotionally, verbally, physically or sexually hurts another person.

There are several different kinds of dating violence. The important thing to remember is that the purpose of abuse is to establish power and control over another person and the relationship. Usually before a relationship escalates to physical violence, it has already been emotionally, verbally or sexually abusive.

The easiest form of dating violence to recognize is physical violence and can include any or all of the following signs:

-scratching
-strangling
-hair pulling
-cutting with knife or other object
-kicking
- hitting head against wall
- punching
-arm twisting
- hitting with object
-bending fingers
- pushing out of car
- burningPOVEKE :

http://personal.palouse.net/atvp/Pages/Information_Pages/Teens.html


Pogorniov text nema bide uvod vo edna interesna tema.


Dali nekoja od vas vil zrtva na vakvo odnesuvanje?

Ova pogore e sepak, Amerika, no veruvam deka i kaj nas ima dosta slucai na nasilstvo vo Tinejdzerskite vrski .....
avatar
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник

Male
Број на мислења : 2093
Age : 48
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 19432
Registration date : 2008-09-03

http://www.phpbbplanet.com/offtopic

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by mina32 on 27.05.09 2:03

штотуку сабајлево гледав таков клип на ју туб со наслов кај ми е сонцето????парот е од битола и можам слободно да кажам дека на дечкото нешто му фали .инкаку колку што разбрав биле во врска само две недели ,инаку дечкото работел во некој познат клуб во битола и таму пред сите ја имал претепано девојката,страшно :shoked: .погледнете ги нивните разговори по телефон,има два дела.
avatar
mina32
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 488
Age : 36
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 17832
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Rocka on 27.05.09 2:50

hm..... a da ni dadese link za da gi pogledneme ...... Smile
avatar
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник

Male
Број на мислења : 2093
Age : 48
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 19432
Registration date : 2008-09-03

http://www.phpbbplanet.com/offtopic

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by mina32 on 27.05.09 7:05

роцка flower само ке напишеш- кај ми е сонцето????и ќе ти излезат клиповите на ју туб,не можам од работа да ги гледам видео клиповите затоа и линкот не можам да го испратам :sorry:
avatar
mina32
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 488
Age : 36
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 17832
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by mina32 on 27.05.09 10:17

Rocka напиша:hm..... a da ni dadese link za da gi pogledneme ...... Smile

https://www.youtube.com/watch?v=qfnM-GntCZU -part 1
https://www.youtube.com/watch?v=xYtv5asRSnY -part 2
avatar
mina32
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 488
Age : 36
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 17832
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Rocka on 27.05.09 11:04

mina32 напиша:штотуку сабајлево гледав таков клип на ју туб со наслов кај ми е сонцето????парот е од битола и можам слободно да кажам дека на дечкото нешто му фали .инкаку колку што разбрав биле во врска само две недели ,инаку дечкото работел во некој познат клуб во битола и таму пред сите ја имал претепано девојката,страшно :shoked: .погледнете ги нивните разговори по телефон,има два дела.

ОВа треба и овде да стои ....

И девојкава е луда што воопшто прави муабет со него, наместо да го тужи на суд и да си одлежи 1 година затвор.
avatar
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник

Male
Број на мислења : 2093
Age : 48
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 19432
Registration date : 2008-09-03

http://www.phpbbplanet.com/offtopic

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Pipolino on 27.05.09 11:14

bog da cuvaaaaaaaaaaaaa
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Pipolino on 27.05.09 11:40

rocka sto ti stana sve nekoi temi nasilstvo i drn drn
daj malku muzika Smile
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by marina_daniel on 27.05.09 11:41

leeelele nemozev da go doslusam strav me fati pa ova bolest e,sto se dve nedeli kako moze da ja saka tolku mnogu,ovoj seriozno treba da se leci a devojceto da smeni tel i veke da ne go gleda i ako toj proba nesto vo policija da go prijavi
cccccc sto se nemalo znaci
avatar
marina_daniel
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 912
Age : 32
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 18238
Registration date : 2009-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by jasmina i ace on 27.05.09 11:48

inaku glavna tema na ogovaranje se tuka vo Bitola..po kafici se pravi samo toa muabet....ma da mislam deka razbrav deka pricina bilo toa sto ja istepal neverstvo...vo sekoj slucaj trebalo ovoj razgovor da ostane privaten a ne cela Makedoniaj da razberi...
avatar
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 34
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18283
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by mina32 on 27.05.09 11:48

a podetalni informacii za parov se tocno sto se ima sluceno mozete na facebook da poglednete
avatar
mina32
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 488
Age : 36
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 17832
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Mila87 on 27.05.09 12:55

Аххх лелле значи за ова се зборуваше денес на факултет , страшно :(
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18144
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by makresanska on 27.05.09 13:29

mina32 напиша:a podetalni informacii za parov se tocno sto se ima sluceno mozete na facebook da poglednete

Mina a kade na facebook kazi strana.Lele nenormalen ej
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18825
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by naivnna on 27.05.09 13:32

zenski jas pak slusnav deka taa bila taa bezobrznata so si poigruvala so nego.a toa moze i da se zakluci so toa so go stavila na youtube.sepak neznam
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 18069
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by marina_m on 27.05.09 13:34

e ova e bolest
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18534
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Pipolino on 27.05.09 13:37

sea ispadne deka bila namestena rabota ajdeeeee
https://www.facebook.com/home.php#/group.php?sid=4203e778502f989f286d6343701bc6bd&gid=83797078188&ref=search
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by butterfly on 27.05.09 13:41

Sto se ne se stava na internet.Ova e privatna rabota pomegu eden par da da banalno i glupo e da gi slusa sekoj i da komentira.Ama nie Makedoncive sme si takvi ne si gledame vo svojot dvor tuku vo toj na komsijata........
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 17783
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by makresanska on 27.05.09 13:54

I sega vistina e ili laga ova .................... koj moze da go potvrdi dali navistina se slucilo.ama daj boze da e laga stvarno
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 18825
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by mirecv on 27.05.09 15:24

Ако им беше само актерска сцена и ќотекот што го доби девојката,пред еден куп народ,тогаш заслужуваат оскар Smile
Ова дека било наместено сега е исто што и ,,давеник и за сламка се фаќа,,начин како да се извадат од каллта,и бруката која сами си ја направија.
Инаку повторно се заедно,а девојката убаво го насамари Smile Smile па сега какви и сценарија да режираат роговите на главата им стојат Smile и убава трач тема на битолчани им дадоа
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19169
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Pipolino on 27.05.09 15:27

pa kako go nasamari????

toj ja tepal nea kolku sto znam jas, i sto go zakaci na you tube pa jas za usi vo policija ke go nosam
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by mirecv on 27.05.09 15:30

Да не ја направиме темата трач муабет,инаку ниту еден не е цвеќе за мирисање Smile
Тражили сте ,гледајте е ова!
не мислев со тоа што разговорот го ставила на нет,дека го насамари,него со постапките после тоа,ама ајде не е убаво да трачарам Very Happy
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19169
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Vesna Blazevska on 01.06.09 11:28

a koj go stavil ova na youtube? mene mi bese sram da gi slusam, najiskreno.
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18075
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Monika on 01.06.09 11:35

глупости!
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19233
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by nnatasa on 01.06.09 13:41

a sami se snimale??? mi se slosi od dvajcata... patetika
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 18923
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Vesna Blazevska on 01.06.09 13:51

nekoj nekogo snimal i najtragicno sto go objavil na youtube
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18075
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Насилство во тинејџерски врски

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот