Родители и деца

Отпуштање од работа поради бременост

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by Mila87 on 18.06.09 15:10

Ах Аненце само ќе кажам "Макдонија и се е можно". Па посебно ако си кај приватен газда, е тогаш како ќе сака така ќе прави :( Но, сепак здравјето пред се, поздрав
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18269
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by anence on 18.06.09 15:25

Благодарам Мила и докторката така ми кажа гледај си го бебчето, а тоа дали ке останеш на работа или не е скоро најмалку важно во случав, а друго нешто пак ми дојде на памет какви се не закони имаме во нашава држава, наспроти сите кампањи кои се спроведуваат за 3 ..4 дете...хаос
avatar
anence
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 91
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 17167
Registration date : 2009-06-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by nnatasa on 18.06.09 15:29

nema vrska privatno ili drzavno ili stransko... sekade ke ti gi "daat kalaite" ako ti se nameracile...
Kaj nas postojat zakoni sto go stitat rabototdavecot, verziite na kolektivni dogovori ti se, da prostite "sija mi ga gjuro.." a toa koj pa se prdrzuva do niv e baska prikazna. Da ne ja otvorime temata tuzenje, e tuka si nacisto zeznat... decata tvoi ke go nasledat megjudrugoto (ako voopsto uspees da stvori nesto i da ostavis) i sporot so dravata na krajot... poradi neefikasno sudstvo...

abe da gledas da ne ti se nameracat, demek igras "stay away"... pa rabotis dodeka si skrien... uzas
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19048
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by obicna on 18.06.09 15:56

Znaci u MK nemat trudni zeni nikakvo pravo da ostane doma? Zakoni ima no nikoj ne gi pocituva?
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20489
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by anence on 18.06.09 16:01

Обична баш така бараат да рагаме деца, а ке не бркаат од работа...
avatar
anence
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 91
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 17167
Registration date : 2009-06-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by obicna on 18.06.09 16:33

C c c, znaci za nisto da nemalo sram ni pocit. Nemam zbora.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20489
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by JaNiTa on 18.06.09 18:10

I jas taka se sekirav lani vo noemvri dal ke mi prodolzat dogovor zasto sum trudna i mi prodolzija na 3 meseci te do fevruar a jas od mart na trudnicko i ziva ke se izedam sho mi prodolzija oti pridonesi ne palteni od oktomvri i sea nemam porodilno, a nemam ni plata od noemvri navamu inaku se raboti za Swedmilk
baska vo socijalno mi rekoa se dodeka ne se platat tie pridonesi nemam pravo na porodilno, makar sto firmata odi pod stecaj
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18354
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by obicna on 18.06.09 18:54

Nema nekoj sindikati ni nisto sto pomaga na lugeto za rabotni problemi???
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20489
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by Ves on 18.06.09 19:17

a koj ocekuvaat da plati pridonesi za Swedmilk , ma stvarno sme katastrofa od drzava, go pustija sutrakot taka da izbbega, bas me interesira aferata swedmilk, ne za drugo oti mnogu se percea ova vladata -investicii

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19277
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by Ves on 18.06.09 19:22

nnatasa напиша:nema vrska privatno ili drzavno ili stransko... sekade ke ti gi "daat kalaite" ako ti se nameracile...
Kaj nas postojat zakoni sto go stitat rabototdavecot, verziite na kolektivni dogovori ti se, da prostite "sija mi ga gjuro.." a toa koj pa se prdrzuva do niv e baska prikazna. Da ne ja otvorime temata tuzenje, e tuka si nacisto zeznat... decata tvoi ke go nasledat megjudrugoto (ako voopsto uspees da stvori nesto i da ostavis) i sporot so dravata na krajot... poradi neefikasno sudstvo...

abe da gledas da ne ti se nameracat, demek igras "stay away"... pa rabotis dodeka si skrien... uzas
E i toa stranci ovde se ponasaat balkanski , toa im odgovara , ke ti tupnat extra rabota i samo Sorry , i edno na kraj ooo amazing you managed it so well, great , uste pa i kulturno ni se ismejuvaat

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19277
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by maci on 14.08.09 22:09

ne e fer da ve otpusta od rab zaradi bremenost epa ete za toa pole natalitetot bil mallllllllllllllllllll
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 31
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18231
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by EckaGj on 18.08.09 15:24

Добро зарем буквално нема никакви права.Нели може да се докаже дека некој е отпуштен заради бременост а незатоа што несоодветно работел.Треба тужби.Знам дека тоа е споро треба адвокат ама до кога вака ќе се трпи.Се надевам и јас догодина ќе бидам бремена ава од вакви настани човек да пукне.како марсовец ме гледаат кога ќе им одговорам дека планирам да се мажам и почнав од имат да има одговарам на тие глупи прашања.Што е чудно некој да се омажи.
Вака наталитетот никогаш нема да се зголеми
А бременост е тешко да се планира,а ако планирам ќе планирам за себе и идниот сопруг,а неза некои идиоти ај да некажам и полош збор.На оваа тема сум бесна
Шега Smileама мала вистина
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 17284
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by Dara on 18.08.09 19:28

Ova ne e samo kaj nas.Za da se izbegnat sudski patista gazdata ti dava dogovor na delo.Toj voopsto nema sto da ti objasnuva zosto te brka od rabota.(Iako nie vo slucajot znaeme zosto)Realnosta e taa.Vo zapadnite zemji zosto zena sto"brka"kariera go odlozuva cinot na stanuvanje majka?Zosto za nejzinoto mesto veke ima 100 kandidati.A na prasanjeto zosto kaj nas natalitetot ne se zgolemuva e toa sto kaj nas generalno VRABOTUVANJETO e nesigurno-na crno.Ne samo majki bogami i dosta tatkovci ne se sigurni dali ke"osamnat"utredenta na istata rabota.Ziveeme vo siromasna zemja kade izdrzuvanjeto na samo edno dete e dosta tesko, a kamoli poveke.E, sega brkanjeto od rabota poradi bremenost e navistina nizok udar no so nikakvi pravni merki ne mozes da se izboris da dokazes deka si vo pravo.Duri vo nekoi kompanii rabotodavacot te predupreduva deka vo slucaj da ostanes bremena ke dobies otkaz.
Surovo no vistinito.POZ....
avatar
Dara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 804
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 17393
Registration date : 2009-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by Rizova on 11.11.09 13:53

zdravo sakam da prasam za sovet jas sum vrabotena vo edna firma veke godina ipol prvata godina potpisav dogovor 2pati po 6meseca a otogas pa navamu potpisum sekoi 2meseca nov dogovor,na kolku vreme najmalku treba da imam potpisano dogovor za da me sledi boluvanje,i seuste nemam kazano na rabota bidejki mi e strav da ne me izbrkaat,ve molam za odgovor

Rizova
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 10
Age : 30
Локација : Gevgelija
Поени : 16366
Registration date : 2009-11-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by pepa on 11.11.09 21:52

Mora da imas 6 meseci neprekinat staz, znaci nema vrska sto rabotis po dogovor bitno e 6 meseci pred da go zemes bolovanjeto da imas staz bez ni eden den prekin (toa znaci ako na pr eden dogovor ti zavrsil na 20, naredniot dogovor treba da ti pocnuva odma od 21, ne smee da ima ni 1 den prekin pomedju dogovorite) i potoa neposredno pred da go otvoris bolovanjeto ke ti napravat nov dogovor spored koj ti ke bides vo raboten odnos najmalku uste narednite 9 meseci (za koi firmata ne plaka nisto, te plaka Fondot). Ako ne bev dovolno jasan slobodno iskontaktiraj me preku pp ke ti pojasnam. Pozz
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18524
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by Rizova on 12.11.09 13:56

pepa vaka sega koga me odjavija ednas bese na 31.08.2009 a me prijavija na 09.09.2009 a nekni koga me odjavi povtorno i me prijavija bese na 27.10.2009 odjavuvanjeto a prijavuvanjeto bese na 02.11.2009 ima li toa znacenje i kakvo znacenje ako mozes da mi kazes pozdrav

Rizova
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 10
Age : 30
Локација : Gevgelija
Поени : 16366
Registration date : 2009-11-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by vasidora on 12.11.09 14:17

Rizova, znaci ti imas 5dneven prekin na raboten staz. I sega fakticki mislam deka tie 6 meseci neprekinat staz ke ti pocnuvaat od 02.11. Mozebi e najubavo da si razgovaras so nekoe pravno lice sto ubavo go razbira zakonot, eve pepa mi lici na pravnik.
pozz i srekno
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17154
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by pepa on 12.11.09 20:36

Rizova напиша:pepa vaka sega koga me odjavija ednas bese na 31.08.2009 a me prijavija na 09.09.2009 a nekni koga me odjavi povtorno i me prijavija bese na 27.10.2009 odjavuvanjeto a prijavuvanjeto bese na 02.11.2009 ima li toa znacenje i kakvo znacenje ako mozes da mi kazes pozdrav
Ubavo ti objasni Vasidora, ke se smetaat 6 meseci neprekinat staz od 2.11.2009, toa znaci deka naredniot dogovor sto ke go sklucis posle 2 meseci ili kako ste veke dogovoreni treba da bide bez prekin nitu eden edinstven den. Najdobro da gi sednes i da im ja objasnis situacijata bi trebalo da ti izlezat vo presret so narednite dogovori da ne ti pravat prekin na stazot i ke bide se vo red, so to ke gi imas istite prava kako i da si vrabotena na neopredelena. I uste nesto mnogu vazno, uste ednas potenciram posledniot dogovor sto ke go sklucis pred da otvoris bolovanje treba da e napraven taka da gi pokriva tie 9 meseci sto ke si doma, zasto ako na pr. posledniot dogovor ti e napraven da ti zavrsi vo mart, a tebe bolovanjeto realno 9 meseci ti e na pr. do septemvri, so samoto toa sto ke ti istece dogovorot vo mart se smeta deka ne rabotis poveke i od toj moment natamu ne ti sleduva bolovanje iako ne izminale 9 meseci. Mnogu pozdravi!
Inaku, ne sum pravnik
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18524
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by vasidora on 12.11.09 20:44

Izvini pepa, mi zalici na pravnik vo postot. Vo sekoj slucaj, sekoja cest, se razbiras vo toa sto go pisuvas.
Pozz
avatar
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17154
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by NONE-BT on 16.11.09 15:15

jas rabotam vo stranska firma, no za strancite nemam loso mislenje, poveke ovie nasite direktorcinja se pravat vazni i tie kolat besat i gi ucat strancite na site dupki kako da go iskoristat do maximum rabotnikot. strancite bea bas super, site direktori mi cestitaa i mi posakaa se najdobro, deka jas sum mu biten del od timot i me podrzuvaat vo se, arno ama nasive ovde kazuvaat prikazni. mene glavno celata rabota mi e preku telefon i kompjuter, kontakt so stranstvo i direktorov ne saka da vrabotuva nova, da ne gledala podatoci i drugi gluposti, i dade preglod(citaj finalno resenie) deka doma ke mi donesel kompjuter, internet, mob, tel i od doma ke treba da podrabotvam, a toj ke prezemel del od obvrskite(kako koga ne znae salam angliski). toa e, podobro taka otkolku da ostanam doma, a se nadevam deka za del od obvrskite ke imam vreme. inaku vo firmata rabotam 4 godini, i ne sum nitu eden den odjavena, se e regularno plateno, no fintata e deka interno nemame dogovor na neopredeleno, tuku na opredeleno vreme potpisuvame na sekoi 2-3 meseci nov, i taka direktorceto se zastitva, ako ne mu odgovaras letas, ne treba da bara posebni pricini, samo edna-prestanok na dogovor, ako rabotis dolgo vreme tamu. do pred nekoe vreme vo zakonot bese ako rabotis neprekinato 4 godini vo firma treba da ti daj resenie na neopredeleno, sega pak go smenaa zakonot i prodolzija na 5 godini, znaci manje biten e rabotnikot, biten e rabotodavacot
avatar
NONE-BT
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Age : 37
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 17254
Registration date : 2009-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by borjanka on 17.11.09 11:47

Јас на 15 декември правам 6 месеци стаж,а воедно треба и нов договор да потпишам,сега за сега,работите добро се одвиваат,ама ќе видиме до тогаш,здравје боже одма после тоа ќе треба и да останам на трудничко,ќе видиме како ќе ме благословат
avatar
borjanka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 206
Age : 29
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 16904
Registration date : 2009-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Отпуштање од работа поради бременост

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот